Головна/Рак легенів
Рак легенів

Рак легенів

Рак легенів — це група злоякісних пухлин. Новоутворення розвивається з клітин, які вистилають бронхи або легені. Хвороба частіше вражає праву легеню, але також страждають і верхні частки органу. Прогресує рак легенів не стрімко, а на протязі багатьох років. Він часто не обмежується легенями, пухлина може поширювати метастази в інші органи і тканини людського організму. Рак легенів — це один з найбільш часто виявлених та небезпечних видів онкології. За поширеністю він стоїть на 2 місці після раку шкіри, а за рівнем несприятливого результату — на першому.

Чоловікам-курцям після 40 років варто з особливою увагою поставитися до свого здоров’я, відстежувати симптоми і проводити низкодозне КТ-сканування для раннього виявлення раку легенів. Хіміотерапія в багатьох випадках покращує ситуацію пацієнта, коли онкологія була зафіксована порівняно рано.

Андрій Гардашников – Лікар-онколог і хіміотерапевт TomoClinic

Види раку легенів

Захворювання має такі види:

 1. Центральний рак легені — захворювання легенів, яке починає розвиватися в великих і навіть в області сегментарних бронхів. Центральний рак — це найчастіше дрібноклітинна або плоскоклітинна форма новоутворення. При цьому виді раку на лікування впливає рівень поширеності ракового новоутворення і загальний стан пацієнта.
 2. Периферичний рак легені. Симптоматика даного виду легеневої онкології розвивається пізніше, ніж при центральному раку. При цьому злоякісне утворення формується не швидко, розростається тривалий час. Іноді цей вид раку легенів діагностується, коли новоутворення стає вже великим.
 3. Мезотеліома плеври. Виникнення раку легенів даного різновиду діагностують рідко. Патологічний процес розвивається в плевральних оболонках. При цьому виді раку лікування виконують із застосуванням всіх сучасних методик онкології. Мезотеліома — це агресивна пухлина, яку важливо діагностувати якомога раніше.

У TomoClinic є все необхідне, щоб виявити онкологічне захворювання на ранній стадії раку — тоді результат лікування буде успішним. При цьому різновиді раку треба якомога швидше виконати лікування. Це онкологічне захворювання небезпечне для людини, тому що метастази можуть стрімко поширюватися. Чоловіки хворіють в 7-10 разів частіше, ніж жінки. Крім цього, є прямий зв’язок з віковими показником: у чоловіків в 60-69 років рівень захворюваності в рази вище, ніж у людей 30-39 років.

Причини

Точних причин, які можуть спровокувати розвиток ракової пухлини, не визначають. Однак деякі фактори все ж є, і вони наступні:

 • Тютюнопаління. Саме ця шкідлива звичка в 90% випадків стає головною причиною розвитку смертельно небезпечної хвороби. Причина прихована в смолах, нікотині та інших канцерогенних речовинах, які людина вдихає разом з димом. Також треба розуміти, що і пасивні курці ризикують захворіти на рак легенів. На появу онкології впливає кількість викурених сигарет, їх склад і стаж куріння.
 • Хімічні речовини. Найсильнішу небезпеку для людського організму несуть такі речовини як: азбест, миш’як, радон, кадмій, нікель, хром. Люди, які систематично вдихають отруйні пари або стикаються з цими речовинами, ризикують захворіти на рак.
 • Екологія. Систематичне вдихання дрібнодисперсного пилу збільшує ризик розвитку раку легенів.

Також медицина називає декілька факторів, які додатково підвищують ризик розвитку онкології в цілому і раку легенів зокрема.

Фактори ризику

Стать має значення. Жінки, які мають таку шкідливу звичку, як куріння, хворіють цим видом раку частіше. А жителі сільської місцевості страждають від захворювання рідше, ніж люди, що проживають в мегаполісах.

Для ракової пухлини легенів існують такі чинники ризику:

Фактори ризику

1

Контактування з хлорметиловим ефіром та іншими шкідливими речовинами

2

Радіоактивне опромінення

3

Хронічні легеневі захворювання: запалення легенів, бронхіт, бронхоектатична хвороба, Туберкульоз

Фактори ризику

1

Контактування з хлорметиловим ефіром та іншими шкідливими речовинами

2

Радіоактивне опромінення

3

Хронічні легеневі захворювання: запалення легенів, бронхіт, бронхоектатична хвороба, Туберкульоз

Симптоми

Основні симптоми захворювання такі:

 • Кашель не від простудного захворювання
 • Задишка
 • Біль у грудній клітці
 • Кровохаркання кров’ю
 • Швидка втрата ваги

Виявлення цих симптомів має насторожити людину, і їй потрібно обов’язково звернутися до дільничного лікаря, який у разі підозри на важке захворювання випише напрямок до вузькопрофільного фахівця. Треба сказати, що цей рак з неспецифічними ознаками несе небезпеку саме тим, що дані симптоми властиві великій кількості хвороб органів дихальної системи. Тому пацієнти часто зовсім не поспішають йти до лікарні.

Потрібно звертати увагу й на такі непрямі симптоми онкології, як млявість, апатія, швидка стомлюваність, підвищена температури тіла без причини. Температура може маскувати ракову пухлину під уповільнений бронхіт або запалення легенів. Крім названих симптомів треба сказати також про лабораторно-клінічний паранеопластичний синдром. Ознаками цього синдрому служать, наприклад, гіперкальціємія (при плоскоклітинному раку) та гіпонатріємія (при дрібноклітинному раку легені).

Лікування раку призводить до ліквідації симптоматики паранеопластичного синдрому. Але в 15% випадків на першому етапі розвитку захворювання симптоми не проявляються, і розпізнати хворобу можна тільки після повної діагностики. Зазвичай виявити хворобу можна на щорічному рентгенівському обстеженні грудної клітини. Якщо на знімках присутнє затемнення, то діагноз «рак легені» не знімається, поки лікар не підтвердить його відсутність.

Потрібно терміново звернутися до лікаря, якщо спостерігаються наступні ознаки:

 • Тривалий кашель, який не проходить
 • Больовий синдром, який стає сильнішим при вдиханні повітря
 • Розвиток хрипоти
 • Задишка
 • Зниження маси тіла
 • Часті легеневі патології, що повторюються знову і знову

Якщо у хворого на рак почалося метастазування, може спостерігатися наступна симптоматика:

 • Больовий синдром в кістках
 • Слабкість в руках і ногах
 • Кружляння голови
 • Жовтушність шкіри і очей

Важливо почати лікування якомога раніше: наприклад, рак легенів 1 стадії добре піддається впливу. Сучасні методи діагностики дозволяють виявити рак на початкових етапах розвитку.

Діагностика

Діагностика легеневої онкології на першій стадії розвитку недуги не проста, тому що діагностування не завжди може в потрібній мірі відображати розвиток пухлинного процесу або доктор може поставити невірний діагноз. Однак в TomoClinic правильне використання повного комплексу інноваційних методик дає можливість виявити новоутворення на перших етапах, що, в свою чергу, в рази збільшує шанси на вдале лікування аж до цілковитого одужання пацієнта.

Основним способом діагностики карциноми легені є рентген. З метою підтвердження діагнозу застосовується такий метод діагностування, як комп’ютерна томографія (КТ). При мезотеліомі плеври цей вид діагностики проводиться в обов’язковому порядку. Новітній метод ПЕТ-КТ використовують для того, щоб виявити захворювання у людей з дрібноклітинним раком легені та пухлиною Панкоста (пухлина верхньої борозни легенів), а також для пацієнтів, яким можна робити радикальну резекцію.

Поряд з основними методиками діагностування раку в медичному центрі використовують також ряд додаткових способів, які дозволяють визначити тип новоутворення, і, якщо воно злоякісне, вид, ступінь поширеність та стадії. Серед додаткових методик діагностування особливе значення має бронхоскопія. У деяких випадках методика дає можливість побачити карциному, яка вийшла в просвіт бронхів, інфільтровані стінки легенів або їх здавлювання.

Бронхоскопія виконується за допомогою введення в бронхи людини гнучкої трубочки з камерою, завдяки чому фахівець візуально може спостерігати симптоматику захворювання легенів або її відсутність, взяти матеріал для того, щоб провести гістологію. За допомогою ендоскопічного обстеження лікарі медичного центру не тільки з’ясовують морфологію пухлини, а й уточнюють межі її поширення (стадії).

При хірургії планується обсяг і характер резекції, включаючи можливість виконання реконструкції. Якщо завдяки діагностиці не виключити ракову пухлину не можна, то проводять діагностичну торакоскопію або торакотомію. Під час торакотомії роблять термінову біопсію з новоутворення і близько розташованих лімфовузлів. У складних ситуаціях можлива резекція ділянки легенів або навіть лобектомія з гістологією. Завдяки цьому у лікарів є можливість поставити правильний діагноз і призначити хірургічне лікування. Проведення в TomoClinic всього комплексу потрібних досліджень дає можливість поставити точний діагноз і призначити ефективну терапію.

Лікування раку легенів

На практиці онкологи використовують комбіноване лікування, підбираючи більш підходящу для кожного окремого пацієнта стратегію:

 1. Хірургія. На перших етапах розвитку новоутворення ще не метастазує і локалізовано в одній області, його можливо повністю прибрати. Проводять повне видалення пухлини. Якщо ж легеню повністю видаляти не можна, то пухлину видаляють частково, щоб полегшити стан онкохворого та скоротити прояв симптоматики. На пізніх стадіях є протипоказання до оперативного лікування: серцева або дихальна недостатність, метастазування в далекі органи, підвищений ризик кровотеч.
 2. Променева терапія. Одночасно з хірургією або в разі, якщо операцію робити не можна, призначається ПТ. Вона застосовується для радикальної або паліативної терапії.
 3. Хіміотерапія. Застосування таких медикаментів може допомогти скоротити розмір первинної пухлини, метастаз, але повністю їх видалити виходить не часто.

Вірно обрана комбінація способів лікування при своєчасній діагностиці забезпечує якщо не цілковите одужання, то хоча б значне поліпшення стану.

stadii-raka-legkikh

Хіміотерапія при раку легенів

Хіміотерапія — це методика, заснована на введенні в організм онкохворого спеціальних медикаментів, які здатні пригнічувати розростання клітин раку без значного пошкодження здорових тканин та органів пацієнта.

У TomoClinic для проведення хіміотерапії застосовують унікальні лікарські засоби. Метод лікування раку легенів варіюється в залежності від місця локалізації новоутворення, його гістологічного типу, стадії розвитку і загального стану онкохворого. На початкових етапах хвороби недрібноклітинної пухлини в разі локалізованих утворень більш ефективною є хірургія, видалення пухлини в процесі оперативного втручання. Однак хірургія призначається тільки тоді, коли загальний стан онкохворого дає можливість виконати таку складну операцію.

Клініка закуповує виключно якісні препарати відомих західних фармацевтичних компаній, що допомагає перешкоджати розвиток побічних ефектів або пост-реакцій організму на лікування. Також хіміотерапія в TomoClinic дає добрі результати для уповільнення зростання і поширення метастаз, які при раку легенів часто діагностуються в головному мозку та хребті.

Лікування променевою терапією

Променева терапія (ПТ) — лікування іонізуючим випромінюванням. При цьому виконується вплив на новоутворення як для лікування онкохворого (радикальна ПТ), так і для тимчасового полегшення симптоматики раку (паліативна ПТ). Метод може бути застосований як для терапії раку, так і при деяких непухлинних патологіях (запалення типу маститу, панарицію, гідраденіту, екземи, нейродерміту) в тих випадках, коли інші методики не дали позитивного результату. В основі методу лікування захворювань легенів лежить відома в радіобіології особливість неоднакової чутливості здорових і уражених тканин. З огляду на більшу радіочутливість ракові клітини уражаються, а здорові не зачіпаються. Чим більше терапевтичний інтервал, тим легше ліквідувати новоутворення шляхом опромінення без нанесення шкоди здоровим тканинам. Найбільш часто цей метод лікування використовують в комбінації з хірургією або хіміотерапією.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку легенів:

Метастатический рак легкого, немелкоклеточный рак легкого (метастатичний рак легенів, недрібноклітинний рак легенів)
Немелкоклеточный рак легкого, местно-распространенный рак легкого (недрібноклітинний рак легенів, місцево-поширений рак легенів)
Non-small cell lung cancer
Small cell lung cancer
https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/ (Non-small cell lung cancer — недрібноклітинний рак легенів та Small cell lung cancer — дрібноклітинний рак легенів)
https://www.esmo.org/Guidelines/Lung-and-Chest-Tumours

Профілактика

Профілактика онкологічної патології, як і будь-якої іншої хвороби, значно скорочує шанси на її розвиток або, принаймні, дозволяє підвищити ефект від проведеного згодом лікування. До профілактичних заходів можна віднести наступні:

 • Відмова від тютюнопаління. Ця згубна звичка негативно впливає на весь людський організм, але найбільш негативний вплив виявляється на дихальну систему і зокрема на легені. Зрозуміло, що найкраще взагалі не починати курити, але якщо людина вже курить, треба постаратися зав’язати з згубною пристрастю. Також потрібно намагатися не перебувати поруч з курцем, тому як пасивне куріння також може спровокувати розвиток захворювання.
 • Усунення чинників ризику. Якщо робота або спосіб життя пов’язані з систематичним контактуванням з канцерогенами, потрібно постаратися звести до мінімуму їх вплив на людський організм.
  Важливо пам’ятати, що рання діагностика — це реальний шанс на повне одужання.

Медицина не стоїть на місці і з кожним роком з’являються все нові способи профілактики, діагностування та терапії новоутворень, в тому числі і злоякісної пухлини легенів. Існують перспективні розробки з раннього діагностування, а також методики по визначенню генетичної схильності до раку. Інноваційні ліки, методики, новітні підходи до розуміння природи онкології і способів боротьби з нею дають надію, що в майбутньому ця смертельно небезпечна хвороба буде лікуватися в 100% випадків. Поки ж тільки профілактичні заходи, систематичні обстеження і своєчасна терапія можуть врятувати людині життя.

В TomoClinic проводять лікування раку різної етіології. В клініці застосовуються новітні запатентовані методики, завдяки яким вдається вилікувати або досягти ремісії навіть в важких випадках.

Відгуки пацієнтів про лікування раку методом ПТ в TomoClinic та іншу більш детальну інформацію про центр ви можете знайти на нашому сайті, запитати за телефоном або задати питання нашим фахівцям.

-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   переваги діагностики

   Залишились питання?

   Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху