Стадії раку печінки
Після діагностики лікар визначає стадію розвитку онкологічного захворювання. У медицині виділяють наступні стадії раку.
1 стадія. На початковій стадії раку новоутворення не виходить за межі органу, не поширюється в кровоносні судини, сусідні органи і лімфовузли. На ранній стадії патологія протікає безсимптомно. Людина може відчувати слабкість, швидко втомлюватися і відчувати дискомфорт в правому підребер’ї. Вже через 21-28 день орган починає збільшуватись.
2 стадія. Одиночне новоутворення, яке росте в кровоносні судини. Пухлин може бути кілька, розміром не більше 50 мм в діаметрі. Вони не поширюються на лімфовузли або інші органи, але клініка протікає яскраво. Розвивається нудота/блювання, ниючий біль в черевній порожнині під правим ребром. У хворого починається діарея і розлад травлення. Печінка помітно збільшена в розмірах, щільна, а людина ослаблена, постійно погано себе почуває.
3 стадія раку має 3 підстадії:
- Стадія IIIA. В органі кілька новоутворень. Як мінімум одне з них перевищує в діаметрі 50 мм. Злоякісне утворення не метастазує в лімфатичні вузли і віддалені органи.
- Стадія IIIB. Частинка з новоутворень проникає в великі вени органу — воріт печінки або печінкову вену. Лімфатичні вузли та інші органи залишаються не порушеними.
- Стадія IIIС. Пухлина метастазує в сусідні органи, воріт печінки. Сечовий міхур залишається недоторканим. До цієї ж підстадії відносять випадки, коли пухлина проростає в капсулу, яка оточує печінку зовні.
У рака печінки симптоми такі: жовтяниця, набряклість ніг і поперекової області, почервоніння долонь і судинні зірочки на шкірних покривах. Людину морозить, лихоманить, температура від 37-39°С, жарознижуючі медикаменти не допомагають. Організм виснажується, хворий різко втрачає масу тіла, риси обличчя загострюються.
4 стадія раку має 2 підстадії:
- Стадія IVА. Кількість новоутворень може бути будь-якою. Вони розростаються в кровоносні судини, печінкову артерію і сусідні органи, уражаються також лімфатичні вузли. Метастазування в далекі органи немає.
- Стадія IVB. Пухлина вражає близько розташовані і віддалені органи і лімфовузли. Йде процес метастазування. Кількість і розмір утворень може бути будь-яким. Людина худне, живіт стає дуже великим, шкіра блідне, відзначається жовтушність, еластичність відсутня, ноги сильно набрякають через порушення згортання крові, передавлювання нижньої порожнистої вени тромбами і лімфовузлами. Людина відчуває слабкість і больовий синдром у правому підребер’ї.
Важливо: як тільки почнуть проявлятися негативні симптоми, треба провести діагностику в хорошому медичному центрі.
Метастази раку печінки
Метастазування — це поява вторинних осереднків розвитку злоякісної пухлини. Кількість ракових клітин весь час зростає і поширюється по всьому тілу, і незабаром метастази, як і пухлина, починають розростатися. Метастазування в печінку часто відбувається через те, що який-небудь орган вже вражений метастазами від пухлини, яка локалізувалася в іншому місці. Відбувається метастазування через інтенсивний кровообіг в печінці.
У випадках первинного раку, коли пухлина локалізується в печінці, її метастази можуть вразити головний мозок, серцевий м’яз, парний орган і хребетний стовп. Якщо під час обстеження в метастазах була виявлена жовч або глікоген, то можна стовідсотково стверджувати про печінкове походження злоякісного утворення. Поза печінки метастазування відбувається наступним чином:
- Лімфатичною системою.
- Кровоносною системою.
- За допомогою проростання в тканини.
Метастази вражають весь орган повністю або його частку. Новоутворення може поширюватися в дрібні і великі гілки ворітної і печінкової вен, в порожнисту вену. При гепатоцелюлярному раку метастази зустрічаються в кістковій тканині, легких, венах стравоходу. За лімфатичними шляхами метастазування йде в воріт печінки, лімфатичні вузли середостіння і в черевну порожнину. У 95% випадків пухлинне ураження печінки є метастатичним. Метастази в печінці при злоякісних пухлинах виявляються в 35-38% випадків.
Діагностика раку печінки
Запідозрити рак печінки лікар може вже під час огляду і пальпації черевної порожнини. Пальпація дає можливість визначити наявність асциту і збільшення живота, що є ознакою онкологічної патології. Після здачі крові в ній можна знайти надмірно високий рівень уробілину і білірубіну.
УЗД дає можливість отримати докладні відомості про наявність і будову злоякісного новоутворення, визначити його розміри. УЗД дозволяє проводити діагностику, не порушуючи шкірних покривів.
Ще один метод діагностування — комп’ютерна томографія. Перед КТ пацієнт приймає пероральну контрастну речовину. Вона посилює контури органів, тому фахівець може чітко побачити межі і форму пухлини. За допомогою КТ можна визначити не тільки ступінь ураження органу, а й розташовані поруч з нею кровоносні судини.
Ще одним методом діагностики є МРТ. Це дослідження дозволяє побачити пошарові знімки органу.
Незважаючи на велику кількість методів діагностування, найточнішим з них є біопсія. Це забір тканини пухлини з метою подальшого гістологічного дослідження.