«Така унікальна пухлина часто поодинока, але тяжко діагностується, тому що розташовується не тільки в мозку (найчастіше), але також в хребті і навіть статевій сфері, складається з однієї або декількох видів тканин. Більше, ніж в половині випадків ми проводимо її контурінг саме в пінеальній області мозку, а приблизно кожен третій випадок герміноми виникає в зоні гіпофіза. Але навіть в складних випадках нам вдається застосувати променеву терапію, яка актуальна для новоутворень в важкодоступних місцях».
Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинних структурах головного мозку. У 90% випадків це злоякісне новоутворення. Герміноми мають агресивний перебіг та схильні до метастазування.
Гермінома — найбільш поширений вид пухлин глибинних структур головного мозку, але при цьому досить рідкісний серед всіх внутрішньочерепних новоутворень (не більше 3%).
Формування пухлини відбувається під час ембріонального розвитку плоду та розвивається разом з дитиною. Перші симптоми виникають в 10-12 років. Гермінома переважно вражає осіб чоловічої статті.
Найбільш поширеною причиною розвитку герміноми є внутрішньоутробна мутація генів, що відповідають за формування тканин плоду.
Вплинути на формування пухлини може:
Симптоматика захворювання залежить від локалізації пухлини і супутніх патологій. Поширеним місцем локалізації герміноми є пінеальна зона головного мозку, що провокує розвиток гідроцефалії — скупчення рідини в мозку.
Ознаки розвитку герміноми:
При утворені злоякісної пухлини пацієнт втрачає апетит і помітно втрачає у вазі. Часто хвороба супроводжується анемією. На тлі болісних ознак пацієнт може впасти в депресивний стан і відчувати незацікавленість в житті.
Особливі і нетипові симптоми виникають при локалізації пухлини в зоні гіпофіза. Розташування новоутворення провокує порушення гормонального фону пацієнта. Найбільш поширеними є проблеми зросту, порушення функцій статевих органів, розвиток нецукрового діабету, ановуляція та аменорея у осіб жіночої статі.
Первинну діагностику захворювання проводить невролог під час ретельного огляду. Комплексне обстеження дозволяє запідозрити ознаки гідроцефалії та симптоми ураження серединних структур головного мозку.
Процедури, що допомагають діагностувати герміному:
В індивідуальних випадках за показаннями проводиться морфологічне дослідження тканин пухлини після видалення. Процедура вимагає багато зусиль та високої точності, тому не відноситься до обов’язкових методів діагностики герміноми.
Лікування герміноми головного мозку є складним і відповідальним процесом через:
Підвищена чутливість пухлини головного мозку до іонізуючого випромінювання і хіміотерапії робить ці способи найбільш ефективними та часто застосованими при лікуванні.
Для лікування герміноми використовується хіміотерапія. Кількість сеансів та дози медичних препаратів призначаються індивідуально кожному пацієнту в залежності від показань та загального стану. Системна поліхіміотерапія полягає в комбінації медичних препаратів. Цей метод дозволяє сповільнити зростання і поширення пухлини.
В онкологічному центрі TomoClinic працюють фахівці з досвідом роботи більше 15 років. Клініка має в розпорядженні сучасну променеву апаратуру: інноваційну систему TomoTherapy HD, лінійний прискорювач Elekta Synergy та діагностичний комплекс Toshiba Medical Systems. Прилади надають максимально точний променевий вплив на пухлину, не вражаючи навколишні здорові тканини. План лікування в кожному індивідуальному випадку розробляється під час консиліуму, де фахівці суміжних спеціальностей підбирають найбільш безпечні для організму методи лікування. Командна робота фахівців та інноваційні системи дозволяють досягти позитивних результатів при лікуванні та підвищити якість життя пацієнта.
Променева терапія передбачає певну кількість сеансів іонізуючого випромінювання в місце локалізації пухлини. Кількість сеансів та дози випромінювання призначаються лікарем в кожному випадку індивідуально. Мінусом методу променевої терапії є заборона на застосування іонізуючого випромінювання для дітей. Випромінювання може негативно позначитися на розвитку мозкових тканин, порушити природні процеси формування організму пацієнта. Але якщо злоякісна гермінома має невеликі розміри, то в деяких випадках допускається радіохірургічне лікування з одноразовим впливом високої дози на вогнище новоутворення.
При внутрішньочерепних пухлинах може бути застосований хірургічний метод видалення. Операція призначається при наявності показань та після попереднього визначення розміру і точної локалізації новоутворення.
Головна проблема хірургічного методу лікування герміноми полягає у важкодоступній локалізації пухлини в глибинних структурах головного мозку. У разі операбельного новоутворення хірургія проводиться з використанням нейровізуалізуючих систем. Через труднощі оперування герміноми глибинних структур головного мозку хірургічне лікування застосовується рідше, ніж променева терапія і радіохірургія.
Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію герміноми:
При вчасному діагностуванні та правильно підібраному лікуванні у пацієнта з герміномою переважно сприятливий прогноз. П’ятирічна виживаність перевищує 96%, а межу десяти років долають 88% хворих. Після лікування, щоб уникнути рецидиву, пацієнтам необхідно регулярно проходити профілактичні обстеження в медичному центрі.
Вибравши наш центр для діагностики, уточнення або підтвердження діагнозу або вже цілеспрямовано готові до лікування, ми надамо вам всю необхідну інформацію, щоб перший візит до нас пройшов максимально результативно.
Ми дамо вам кілька порад, щоб ви отримали максимальну віддачу від прийому і консультації фахівця і точно знали, що робити далі. Тільки разом, в партнерстві з вами, ми зможемо успішно боротися хворобою.
Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування герміноми, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 33-45-69. Переможемо рак разом!
Стратегія і тактика лікування пропонується лікарем тільки після вивчення медичної документації, даних аналізів та діагностичних досліджень.
Інформацію цього розділу не можна сприймати як готову тактику лікування.