Рак язика

«Захворювання зустрічається досить рідко серед всіх онкологічних недугів — всього 3% випадків. Хоча рак язика — це і 55% від загального числа пацієнтів з раком ротової порожнини. В онкологічному центрі TomoClinic для лікування цієї патології ми застосовуємо променеву терапію, кількість сеансів якої визначається індивідуально на консиліумі. Команда фахівців суміжних спеціальностей також розробляє вірний план лікування з урахуванням міжнародних протоколів. Це допомагає вибрати метод, максимально ефективний для усунення пухлини язика та максимально щадний для всього організму».

Степан КрулькоГоловний лікар TomoClinic та клінічний онколог

Що таке рак язика?

Рак язика — злоякісна пухлина, що розвивається з клітин епітелію. У медицині рак язика класифікують в залежності від локалізації в органі (тіло, корінь або низ язика). Характерними для рака язика є ущільнення тканин та формування на поверхні виразкових ран. Рани переважно розташовуються збоку язика, з однаковою ймовірністю праворуч чи ліворуч. Рідше зустрічаються рак кореня язика і пухлина під язиком.

Рідко розвивається у молодих людей, частіше діагностується в середньому і похилому віці. У чоловіків захворювання трапляється трохи частіше, ніж у жінок Перевага чоловіків серед хворих зумовлена підвищеною схильністю до факторів ризику: розвитку вірусу папіломи людини, роботи з канцерогенними і радіоактивними речовинами.

Причини розвитку раку язика

Язик є універсальним м’язом, адже бере участь в процесі мовлення, задіяний під час прийому їжі та при очищенні ротової порожнини. Відповідно впливати на розвиток раку язика можуть стоматологічні захворювання та вдихання небезпечних парів.

Фактори ризику утворення пухлини язика:

  • Травми язика зубами або стоматологічні протези. Аномалії прикусу, неправильне розташування зубів або наявність імплантів, що не підходять за розміром — усе це може спровокувати механічні пошкодження поверхні язика. В свою чергу регулярна травматизація впливає на розвиток злоякісної пухлини.
  • Доброякісна пухлина (папілома). Хронічне ураження вірусом папіломи може стати причиною перетворення доброякісного утворення в злоякісне (через онкогенну дію.
  • Хронічний стоматит. Запалення слизової оболонки ротової порожнини, викликане бактеріальними або інфекційними захворюваннями.
  • Куріння та алкоголізм. Канцерогенні речовини, що утворюються при згорянні тютюну, провокують розвиток злоякісної пухлини. Частий прийом алкоголю курцями сприяє подвоєнню впливу канцерогенів тютюну та підвищує ризик розвитку пухлини.
  • Передраковий стан. Постійний вплив небезпечних речовин сприяє порушенню ДНК-структури епітеліальних клітин, що призводить до розвитку дисплазії. Без своєчасного лікування патологія може перетворитись у злоякісну пухлину. Також до передракових захворювань належать виразка, ерозивна форма червоного вовчака, червоний плоский лишай.

Особливу увагу необхідно приділяти гігієні ротової порожнини. Недостатній або неправильний догляд, регулярна травматизація м’яких тканин, ігнорування зубних захворювань можуть стати причиною виникнення раку язика.

Види раку язика

Рак язика класифікується за:

  • Локалізацією
  • Формою
  • Гістологічною структурою

Залежно від локалізації новоутворення виділяють:

  • Рак тіла язика. Найбільш поширений вид, діагностується в 65% випадків. Переважно місцем локалізації є права чи ліва бокова поверхня язика.
  • Рак кореня язика. Діагностується в 25% випадків, має назву рак ротоглотки. Карцинома кореня язика відрізняється агресивним та швидким ростом.
  • Рак нижньої поверхні. Рідкісний вид раку язика, що зустрічається в 10% випадків.

Виділяють такі форми онкологічного ураження язика:

  • Інфільтративна форма. Характеризується формуванням товстих ущільнень всередині язика, виникає біль на поверхні та в місці новоутворення. Вузлувате ущільнення діагностується при пальпації. Переважно локалізується на кінчику язика.
  • Виразкова форма. Характерний розвиток виразкової рани з нерівними і кров’яними краями. Вважається найпоширенішою формою, схильною до периферичного росту. Четверта стадія раку виразкової форми являє собою утворення некротичних мас.
  • Папілярна форма. Пухлина має форму папіломи, звисає на тонкій чи товстій ніжці. Злоякісне новоутворення схильне до повільного росту.

Згідно гістологічної структурі:

  • Плоскоклітинний рак язика. Пухлина розростається в навколишні тканини, набуває вигляду карциноми. Переважне місце розвитку — в передній та центральній частині язика. Плоскоклітинний рак схильний до метастазування, вражає підщелепні лімфатичні вузли. Зустрічається в 90% всіх пухлин язика.
  • Аденокарцинома. Різновид пухлини, що досить рідко діагностується. Новоутворення уражає слинні залози та розташовується в задній частині язика.

Симптоми раку язика

Рак язика розвивається поступово і має 4 стадії, що відрізняються за ступенем тяжкості. Внаслідок розмитості симптомів і їх поступового наростання рак язика часто діагностується на пізніх стадіях.

Симптоми раку язика 1 стадії:

  • Поява безболісного ущільнення невеликих розмірів на почаковій стадії діагностується при пальпації
  • Наліт переважно білого або коричневого кольору на язику
  • Виразки, тріщини та інші патології на поверхні язика
  • Труднощі при ковтанні
  • Підвищене слиновиділення
  • Збільшення нормальних розмірів лімфовузлів
  • Неприємний запах з роту
  • Оніміння язика, проблеми з мовленням

Ознаки раку язика 2 стадії:

  • Збільшення розміру пухлини до 1 сантиметра, новоутворення може проростати в м’язову тканину
  • Печіння, біль різної інтенсивності, відчутний дискомфорт у щелепі та зоні лімфатичних вузлів, який зникає після прийому знеболювальних препаратів
  • Множинне ураження через відкриті виразки
  • Виникають складнощі з ковтанням їжі та мовленням

Через множинні виразки відкритого типу виникає ризик інфікування і запалення тканин. Запальні процеси розмивають клінічну картину і перешкоджають своєчасному виявленню онкології.

Симптоми 3 стадії раку язика:

  • Пухлина збільшується в розмірах до 2 сантиметрів, стає візуально помітною
  • Відчувається біль в язику, скронях та лобній частині голови
  • Виражене порушення рухливості язика провокує проблеми під час прийомів їжі та перешкоджає нормальному мовленню
  • Підвищене слиновиділення

Важливою при третій стадії раку є форма хвороби:

  • Ендофітна, яка відрізняється агресивним ростом і швидким розростанням в глибинні частини язика
  • Екзофітна, яка розвивається з папілярної форми, росте повільно

На 4 стадії раку язика пухлина досягає великих розмірів (до 4 см), є схильність до метастазування у віддалені органи. Внаслідок великої кількості виразок язик збільшується у розмірах, виникає біль навіть при мінімальних рухах.

Пацієнт відмовляється від їжі, стрімко втрачає вагу, постійно відчуває слабкість та втому.

Діагностика раку язика

Пухлина на язиці швидко росте, має розмиті симптоми та складно діагностується. Первинний огляд за зверненням пацієнта проводить стоматолог. Під час пальпації язика вдається виявити пухлину. Наступним етапом є огляд та консультація онколога.

