Рак порожнини носа

Оncological Center TomoClinic>Види раку>Рак порожнини носа

«Медичні фізики складають дозиметричні плани задля лікування раку, включаючи і цю локалізацію. З досвіду можна судити про те, що захворювання найбільш часто вражає верхньощелепні пазухи (це відбувається у 3 з 4 пацієнтів), носова порожнина уражена пухлинним процесом в 12% всіх клінічних випадків. Найбільш рідко зустрічається рак клиновидного і лобного синусів, проте навіть в таких ситуаціях медичні фізики TomoClinic в тандемі з найточнішим обладнанням складають ефективні дозиметричні плани для лікування раку носа: результативні по відношенню до пухлини, але щадні для решти організму».

Олексій ЗінвалюкІнженер-радіолог TomoClinic

Що таке рак порожнини носа?

Рак носової порожнини — це новоутворення злоякісного характеру, яке уражає пазухи носа (верхньощелепну, клиноподібну та лобну). Пухлина формується з епітеліальної тканини та характеризується швидким ростом. Онкологічний процес також може розвиватися зі сполучних тканин (саркома) або ж бути пігментним новоутворенням (меланома). Залежно від ступеня пухлини новоутворення набуває сірого, червоного чи білого відтінку.

Злоякісне новоутворення носової порожнини на останніх стадіях схильне до регіонарного метастазування. Гематогенні метастази при онкологічному ураженні пазух носа не зустрічаються.

Рак пазух носа складає близько 2% від загальної кількості онкологічних захворювань. Небезпека захворювання полягає у його діагностиці на пізніх стадіях. На ранніх етапах рак носа та навколоносових пазух протікає безсимптомно або ж ті ознаки легко сплутати зі звичайною застудою: закладеність носа, утруднене дихання.

Типи рака пазух носа:

 • Плоскоклітинний незроговілий рак носової порожнини
 • Плоскоклітинний ороговілий рак придаткових пазух носа
 • Мукоепідермоїдний рак
 • Перехідноклітинний рак носової порожнини
 • Недиференційований рак
 • Аденокістозний рак придаткових пазух носа
 • Аденокарцинома

Симптоми рака пазух носа

Симптоматика хвороби залежить від місця локалізації пухлини, структури та стадії розвитку. На перших етапах не проявляються нетипові симптоми, що допомогли б виявити онкологію. Пацієнти з хронічним ринітом сприймають симптоми як загострення хвороби.

Головними ознаками розвитку рака порожнини носа є:

 • Закладеність носа
 • Дискомфорт при диханні
 • Виникнення гнійних згустків у виділеннях з носа
 • Кровотечі з носа
 • Запалення середнього вуха
 • Шум у вухах
 • Больові відчуття у зоні придаткових пазух
 • Сильний головний біль

Розвиток злоякісного процесу у зоні гайморових пазух провокує дискомфорт у лобній зоні та в області вух. Може супроводжуватися сильним зубним болем, хиткістю зубів та їх втратою, з’являються язви на яснах зі сторони ураження.

На пізніх стадіях розвитку раку носової порожнини відбувається поширення онкологічного процесу на щелепу, що спричиняє дискомфорт під час відкривання рота та жування їжі. Новоутворення пазух носа з поширенням на щелепи призводить до асиметрії обличчя та помітних дефектів.

Якщо пухлина локалізується в навколоносових пазухах, виникають ураження очей. У випадку поширення онкологічного процесу набряки повік стають причиною екзофтальма, що може супроводжуватися зміщенням очей та втратою гостроти зору.

Причини розвитку рака порожнини носа:

 • Тривале куріння
 • Зловживання алкогольними напоями
 • Хронічний риніт, синусит, гайморит, сфеноїдит
 • Контакт з канцерогенними речовинами (сфера автотехніки, шкідливі умови праці)
 • Проживання у місцевості з поганою екологією
 • Вірус папіломи людини

Особливо небезпечним є контакт людини з канцерогенними речовинами. Робота, пов’язана з вдиханням парів нікелю, формальдегіда, пилу провокує розвиток раку порожнини носа та навколоносових пазух. Носова порожнина — це частина дихальних шляхів, якими разом з повітрям в організм потрапляють і небезпечні речовини.

Діагностика рака пазух носа

Дізнатися про розвиток хвороби можна лише під час профілактичного огляда у спеціаліста або під час планового комплексного обстеження. Першим виявити онкологічний процес може отоларинголог. Через скарги на закладеність носа, дискомфорт під час дихання та слизові виділення лікар проведе огляд. Пухлиноподібні ущільнення, зміна кольору слизової та деформація обличчя стають причиною звернення до онколога.

Методи діагностики при раку придаткових пазух носа

 • Риноскопія. Метод дослідження носової порожнини, що дозволяє виявити захворювання носоглотки та придаткових пазух. Проводиться отоларингологом за допомогою спеціальних скелець. Для більш точної оцінки може бути призначена ендоскопічна риноскопія.
 • Фарингоскопія. Дослідження призначають з метою визначення ступеня поширення пухлинного процесу на ротову порожнину.
 • Рентгенографія дозволяє виявити зміни тканин та ступінь деформації, асиметрії обличчя.
 • МРТ та КТ. Магнітно-резонансна та комп’ютерна томографія є максимально інформативними методами візуалізації. Дослідження дозволяють виявити наявність новоутворення, його структуру та ступінь поширення. В окремих випадках МРТ та КТ можуть проводити з контрастною речовиною.
 • Фіброскопія. Дослідження проводиться для детального обстеження ротової порожнин, а також для взяття зразка тканин для лабораторного гістологічного дослідження.

Лікування рака носової порожнини

Для лікування рака пазух носа використовують традиційні методи — хірургічне втручання, хіміотерапію та променеву терапію. Кожен метод може призначатися окремо або ж у комплексі. Підхожий спосіб залежить від типу рака, локалізації, ступеня чи загального стану пацієнта.

Хіміотерапія — один з методів лікування рака носа та навколоносових пазух, що передбачає прийом медичних препаратів, які сприяють уповільненню роста пухлини. Найчастіше використовується у комплексі з хірургічним втручанням чи радіотерапією. Самостійно хіміотерапію призначають у випадках неоперабельних пухлин як паліативну допомогу.

Хірургічне втручання передбачає повну чи часткову резекцію уражених анатомічних структур. Найчастіше призначають видалення верхньої щелепи, екзентерацію очних орбіт. Якщо пухлина проросла у тканини черепа, операцію проводить нейрохірург, використовуючи стереотаксичну систему нейронавігації.

Інноваційні рішення в TomoClinic

Медичний центр оснащений сучасним медичним обладнанням для лікування онкології пазух носа. Система TomoTherapy HD та лінійний прискорювач Elekta Synergy відзначаються максимально прицільною дією на пухлину та забезпечують збереження здорових тканин.

Лікування променевою терапією

Променева терапія — метод лікування рака пазух носа методом прицільної дії пучка іонізуючого випромінювання на пухлину. Ця «дія» сприяє руйнуванню пухлини, але при цьому не шкодить оточуючим тканинам та органам. Променева терапія націлена на руйнування ракових клітин та уповільнення росту пухлини перед хірургічним втручанням. Також проводиться для видалення регіонарних метастазів, що були виявлені під час діагностики.

Ускладнення при раку порожнини носа

При онкологічних захворюваннях ускладненя характеризуються ступенем поширення пухлинного процеса та залученням оточуючих анатомічних структур.

Найпоширенішими ускладненнями при раку порожнини носа є:

 • Порушення зору. На пізніх стадіях рак пазух носа проростає у тканини черепа, мозок, очі. Патологічний стан провокує порушення зору та функціональність органів.
 • Проблеми зі споживанням їжі. Розростання пухлини проявляє себе дискомфортом при відкриванні рота та жуванні. Це спричиняє стрімку втрату ваги та загальне виснаження.
 • Ризик рецидиву захворювання.
 • Метастазування. Рак придаткових пазух носа на пізніх стадіях схильний до регіонарного метастазування з ураженням лімфатичних вузлів.

Профілактика раку пазух носа

Головною профілактичною мірою є відмова від куріння та зловживання алкогольними напоями. Потрібно уникати перебування на виробництвах, де відбувається постійний контакт зі шкідливими речовинами. Пацієнтам з хронічним ринітом, синуситом та гайморитом необхідно щопівроку проходити профілактичний огляд у спеціалістів. Рання діагностика хвороби значно покращує шанси на одужання.

Ціна лікування рака порожнини носа в TomoClinic

TomoClinic спеціалізується на лікуванні усіх видів раку. Висококваліфіковані спеціалісти проведуть комплексну діагностику та складуть індивідуальний курс лікування рака носової порожнинги. Ціна лікування у клініці залежить від кількості курсів хіміотерапії чи променевої терапії. Також на вартість лікування впливає госпіталізація пацієнта на період лікування.

Який лікар лікує рак порожнини носа?

Найчастіше про розвиток онкологічного процесу в області носа першим дізнається отоларинголог під час огляду пацієнта. Діагностичні заходи призначає вже лікар-онколог, а операції проводить хірург. Якщо онкологічний процес поширився на кістки черепа, оперативне втручання може проводити нейрохірург. Розробкою плану та проведенням реконструкційних операцій займається пластичний хірург.

Які методи лікування раку пазух носа існують?

Для лікування раку придаткових пазух носа можуть використовувати хірургічне втручання, хіміотерапію чи променеву терапію. Залежно від ступеня поширення онкологічного процесу, стадії та форми пухлини обирають найбільш підхожий метод лікування.

Кожен з вищезазначених методів може використовуватися як самостійно, так і бути частиною комбінованої терапії.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку носа:

Перший візит в TomoClinic

Вибравши наш центр для діагностики, уточнення або підтвердження діагнозу або вже цілеспрямовано готові до лікування, ми надамо вам всю необхідну інформацію, щоб перший візит до нас пройшов максимально результативно.

Комплексна консультація

Ми дамо вам кілька порад, щоб ви отримали максимальну віддачу від прийому і консультації фахівця і точно знали, що робити далі. Тільки разом, в партнерстві з вами, ми зможемо успішно боротися хворобою.

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування раку носа, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 33-45-69. Переможемо рак разом!​

Увага! Кожен випадок захворювання на рак є унікальним.

Стратегія і тактика лікування пропонується лікарем тільки після вивчення медичної документації, даних аналізів та діагностичних досліджень.

Інформацію цього розділу не можна сприймати як готову тактику лікування.

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic

Задати питання