Точно поставлений діагноз – запорука найбільш ефективного і успішного лікування. Існують правила достовірної діагностики раку – три необхідних етапи діагностики, тільки після виконання яких можна говорити про наявність онкологічного захворювання. Це візуалізація, верифікація та стадіювання. Візуалізація патологічного новоутворення здійснюється за допомогою медичного обладнання, яке дає можливість «побачити» пухлину, але говорити про злоякісність процесу можна тільки після проведення біопсії – наступного етапу діагностики (верифікація).
Підтвердивши біопсією наявність онкологічного захворювання за допомогою стадіювання фахівець визначає наскільки рак встиг поширитися в організмі, і при виявленні інших новоутворень, їх також необхідно верифікувати за допомогою біопсії, так як може бути виявлений інший вид раку, який вимагає іншої стратегії лікування.
Під словом «біопсія» мають на увазі висічення шматочка тканини або органу для мікроскопічного дослідження з діагностичною метою. Саме слово походить від давньогрецького bios – життя і opsio – дивлюся, тобто це вивчення (дослідження) живого.
Біопсія дозволяє не тільки підтвердити або спростувати онкологічний діагноз, а й визначити його вид, характер, ступінь злоякісності, спрогнозувати розвиток патологічного процесу і підібрати найбільш ефективну стратегію лікування індивідуально для кожного пацієнта. Сучасні технології дають можливість виконати біопсію практично безболісно і малотравматично, а отриманий матеріал може бути досліджений на генетичному і молекулярному рівні.
В онкології біопсія по праву вважається найточнішим і достовірним дослідження. Без проведення біопсії жоден фахівець не має права ставити діагноз «рак», і говорити про початок будь-якого лікування, особливо хірургічного, який найбільш поширений в нашій країні. Мало просто «вирізати» патологічне новоутворення.
Для чого потрібна біопсія?
Методи візуалізації, такі як МРТ, КТ, ПЕТ, УЗД та інші, дозволяють виявити пухлину, її розміри і форму, поширеність, наявність метастаз, але ці методи не можуть надати дані про клітинний склад, походження і ступінь злоякісності. Всі ці відомості дає біопсія після мікроскопічного, біохімічного та інших необхідних видів дослідження. В результаті консиліум фахівців для визначення найбільш ефективної стратегії лікування отримує повну характеристику пухлини, прогноз про її подальший розвиток, про її сприйнятливості до тих чи інших методів лікування. Також хірургія допомагає визначитися з об’ємом оперативного втручання (на прикладі раку грудей – видаляти всю молочну залозу або тільки ділянку).
В яких випадках проводиться біопсія?
Забір матеріалу для подальшого дослідження необхідний у таких випадках:
- підтвердити або спростувати злоякісність новоутворення
- ідентифікації раку
- визначення метастаз в лімфовузлах
- діагностика захворювань крові (біопсія кісткового мозку)
- підозра на рецидив пухлини
- підозра метастаз в органах і кістках
Взятий при біопсії матеріал направляється в лабораторію на гістологічне та цитологічне дослідження.
Як досліджують взятий при біопсії матеріал?
Гістологічне дослідження передбачає вивчення взятих тканин під мікроскопом. За допомогою спеціального ножа (мікротома) виконують найтонші зрізи (в десятки разів тонше міліметра), які забарвлюють спеціальними барвниками і потім вивчають під мікроскопом. Поглинання барвників раковими клітинами відбувається значно більшою мірою, також патологічні клітини відрізняються розміром і структурою.
При проведенні цитологічного дослідження, на відміну від гістологічного, вивчаються не тканини, а клітини – клітинний матеріал. Такий матеріал отримують шляхом взяття мазків-відбитків, як, наприклад, мазки на цитологію при раку шийки матки. Але таке дослідження має меншу точність, так як атипові (ракові) клітини можуть не потрапити в такі мазки-відбитки.
Види біопсії
Технології взяття матеріалу:
- пункційна біопсія – матеріал береться за допомогою проколу тканини голкою (повинна виконуватися під контролем УЗД або КТ)
- інцизійна біопсія – взяття тканини за допомогою скальпеля
- ексцизійна біопсія – в лабораторію відправляється повністю видалена пухлина
Залежно від доступу до органу:
- хірургічна біопсія – при проведенні операції
- ендоскопічна біопсія – при проведенні діагностики – відеоендоскопів (бронхоскопії, гастроскопії, цистоскопії, колоноскопії, кольпоскопії)
- лапароскопічна біопсія – при проведенні діагностики – лапароскопії (черевної порожнини), пельвеоскопії (органу таза), торакоскопії (органи грудної клітини).
Сучасна і якісна анестезія допоможе виключити неприємні відчуття при проведенні біопсії.
На яких органах виконується біопсія?
Біопсія може проводитися практично на всіх органах і тканинах організму. В онкологічній практиці найчастіше проводиться біопсія таких локалізацій:
- біопсія простати
- біопсія шийки матки
- біопсія молочної залози
- біопсія шлунку
- біопсія стравоходу
- біопсія кишківника
- біопсія лімфовузлів
- біопсія печінки
- біопсія легенів
- біопсія кісткового мозку