Рак анального каналу

Оncological Center TomoClinic>Види раку>Рак анального каналу

«Залежно від місця, розміру і поширення пухлини, а також від вашого стану здоров’я, ми вирішуємо на багатопрофільній онкологічній конференції, яке лікування буде оптимальним для вас. Один з дуже ефективних методів — променева терапія. Наша мета — знищити ракові клітини і, в той же час, максимально зберегти здорові органи і тканини. Важливий момент — це можливість ліквідувати утворення без оперативного втручання».

Тетяна БойкоЗаступник головного лікаря, променевий терапевт

Що таке рак анального каналу?

Це рідкісний вид раку, який в основному зустрічається у жінок. Пухлина виникає в анальному каналі (кінець прямої кишки безпосередньо перед зовнішнім м’язом сфінктера, через який виходить кал) або на рівні області ануса. Клітини тканин можуть розвиватися аномально, що і призводить до передракових захворювань, які переростають в рак, якщо їх не лікувати.

Найпоширеніша форма — плоскоклітинний рак: вражає клітини шкіри на поверхні. Зустрічається також аденокарцинома — пухлина знаходиться в залозах каналу. Є і більш рідкісні форми, наприклад меланома.

Які фактори ризику?

Більшість анальних раків розвиваються після зараження ВПЛ. Це вірус папіломи людини, який може викликати різні види злоякісних пухлин статевих органів. Якщо організму не вдається побороти інфекцію, вірус може осісти в клітинах або в ділянці анального каналу і викликати передракові ураження, що переростають у рак, якщо їх не лікувати.

Люди з вірусом ВІЛ або з імунодефіцитом піддаються більшому ризику розвитку злоякісної пухлини анального каналу. Збільшення ризику також пов’язано з історією деяких інших видів раку або їх попередників, таких як дисплазія, рак шийки матки, рак піхви або вульви. Куріння також є фактором ризику.

Турбують деякі симптоми?

Найкраще, що ви можете для себе зробити, — проконсультуватися з нашим фахівцем-проктологом при появі таких ознак:

  • біль (не обов’язково сильний) під час дефекації або постійний біль, який не зменшується при дефекації;
  • кров у калі або ненормальна зміна кала;
  •  свербіж;
  •  аномальні виділення;
  •  порушення функції кишківника: запор, діарея або запор-діарея, які перемежовуються;
  •  шишка в анальній області або відчуття важкості;
  •  опухлі залози в цій області або в області паху.

Такі симптоми часто помилково пов’язують із гемороєм, тому важливо якомога швидше звернутися до лікаря.

Які обстеження необхідні для діагностики раку анального каналу?

Лікар спочатку проводить проктологічне обстеження: оглядає область, виконує внутрішнє аноректальне дослідження і анусскопію (візуальний огляд анального каналу за допомогою невеликого розширювача, яким відкривається задній прохід). Це не боляче і не вимагає підготовки.

Можуть знадобитися додаткові дослідження (КТ, МРТ, гістологічний аналіз), щоб точно визначити характер пухлини, її розмір і стадію захворювання (якщо рак підтверджений). Наша медична команда розробить для вас план лікування на основі результатів діагностики і вашого загального стану здоров’я.

Які методи лікування ми застосовуємо?

Лікування раку анального каналу переслідує дві мети: зцілення та підтримання функції анальних сфінктерів.

На відміну від раку нижньої частини прямої кишки, який вимагає хірургічного втручання, рак анального каналу чутливий до променевої терапії і хіміотерапії. За допомогою цих методів ми виліковуємо багатьох пацієнтів, і функціонування анальних сфінктерів зберігається.

При складанні плану лікування наші лікарі враховують декілька чинників: стадію захворювання, розташування, розмір і форму пухлини, а також ваш фізичний стан. Залежно від цих чинників існують різні варіанти лікування:

Для невеликої пухлини досить тільки променевої терапії. При великих пухлинах променеву терапію доповнюють хіміотерапією. Два методи підсилюють один одного.

Променева терапія

Променева терапія використовується як в лікувальних, так і в паліативних цілях. Пухлину опромінюють ззовні, дистанційно. Радіоактивне випромінювання пошкоджує злоякісні клітини і може викликати їх загибель. Променева терапія (можливо, в поєднанні з хіміотерапією) може повністю знищити рак анального каналу.

Поле опромінення залежить від розміру пухлини. Лікування займає приблизно 6-7 тижнів. Оскільки сфінктер зберігається, хірургічне втручання часто не потрібно.

Якщо рак анального каналу поширився, опромінення спрямовано на полегшення симптомів, зменшення та уповільнення зростання пухлини. Це називається паліативним лікуванням.

У відділенні променевої терапії ми використовуємо новітні методики і обладнання.

Це стосується і підготовки до опромінення, і самого процесу терапії. Величезне значення має оснащення нашого центру — лінійні прискорювачі Elekta Synergy і єдина в Україні система TomoTherapy HD. Така апаратура дозволяє застосовувати найсучасніші технології. Тому ми запропонуємо вам найбільш ефективне лікування з мінімальним навантаженням на здорові тканини.

Під час прийому у променевого терапевта ви обговорите всі питання: мету лікування, очікуваний результат, підготовку, виконання і можливі побічні ефекти.

У чому переваги лінійних прискорювачів TomoClinic при опроміненні пухлин анального каналу?

Найважливіші переваги — максимально точне і рівномірне опромінення пухлини з максимальним захистом здорових органів і тканин.

При раку анального каналу необхідно піддати променевому впливу як саму пухлину, так і зони можливого поширення: область ануса і тазових залоз. Тобто область опромінення може мати досить складну форму. Застарілим кобальтовим установкам не під силу впоратися із завданням рівномірного опромінення, при якому кожна «точка» пухлини повинна отримати розраховану дозу.

Лінійний прискорювач цю задачу виконує ефективно і чітко. Завдяки щоденному візуальному контролю перед кожним сеансом променевої терапії ми забезпечуємо високу точність опромінення. У той же час вплив на навколишні здорові органи і тканини (сечовий міхур, ділянки кишечника поза пухлиною, шкіра) — мінімальний; є можливість їх максимального захисту.

Про побічні ефекти і відновлення після лікування

Ступінь виникнення побічних ефектів може відрізнятися у різних людей. На це впливають ваш стан і конкретна ситуація, а також площа опромінення і доза. Найчастіше виникають скарги на запалення шкіри навколо ануса і, можливо, на біль в паху, з боку кишечника і сечовивідних шляхів, а також на втому. Знайте, що всі ці явища тимчасові. Променевий терапевт пояснить вам, які побічні ефекти можна очікувати і як їх полегшити.

Якщо опромінення спрямовано на полегшення симптомів, ви помітите поліпшення приблизно через два тижні після закінчення лікування, але іноді і раніше.

Якщо ваш стан дозволяє, ми рекомендуємо після закінчення лікування щодня займатися фізкультурою. Це дуже корисно і прискорить ваше одужання. Подумайте про поїздку на велосипеді або прогулянки. З нашими рекомендаціями з відновлення після лікування можна ознайомитися тут.

До кого звернутися з питаннями?

У разі виникнення проблем, пов’язаних з лікуванням раку анального каналу, або виникненні питань, телефонуйте, який ви бачите на сайті, — дзвінок безкоштовний з мобільних і стаціонарних телефонів по Україні.

Перший візит в TomoClinic

Вибравши наш центр для діагностики, уточнення або підтвердження діагнозу або вже цілеспрямовано готові до лікування, ми надамо вам всю необхідну інформацію, щоб перший візит до нас пройшов максимально результативно.

Комплексна консультація

Ми дамо вам кілька порад, щоб ви отримали максимальну віддачу від прийому і консультації фахівця і точно знали, що робити далі. Тільки разом, в партнерстві з вами, ми зможемо успішно боротися хворобою.

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування раку анального каналу, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 33-45-69. Переможемо рак разом!​

Увага! Кожен випадок захворювання на рак є унікальним.

Стратегія і тактика лікування пропонується лікарем тільки після вивчення медичної документації, даних аналізів та діагностичних досліджень.

Інформацію цього розділу не можна сприймати як готову тактику лікування.

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic