Лікування неходжкінських злоякісних пухлин
Особливість неходжкінських лімфом полягає в комплексному підході до лікування. Неходжкінські пухлини відносять до системних захворювань, тому необхідно застосовувати не локальне лікування органу, а терапію організму в цілому. Перед складанням плану лікування необхідно з’ясувати морфологічний тип новоутворення, його чітку локалізацію, рівень поширеності та ступінь ураження. Основними видами лікування неходжкінських лімфом є хіміотерапія, променева терапія і оперативне втручання.
Хірургічний метод лікування використовується досить рідко, частіше для пацієнтів з ізольованим розташуванням пухлини (операції проводяться при злоякісних лімфомах, що локалізовані в органах шлунково-кишкового тракту). Під час рецидиву хвороби після операції або іншого типу лікування може знадобитись трансплантація кісткового мозку. Ця операція проводиться пацієнтам в дитячому або підлітковому віці.
Хіміотерапія — один з найбільш ефективних методів лікування неходжкінських лімфом. Дія медикаментозного лікування спрямована на уповільнення росту пухлини, тому хіміотерапія може бути самостійним методом лікування або ж призначатися перед операцією.
Особливість поліхіміотерапії полягає в комплексному впливі на організм. З огляду на те, що лімфома — це системне захворювання, загальна терапія є необхідною. Курси поліхіміотерапії особливо ефективні при лікуванні лімфом В-клітинного виду у пацієнтів дитячого та підліткового віку. Комплексна терапія може застосовуватись для профілактики поширення онкологічного процесу на центральну нервову систему.
У медичному центрі TomoClinic для лікування неходжкінських лімфом застосовується хіміотерапія та променева терапія. Використання комбінації методів або їх самостійного застосування визначається лікарями після вивчення історії хвороби та оцінки результатів попереднього лікування. Розробка схеми лікування, вибір методів та кількість курсів визначається під час консиліуму фахівців суміжних спеціальностей. Командна робота сприяє визначенню ефективних та більш безпечних для організму методів лікування. Тільки після початку терапії можна складати приблизний прогноз.
Лікування променевою терапією
Променева терапія передбачає точну дію іонізуючих променів на зону ураження. Застосування методу (як самостійний або в комбінації) визначається за показниками морфологічних особливостей пухлини. Як правило при системному ураженні або сильному поширенні пухлинного процесу променева терапія застосовується в комбінації з курсами хіміотерапії. Комбінована хіміопроменева терапія дозволяє домогтися більш тривалих ремісій. Якщо пухлина ізольована в межах органу, променева терапія застосовується як самостійний метод лікування.
Протоколи лікування
Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію неходжкінських лімфом:
https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx (Non-Hodgkin’s Lymphomas — неходжкінські лімфоми)
Класифікація неходжкінських лімфом
Існує понад тридцять видів неходжкінських лімфом. Пухлини класифікуються за часом розвитку, структурою тканин та походженням.
За терміном розвитку неходжкінські лімфоми бувають:
- Індолентні (пухлини, що схильні до повільного зростання, можуть розвиватися більш ніж 5-7 років)
- Агресивні (мають швидкий та агресивний розвиток, але вдало лікуються при своєчасній діагностиці)
За локалізацією неходжкінські лімфоми поділяють на:
- Новоутворення в лімфатичних вузлах
- Пухлини, що розвиваються у внутрішніх органах
Згідно клітин, з яких формується пухлина, бувають:
- В-клітинні новоутворення
- Т-клітинні пухлини
Різновиди В-клітинних лімфом:
- Дифузна. Найбільш поширений різновид лімфоми, що діагностується в більш ніж 33% від загальної кількості неходжкінських лімфом. Пухлина відрізняється агресивним зростанням, але успішно піддається лікуванню.
- Фолікулярна. Пухлина повільно розвивається, друга за поширеністю серед неходжкінських лімфом.
- Лімфома з мантійних клітин. Зустрічається досить рідко, діагностується в 7% від загальної кількості випадків захворювання.
- В-клітинна медіастинальна лімфома. Одна з найбільш рідкісних форм захворювання, переважно виникає у молодих жінок.
- Новоутворення з клітин маргінальної зони. Пухлина переважно розвивається у внутрішніх органах, характеризується повільним розвитком.
- Лімфоплазмоцитарна лімфома. Зустрічається досить рідко, схильна провокувати тромбоз у зв’язку з підвищенням в’язкості крові. Може мати форму млявого та агресивного перебігу.
- Лімфома Беркітта. Переважно розвивається у чоловіків та має агресивне зростання.
- Лімфома ЦНС. Вражає головний або спинний мозок.
Група Т-клітинних лімфом:
- Т-лімфобластний лімфома. Становить приблизно 3% від загальної кількості неходжкінських лімфом. Переважно вражає дітей та підлітків.
- Периферична Т-клітинна лімфома. Група містить кілька підвидів лімфом, що мають агресивний перебіг.
Основні симптоми при розвитку неходжкінських лімфом
Ознаки захворювання залежать від виду, типу, течії і структури лімфоми. Спільними симптомами для всіх видів лімфом є загальна млявість організму, слабкість та підвищення температури тіла.
Ознаки розвитку злоякісної лімфоми:
- Збільшення лімфатичних вузлів
- Компресія стравоходу
- Лімфостаз
- Біль в животі (виникає при розвитку пухлини в черевній порожнині, що характерно для В-клітинних лімфом)
- Компресія сечоводу, що порушує нормальний вихід сечі
- Гіпергідроз (особливо в нічний час доби)
- Порушення нормального дихання через ніс (при розвитку лімфоми носоглотки)
- Збільшення пахово-клубових вузлів (при лімфомі яєчка)
- Біль в грудях (при лімфомі молочної залози)
- Втрата ваги, відсутність апетиту (спостерігається при розвитку злоякісної лімфоми у шлунку)
Прогноз при неходжкінській злоякісній лімфомі
Характер прогнозу залежить від виду, структури та перебігу хвороби. Деякі види пухлин без комплексного лікування можуть розвиватися в організмі повільно, протягом 10 років. Відповідно лімфоми з агресивним ростом без своєчасного лікування можуть привести до загибелі через 1 рік.
Варто відзначити, що саме пухлини з агресивним перебігом легше піддаються лікуванню при своєчасній діагностиці. Основа сприятливого прогнозу при неходжкінських злоякісних пухлинах залежить від своєчасної діагностики захворювання. Правильно підібрана тактика і схема лікування позитивно позначаються на одужанні.