Астроцитома

лікар-радіолог тетяна бойко

«Наш онкологічний центр успішно лікує астроцитоми. Це новоутворення може з’явитися будь-де в межах головного мозку (у дорослих це біла мозкова речовина або стовбур мозку, у дітей та підлітків пухлина з’являється у відділах мозочку та зоровому нерві). Наші лікарі роблять все можливе для того, щоб процес лікування астроцитоми був максимально успішним!»

Тетяна БойкоЗаступник головного лікаря і променевий терапевт TomoClinic

Що таке астроцитома?

Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається з астроцитів (клітин, що беруть участь у зростанні нервової тканини). За допомогою астроцитів утворюються нові асоціативні з’єднання. Несприятливі умови можуть спричинити масове накопичення клітин, яке і сформує пухлину.

Астроцитома — одна з найбільш поширених нейроектодермальних пухлин. Всередині неї можуть утворюватися множинні кісти, які характеризуються повільним ростом та розвитком. Кісти можуть досягати великих розмірів і тиснути на структури головного мозку. Під час діагностики дуже великих астроцитом не завжди вдається визначити чіткі межі пухлини.

Астроцитоми однаково часто уражають представників чоловічої та жіночої статі незалежно від віку та способу життя.

Причини розвитку астроцитоми

Точно не встановлено причини, які можуть спричинити розвиток астроцитоми головного мозку. Але в ході досліджень фахівці виявили кілька факторів, які провокують хворобу.

Фактори ризику астроцитоми:

 • Генетична схильність до онкологічних захворювань. Якщо серед близьких чи родичів були випадки онкопатологій головного мозку, то пацієнт знаходиться у зоні ризику розвитку астроцитоми.
 • Підвищена радіація. Радіаційний вплив провокує накопичення здорових клітин та їхню трансформацію у злоякісне новоутворення.
 • Зловживання тютюновими та алкогольними виробами.
 • Перенесені важкі інфекційні та вірусні захворювання.
 • Шкідливі умови праці. Робота з хімічними речовинами, важкими металами на заводах, де виробляється гума, в нафтодобувній та переробній промисловості.

Якщо людина знаходиться у групі ризику розвитку астроцитоми, варто проходити регулярні профілактичні обстеження. Це допоможе виявити захворювання на ранніх стадіях та почати своєчасне лікування.

Види астроцитоми

Усі астроцитоми належать до групи гліом — пухлин, які локалізуються в нейроглії мозку. Не всі новоутворення мають чіткі риси: одні можуть досягати великих розмірів, інші — надзвичайно важко лікуватися. Астроцитоми класифікують за трьома критеріями: типом пухлини, ступенем злоякісності та характером росту.

Бувають такі типи астроцитоми:

 • Пілоцитарна астроцитома. Пухлина належить до першого ступеня злоякісності і вважається «легкою». Не поширюється на сусідні тканини, росте повільно, але може досягати великих розмірів. Пілоцитарна астроцитома легко лікується хірургічним методом. В зоні ризику знаходяться діти та підлітки. Основною ознакою розвитку поліцитарної астроцитоми є гідроцефалія та порушення координації рухів.
 • Фібрилярна астроцитома. Новоутворення належить до другого ступеня злоякісності. Пухлина середніх розмірів, локалізується у білій речовині мозку, має чітко окреслені межі. Лікується хірургічним методом, у більш складних випадках лікування доповнюють променевою терапією або хіміотерапією. Фібрилярна астроцитома супроводжується епілептичними нападами та судомами у пацієнта.
 • Анапластична астроцитома. Цій пухлині визначили третю ступінь злоякісності через те, що вона стрімко росте та розвивається. Анапластична астроцитома не має чітко окреслених меж, схильна до проникнення у прилеглі тканини. Пухлина важко лікується хірургічним методом. Найчастіше діагностується у пацієнтів, старших за 30 років.
 • Гліобластома. Пухлина четвертого ступеня злоякісності. Розвивається у будь-якому відділі головного мозку. Сигналізує про себе проблемими в роботі вестибюлярного апарату, порушеннями пам’яті та мови. В зоні ризику — люди, старші за 40 років. Гліобластома швидко розвивається та проникає у сусідні органи. Важко лікується хірургічним методом. Часто фахівці додатково призначають променеву чи хіміотерапію.

За характером росту:

 • Астроцитоми вузлового росту. Ці пухлини переважно доброякісні і мають чітко окреслені межі. Можуть локалізуватися в будь-якому відділі головного мозку і мати множинні кісти. До пухлин з вузловим ростом відносять полоїдну астроцитому та плеоморфну ксантоастроцитому.
 • Астроцитоми дифузного росту. Пухлини цього типу не мають чітких меж та можуть досягати велетенських розмірів. Часто проникають у прилеглі тканини, схильні до трансформації у злоякісні. До пухлин з дифузним ростом відносять анапластичну астроцитому та гліобластому.

Симптоми астроцитоми

Усі ознаки астроцитоми поділяють на загальні та місцеві. До загальних симптомів належать ті, що виникають під час розвитку пухлини у будь-якому з відділів головного мозку. Вони спричинені підвищеним внутрішньо-черепним тиском, а також інтоксикацією організму від впливу клітин пухлини. Симптоми місцевих пухлин проявляються залежно від огнища ураження та пошкодження сусідніх структур.

До загальних симптомів астроцитоми належать:

 • Головний біль ниючого характеру.
 • Відчуття нудоти, блювотні рефлекси.
 • Поганий апетит.
 • Відчуття втрати свідомості, туману перед очима.
 • Порушення концентрації уваги.
 • Дисфункція вестибулярного апарату.
 • Погіршення пам’яті.
 • В’ялість, безпричинне та постійне відчуття втоми у тілі, біль у м’язах.
 • В окремих випадках можуть виникати судоми та епілептичні напади.

Місцеві ознаки астроцитоми:

 • Розвиток пухлини в лобній частині провокує порушення свідомості, місцевий параліч.
 • У тім’яній частині супроводжується порушенням дрібної моторики рук.
 • Локалізація астроцитоми у виличній області проявляється у порушеннях мовлення.
 • Розвиток новоутворення в мозочку призводить до дисфункції вестибулярного апарату, втрати балансу.
 • Локалізація пухлини в потиличній долі супроводжується порушенням та повною втратою зору.

Діагностика

Через різносторонність симптомів, що вказують на неврологічні, психічні та офтальмологічні розлади, пацієнту необхідно пройти комплексне обстеження у кожного спеціаліста. Під час огляду невролог проводить процедури та тести, що відображають рефлекси та діяльність головного мозку. Офтальмолог визначає ступінь втрати зору та причини порушення функцій зорового нерва.

Методи діагностики астроцитоми головного мозку:

 • Магнітно-резонансна томографія. Метод візуалізації пухлини в усіх відділах головного мозку. МРТ дозволяє визначити локалізацію пухлини, її розміри та чіткі межі. Для отримання максимально точних зображень магнітно-резонансна томографія проводиться з внутрішньовенним вводом контрастної речовини.
 • Комп’ютерна томографія. Багатошарове дослідження відділів головного мозку дозволяє роздивитися усі особливості новоутворення.
 • Ангіографія. Рентгено-контрастне дослідження, яке візуалізує кровоносні судини, що живлять пухлину та їхні зміни. Проводиться для правильного планування операції.
 • Біопсія. Аналіз передбачає збір уражених тканин для лабораторного дослідження. Біопсія проводиться за допомогою ендоскопії чи хірургічного втручання і відіграє важливу роль у підтвердженні чи спростуванні діагнозу.

Комплексна діагностика дозволяє точно визначити ступінь ураження та розробити ефективний план лікування.

Лікування астроцитоми

Вибір методу лікування астроцитоми головного мозку залежить від локалізації пухлини, її розміру та ступеня злоякісності. Залежно від аналізів, лікар може призначити хіміотерапію, променеву терапію чи оперативне втручання. У складних випадках лікування проводиться одразу кількома методами.

Хіміотерапія при астроцитомі

Хіміотерапія передбачає лікування медичними препаратами. Може призначатися як самостійний метод лікування, так і в комплексі з іншими методами. Хіміотерапія проводиться внутрішньовенно, або як курс прийому таблеток.

Променева терапія

Радіотерапія (променева терапія) та радіохірургія є неінвазивними методами лікування онкологогічних новоутворень. Методи подібні між собою: в обох випадках на пухлину впливає пучок іонізованого випромінювання. При проведенні радіохірургії організм пацієнта підлягає разовому сильному опроміненню. А при проведенні променевої терапії необхідна доза опромінення розподіляється на кілька сеансів, поступово руйнуючи пухлину. Радіохірургію призначають для лікування пухлин невеликого розміру. Перевагою сучасної радіотерапії є поступовий вплив потоку променів на злоякісне новоутворення. Процедура відбувається у кілька сеансів і може бути призначена для лікування пухлин різного розміру. Здорові тканини не підпадають під вплив опромінення. Радіотерапію призначають як самостійний метод лікування, так і в комплексі з хірургічним втручанням.

Хірургічне лікування

Операції ефективні на ранніх стадіях захворювання, поки ракові клітини не поширилися за межі огнища ураження. Астроцитоми дифузного росту не мають чітких меж, а тому важко піддаються хірургічному лікуванню. У багатьох випадках після операції призначається курс променевої терапії, який запобігає подальшому поширенню ракових клітин.

Лікування астроцитоми в TomoClinic

Інноваційні рішення в TomoClinic

Клініка обладнана сучасною апаратурою: в TomoClinic встановлена інноваційна система TomoTherapyHD, лінійний прискорювач Elekta Synergy та діагностичний комплекс, що допомагають лікувати найскладніші випадки онкології. ПеревагоюTomoClinic як медичного закладу є високий показник успішного лікування пухлин головного мозку з мінімальною дією на прилеглі тканини.

TomoClinic спеціалізується на лікуванні усіх видів раку. В клініці працюють фахівці з досвідом роботи понад 10 років. Для лікування астроцитоми в нашому центрі використовують методи променевої терапії та хіміотерапії. Після отримання аналізів пацієнта та проведення необхідних діагностичних процедур збирається консиліум фахівців суміжних спеціальностей для розробки тактики ефективного та щадного для організму лікування. Спільними зусиллями фахівці підберуть оптимальний метод лікування для пацієнта залежно від стану його здоров’я, протипоказань та ступеня злоякісності астроцитоми.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію анапластичної астроцитоми:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), анапластична астроцитома — anaplastic astrocytoma.

https://www.esmo.org/Guidelines (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), анапластична астроцитома — anaplastic astrocytoma.

Central_Nervous_System_Cancers — анапластична астроцитома — anaplastic astrocytoma.

Прогноз при астроцитомі

Складно давати точний прогноз при астроцитомі головного мозку, адже пухлина, що росте, може спричинити невиправну шкоду здоров’ю пацієнта. Патологія схильна до рецидиву перших кілька років після лікування. Позитивний прогноз і подальша якість життя пацієнта залежить від своєчасного діагностування астроцитоми та ефективного лікування.

Перший візит в TomoClinic

Вибравши наш центр для діагностики, уточнення або підтвердження діагнозу або вже цілеспрямовано готові до лікування, ми надамо вам всю необхідну інформацію, щоб перший візит до нас пройшов максимально результативно.

Комплексна консультація

Ми дамо вам кілька порад, щоб ви отримали максимальну віддачу від прийому і консультації фахівця і точно знали, що робити далі. Тільки разом, в партнерстві з вами, ми зможемо успішно боротися хворобою.

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування астроцитоми, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 33-45-69. Переможемо рак разом!​

Увага! Кожен випадок захворювання на рак є унікальним.

Стратегія і тактика лікування пропонується лікарем тільки після вивчення медичної документації, даних аналізів та діагностичних досліджень.

Інформацію цього розділу не можна сприймати як готову тактику лікування.

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic

Задати питання