Головна/Рак печінки
Рак печінки

Рак печінки

Рак печінки — злоякісна пухлина, що розвивається з клітин епітелію та неепітеліальних печінкових структур.  Первинний рак діагностовано лише у 3-5% всіх хворих, у яких було виявлено злоякісне утворення. Найчастіше лікарі-онкологи діагностують вторинний рак печінки. В цьому випадку хвороба вражає і інші органи і тканини.

Рак печінки — це злоякісне новоутворення, захворювання печінки, яке утворюється в результаті переродження гепатоцитів в ракові клітини печінки. Цей різновид онкології називається гепатоцелюлярною карциномою або первинною пухлиною. TomoClinic надає точну діагностику і ефективне лікування раку, первинної пухлини і всіх різновидів онкології цього органу. Використовуються інноваційні ефективні методи.

Степан Крулько – Головний лікар та клінічний онколог TomoClinic

Зазвичай пухлина починає рости в таких органах як:

 1. Матка.
 2. Яєчники.
 3. Товстий кишечник.
 4. Шлунок.
 5. Легені.
 6. Почки.
 7. Молочні залози.

Але з током крові ракові клітини розмножуються по тілу і провокують розвиток вторинного раку печінки. У медицині його часто називають метастатичний рак.

Види раку печінки

Крім гепатоцелюлярної карциноми (первинний рак) виділяють наступні види раку печінки:

 1. Холангіоцеллюлярний. Діагностується нечасто, якщо порівняти з іншими видами онкології печінки. Пов’язана патологія з мутацією клітин епітелію жовчних проток. На ранніх етапах хворобу розпізнати складно, пацієнти не відчувають негативних симптомів. Тому цей вид онкології зазвичай виявляється занадто пізно, коли хірургія вже безсила.
 2. Гепатохолангіоцеллюлярна карцинома. Цей вид дуже схожий з вищеописаним видом ракової пухлини. Симптоматика і зовнішні прояви захворювання схожі на прояви первинної форми онкології.
 3. Фіброламеллярна карцинома. Діагностується зазвичай у людей до 35-річного віку. Часто хворіють діти. Симптом раку цього виду — це сильний больовий синдром з правого боку в підребер’ї. Фіброламеллярна карцинома лікується шляхом пересаджування тканин печінки, а також за допомогою такого методу, як резекція.
 4. Цистаденокарцинома. У медичній практиці цей різновид раку печінки зустрічається вкрай рідко. Зазвичай хворіють жінки, хоча хвороба може вразити і чоловічий організм. Особливість патології — сильний больовий синдром внизу живота. Також людина починає стрімко худнути, а при пальпації можна намацати новоутворення великих розмірів, схоже з кістою. Це пояснюється тим, що цистаденокарцинома іноді розвивається з вродженої кісти або не злоякісної пухлини.
 5. Епітеліоїдна гемангіоендотеліома. Вона вважається менш злоякісною, якщо порівняти з іншими видами пухлини печінки, а також не так швидко зростає. Як і інші види даної патології, проявлятися хвороба починає розвитком больового синдрому в животі. Часто може початися метастазування по організму, тому так важливо провести діагностичні заходи якомога раніше, на перших стадіях.
 6. Ангіосаркома. Ця злоякісна пухлина діагностується у людей похилого віку. Найбільш велика ймовірність її розвитку у тих, хто піддавався впливу таких хімічних речовин як миш’як, вінілхлорид і інші. Ракові клітини поширюються по всій печінці з кровоносних судин. Також відбувається розвиток гемангіосаркоми. При цьому розвиток йде стрімко: організм хворого виснажується, він слабшає і худне. Справитися з ангіосаркомою важко. Лікування хірургічним методом практично не дає шансу. Зазвичай лікарі можуть лише сповільнити поширення цього раку печінки і зменшити рівень ураження органу.
 7. Гепатобластома. Цей виду раку діагностується у маленьких дітей у віці до 4 років. У дитини йде прискорене статеве дозрівання через те, що виробляються особливі гормони. Ще один симптом раку цієї форми — зниження маси тіла, але при цьому збільшення розмірів живота. Гепатобластома рідко діагностується у дорослих людей.
 8. Недиференційована саркома. Цей вид онкології лікується вкрай складно. Злоякісне утворення стрімко розвивається, у пацієнта при цьому спостерігаються такі ознаки хвороби, як гарячковий стан і жар, різко збільшується цукор в крові. Пухлина може поширюватися на сусідні органи. Цей вид патології зазвичай діагностують у дітей.

Точно визначити вид раку може тільки клінічний онколог. Це лікар, який володіє інформацією про правильні підходи і сучасні технології в діагностиці та лікуванні раку.

Причини раку печінки

cirrossi

Появі онкологічної патології завжди передують зміни в клітинах, адже новоутворення не може виникати на здорових тканинах. А ось ослаблені клітини печінки можуть стати основою пухлини. Слід докладніше розглянути причини ракової пухлини печінки:

 1. Хронічний вірусний гепатит. Найбільш часто рак розвивається у людей з діагнозом гепатит В. Цей вірус виявляється у 80% пацієнтів з онкологією печінки.
 2. Цироз. Найбільш небезпечною є великовузлова форма цього захворювання. Цироз печінки виявляють у 70% людей з раком печінки, при цьому рак розвивається дуже активно.
 3. Гемохроматоз. Ця патологія викликає високий рівень відкладення заліза в різних органах.
 4. Жовчокам’яна хвороба. Камені в жовчних протоках провокують запалення. Клітини навколо каменів можуть перетворюватися в ракові.
 5. Сифіліс. Сифілітична інфекція провокує переродження клітин печінки в злоякісні.
 6. Цукровий діабет. При цьому захворюванні йде збій обмінних процесів. У поєднанні зі шкідливими звичками цей фактор підвищує ризик розвитку раку.
 7. Паразити. Глисти, які живуть в печінці, отруюють орган виділеннями: це сприяє переродженню клітин.
 8. Зловживання спиртним і тютюнопаління. Спиртні напої у великій кількості руйнують клітини печінки, а нікотин викликає їх мутацію.
 9. Токсичні речовини, що виділяються грибами — афлатоксини. Цвіль вражає кукурудзу, арахіс, сою, рис і пшеницю. Якщо систематично їсти уражені продукти, то ризик розвитку онкології збільшиться.
 10. Прийом анаболіків. Часто спортсмени без відома лікаря вживають гормони на основі тестостерону. Ці препарати негативно позначаються на печінці.
 11. Спадковість. Люди, на яких впливають ці чинники, ризикують захворіти на рак більше інших. Тому їм слід щорічно проходити комплексне обстеження.

Гепатопротектори допомагають запобігти розвитку раку.

kak_vilechit_rak_pecheni_chetvertoy_stadii

Фактори ризику

1

Чоловіча стать

Представники сильної статі страждають від ракової патології частіше.
2

Стероїди

Гормони для нарощування м’язової маси також підвищують ризики розвитку захворювання.
3

Діабет

4

Вплив на печінку цирозу

Фактори ризику

1

Чоловіча стать

Представники сильної статі страждають від ракової патології частіше.

2

Стероїди

Гормони для нарощування м’язової маси також підвищують ризики розвитку захворювання.

3

Діабет

4

Вплив на печінку цирозу

В результаті досліджень вдалося з’ясувати, що кава є захисним бар’єром від цієї патології (природно, в рамках певного впливу і клінічної картини в цілому).

Симптоми раку печінки

Симптоматика раку печінки проявляється так:

 1. Загальне погіршення стану пацієнта. Людина стрімко худне. У дитини навіть може розвинутися анорексія. Апетит відсутній, людина швидко втомлюється.
 2. Розлади травлення. Саме з цієї причини хворий втрачає вагу. У хворої людини спостерігається нудота, блювота, пронос, метеоризм.
 3. Больовий синдром в черевній порожнині. Ця ознака спостерігається у більшої частини пацієнтів, особливо на останній стадії розвитку раку. На ранніх стадіях пухлини больовий синдром відчувається тільки при фізичних навантаженнях, наприклад, під час пробіжки або піднятті важкого вантажу. Згодом дискомфорт відчувається і в спокої. Живіт при цьому зростає. Цей симптом може насторожити людину і той звернеться за медичною допомогою. Якщо лікування раку провести на ранніх стадіях, то прогноз на повне одужання позитивний.
 4. Висока температура тіла. Вона досягає 38 градусів і не спадає. Відбувається це через отруєння організму токсинами.
 5. Жовтяниця. Новоутворення перекриває жовчну протоку, і шкірні покриви стають жовтими. Такого ж відтінку набувають і білки очей хворого. Сеча темніє, а кал стає майже білим.
 6. Асцит. Живіт при цьому онкологічному захворюванні печінки може збільшуватися в об’ємі не тільки через розростання новоутворення, а й через те, що в черевині скупчилася рідина. Причина цього — блокування клітинами раку її відтоку.
 7. Носова або внутрішня кровотеча.

Як тільки людина помітила зміну в нормальному стані здоров’я, потрібно негайно відвідати лікаря. Тільки в хорошому онкологічному центрі можуть провести ефективне лікування. TomoClinic — це клініка, лікарі якої готові прийти на допомогу навіть в найскладніших ситуаціях.

Стадії раку печінки

Після діагностики лікар визначає стадію розвитку онкологічного захворювання. У медицині виділяють наступні стадії раку.

1 стадія. На початковій стадії раку новоутворення не виходить за межі органу, не поширюється в кровоносні судини, сусідні органи і лімфовузли. На ранній стадії патологія протікає безсимптомно. Людина може відчувати слабкість, швидко втомлюватися і відчувати дискомфорт в правому підребер’ї. Вже через 21-28 день орган починає збільшуватись.

2 стадія. Одиночне новоутворення, яке росте в кровоносні судини. Пухлин може бути кілька, розміром не більше 50 мм в діаметрі. Вони не поширюються на лімфовузли або інші органи, але клініка протікає яскраво. Розвивається нудота/блювання, ниючий біль в черевній порожнині під правим ребром. У хворого починається діарея і розлад травлення. Печінка помітно збільшена в розмірах, щільна, а людина ослаблена, постійно погано себе почуває.

porazhenie_pecheni_v_zavisimosti_ot_stadii

3 стадія раку має 3 підстадії:

 1. Стадія IIIA. В органі кілька новоутворень. Як мінімум одне з них перевищує в діаметрі 50 мм. Злоякісне утворення не метастазує в лімфатичні вузли і віддалені органи.
 2. Стадія IIIB. Частинка з новоутворень проникає в великі вени органу — воріт печінки або печінкову вену. Лімфатичні вузли та інші органи залишаються не порушеними.
 3. Стадія IIIС. Пухлина метастазує в сусідні органи, воріт печінки. Сечовий міхур залишається недоторканим. До цієї ж підстадії відносять випадки, коли пухлина проростає в капсулу, яка оточує печінку зовні.

У рака печінки симптоми такі: жовтяниця, набряклість ніг і поперекової області, почервоніння долонь і судинні зірочки на шкірних покривах. Людину морозить, лихоманить, температура від 37-39°С, жарознижуючі медикаменти не допомагають. Організм виснажується, хворий різко втрачає масу тіла, риси обличчя загострюються.

4 стадія раку має 2 підстадії:

 1. Стадія IVА. Кількість новоутворень може бути будь-якою. Вони розростаються в кровоносні судини, печінкову артерію і сусідні органи, уражаються також лімфатичні вузли. Метастазування в далекі органи немає.
 2. Стадія IVB. Пухлина вражає близько розташовані і віддалені органи і лімфовузли. Йде процес метастазування. Кількість і розмір утворень може бути будь-яким. Людина худне, живіт стає дуже великим, шкіра блідне, відзначається жовтушність, еластичність відсутня, ноги сильно набрякають через порушення згортання крові, передавлювання нижньої порожнистої вени тромбами і лімфовузлами. Людина відчуває слабкість і больовий синдром у правому підребер’ї.

Важливо: як тільки почнуть проявлятися негативні симптоми, треба провести діагностику в хорошому медичному центрі.

Метастази раку печінки

Метастазування — це поява вторинних осереднків розвитку злоякісної пухлини. Кількість ракових клітин весь час зростає і поширюється по всьому тілу, і незабаром метастази, як і пухлина, починають розростатися. Метастазування в печінку часто відбувається через те, що який-небудь орган вже вражений метастазами від пухлини, яка локалізувалася в іншому місці. Відбувається метастазування через інтенсивний кровообіг в печінці.

У випадках первинного раку, коли пухлина локалізується в печінці, її метастази можуть вразити головний мозок, серцевий м’яз, парний орган і хребетний стовп. Якщо під час обстеження в метастазах була виявлена жовч або глікоген, то можна стовідсотково стверджувати про печінкове походження злоякісного утворення. Поза печінки метастазування відбувається наступним чином:

 1. Лімфатичною системою.
 2. Кровоносною системою.
 3. За допомогою проростання в тканини.

Метастази вражають весь орган повністю або його частку. Новоутворення може поширюватися в дрібні і великі гілки ворітної і печінкової вен, в порожнисту вену. При гепатоцелюлярному раку метастази зустрічаються в кістковій тканині, легких, венах стравоходу. За лімфатичними шляхами метастазування йде в воріт печінки, лімфатичні вузли середостіння і в черевну порожнину. У 95% випадків пухлинне ураження печінки є метастатичним. Метастази в печінці при злоякісних пухлинах виявляються в 35-38% випадків.

Діагностика раку печінки

Запідозрити рак печінки лікар може вже під час огляду і пальпації черевної порожнини. Пальпація дає можливість визначити наявність асциту і збільшення живота, що є ознакою онкологічної патології. Після здачі крові в ній можна знайти надмірно високий рівень уробілину і білірубіну.

УЗД дає можливість отримати докладні відомості про наявність і будову злоякісного новоутворення, визначити його розміри. УЗД дозволяє проводити діагностику, не порушуючи шкірних покривів.

Ще один метод діагностування — комп’ютерна томографія. Перед КТ пацієнт приймає пероральну контрастну речовину. Вона посилює контури органів, тому фахівець може чітко побачити межі і форму пухлини. За допомогою КТ можна визначити не тільки ступінь ураження органу, а й розташовані поруч з нею кровоносні судини.

Ще одним методом діагностики є МРТ. Це дослідження дозволяє побачити пошарові знімки органу.

Незважаючи на велику кількість методів діагностування, найточнішим з них є біопсія. Це забір тканини пухлини з метою подальшого гістологічного дослідження.

Лікування раку печінки

Терапія пухлини печінки призначається залежно від характеру новоутворення, стадії хвороби і індивідуальних особливостей організму хворого. На перших стадіях хороший ефект дає хірургія:

 1. Якщо пухлина виявлена на 1 стадії, то можна виконати резекцію, видалити уражену частину органу. При цьому зберігається більша частина печінки, а пухлина ліквідується цілком.
 2. Якщо призначена гемігепатоектомія, то хірург видаляє половину органу. Через деякий час орган відновить колишній розмір.
 3. До проведення оперативного втручання або при непереносимості хворим загального наркозу, що унеможливлює хірургічне втручання, застосовується радіочастотна абляція. Ця процедура полягає у знищенні клітин ракової пухлини печінки за допомогою радіохвиль. Для досягнення успішного результату вона робиться кілька разів.

Також може бути призначена хіміотерапія і променева терапія. Комбінування цих методів дає хороший прогноз на одужання.

Променева терапія

Існують 3 основні методи лікування раку: хірургія, променева терапія і хіміотерапія.

TomoClinic пропонує ефективне лікування ракових пухлин методом променевої терапії з мінімальним впливом на здорові клітини. Томотерапія багато років застосовується за кордоном, але вперше вона доступна в Україні. Призначається томотерапія більш ніж в 70% випадків лікування раку.

Лікування променевою терапією

Променева терапія — це методика лікування онкології за допомогою іонізуючого опромінення. Якість терапії залежить від обладнання, на якому вона виконується, а також від передпроменевої підготовки. У нашій клініці ми використовуємо сучасний лінійний прискорювач, який дає шанс на повноцінне життя після лікування.

Хіміотерапія

Для боротьби з клітинами раку застосовують ряд хімічних препаратів. Але через те, що організм до них швидко звикає, вони малоефективні. Щоб уникнути цього, застосовується особливий метод — інфузія, яка виконується через печінкову артерію. Так хімічний препарат проникає до всіх клітин печінки, при цьому не впливає на інші тканини і органи.

Серед побічних ефектів даної процедури може виникати нудота, блювота, кровотеча, випадання волосся і загальна слабкість. Для зниження наслідків в хороших клініках застосовують спеціальні медикаменти.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку печінки:

ESMO_Hepatocellular_cancer
Hepatobiliary_Cancers
https://www.esmo.org/Guidelines/Gastrointestinal-Cancers/Hepatocellular-Carcinoma
https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Hepatobiliary Cancers — рак печінки)

Прогноз при раку печінки

Сьогодні цілком можливо точно визначити тривалість життя будь-якого пацієнта, а також розрахувати шанси (ймовірність) на повноцінне життя. При комплексній терапії шанси на одужання збільшуються.

Рак — не вирок. Важливо якомога раніше діагностувати хворобу і почати лікування.

Профілактика захворювання

Щоб попередити розвиток ракової пухлини, слід провести профілактичні заходи. Вони включають в себе:

 1. Здоровий спосіб життя.
 2. Відмова від шкідливих звичок.
 3. Обмеження перебування на сонці.
 4. Дотримання дієти, правильне харчування.
 5. Профілактика застою жовчі.
 6. Профілактика паразитарних інфекцій.

Якщо людина входить в групу ризику, то вона повинна регулярно проходити медичний огляд. З огляду на той факт, що головне в лікуванні раку печінки — своєчасна діагностика, а для цього потрібно всього 2 рази в рік здавати кров на вміст альфа-фетопротеїну, — ситуація не настільки трагічна, як думає більшість людей. Якщо уважно ставитися до свого здоров’я, то з будь-якою недугою можна успішно впоратися, а компетентні лікарі  TomoClinic будуть поруч від початку діагностичних досліджень і до повного одужання.

-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   переваги діагностики

   Залишились питання?

   Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху