Пн-Пт: 08:00-21:30 Сб: 08:00-20:00 info@tomocenter.com.ua

Біопсія

Біопсія — гістологічний аналіз, при якому проводиться забір клітин або тканин з діагностичною метою. Дослідження є одним з обов’язкових методів діагностики онкологічних захворювань. Аналіз на біопсію передбачає взяття тканин різними способами. Залежно від форми і локалізації пухлини можуть використовуватися товста або тонка голка, ендоскоп або звичайний скальпель. Взяття клітин або тканин проводиться з метою подальшого дослідження під мікроскопом, що дозволяє визначити клітинний склад матеріалу.

Види біопсії

Залежно від методу забору клітин і тканин для аналізу в сучасній медицині виділяють кілька видів біопсії:

  • Ексцизійна
  • Інзиційна
  • Пункційна
  • Ендоскопічна

При ексцизійній біопсії проводиться повне видалення пухлини або органу, в якому розвивається злоякісне новоутворення. Здійснюється діагностичне дослідження під час операції. За підсумком аналізу, коли характер новоутворення визначено, фахівці підбирають методи лікування.

Інцизійна біопсія — гістологічний аналіз, при якому відбувається забір частини патологічного утворення. Отриману тканину або рідину досліджують під мікроскопом, після чого стає зрозуміла природа пухлини.

Пункційна біопсія — метод діагностики, призначений для точного дослідження патологічних змін в органі. Забір клітин або фрагмента тканин проводиться тонкою голкою або спеціальними щипцями, натягнутими на шприц. Голка вводиться в уражений орган різким рухом, поршень шприца натягується. Порожня голка захоплює фрагмент, необхідний для гістологічного дослідження. Наступний етап — аналіз отриманих зразків під мікроскопом для визначення природи новоутворення.

За кілька днів до проведення біопсії пункції слід відмовитися від препаратів, що пригнічують згортання крові. Погане згортання може привести до сильної кровотечі. Цей метод дослідження проводиться в випадках, коли інші способи діагностики не є інформативними.

Ендоскопічна біопсія — процедура, яка проводиться за спеціальним призначенням або в ході обстеження органів дихальних шляхів/травного тракту оптичними приладами. Під час обстеження і виявлення підозрілих новоутворень на слизовій органів апарат робить зішкріб тканин.

Показання для проведення біопсії

Основним показанням до проведення біопсії є патологічні зміни органу, наявність новоутворення при комплексній діагностиці методами магнітно-резонансної та комп’ютерної томографії.

Біопсія — це основний метод діагностики, який призначається для остаточного підтвердження або спростування діагнозу онкології (верифікація діагнозу). Тільки після результатів біопсії і ніяк інакше лікар може говорити про злоякісність новоутворення.

У разі виявлення онкопатологій гістологічне дослідження може призначатися для ранньої діагностики ракових пухлин і попередити розвиток хвороби.

Причини для проведення біопсії:

  • Підтвердження злоякісності новоутворення
  • Визначення агресивності пухлини
  • Визначення патологічних процесів в органах травного тракту, легенів, заочеревинного простору, молочної залози, м’яких тканинах

Підготовка до біопсії

Перед біопсією пацієнту необхідно здати аналізи крові і сечі на лабораторне дослідження. Можуть бути призначені магнітно-резонансна та ультразвукова діагностика.

Основною вимогою при підготовці до процедури є відмова від прийому препаратів, компоненти яких впливають на згортання крові через високий ризик кровотечі. Варто враховувати, що самостійно порушувати комплексне лікування препаратами не можна: зупинити терапію можна з дозволу лікаря. Якщо зробити паузу в медикаментозному лікуванні неможливо, процедура біопсії проводиться при стаціонарному лікуванні в клініці під постійним контролем лікарів.

Залежно від локалізації пухлини та досліджуваного органу прийнято проводити різні підготовчі маніпуляції. При патології передміхурової залози потрібно за кілька днів до біопсії відмовитися від прийому протизапальних засобів, спиртних напоїв і жирної їжі. Напередодні процедури рекомендовані легкі страви, сніданок краще замінити склянкою свіжого соку.

Перед проведенням біопсії шийки матки жінкам рекомендовано утриматися від об’ємних прийомів їжі, спиртних напоїв і куріння. Особливо важливі ці аспекти при взятті зразка тканин під загальною анестезією. Перед біопсією нирки рекомендовано провести аналізи на виключення інфекцій в організмі та утриматися від прийому препаратів, які знижують згортання крові. Також через анестезію краще уникати об’ємних прийомів рідини і жирної їжі.

Як проводиться біопсія?

Біопсія є болючою процедурою, тому збір біоптату проводиться під загальною або місцевою анестезією. Припустимі лише деякі випадки, коли застосування знеболюючого не потрібно (при взятті біоптату з щитовидної залози). Залежно від інструменту і локалізації пухлини процедура має свої відмінності. Біопсія проводиться згідно з міжнародними стандартами, тільки під візуальним контролем УЗД або КТ.

При взятті зразка тканин при підозрі на рак печінки пацієнт займає горизонтальне положення, попередньо отримавши знеболюючий препарат. Лікар робить невеликий надріз шкіри і вводить голку для забору біоптату з ураженого органу. Процедура займає не більше п’яти хвилин.

При біопсії легенів взяття зразка відбувається при введенні бронхоскопа в ротову порожнину. Крім оптичної функції при виявленні новоутворення проводиться забір тканин для подальшого дослідження в лабораторії.

Забір уражених тканин прямої кишки проводиться під час ендоскопії — дослідження кишечника спеціальним зондом. Взяття фрагмента тканин може бути спеціально призначене або ж проводиться негайно при виявленні підозрілих ділянок.

При біопсії щитовидної залози анестезія не проводиться, адже процедура є простим уколом. Пункція проводиться голкою, одягненою на шприц, за допомогою яких відбувається забір матеріалу. Під час проведення біопсії щитовидної залози пацієнт знаходиться в горизонтальному положенні, заборонено ковтати слину і рухатися. Це може порушити точність процедури і привести до невірних результатів. Біопсія проводиться під контролем ультразвукового апарату.

Перед проведенням біопсії необхідно дотримуватися вказівок лікаря щодо підготовки.

Як роблять біопсію пухлини?

Після збору зразки тканин відправляються в лабораторію для розгорнутого дослідження і постановки діагнозу. Проводяться два дослідження:

  • гістологічне
  • цитологічне

Гістологічний аналіз — дослідження і оцінка морфологічних і структурних порушень клітинного складу. Отриманий матеріал зневоднюють і потім насичують спеціальними розчинами. Далі при використанні апарату мікротома із зразків виготовляють зрізи і ретельно досліджують під мікроскопом.

Цитологічний аналіз — дослідження і виявлення структурних змін в окремих клітинних елементах. Процедура дослідження пухлини ідентична гістологічному аналізу.

Чи небезпечна біопсія?

Біопсія є дослідженням, яке проводиться з метою збору і комплексного вивчення структури клітин тканин. Процедура передбачає збір фрагментів тканин, часткове або повне видалення пухлини. Через високий рівень болючості біопсія може проводиться із застосуванням анестезії.

Дослідження несе небезпеку пацієнтам, у яких порушена функція згортання крові, може викликати кровотечу і, як наслідок, втрату великої кількості крові. Щоб уникнути неблагополучних наслідків, лікарі рекомендують за кілька днів до проведення процедури припинити прийом медикаментів, які пригнічують згортання.

В онкологічному центрі TomoClinic біопсія здійснюється тільки під візуальним контролем (УЗД, КТ). Процес взяття зразків виконує злагоджена і професійна команда лікарів, в яку окрім інтервенційного хірурга входять хірург, терапевт, анестезіолог, середній і молодший медичний персонал. Тільки професіоналізм лікарської команди і сучасне обладнання дозволяють проводити точну біопсію з мінімальною небезпекою для здоров’я.

Вартість біопсії

Ціна біопсії залежить від виду процедури та локалізації пухлини. Також впливати на ціну може проведення додаткових процедур, наприклад, контроль збору зразків апаратом ультразвукового дослідження або КТ.

Задати питання