З 21 по 23 вересня в Херсоні проходив VIII з’їзд Українського товариства радіаційних онкологів, в якому взяли участь наші фахівці: завідуюча відділенням променевої терапії Наталія Серьогіна, лікар-радіолог Алла Кухар і лікар-радіолог Андрій Воробйов.
Наталя Серьогіна була в числі спікерів форуму і виступила з двома доповідями.
Про це докладніше.
Радіотерапію при лікуванні раку грудей ми застосовуємо практично на будь-якій стадії хвороби. Саме цьому потужному методу присвятила виступ на з’їзді Наталія Серьогіна. Тема доповіді: «Гостра і пізня токсичність при гіпофракційній променевій терапії раннього раку молочної залози».
У чому переваги використання гіпофракціонування? Перш за все, у добрих новинах для жінок, які проходять променеве лікування на ранніх стадіях раку грудей. Завдяки застосуванню гіпофракційної радіотерапії, тобто зменшення кількості фракцій, наші пацієнтки отримують менше сеансів (фракцій), ніж зазвичай: 15-16 замість стандартних 25. При цьому загальна доза опромінення дорівнює класичній. У Європі гіпофракціонування застосовують з 2018 року.
Результати, які Наталя Серьогіна представила колегам на з’їзді, говорять самі за себе — променеві реакції, тобто побічні явища, також можна порівняти: побічні ефекти не більше виражені, а іноді і менше. Це означає, що пацієнтки зможуть менше перебувати в клініці, набагато швидше пройти курс променевого лікування з таким же ефектом, як і при класичній схемі.
У другій доповіді «Стереотаксична аблятивна променева терапія (SABR) при олігометастатичному раку нирки» йшлося про лікування метастазів у головний мозок при раку нирки. Як показала колегам провідний променевий терапевт, у таких випадках є ефективним саме стереотаксичне опромінення, тобто застосування радіохірургії.
Радіохірургія — один із сучасних методів лікування, що використовує цільове, дуже точне випромінювання у великих дозах, щоб зруйнувати клітини злоякісної пухлини. У нашому центрі радіохірургію застосовують широко і успішно. Особливо корисний цей метод при метастазах в головний мозок. Проводять курс опромінення метастазів, що складається з 3-5 сеансів.
Безумовно, важливу роль відіграє новітнє обладнання нашого центру, що має всі необхідні можливості для проведення радіохірургії — це лінійні прискорювачі Elekta Synergy з новим багатопелюстковим коліматором Agility і унікальна для України система TomoTherapy HD.
Однак, як зазначила Наталія Серьогіна, загальна ситуація з оснащенням онкологічних клінік в Україні невтішна. За кількістю цього вкрай необхідного обладнання для лікування раку Україна знаходиться на рівні країн Південної Африки.
Доктор Серьогіна представила таблицю, в якій показано кількість апаратів для дистанційної терапії на 1 млн населення по регіонах. За даними зрозуміло, що Кропивницький і область знаходяться в кращому стані у порівнянні з іншими регіонами. Тому у нас є можливість приймати пацієнтів з усіх куточків країни, а також з ближнього і далекого закордоння.