Методи діагностики при підозрі на рак язика:

  • УЗД дозволяє виявити пухлину, її розміри, форму і глибину ураження тканин
  • Цитологічне дослідження, при якому спеціалісти проводять забір фрагмента тканини з ураженої ділянки (поверхні виразки) для дослідження клітинного складу
  • Біопсія ділянки та гістологічне дослідження: забір фрагменту патологічної тканини для виявлення атипових клітин, що свідчать про злоякісний характер пухлини
  • МРТ або КТ допомагають визначити наявність метастаз у головному мозку
  • Аналіз крові на онкомаркери — специфічні речовини, що виникають у крові та сечі пацієнта в результаті наявності ракових клітин

Лікування рака язика

Лікування рака язика передбачає комплекс медичних заходів. Залежно від стану пацієнта, розміру і форми новоутворення, його поширення на навколишні тканини лікарі підбирають терапію. Передбачено хірургічне лікування, хіміотерапія, променева терапія. У складних клінічних випадках або за наявності метастаз у віддалених органах може використовуватись комбінація методів.

Променева терапія

Інноваційні рішення в TomoClinic

Променева терапія використовується як первинний метод лікування (для сповільнення розвитку пухлини), а також перед оперативним втручанням. В онкологічному центрі TomoClinic променева терапія використовується для боротьби з майже усіма видами раку.

Лікування променевою терапією

Найбільш ефективним вважається лікування, в якому поєднують кілька методів, серед яких і променева терапія. Вона ефективно нейтралізує ракові клітини, при цьому мінімально впливає на людський організм. Променева терапія руйнує ракові клітини, не впливаючи на прилеглі тканини та навколишні органи.

Хірургічне лікування

Радикальне видалення пухлини застосовують на початкових стадіях, коли новоутворення характеризується мінімальними розмірами. Залежно від ступеня поширення може проводитись резекція патологічної ділянки або радикальне видалення органу. За умови наявності метастаз в підщелепних лімфатичних вузлах вони також підлягають видаленню.

Після оперативного втручання пацієнту можуть зробити пластичну операцію — реконструкцію органу задля відновлення мовлення, можливості прийому твердої їжі. Хірургічне лікування часто комбінують з променевою терапією, яку проводять до оперативного втручання з метою уповільнення росту пухлини та після операції для руйнування клітин пухлини, що залишилися в організмі.

Хіміотерапія

Хіміотерапія передбачає медикаментозне лікування, спрямоване на сповільнення росту пухлини та руйнування ракових клітин. Ефективність хіміотерапії підтверджується комплексним впливом на патологічні процеси в організмі.

Цей спосіб може застосовуватись як самостійно, так і в комбінації з іншими методами — променевою терапією для уповільнення росту пухлини або ж перед оперативним втручанням. У TomoClinic хіміотерапію використовують як самостійний метод лікування, так і в комплексі з іншими методиками (якщо таких мір потребує клінічна ситуація).

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку язика:

Профілактика раку язика

Головним профілактичним заходом є догляд за чистотою ротової порожнини. Регулярна гігієна передбачає чищення зубів, планові походи до стоматолога, лікування карієсу, гінгівіту, стоматиту.

Обираючи зубний протез, слід зробити правильні заміри та дотримуватися усіх правил щодо їх встановлення. При виникненні найменшого дискомфорту або тертя необхідно звернутися до лікаря і повторно провести процедуру.

Відмова від куріння та прийому алкоголю захистить пацієнта від негативного впливу канцерогенних речовин, що підвищують ризик розвитку рака язика.

Перший візит в TomoClinic

Вибравши наш центр для діагностики, уточнення або підтвердження діагнозу або вже цілеспрямовано готові до лікування, ми надамо вам всю необхідну інформацію, щоб перший візит до нас пройшов максимально результативно.

Комплексна консультація

Ми дамо вам кілька порад, щоб ви отримали максимальну віддачу від прийому і консультації фахівця і точно знали, що робити далі. Тільки разом, в партнерстві з вами, ми зможемо успішно боротися хворобою.

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування раку язика, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 33-45-69. Переможемо рак разом!​

Увага! Кожен випадок захворювання на рак є унікальним.

Стратегія і тактика лікування пропонується лікарем тільки після вивчення медичної документації, даних аналізів та діагностичних досліджень.

Інформацію цього розділу не можна сприймати як готову тактику лікування.

Записатись на прийом

Отримати повну комплексну консультацію фахівців TomoClinic

На що звернути увагу, щоб не пропустити рак язика та вчасно розпочати лікування?

• Проблеми із жуванням.
• Проблеми з рухами язика або під час кашлю.
• Біль при вживанні кислих, гостро приправлених або алкогольних продуктів.
• Кровотеча.
• Рана, яка не гоїться.
• Смердюче дихання.
• Відчутний набряк або виразка.
• Збільшені лімфатичні вузли.
• Біль у язику.
• Біла або червона пляма на язику.
• Біль у грудях чи шиї.
• Проблеми чи біль при ковтанні.

До якого фахівця звертатися при неприємних симптомах у роті, щоб виключити або виявити рак язика якомога раніше?

Перше обстеження може провести стоматолог чи ЛОР-лікар. Фахівець огляне рот, язик і горло. Такий огляд — це можливість на ранній стадії запідозрити рак язика.
Якщо виникає підозра на рак язика, потрібно звернутися до онколога, щоб лікар призначив обстеження. Необхідно визначити, пухлина є доброякісною або злоякісною. Це роблять шляхом видалення невеликого шматочка тканини з пухлини. Матеріал потім досліджують під мікроскопом. Якщо пухлина злоякісна, потрібна подальша діагностика.
Наступним кроком буде вивчення можливих метастазів у лімфатичні вузли та/або інші частини тіла за допомогою візуального дослідження. Залежно від конкретної ситуації наші фахівці призначать КТ, УЗД або МРТ.

Від чого залежить, які методи лікування раку будуть застосовуватися?

Тактика лікування залежить від багатьох факторів — можливе опромінення або видалення пухлини хірургічним шляхом, або операція з подальшою променевою терапією. Наші спеціалісти беруть до уваги розташування пухлини, її біологічні характеристики. У ряді випадків опромінення пухлини та лімфовузлів — основний метод лікування. Інший варіант — хірургічне втручання з подальшою променевою терапією, що знижує ризик рецидиву раку. Вибір методу залежить від локалізації пухлинного вогнища, ступеня його проростання у сусідні тканини, загального стану здоров’я пацієнта та ризику можливих ускладнень. Рішення приймає консиліум спеціалістів для кожного конкретного випадку.

Чи можна уникнути побічних явищ променевої терапії під час лікування раку язика?

Щоб позбавити пацієнтів неприємних побічних явищ, таких як сухість слизової оболонки, коли практично немає слини в роті, необхідна найвища точність опромінення. Цю важливу та рятівну для пацієнтів задачу допомагають вирішити новітні технології. Наші фахівці застосовують методику IMRT — променеву терапію з модульованою інтенсивністю.
Сенс технології в тому, що IMRT використовує тривимірні зображення ракової пухлини та навколишніх тканин, щоб «узгодити» потік випромінювання з розміром і формою пухлини, тобто щоб цей потік бив точно в ціль. Дози опромінення лікарі-радіологи та медичні фізики підбирають для кожного пацієнта так, щоб доза була максимальною для пухлини, а мінімум випромінювання приймали оточуючі здорові тканини. Для складних об’єктів опромінення, зокрема для пухлин язика, така технологія найефективніша.

У чому переваги променевої терапії в TomoClinic для пацієнтів із раком язика?

Наші фахівці підводять високі дози на пухлину з мінімальним впливом на здорові органи. Сухість у роті зменшується в 2-3 рази порівняно з побічними явищами при лікуванні на застарілих кобальтових апаратах, і нижче, ніж при інших методиках планування, наприклад при 3-D конформної променевої терапії.

Йдеться саме про якість життя. Щоб було зрозуміло, наскільки це важливо, уявіть людину, яка вилікувалась від раку, але змушена постійно носити з собою пляшечку з водою, щоб, ковтаючи рідину, зволожувати слизову оболонку рота. Так часто відбувається після опромінення на застарілій апаратурі. У той же час, наші пацієнти позбавлені болісних побічних явищ, тому що сучасні методики планування променевої терапії та щоденний візуальний контроль положення пацієнта дозволяють досягти максимальної точності опромінення.

Задати питання