«Тимома часто пов’язана з іншими аутоімунними захворюваннями, для лікування якої хворий направляється в клініку онкології, часто в відділення торакальної хірургії. На консиліумі ми враховуємо стадію і тип онкологічного захворювання, щоб ефективно лікувати пацієнта. Променева терапія при тимомі часто призначається після операцій для впливу на пухлину і метастази. Якщо тимому прооперувати не можна або вона атипова, на пізній стадії, в хід йде високоточна томотерапія».
Тимома — загальна назва ряду захворювань, що характеризуються розвитком пухлини в лімфатичній тканині загрудинної залози (тимуса), що розташовується у верхньому межистінні, за грудиною. У багатьох випадках пухлина доброякісного характеру, але присутні ризики її трансформації у злоякісну та поширення метастазів в оточуючі тканини, сусідні органи та лімфатичні вузли. Проростання плеври та перикарду зафіксоване у 30% випадків, а глибоке метастазування — у 5% пацієнтів. Хвороба в однаковому співвідношенні уражає жінок та чоловіків. Середній вік пацієнтів з діагнозом тимома — 40-60 років. У похилому віці спостерігається повна інволюція тимуса та втрата його функціональності. Клітини поступово заміщуються жировою тканиною. Причина виникнення ракової пухлини загрудинної залози точно невідома. Але важливу роль відіграють негативні фактори навколишнього середовища (канцерогени), дія радіаційного фону, загальний стан імунітету, попередні травми, хірургічні операції та інфекційні захворювання.
Симптоматика пухлини тимуса залежить від розмірів та характеру новоутворення. Пухлина невеликих розмірів на початкових стадіях не проявляє жодних симптомів. Інвазивний тип пухлини через великі розміри викликає компресійний медіастинальний синдром, що супроводжується:
Часто проявляються супутні ускладнення: розвиток синдрома Горнера, міастенічний криз, пропасниця, анорексія, апластична анемія, гіпогаммаглобулінемія.
Для вибору методу лікування необхідно знати особливості розвитку захворювання. Тимоми поділяють на 4 стадії:
Також новоутворення тимуса поділяють за типами, що дозволяє заздалегідь спрогнозувати хід лікування. Виділяють такі типи:
Тимому можна помітити на ранніх стадіях під час профілактичних рентгенологічних обстежень легень. Симптоми захворювання також натякають хворому, що без звернення до лікаря не обійтись. Пухлини менше 3 см можна виявити за допомогою комп’ютерної томографії грудної клітини (КТ). Комплексне рентгенологічне обстеження є найбільш інформативним. Це основний метод виявлення тимоми та визначення її стадії. Комплексне обстеження включає рентгенографію, рентгеноскопію та комп’ютерну томографію грудної клітини. Також лікар може призначити діагностику стравоходу з введенням контрастної речовини. Для отримання цілісної картини про новоутворення крім КТ також призначають МРТ, гістологічне дослідження (біопсію вузлів), УЗД, біохімічний аналіз крові. Для виключення клінічних проявів інших об’ємних процесів, таких як кісти, загрудинний зоб та тератоми межистіння, проводять торакоскопію чи діагностичну медіастиноскопію (парастернальну медіастинотомію). Для уточнення діагнозу проводять електроміографію.
Завдяки візуальному контролю пучка іонізуючого випромінювання під безпосереднім впливом знаходяться лише ракові клітини. Близько розташовані тканини не потрапляють до зони дії променів.
Променеву терапію найчастіше застосовують у випадках лікування тимоми II-IV стадій, а також з профілактичною метою. В TomoClinic використовують передове медичне обладнання — радіотерапевтичну систему TomoTherapy® HD та класичний лінійний прискорювач Elekta Synergy®.
Хіміотерапія при лікуванні тимом є одним з етапів комплексу мір. Зазвичай використовують неоад’ювантний тип хіміотерапії. Вона проводиться перед променевою терапією, а також може призначатися до і після хірургічного втручання. Інтенсивність терапії та кількість курсів залежить від стадії захворювання, типу пухлини та локалізації.
Хірургія загрудинної залози (тимектомія) — основний спосіб лікування тимоми. У випадку виявлення доброякісного новоутворення проводиться повне хірургічне видалення пухлини загрудинної залози разом з вузлами межистіння, епітеліальними тканинами та жировою клітковиною. Об’єм резекції обумовлений високими ризиками рецидиву тимоми та міастенії. У випадку злоякісної інвазивної пухлини тимуса великого розміру операція може доповнюватися видаленням окремих частин легень, магістральних судин, діафрагмального нерва. Після операції існує ризик міастенічного кризу, що вимагає застосування інгібіторів холінестерази.
Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію тимоми:
При доброякісній формі рака тимуса прогноз сприятливий: у 90% випадків проведення лікування за допомогою променевої терапії, томотерапії та хірургії від забезпечує повне одужання.
Злоякісна тимома на початкових стадіях піддається лише радикальним методам лікування. П’ятирічна виживаність складає 80%.
Найбільш несприятливий прогноз у онкохворих з неоперабельними формами рака загрудинної залози. Метастази уражають життєво важливі органи та вимагають інтенсивної терапії із застосуванням всестороннього комплексного лікування.
Вибравши наш центр для діагностики, уточнення або підтвердження діагнозу або вже цілеспрямовано готові до лікування, ми надамо вам всю необхідну інформацію, щоб перший візит до нас пройшов максимально результативно.
Ми дамо вам кілька порад, щоб ви отримали максимальну віддачу від прийому і консультації фахівця і точно знали, що робити далі. Тільки разом, в партнерстві з вами, ми зможемо успішно боротися хворобою.
Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування тимоми, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 33-45-69. Переможемо рак разом!
Стратегія і тактика лікування пропонується лікарем тільки після вивчення медичної документації, даних аналізів та діагностичних досліджень.
Інформацію цього розділу не можна сприймати як готову тактику лікування.