З новин світової онкології: у США досліджують вакцину від агресивної форми раку грудей

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>З новин світової онкології: у США досліджують вакцину від агресивної форми раку грудей

Наприкінці минулого року фахівці Клівлендської клініки (США, штат Огайо) розпочали нове дослідження вакцини, спрямованої на запобігання потрійному негативному раку молочної залози (ТНРМЗ), найбільш агресивної форми захворювання.

Цей тип раку грудей найчастіше виявляють у жінок віком до 40 років, а також у людей із вродженою генетичною мутацією, яка значно підвищує ризик розвитку захворювання.

Саме таку мутацію успадкувала від своїх рідних по материнській лінії актриса Анджеліна Джолі. Дізнавшись про те, що ймовірність розвитку раку грудей у ​​неї дуже висока, кінозірка вирішила видалити обидві молочні залози з профілактичною метою. Після операції ризик актриси захворіти впав до 5%.

Розробити вакцину, яка б запобігала чи хоча б суттєво знижувала ризик розвитку тричі негативного раку молочної залози, вже не один рік намагаються одразу кілька наукових колективів. Проте до цього часу випробування потенційних препаратів обмежувалися лабораторними дослідженнями та дослідами на тваринах.

Прорив у просуванні досліджень стався, коли американський регулятор FDA (управління нагляду за продуктами харчування та лікарськими препаратами) затвердив заявку Клівлендської клініки на проведення випробувань вакцини за участі людей.
Дія препарату, що вводиться у вигляді трьох ін’єкцій із двотижневою перервою між ними, заснована на пошуку в організмі специфічного білка альфа-лактальбуміну. У нормі він виробляється лише у молодих матерів у період годування груддю. У решту часу присутність цього протеїну в крові вказує на наявність потенційної пухлини і, виявивши його, вакцина подає сигнал імунній системі.

Поки що препарат випробовуватимуть лише на добровольцях, у яких ТНРМЗ діагностували на ранній стадії та вилікували за допомогою традиційної терапії, проте існує висока ймовірність того, що хвороба повернеться. Наступним кроком стане дослідження вакцини на здорових волонтерах із групи ризику, у тому числі і жінок зі спадковою мутацією гена BRCA1.

Дж. Томас Бадд, доктор медичних наук з Інституту раку Тауссіг при клівлендській клініці та керівник дослідження зазначив: «У довгостроковій перспективі ми сподіваємося, що це може стати справжньою профілактичною вакциною, яку можна буде вводити здоровим жінкам, щоб запобігти розвитку в них потрійного негативного раку молочної залози — форми раку грудей, для якої ми поки що маємо найменш ефективні методи лікування».

Задати питання