Гліома головного мозку

Оncological Center TomoClinic>Види раку>Гліома головного мозку

«Сучасне програмне забезпечення і техніка допомагають лікарям і радіологам в реалізації лікування гліом головного мозку. Зокрема, ми використовуємо ротаційне опромінення тканин. Фахівці TomoClinic спочатку направляють пацієнта на комплексну діагностику, збирають міждисциплінарний консиліум, де визначають дієву стратегію лікування з урахуванням симптоматики і особливостей гліоми. Тільки потім ми складаємо дозиметричний план і проводимо сеанси лікування».

Катерина ГуменюкІнженер-радіолог (медичний фізик) TomoClinic

Що таке гліома головного мозку?

Гліома головного мозку — це пухлина, яка найчастіше діагностується (приблизно в 60% всіх злоякісних новоутворень головного мозку). До них відносять епендимоми, астроцитоми та ін. В медицині існує зручна загальноприйнята класифікація, основою для якої служать 4 морфологічних ознаки:

  1. Фігури мітозів.
  2. Області некрозів.
  3. Ядерна атипия.
  4. Мікропроліферація ендотелію.

Ступені гліоми головного мозку

Отже, що таке гліома головного мозку і якими є ступені захворювання? Гліома головного мозку класифікується за ступенем злоякісності:

  • 1 ступінь — ознак немає.
  • 2 ступінь — основною ознаою є клітинна атипія.
  • 3 ступінь — 2 ознаки з трьох, крім некрозу.
  • 4 ступінь — присутні 3-4 ознаки, але в обов’язковому порядку є некроз.

Зазвичай гліоми головного мозку бувають поодинокі і розташовуються найчастіше в білій або сірій речовині як спинного, так і головного мозку. Іноді новоутворення стовбура головного мозку розташовується дуже близько до центрального каналу і стінок шлуночків. Нечасто новоутворення бувають в периферичних нервах. Розмір пухлини може бути різним, все індивідуально для кожного конкретного випадку і може варіюватися від розміру крихітного зернятка до великого яблука.

Пухлина зазвичай має вигляд кулі і лише іноді може бути схожа на веретено. Розростається новоутворення нешвидко, роками, а метастазів не дає. Нерідко зустрічаються випадки, коли гліоми можуть розростатися далеко від головного мозку, при таких обставинах захворювання особливо вимагає якісної діагностики і лікування.

Діагностика

Діагностика гліоми починається зі збору анамнезу: лікар розпитує про скарги і з’ясовує, як розвивалася негативна симптоматика. Неврологічний огляд при даному захворюванні дає можливість виявити проблеми з чутливістю і координацією, дати оцінку стану тонусу м’язів, виконати перевірку рефлексів і т. п. Діагностика гліоми головного мозку обов’язково включає в себе аналіз стану мнестичної та психічної сфери людини. Оцінити стан нервово-м’язового апарату лікарю допомагають такі методики діагностування, як електронейрографія і електроміографія. Також може бути призначений такий метод діагностики, як ехоенцефалографія. Якщо обидві патології супроводжуються втратою зору, призначається комплексне офтальмологічне обстеження, яке включає в себе такі методики:

  1. Візіометрія.
  2. Периметрія.
  3. Офтальмоскопія.
  4. Конвергенція.

Якщо присутні судоми, виконується ЕЕГ (енцефалограма). Захворювання потребує диференціювання від гематоми всередині мозку, абсцесу, епілепсії, інших пухлинних процесів в центральній нервовій системі, наслідків інсульту. Найбільш прийнятним методом діагностування на сьогодні є магнітно-резонансна томографія. Якщо з якоїсь причини провести її не можна, призначають МСКТ, комп’ютерну томографію, ангіографію мозкових судин з контрастом, сцинтиграфію.

ПЕТ (позитронно-емісійна томографія) дає інформацію про метаболічних процесах, за якими лікар може зрозуміти, наскільки швидко зростає новоутворення і наскільки воно агресивно. Крім цього, з діагностичною метою може бути проведена люмбальна пункція. При даній патології аналіз отриманої цереброспинальної рідини показує наявність ракових клітин.

Перераховані вище неінвазивні методики дослідження дають можливість виявити ракову пухлину, але точний діагноз гліоми з визначенням її виду та ступеня злоякісності можна встановити лише за результатами мікродослідження тканин ракового вузла, які отримані при операції або при стереотаксичній біопсії. В TomoClinic випадки гліоми — не рідкість, тому їх діагностика вимагає особливої ​​уваги, а лікування — ретельного планування і правильного підбору методів.

Лікування

Гліома передбачає чітке і систематичне лікування. Повинна бути проведена ретельна діагностика і після цього призначена комплексна ефективна терапія. Видалення новоутворення являє собою нелегке завдання для фахівців, тому дуже важливо правильно підібрати методи лікування індивідуально для кожного медичного випадку. Процес боротьби з пухлиною спрощує використання в ході нейрохірургічних операцій інноваційних технологій, таких як:

  1. МРТ-сканування.
  2. Мікрохірургія.
  3. Інтраопераційне картування.

Але до сих пір лікування гліоми головного мозку за допомогою хірургії є основним методом. Протипоказаннями до операції є нестабільний стан хворого, наявність інших ракових пухлин, поширення новоутворення в обидві півкулі або неоперабельна локалізація.

Гліома головного мозку передбачає переважно комбіноване лікування, тому в сучасній онкології часто використовують неоперативні способи. Такі методи лікування гліоми, як хіміотерапія, застосовуються як у випадку неоперабельності пухлини, так і в якості терапії перед або після операції. Променева терапія і хіміотерапія перед операцією можуть проводитися тільки після того, як діагноз буде підтверджений результатами біопсії.

Треба сказати, що променева і хіміотерапія не можуть служити заміною хірургії, так як в центрі гліоми головного мозку часто розташована область, що погано піддається впливу опромінення і хіміопрепаратів.

Лікування в TomoClinic

Інноваційні рішення в TomoClinic

В TomoClinic успішно проводять лікування за допомогою інноваційного для України методу томотерапіі. Система TomoTherapy — «золотий стандарт» променевої терапії, який активно застосовують в клініці, дає можливість підводити дозу опромінення до новоутворення під будь-яким кутом, регулювати інтенсивність опромінення, а також по максимуму захистити від опромінення прилеглі до пухлини тканини і органи.

Хіміотерапія і променева терапія — це два ефективних методи лікування онкології, які при своєчасному початку процедур і правильних дозуваннях допомагають домогтися гарних результатів. Хіміотерапія зазвичай проводиться відразу після хірургічної операції, а променеву терапію призначають після хімії. Інноваційним методом в боротьбі з раком вважається томотерапія — методика, яка поєднала в собі високу точність і безпеку проведеного лікування.

Даний спосіб лікування раку поєднує новітні форми модулювання інтенсивності дози, а також передові методи планування опромінення, точність КТ. Система томотерпії заснована на новітніх технологіях в області радіотерапії. Система дозволяє:

  1. Побудувати тривимірну модель пухлини і моделювати процес опромінення.
  2. Виявити чіткі межі новоутворення, що допомагає уникнути опромінення органів і тканин поблизу пухлини.
  3. Впливати на пухлини, які розташовані у важкодоступних місцях і не піддаються хірургічному лікуванню.

В TomoClinic багато років займаються ефективним лікуванням раку різної локалізації. Записатися на прийом або дізнатися більш детальну інформацію ви можете на сайті або по телефону.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію гліоми:

Симптоми

Гліома на початкових стадіях має мало виражені симптоми, які можна сплутати з проявами інших, менш серйозних захворювань. Гліоми головного мозку мають досить різні клінічні прояви, які визначаються розміром і локалізацією новоутворення. Зростання пухлини зазвичай веде до розвитку загальномозкової симптоматики:

  1. Стійкі систематичні головні болі, які не минають навіть після прийому нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ).
  2. Систематичні напади нудоти, може розвинутися блювання.
  3. Відчуття тяжкості в очних яблуках.
  4. Напади судом, припадки.

Загальмозкова симптоматика найбільш виражена при поширенні гліоми в шлуночки або лікворні шляхи мозку. У даній ситуації порушується відходження цереброспинальної рідини, підвищується внутрішньочерепний тиск, відбувається розвиток гідроцефалії. Новоутворення ушкоджують ту чи іншу область головного мозку, через що розвиваються такі симптоми гліоми:

  1. Розвиток проблем із зором.
  2. Порушення мовлення.
  3. Розвивається вестибулярна атаксія (похитується хода, постійне кружляння голови).
  4. Парези і паралічі кінцівок.
  5. Пропадає чутливість кінцівок.
  6. Проблеми з пам’яттю.
  7. Порушується концентрація уваги.
  8. У людини спостерігається розлад мислення.
  9. Спостерігаються порушення поведінки.

