Головна/Рак слинної залози
Рак слинної залози

Рак слинної залози

Рак слинної залози — онкологічне ураження великих та малих слинних залоз. Захворювання доволі рідкісне, кількість зареєстрованих випадків — не більше 2% від загального числа всіх онкологічних захворювань організму людини.

Кожен вид онкології вимагає від лікарів TomoClinic грамотного вибору ефективного методу лікування, і рак слинних залоз — не виняток. Ми беремо до уваги безліч чинників для складання плану лікування кожного пацієнта: вид, тип, форма і стадія раку слинних залоз. Враховуємо загальний стан пацієнта, його вік, готовність до проведення операції і курсу променевої терапії.

Фадель Олакі – Клінічний онколог TomoClinic

Що таке рак слинної залози?

Рак слинної залози — онкологічне ураження великих та малих слинних залоз. Захворювання доволі рідкісне, кількість зареєстрованих випадків — не більше 2% від загального числа всіх онкологічних захворювань організму людини.

Новоутворення слинної залози часто буває доброякісним. Злоякісні пухлини реєструють у 45% випадків захворювання. Онкологічне ураження залоз однаково поширене серед жінок та чоловіків старше 30 років. Медична статистика вказує на те, що кількість хворих, молодших за 25-30 років, складає всього 3%.

Новоутворення слинних залоз характеризується повільним ростом. Його головною ознакою є набряк та оніміння щоки. Локалізація пухлини в привушній залозі зустрічається в 79-82%. Приблизно у 9% діагностується рак малої слинної залози і в 5% — пухлина нижньощелепної залози. Рідкісним випадком є розвиток пухлини у під’язиковій залозі.

Види та стадії раку слинних залоз

Залежно від місця локалізації пухлини рак слинних залоз поділяють на:

 • Рак привушної слинної залози
 • Рак підщелепної слинної залози
 • Пухлина під’язикових залоз
 • Онкологічне ураження малих слинних залоз

Згідно з гістологічною структурою пухлини поділяють на наступні:

 • Ацинозно-кліткова карцинома. Злоякісне новоутворення, що характеризується швидким та агресивним ростом. Характеризується високими ризиками метастазування.
 • Аденокістозний рак. Пухлина добре лікується, але схильна до рецидиву.
 • Аденокарцинома. Поширена серед людей середнього та старшого віку, у дітей зустрічається рідко.
 • Саркома. Рідко зустрічається при онкології слинних залоз та складає лише 2% від загальної кількості випадків.
 • Плоскоклітинний рак. Злоякісне новоутворення, що переважно локалізується у великих слинних залозах.
 • Мукоепідермальна пухлина. Переважно діагностується у жінок середнього віку, уражає привушну слинну залозу. У переважній кількості випадків пухлина доброякісна.

Рак слинних залоз розвивається у 4 стадії:

 • На початковій стадії пухлина має діаметр менше 2 сантиметрів. Онкологічне ураження не поширюється за межі залози.
 • На другій стадії пухлина досягає розмірів 3,5-4 см. Новоутворення не поширюється за межі органу.
 • Третя стадія раку слинної залози характеризується поширенням онкологічного процесу за межі органу, діаметр пухлини більше 4 см.
 • Четверта (а) стадія характеризується проростанням пухлини в лицьовий нерв та навколишні тканини.
 • Четверта (в) стадія раку небезпечна через проростання пухлини в черепну кістку. Цей процес може спричинити тиск на сонну артерію.

Перша стадія раку слинної залози проходить без метастазування. Залежно від стадії захворювання метастази у розмірах можуть досягати 2-6 см.

rak-slunnoy-zhelezi2

Причини розвитку раку слинної залози:

 • Проживання у місцях з поганою екологією (підвищений рівень радіації).
 • Перенесені захворювання слинних залоз із запальним процесом.
 • Тривале куріння.
 • Небезпечні умови праці (на деревообробних комбінатах, автотехнічна сфера діяльності, вдихання пару хімічних речовин).
 • Вірус Епштейна-Барр.
 • Епідермальний паротит.
 • Неправильне харчування (вживання фаст-фуду та продуктів харчування, що містять високий рівень заборонених хімічних речовин).

Рак слинних залоз — один з небагатьох видів захворювання, що не має генетичного підґрунтя. Патологія розвивається переважно в середньому та похилому віці. Саме тому у пацієнтів, що досягли 45-річного віку, ризик захворіти на рак слинних залоз підвищується.

Симптоми розвитку раку слинних залоз

Рак слинних залоз розвивається без вираженої симптоматики, що ускладнює своєчасну діагностику та спричиняє виявлення патології вже на пізній стадії.
Ознаки розвитку раку слинної залози:

 • Виникнення болю у привушній ділянці
 • Формування пухлини, яку можна виявити під час пальпації
 • Параліч м’язів обличчя, ускладнення міміки
 • Проблеми з жуванням та мовленням
 • Запальний процес, що провокує втрату гостроти слуху

Рак слинних залоз схильний до поширення метастазів організмом разом з потоком крові. Спостерігаються вогнища ураження (метастази) у віддалених органах. Найчастіше метастази уражають легені. Патологія супроводжується розвитком задишки, виникненням кров’яних згустків у слині під час кашлю. Спільним симптомом для усіх видів раку слинних залоз є підвищена втомлюваність, слабкість та підвищення температури тіла.

Діагностика раку слинних залоз

Головний симптом, що змушує пацієнта звернутись до фахівців — це слабкість або парез лицьового нерва. Під час консультації невролог оглядає пацієнта, вивчає медичну картку та вислуховує скарги хворого. Якщо під час пальпації виявлено пухлину, необхідно звернутися до онколога.

Методи діагностики раку слинної залози:

 • Комп’ютерна томографія. Метод діагностики, спрямований на візуалізацію зони ураження шляхом пошарового сканування у тривимірній проекції. Завдяки високій якості зображення вдається виявити пухлину, оцінити її розміри та ступінь поширення.
 • Магнітно-резонансна томографія. Вважається максимально інформативним методом виявлення пухлини, допомагає визначити розміри новоутворення, чітку локалізацію, форму та структуру. МРТ дозволяє підтвердити або спростувати проростання новоутворення у навколишні тканини.
 • ПЕТ-КТ.
 • Біопсія. Метод взяття тканини пухлини для подальшого гістологічного дослідження. Метою проведення процедури є виявлення характеру пухлини (доброякісний чи злоякісний) та розробка плану подальшого лікування.
 • Рентген органів грудної клітини, МРТ легень. Дослідження призначають у випадку підозри на розвиток віддалених метастаз у легенях.

rak-slunnoy-zhelezi

Лікування раку слинних залоз

У медичному центрі TomoClinic проводять ефективне лікування усіх видів онкології. Базуючись на результатах діагностики, фахівці розробляють план ефективного лікування раку слинної залози на всіх стадіях розвитку.

Рак слинних залоз передбачає комплексе лікування одразу кількома методами. Хіміотерапія передбачає введення в організм медичних препаратів, що придушують розвиток ракових клітин та уповільнюють ріст пухлини. Хіміотерапія може використовуватися самостійно (при неоперабельній формі раку як паліативне лікування), або бути частиною терапії.

Хірургічне втручання передбачає резекцію пухлини, зсічення ураженого органу та навколишніх тканин. Складність операції залежить від форми раку, стадії хвороби та поширення пухлинного процесу в організмі. Операція може призначатись на будь-якій стадії раку слинних залоз. Перед хірургічним втручанням призначають курс променевої терапії для уповільнення зростання новоутворення. Якщо буде видалена велика кількість тканин, пацієнт потребуватиме реконструктивних оперативних втручань.

Для лікування раку слинних залоз в TomoClinic використовують метод хіміотерапії. Медикаментозне лікування призначається після отримання анамнезу пацієнта та оцінки загального стану. Перед розробкою плану лікування у кожній індивідуальній ситуації збирається консиліум спеціалістів суміжних спеціальностей для розгляду клінічного випадку.

Лікування раку слинної залози в TomoClinic

Клініка обладнана новітньою медичною апаратурою: використовується система TomoTherapy HD, діагностичний комплекс Toshiba Medical Systems та лінійний прискорювач Elekta Synergy. Іонізуюче випромінювання чітко направлене на місце локалізації пухлини і не завдає шкоди навколишнім здоровим тканинам.

Лікування променевою терапією

Променева терапія за рахунок іонізуючих променів чітко діє на місце локалізації пухлини. Терапія може призначатись як самостійний метод або ж бути частиною комплексного лікування.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку слинних залоз:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/head-and-neck.pdf — salivary gland cancer
https://www.esmo.org/Guidelines/Head-and-Neck-Cancers — salivary gland cancer
Head_and_Neck_Cancers_рак_голови та шиї — salivary gland cancer

Прогноз при раку слинних залоз

Подальший прогноз залежить від низки факторів: своєчасність визначення хвороби, форми та типу захворювання, а також обраного методу лікування. Виживаність понад десять років спостерігається у 70% клінічних випадків раку слинної залози. Сприятливий прогноз мають пацієнти, у яких виявлена аденокарцинома. Дещо гірше — у хворих з плоскоклітинним типом раку слинної залози.

-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   переваги діагностики

   Залишились питання?

   Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху