«При мієломній хворобі лікарі намагаються зняти біль, що виникає в організмі пацієнта, поліпшити якість його життя при постійному контролі й уповільненні розвитку раку. На жаль, множинна мієлома не піддається повноцінному лікуванню, в той час як променева терапія здатна зробити багато чого: продовжити життя пацієнта по максимуму і скоротити симптоматику».
Мієломна хвороба це злоякісна пухлина, що виникає внаслідок мутації плазматичних клітин, які знаходяться у кістковому мозку. Рак клітин плазми суттєво знижує імунітет і здатність організму боротися з інфекціями. Множинна мієлома уражає кровоносну систему видозміненими клітинами — парапротеїнами. Ці речовини відкладаються в тканинах і з розвитком хвороби порушують нормальну роботу нирок, серцево-судинної та опорно-рухової систем. Рак клітин плазми діагностують переважно у людей середнього та старшого віку. Цей вид онкології частіше уражає чоловіків.
У медицині мієломну хворобу класифікують за такими критеріями: типом поширення, особливостями складу клітин та здатністю виділяти різні типи парапротеїнів.
За типом поширення множинна мієлома буває:
Залежно від складу клітин плазми міємола може бути:
За здатністю виділяти паропротеїни (видозмінені імуноглобуліни) поділяється на:
Існує дві форми мієломної хвороби — гостра та хронічна. Гостра форма характеризується спонтанним виникненням та стрімким розвитком патології. Виявлена схильність атипових клітин до прискореного поширення та клонування. При хронічній формі множинної мієломи клітини плазми мутують повільно, провокуючи поступовий розвиток пухлини. Онкологія цього типу характеризується відсутністю симптомів та больових відчуттів на початкових стадіях розвитку хвороби.
Конкретні причини розвитку мієломи невідомі. Але існує ряд факторів, які можуть спричинити онкологію цього типу.
Причини розвитку мієломної хвороби:
Плазмоцити — клітини лімфоїдної тканини, що виробляють специфічні антитіла — імуноглобуліни. В-лімфоцит осідає у лімфатичних вузлах та трансформується в плазматичну клітину. Плазмоцити схильні «запам’ятовувати» антиген та реагувати на його повторне виникненя захисною реакцією навіть через тривалий відрізок часу. В основному плазмоцити утворюються у периферичній крові в період інфекційних хвороб. В організмі здорової людини знаходиться не більше 5 відсотків плазмоцитів. З розвитком мієломної хвороби відсоток плазмоцитів зростає у кілька разів, що пояснюється збоєм у їхньому формуванні. Під час збою утворюється мієломна клітина, яка надзвичайно швидко клонується (гостра форма мієломної хвороби) або ж протікає повільно (хронічна форма). Клітина мієломи, що мутує, розвивається у кістковому мозку, спричиняючи руйнування хрящів та прилеглих тканин.
Як мієломні клітини впливають на організм людини в період розвитку хвороби?
Хронічна форма захворювання розвивається повільно. Тому при своєчасному зверненню до спеціаліста та ефективному медикаментозному лікуванню пацієнт може прожити довге життя.
Небезпека мієломи полягає у відсутності яскраво-виражених симптомів на початкових стадіях захворювання. Пацієнти дізнаються про прогресуючу хворобу під час отримання результатів аналізу крові та сечі або під час діагностики з причин частих переломів. Захворювання потребує комплексної діагностики та негайного лікування.
На пізніх стадіях розвитку множинна мієлома сигналізує про себе такими ознаками:
Для діагностики та підтвердження діагнозу спеціаліст проводить збір даних та первинний огляд. Найчастіше пацієнти звертаються до спеціаліста через біль у кістках, переломи чи множинні крововиливи (гематоми, синці).
Після консультації лікар-гематолог призначає здачу обов’язкових аналізів крові та сечі. Цей простий метод є інформативним для діагнозу мієлома. У крові визначають кількість еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів та гемоглобіну. Низькі показники цих елементів свідчать про порушення роботи кровоносної системи та можуть свідчити про мієломну хворобу.
Окрім загального та біохімічного аналізів крові також інформативними є аналіз крові на маркери мієломної хвороби та мієлограма (за допомогою спеціальної голки проводиться збір та дослідження клітин кісткового мозку).
Обов’язковим методом дослідження кісток хребта є рентгенографія. На фотознімку спеціаліст визначає наявність та тип ураження (осередковий чи дифузний), наявність остеопорозу, часткові пошкодження в кістках черепа, лопаток та стегон.
Щоб провести комплексне обстеження кісток пацієнта з усіх боків, призначають спіральну комп’ютерну томографію. Дослідження відображує деформацію хребців, вказує на місця пошкоджень кісток та розвиток пухлин на тканинах.
TomoClinic — це онкологічний центр, в якому працюють фахівці з досвідом роботи понад 10 років. В кожному індивідуальному випадку фахівці суміжних спеціальностей разом розробляють план лікування для пацієнта. Лікарі надають перевагу сучасним методам, що дозволяють не лише зберегти здоров’я пацієнта, а й покращити якість подальшого життя.
Променева терапія при мієломній хворобі спрямована на боротьбу з масивними осередками ураження кісткового мозку. Цей метод лікування призначають також при деформації хребта, ураженнях нервових корінців. Радіотерапія сприяє зменшенню больового синдрому та допомагає підвищити якість життя пацієнта.
Хіміотерапія або лікування медичними препаратами є ефективним методом лікування та покращення якості життя пацієнта. Препарати і дозування лікарі підбирають відповідно до особливостей стану та віку пацієнта. Для хіміотерапїї може використовуватися один або одночасно кілька препаратів. Прийом медикаментів може проводитися як оральним, так і внутрішньовенним способом, обов’язково під наглядом лікарів (за умови стаціонарного лікування). Хіміотерапія є найбільш ефективним методом лікування, ремісія спостерігається у половині випадків. Пацієнтам до 60 років без супутніх хронічних захворювань після хіміотерапії проводять трансплантацію стовбурових клітин крові.
Хірургічне лікування призначають для видалення одиничного відділу (кістки), а також для укріплення кісток при переломах внаслідок остеопорозу.
Метод імунотерапії призначають з метою часткового сповільнення росту злоякісних клітин. За умови своєчасної діагностики онкології пацієнту призначають методи лікування, які не шкодять органам та тканинам, що прилягають до пухлини, та сприяють поступовому сповільненню розвитку хвороби та покращенню якості життя.
Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію мієломи:
Відгуки пацієнтів про лікування раку методом променевої терапії та хіміотерапії в TomoClinic та детальну інформацію про центр ви можете знайти на нашому сайті, дізнатися по телефону, задати запитання нашим спеціалістам.
Вибравши наш центр для діагностики, уточнення або підтвердження діагнозу або вже цілеспрямовано готові до лікування, ми надамо вам всю необхідну інформацію, щоб перший візит до нас пройшов максимально результативно.
Ми дамо вам кілька порад, щоб ви отримали максимальну віддачу від прийому і консультації фахівця і точно знали, що робити далі. Тільки разом, в партнерстві з вами, ми зможемо успішно боротися хворобою.
Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування мієломної хвороби, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 33-45-69. Переможемо рак разом!
Стратегія і тактика лікування пропонується лікарем тільки після вивчення медичної документації, даних аналізів та діагностичних досліджень.
Інформацію цього розділу не можна сприймати як готову тактику лікування.