Гліома головного мозку на перших етапах розвитку може взагалі ніяк не проявляти себе, саме тому так важливо вчасно проходити обстеження у фахівців, щоб своєчасно діагностувати захворювання, яке тільки-тільки зароджується. Важливо розуміти: чим раніше буде виявлена ​​онкологія, тим успішніше буде результат лікування.

Ознаки

Осередкові ознаки гліоми мозку повністю залежать від місця локалізації освіти і є результатом різного роду порушень ендокринної системи, компресії нервових тканин або місцевої деструкції. Якщо пухлина розташована в тім’я, у людини розвиваються судоми, відзначаються порушення сенсорних функцій, також періодично закладає вуха. У разі локалізації в домінантній півкулі часто розвиваються проблеми з мовою, виникає пальцева агнозія і аграфія.

Пухлини в скроневій зоні можуть не проявляти ознаки гліоми головного мозку, але у людини може виникнути психомоторна судома або припадки, галюцинації. Якщо вражена домінантна скронева область, виникають аномія і афазія. Якщо пухлина розташувалася в потилиці, можуть розвинутися напади і з’являтися спонтанні спалахи світла.

Коматозний стан настає при розвитку центрального вклинення, спровокувавши 2-сторонній параліч, порушення ритму дихання і фіксацію зіниць. У разі вклинення скроневої області виникає параліч зовнішньої м’язи очей з одного боку, а також може зупинитися кровообіг і дихання. При тривалому підвищеному внутрішньочерепному тиску розвивається помилкова симптоматика, яка проявляється геміплегією, порушеннями полів зору і паралічем очного м’яза.

Фактори ризику

Симптоматика, прогноз і терапія злоякісної гліоми залежать від стадії захворювання, стану здоров’я пацієнта, виду новоутворення, її локалізації в мозку. Ці новоутворення схильні розростатися і захоплювати здорові тканини органу, що робить їх оперативне видалення складним, а іноді і неможливим. Ризик розвитку пухлини підвищується з віком і досягає свого піку за даними фахівців до 60-67 років. Рак мозку частіше розвивається у чоловіків, ніж у жінок.

Основний фактор ризику гліоми — це опромінення радіацією. Приблизно 5% постраждалих захворіли через спадковий чинник. Це означає, що якщо хтось з родичів хворів даним видом раку, то є ймовірність захворіти також. Деякі генетичні патології в рази збільшують ризик розвитку онкології у дітей, але рідко у дорослих. Зв’язок між способом життя і ризиком розвитку онкології не доведений.

Профілактика

Специфічної профілактики, яка забезпечить стійкий захист від розвитку ракової пухлини мозку, немає. Щоб уникнути її, слід прислухатися до загальних рекомендацій. За допомогою цих рекомендацій можна нормалізувати стан імунної системи організму, і тоді він буде самостійно боротися з переродженням ракових клітин.

Якість життя також впливає на утворення раку. За статистикою люди, які ведуть здоровий спосіб життя, правильно харчуються, хворіють будь-якими видами патологій рідше, якщо тільки вони не входять в групу ризику. Важливо розуміти, щоб виявити онкологію на ранніх стадіях, слід хоча б раз на рік проходити повне обстеження організму. Рекомендується:

  • відмовитися від алкоголю, тютюну, наркотиків;
  • займатися спортом;
  • дотримуватися здорового харчування;
  • дотримуватися режиму дня, повноцінно відпочивати, спати 6-8 годин;
  • уникати стресових ситуацій, перевтоми.

По можливості виключити дію радіації на організм, наприклад, якщо вона пов’язана з роботою. Особливо обережними слід бути вагітним, адже мутації можливі і у дитини.

Перший візит в TomoClinic

Вибравши наш центр для діагностики, уточнення або підтвердження діагнозу або вже цілеспрямовано готові до лікування, ми надамо вам всю необхідну інформацію, щоб перший візит до нас пройшов максимально результативно.

Комплексна консультація

Ми дамо вам кілька порад, щоб ви отримали максимальну віддачу від прийому і консультації фахівця і точно знали, що робити далі. Тільки разом, в партнерстві з вами, ми зможемо успішно боротися хворобою.

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування гліоми головного мозку, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 33-45-69. Переможемо рак разом!​

Увага! Кожен випадок захворювання на рак є унікальним.

Стратегія і тактика лікування пропонується лікарем тільки після вивчення медичної документації, даних аналізів та діагностичних досліджень.

Інформацію цього розділу не можна сприймати як готову тактику лікування.

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic

Задати питання