Метастатичні ураження кісток

Оncological Center TomoClinic>Види раку>Метастатичні ураження кісток

«Головним симптомом метастазів в кістках є сильний біль, який неможливо вгамувати знеболюючими препаратами або компресією місця ураження. Причиною больового синдрому є вплив ракових клітин на природне функціонування остеобластів і остеокластів. Звичайним станом обох різновидів клітин є постійне моделювання кісткових структур (руйнування та відновлення). Пухлинні клітини порушують нормальну роботу, провокуючи сильний біль. Перш ніж визначити тактику лікування, важливо провести повноцінну діагностику організму. Особливий вплив на вибір методів лікування дає наявність первинної пухлини, а також її локалізація, рівень поширення в організмі».

Андрій ГардашниковЛікар-онколог і хіміотерапевт TomoClinic

Метастази в кістках є вторинними онкологічними процесами в кісткових структурах, що з’являються через онкологічне ураження іншого органу. Потрапляння атипових клітин в глибинні структури — досить поширене явище, яке зустрічається вже на пізньому етапі хвороби.

Ракові клітини поширюються у організмі та можуть спровокувати розвиток ураження в будь-якому з органів. Атипові клітини, що вражають кістки, поширюються через кровоносні судини, або ж прямим шляхом, через розвиток пухлини на сусідніх тканинах.

Діагностика метастатичного ураження кістки

Перша причина запідозрити метастази в кістці — анамнез пацієнта, де раніше вже було згадано про розвиток в організмі онкологічного процесу. Сильні болі в кістках, які не вгамовують знеболюючі препарати і які не є наслідком травми, вимагають негайного дослідження на наявність метастазів.

Також комплексне дослідження необхідно пацієнту, у якого не діагностовано первинний осередок ураження. Виключити зв’язок болю і метастазів в кістці неможливо, так як багато злоякісних новоутворень протікають без явних ознак.

Методи діагностики метастазів в кістці:

 • Рентгенографія ділянки кістки, що турбує, призначається для виявлення патологічних порушень кісткових структур: на знімку чітко видно злами, забої, вивихи та новоутворення, які можуть бути причиною болю
 • МРТ (магнітно-резонансна томографія) надає візуалізацію кісткових структур: чіткі зображення допомагають визначити наявність метастазів, їх розмір, структуру та межі поширення, а магнітно-резонансна томографія є нешкідливою та безболісною процедурою, дозволена для регулярного проведення
 • КТ (комп’ютерна томографія) є пошаровим скануванням ураженої області, що забезпечує максимально точне дослідження ураженої зони: завдяки багатошаровим зображенням вдається визначити характер і розмір пухлини, виявити структуру і точні межі поширення, а цей сучасний метод візуалізації не вимагає особливої ​​підготовки до процедури, дозволений для дітей і дорослих
 • Сцинтиграфія — метод функціональної візуалізації, який полягає у введенні в організм пацієнта радіоактивних ізотопів для отримання зображень за рахунок випромінювання, при цьому двовимірне зображення дозволяє детально досліджувати кістки, підтвердити або виключити наявність метастазів
 • Біохімічний аналіз крові: дослідження призначається для визначення стану здоров’я пацієнта, а також для виявлення рівня кальцію в організмі (якщо він високий, то це гіперкальціємія — симптом патологічних порушень будови кістки і привід запідозрити метастази)

Лікування метастазів в кістці

Оперативне втручання при метастазах в кістках проводиться рідко і частіше з метою паліативного лікування. Також операція може бути проведена при ускладненні (компресія спинного мозку, наявність патологічних переломів). Суть призначення операції полягає у відновленні функціональності кінцівки, а також значного зниження болю.

При агресивному перебігу хвороби, множинних метастазах у внутрішніх органах і поганому стані здоров’я хворого оперативне лікування не проводиться, адже може лише погіршити становище.

Для знеболення і зменшення компресії спинного мозку призначається ряд медикаментів, що сприяють поліпшенню метаболізму в нервових тканинах. Також може бути проведена ламінектомія або відновлення хребців із застосуванням кісткового цементу.

Хіміотерапія — метод лікування онкологічних захворювань, який забезпечує медикаментозний вплив на пухлину. Хіміотерапія при пухлині кістки може бути самостійним методом лікування або проводитись перед оперативним втручанням. Часто хіміотерапія призначається і в післяопераційний період, з метою закріпити результат і дати загальний вплив на організм.

Інноваційні рішення в TomoClinic

Променева терапія забезпечує вплив на пухлину іонізуючим випромінюванням. Це ефективно уповільнює ріст пухлини, знижує компресію на нервові з’єднання і сусідні тканини, що забезпечує полегшення симптомів.

Лікування променевою терапією

Променева терапія особливо ефективна при ізольованих метастазах, розташованих в одній зоні кістки.

Різновиди метастазів в кістках

Види метастазів в кістках розрізняють, виходячи з:

 • Пухлини, які частіше за інших провокують розвиток метастазів в кістки. Найбільший відсоток ймовірності розвитку метастазів в кістках виникає при раку молочної залози (близько 60%). Також часто провокує виникнення метастазів в кістках рак передміхурової залози: поширеність становить 51%. При раку шийки матки метастази в кістках — досить рідкісне явище (менше 1%). Онкологічне ураження легень супроводжується метастазами в кістках приблизно в 30% випадків. При раку щитовидної залози ускладнення у вигляді кісткових метастазів спостерігається в 55%.
 • Кістки, які більше за інших схильні до метастатичного ураження. Метастази в кістки черепа діагностуються в приблизно 20% випадків, з’являються при раку нирки або щитоподібної залози. Рак передміхурової і щитоподібної залози часто стає приводом утворення метастазів в кістках таза. Загальна кількість зареєстрованих випадків становить 48%. Метастази в плечових кістках часто стають вторинним процесом при раку легень і молочної залози. Метастази в ліктьових кістках виникають внаслідок раку легень та нирок.
 • Остеолітичні метастази. Особливість цього виду метастазів полягає у виробленні великої кількості клітин-остеокластів, що відповідають за розпад кісткової тканини. Відповідно остеолітичні метастази впливають на швидке та неконтрольоване знищення кісткової тканини.
 • Остеобластичні метастази. Клітини-остеобласти навпаки сприяють відновленню кісткової тканини (в нормальному стані цей процес необхідний і успішно поєднується з дією клітин-остеокластів). При раку кісток клітини-остеобласти виробляються в надмірній кількості, що стимулює розширення і ущільнення кісток.

Симптоми і ознаки метастазів в кістках:

 • Першим симптомом, що виникає при розвитку метастазів, є біль в місці ураження. Раніше за діагностику та ретельне вивчення історії хвороби лікарем хворі схильні списувати симптом на артрит або остеохондроз. Згодом біль посилюється та стає нестерпною.
 • Гіперкальціємія. Є важким ускладненням при раку кісток, що виникає через вироблення високої кількості кальцію клітинами-остеокластами. Рівень кальцію, який потрапляє в кров, в кілька разів вище, ніж витримують нирки. Це провокує розвиток поліурії, а також порушує нормальне функціонування безлічі органів.
 • Компресія спинного мозку. Зустрічається при розвитку метастазів в грудних, поперекових і крижових хребцях. Здавлювання нервових корінців спинного мозку провокує сильний біль, в особливо складних ситуаціях можливий параліч кінцівок.
 • Загальна слабкість, підвищена втомлюваність.
 • Неврологічні розлади.
 • Гіпотонія.
 • Порушення серцевих скорочень.
 • Нудота, блювання.
 • Проблеми з дефекацією.
 • Панкреатит.

Важливим симптомом запідозрити метастази в кістках може стати патологічний перелом. Вони виникають в більш ніж половині випадків розвитку метастазів в кістках. Вони частіше виникають у хребцях і тазостегнових суглобах. Через підвищену крихкість кісток призвести до перелому може різкий рух. Поширені випадки множинних переломів зі зміщенням кісток.

Прогноз життя при метастазах в кістки

Прогноз виживання при новоутвореннях в кісткових структурах дещо кращий, ніж при метастазах у внутрішніх органах. Але багато в чому сприятливість прогнозу залежить від локалізації метастазів, їх розміру, структури і відсутності ускладнень.

Пацієнтам важливо дотримуватися підтримуючої терапії, проходити необхідні курси лікування. Необхідно виключити сильні фізичні навантаження і уникати підняття важких предметів, при цьому більше відпочивати і користуватися допоміжними аксесуарами (корсет, милиці).

Перший візит в TomoClinic

Вибравши наш центр для діагностики, уточнення або підтвердження діагнозу або вже цілеспрямовано готові до лікування, ми надамо вам всю необхідну інформацію, щоб перший візит до нас пройшов максимально результативно.

Комплексна консультація

Ми дамо вам кілька порад, щоб ви отримали максимальну віддачу від прийому і консультації фахівця і точно знали, що робити далі. Тільки разом, в партнерстві з вами, ми зможемо успішно боротися хворобою.

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування метастазів в кістках, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 33-45-69. Переможемо рак разом!​

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic