Медичні фізики складають дозиметричні плани задля лікування раку, включаючи і цю локалізацію. З досвіду можна судити про те, що захворювання найбільш часто вражає верхньощелепні пазухи (це відбувається у 3 з 4 пацієнтів), носова порожнина уражена пухлинним процесом в 12% всіх клінічних випадків. Найбільш рідко зустрічається рак клиновидного і лобного синусів, проте навіть в таких ситуаціях медичні фізики TomoClinic в тандемі з найточнішим обладнанням складають ефективні дозиметричні плани для лікування раку носа: результативні по відношенню до пухлини, але щадні для решти організму.
Олексій Зінвалюк – Інженер-радіолог TomoClinic
Злоякісне новоутворення носової порожнини на останніх стадіях схильне до регіонарного метастазування. Гематогенні метастази при онкологічному ураженні пазух носа не зустрічаються.
Рак пазух носа складає близько 2% від загальної кількості онкологічних захворювань. Небезпека захворювання полягає у його діагностиці на пізніх стадіях. На ранніх етапах рак носа та навколоносових пазух протікає безсимптомно або ж ті ознаки легко сплутати зі звичайною застудою: закладеність носа, утруднене дихання.
Типи рака пазух носа:
- Плоскоклітинний незроговілий рак носової порожнини
- Плоскоклітинний ороговілий рак придаткових пазух носа
- Мукоепідермоїдний рак
- Перехідноклітинний рак носової порожнини
- Недиференційований рак
- Аденокістозний рак придаткових пазух носа
- Аденокарцинома
Симптоми рака пазух носа
Симптоматика хвороби залежить від місця локалізації пухлини, структури та стадії розвитку. На перших етапах не проявляються нетипові симптоми, що допомогли б виявити онкологію. Пацієнти з хронічним ринітом сприймають симптоми як загострення хвороби.
Головними ознаками розвитку рака порожнини носа є:
- Закладеність носа
- Дискомфорт при диханні
- Виникнення гнійних згустків у виділеннях з носа
- Кровотечі з носа
- Запалення середнього вуха
- Шум у вухах
- Больові відчуття у зоні придаткових пазух
- Сильний головний біль
Розвиток злоякісного процесу у зоні гайморових пазух провокує дискомфорт у лобній зоні та в області вух. Може супроводжуватися сильним зубним болем, хиткістю зубів та їх втратою, з’являються язви на яснах зі сторони ураження.
На пізніх стадіях розвитку раку носової порожнини відбувається поширення онкологічного процесу на щелепу, що спричиняє дискомфорт під час відкривання рота та жування їжі. Новоутворення пазух носа з поширенням на щелепи призводить до асиметрії обличчя та помітних дефектів.
Якщо пухлина локалізується в навколоносових пазухах, виникають ураження очей. У випадку поширення онкологічного процесу набряки повік стають причиною екзофтальма, що може супроводжуватися зміщенням очей та втратою гостроти зору.
<h2″>Причини розвитку рака порожнини носа:
- Тривале куріння
- Зловживання алкогольними напоями
- Хронічний риніт, синусит, гайморит, сфеноїдит
- Контакт з канцерогенними речовинами (сфера автотехніки, шкідливі умови праці)
- Проживання у місцевості з поганою екологією
- Вірус папіломи людини
Особливо небезпечним є контакт людини з канцерогенними речовинами. Робота, пов’язана з вдиханням парів нікелю, формальдегіда, пилу провокує розвиток раку порожнини носа та навколоносових пазух. Носова порожнина — це частина дихальних шляхів, якими разом з повітрям в організм потрапляють і небезпечні речовини.