Головна/Олігодендрогліома
Олігодендрогліома

Олігодендрогліома

Олігодендрогліома — пухлина головного мозку, яка виникає з типових гліальних клітин олігодендроцитів. Їх призначення — вироблення спеціальних жирових оболонок для нервових клітин. Пухлина розвивається повільно, у деяких клінічних випадках для цілковитої діагностики та постановки кінцевого діагнозу знадобиться кілька років. За цей період пухлина набуває великих розмірів та чітких меж, що сприяє її виявленню.

Наш онкологічний центр справляється і з випадками олігодендроглії, які знаходять в будь-якому структурному відділі головного мозку. Лобова і скронева частка уражається найчастіше, і зазвичай це чоловіки після 30. Променева терапія може стати частиною комплексного лікування олігодендрогліоми.
Діана Митро – Клінічний онколог TomoClinic

Види олігодендрогліом:

 • Олігодендрогліома типова. Для пухлини цього виду характерна друга ступінь злоякісності. Новоутворення розвивається повільно, переважно має сприятливий прогноз. Цей вид пухлини частіше інших зустрічається при діагнозі олігодендрогліома.
 • Анапластична олігодендрогліома. Пухлина має третю (високу) ступінь злоякісності, швидко росте та поширюється. Формується з клітин, що зазнали мутації.
 • Олігоастроцитома змішаного типу. Пухлину відносять до третього ступеня злоякісності, але вона особливо небезпечна через високий ризик трансформації в гліобластому. Новоутворення стрімко розвивається, вражає головний мозок і несе загрозу для життя пацієнта. Олігоастроцитома складається з олігодендроцитів та інших клітин, пухлина здатна метастазувати.

Симптоми олігодендрогліоми

При всіх видах олігодендрогліоми через розвиток пухлини відзначають підвищений внутрішньочерепний тиск.

Існує низка загальних симптомів, що проявляються при розвитку пухлини у будь-якому з відділів головного мозку, а також специфічних, що виникають через локалізацію новоутворення.

При розташуванні пухлини в лобній долі, у пацієнта виникають порушення пам’яті: стає неможливим запам’ятовування великих обсягів інформації. Також складніше міркувати та рахувати. У деяких випадках спостерігається розлад особистості.

Якщо олігодендрогліома 2 ступеня розвивається в скроневій частині, виникають порушення мови, координації рухів та знижується гострота слуху. Деякі ознаки хвороби можуть нагадувати симптоматику нейрофіброми.

Загальні симптоми олігодендрогліоми:

 • Часта блювота (зазвичай, після блювоти, легше не стає)
 • Головний біль, запаморочення, відчуття втрати орієнтації в просторі
 • Порушення гостроти слуху
 • Часті перепади настрою, підвищена дратівливість
 • Прояви агресії, істерики, меланхолійність
 • Порушення координації рухів, слабкість у м’язах
 • Порушення процесів пам’яті
 • Зниження гостроти зору

oligodendroglioma2

Діагностика олігодендрогліоми

Для сприятливого прогнозу важливо діагностувати олігодендрогліому на ранньому етапі. При перших розладах пам’яті, порушенні координації рухів і аналогічних симптомах пацієнт повинен звернутися до невролога. Після консультації та проведення тестів у невролога виникають підозри на онкологічне захворювання.

Методи діагностики олігодендрогліоми:

 • Магнітно-резонансна томографія. Дослідження дозволяє візуалізувати наявність пухлини, її форму та розміри. В складних клінічних випадках МРТ може проводитись із застосуванням контрастної речовини.
 • Комп’ютерна томографія. КТ призначають для отримання детальних зображень структур головного мозку в тривимірній проекції. Це дозволяє візуалізувати пошкоджені ділянки. Для більш інформативного обстеження комп’ютерна томографія також може проводитись з попереднім введенням контрастної речовини.
 • Електроенцефалограма. Дослідження проводиться з метою визначення активності півкуль мозку.
 • Аудіографія. Проводиться для визначення ступеня порушення гостроти слуху.
 • Біопсія. Взяття фрагмента новоутворення для гістологічного дослідження. Призначають для визначення ступеня злоякісності пухлини.

oligodendroglioma

Лікування олігодендрогліоми

Лікування пухлини головного мозку — комплексний і тривалий процес. Медикаментозна терапія може давати мінімальні результати через складність проникнення повз гематоенцефалічний бар’єр. Ефективними вважаються хірургічне втручання, променева терапія і лікувальний комплекс, що включає хіміотерапію.

Хірургічний метод

Хірургічне лікування олігодендрогліоми передбачає повну резекцію новоутворення з метою запобігання поширення на навколишні тканини.

Оперативне втручання проводять із застосуванням стереотаксичних систем. Метод передбачає операцію під контролем МРТ-системи. На моніторі зображується точне розташування пухлини, її межі та форма. Система спрощує дії хірурга і дозволяє максимально проникнути до пухлини нейрохірургічними інструментами. Перевага стереотаксичного втручання полягає в підвищеній безпеці пацієнта, зниженні ризику пошкодження життєво важливих відділів головного мозку та максимальному захисті від ускладнень.

Променева терапія

У клініці встановлено сучасний апарат TomoTherapy HD і лінійний прискорювач Elekta Synergy. Інноваційне та максимально точне обладнання дозволяє контролювати процес лікування і впливати на новоутворення. Тактика лікування для кожного пацієнта підбирається індивідуально, залежно від стану пацієнта, показань і протипоказань.

Лікування променевою терапією

В TomoClinic лікарі з багаторічним досвідом роботи виконують ефективну терапію різних видів онкологічних патологій. Зазвичай найбільш ефективним є лікування з використанням декількох методик, одна з яких — променева терапія. Вона ефективно нейтралізує ракові клітини, при цьому мінімально впливає на людський організм. Якість та звичний спосіб життя пацієнта після лікування залишаються на хорошому рівні. Променева терапія — метод усунення олігодендрогліоми будь-якого розміру. Застосовується при неоперабельних пухлинах як самостійний метод лікування, а також в комплексі з хірургічним втручанням.

Хіміотерапія при олігодендрогліомі

Для максимальної результативності хіміотерапії препарати вводяться безпосередньо в тіло пухлини або спинномозкову рідину. Такий метод введення медичних препаратів застосовується для подолання гематоенцефалічного бар’єру.

В TomoClinic хіміотерапія при лікуванні олігодендрогліоми застосовується як самостійний метод, так і в комплексі з хірургічним втручанням та променевою терапією.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію олігодендроми:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), олігодендрогліома — oligodendroglioma
https://www.esmo.org/Guidelines (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), олігодендрогліома — oligodendroglioma
Central_Nervous_System_Cancers, олігодендрогліома — oligodendroglioma

Прогноз при олігодендрогліомі

Залежно від різновиду пухлини головного мозку, місця локалізації та ступеня злоякісності визначається подальший прогноз виживання пацієнтів та якості їхнього життя. Важливим є вік пацієнта на період діагностування олігодендрогліоми.

При наявності класичного типу пухлини, що діагностується у пацієнтів молодше 40 років, сприятливий прогноз спостерігається більш ніж у 80% випадків. Якщо олігодендрогліома виявлена ​​у літньої людини, виникає ризик ускладнень і сприятливий прогноз становить не більше 50%.

news img

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом безкоштовно Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   глав 1

   Залишилися запитання?

   Задайте своє запитання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху