Головна/Рак шийки матки
Рак шийки матки

Рак шийки матки

Рак шийки матки відноситься до найпоширеніших злоякісних пухлин у жінок. У всьому світі рак цієї локалізації за частотою знаходиться на другому місці після раку молочної залози. Ця жіноча патологія зустрічається в наші дні досить часто і вимагає негайного лікування.

 

За статистикою ця онкологія щорічно забирає тисячі жіночих життів, за останнє десятиліття захворюваність нею подвоїлася. Сьогодні це перше місце в рейтингу раку жіночих органів. Лікарів вражає те, що рак шийки матки стає діагнозом не тільки для літніх жінок, але й зовсім юних дівчат. Вчасно проведена діагностика може вберегти пацієнтку і запропонувати щадне лікування.

Тетяна Бойко – Заступник головного лікаря і лікар-радіолог TomoClinic

Що таке рак шийки матки?

В Україні частота захворюваності на сьогоднішній день складає приблизно 9 тисяч випадків на 100 тисяч населення. В медицині розрізняють 2 вікових піку захворюваності від 35 до 39 років і від 60 до 64 років. Патологія вимагає обов’язкової діагностики та грамотного лікування під наглядом досвідченого гінеколога, хірурга, онколога. Рак шийки матки — це одне з рідкісних злоякісних новоутворень, розвиток якого цілком можливо попередити, тому що в більшості випадків хвороба розвивається на тлі тривало існуючих передракових патологій.

В медицині виділяють два основних типи раку шийки матки:

 • плоскоклітинний рак;
 • аденокарцинома.

В 80-90% випадків злоякісні пухлини шийки матки представлені плоскоклітинним раком. Решта (10-20%) — це аденокарциноми. Важливо розуміти, що онкологію треба лікувати, самостійно новоутворення не піде. Єдине правильне рішення — звернутися за медичною допомогою в якісну клініку. Тільки команда фахівців з досвідом, новітнє обладнання та сертифіковані медикаменти можуть допомогти позбутися пухлини.

Причини

Доведено, що причиною онкології раку шийки матки є вірус папіломи людини (ВПЛ). У 2008 році Харальд цур Хаузен отримав Нобелівську премію «за відкриття вірусів папіломи людини, які викликають рак шийки матки». Коли організм людини уражається вірусом ВПЛ, імунітет зазвичай здатний самостійно впоратися з інфекцією. Вона передається в результаті статевого життя. Але у певної частини представниць слабкої статі підтипи вірусу папіломи людини 6 і 11 викликають таку хворобу, як дисплазія шийки матки (передраковий стан) і гострі кондиломи (доброякісна патологія), а підтипи 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68 (їх називають онкогенними) — важку дисплазію і рак шийки матки.

За медичною статистикою більш ніж в 90% ракових пухлин шийки матки лікарі виявляють ДНК онкогенних типів вірусу папіломи людини 16 і 18. Від моменту зараження вірусом до розвитку ракової пухлини можуть пройти десятиліття. В цей час виявити передракові зміни епітелію шийки матки (дисплазію) і початкові стадії ракової пухлини допомагає цитологічне дослідження мазків з поверхні шийки матки і цервікального каналу (онкоцитологія).

Через цей впроваджений спосіб діагностування (до речі в 1928 році його вперше запропонував Джордж Папаніколау) вдалося значно скоротити захворюваність на рак шийки матки в усьому світі. За даними статистики на сьогоднішній день в більшості розвинених країн світу захворюваність перемістилася з 1 на 7 місце серед усіх злоякісних пухлин у жінок.

34563

Фактори ризику

За статистикою в 90% випадків фахівці знаходять в пухлинній пробі ДНК HPV вірус папіломи людини, здатний провокувати виникнення інфекцій субклінічного характеру в малому тазу і призводити до розвитку онкологічних захворювань. Вважається, що HPV — це умовний патоген, а для виникнення пухлини потрібні і інші модифікуючі провокатори, не всі з яких, на жаль, нам відомі.

HPV потрапляє до організму при статевому контакті, розміщується в слизовій, де і відбувається його розмноження. Ризик розвитку захворювання зростає зі збільшенням числа сексуальних партнерів. Безладність статевого життя партнера-чоловіка також збільшує ризик захворювання для жінки. Фоновими процесами для раку шийки матки є псевдоерозії, лейко- і ерітроплакіі. До власне передпухлинного процесу відноситься дисплазія шийки матки. Перелічені патології необхідно лікувати відразу після їх виявлення. Пухлина зазвичай виявляється вже на пізніх етапах розвитку недуги, тому що жінки часто ігнорують профілактичні огляди у гінеколога.

Симптоми

Патологія має специфічні та загальні симптоми. До останніх відносяться:

 • втрата маси тіла
 • зниження апетиту
 • слабкість
 • температура
 • запаморочення
 • пітливість
 • блідість та сухість шкіри

Рак шийки матки характеризують такі специфічні симптоми:

 • Виділення крові з піхви під час відсутності менструації
 • Біль внизу живота
 • Набряки ніг та статевих органів (на останніх етапах розвитку хвороби)
 • Проблеми з роботою сечового міхура і кишечника, утворення свищів
 • Затримка сечі, анурія, уремія
 • Важкі інфекції сечостатевої системи

Як тільки у жінки виявляються загальні або специфічні симптоми раку шийки матки, необхідно звернутися до фахівця, який проведе повну діагностику і призначить ефективне лікування. Рак шийки матки, як і всі інші злоякісні онкологічні патології, фахівці традиційно ділять на 4 стадії (I, II, III і IV), причому кожна з них підрозділяється на 2 підстадії (A і B), а кожна з підстадій IA і IB ще на дві — IA1, IA2 та IB1, IB2.

Новоутворення, яке можливо побачити неозброєним оком, відносять до стадії IB.

Немає симптомів раку, характерних для ранніх стадій онкологічного захворювання. Найбільш ранніми ознаками онкології, які зазвичай з’являються на етапі інвазивного раку, можуть бути водянисті виділення у великому обсязі і контактні (виникають після статевого акту, натуги або пальпації шийки матки) виділення з кров’ю, які у представниць слабкої статі дітородного віку не пов’язані з місячними, а у жінок після клімаксу спостерігаються регулярно.

За наявності великих злоякісних новоутворень виділення з піхви мають неприємний запах. Больовий синдром в області малого тазу, болюче й часте сечовипускання, утруднення при дефекації — симптоматика пізніх стадій раку шийки матки. Коли сеча і калові маси починають виходити через піхву, це означає, що утворилися сечопіхвові й прямокишково-піхвові свищі.

Відбувається це на пізніх етапах, коли не проводиться своєчасна терапія. При IV стадії з’являються метастази (зазвичай збільшені) в пахових та надключичних лімфатичних вузлах. Пухлина поширюється, вражаючи органи малого тазу, займаючи третину піхви, епітелій шийки, сечовий міхур, пряму кишку.

Діагностика

Діагностичні заходи включають в себе:

 • Візуальний огляд в дзеркалах та бімануальне (ручне) дослідження
 • Пробу Шиллера (уражені дільниці не фарбуються при змащенні їх Люголем)
 • Кольпоскопію
 • Мазки на цитологію
 • Біопсію з підозрілих ділянок
 • УЗД органів малого тазу
 • КТ
 • Внутрішньовенну урографію
 • Цистоскопію
 • Ретророманоскопію
 • Рентген (виявлення метастазів)

Діагностика онкологічного захворювання повинна проводитися в спеціалізованому медичному закладі досвідченими фахівцями. Тільки в цьому випадку прогноз на одужання буде точним і правильним. В залежності від поширення хвороби лікар приймає рішення щодо лікування.

Стадії

1

стадія

преінвазивна карцинома (початок розвитку патології), симптоми відсутні.

2

стадія

інвазивна карцинома (рак шийки матки, обмежений маткою).

3

стадія

пухлина шийки з поширенням на саму матку, але без проростання в нижню третину піхви або стінки тазу.

4

стадія

поширення на стінку тазу та/або залучення нижньої третини піхви.

5

стадія

проростання в крижі, кишківник, сечовий міхур, наявність метастазів.

1

стадія

преінвазивна карцинома (початок розвитку патології), симптоми відсутні.

2

стадія

інвазивна карцинома (рак шийки матки, обмежений маткою).

3

стадія

пухлина шийки з поширенням на саму матку, але без проростання в нижню третину піхви або стінки тазу.

4

стадія

поширення на стінку тазу та/або залучення нижньої третини піхви.

5

стадія

проростання в крижі, кишківник, сечовий міхур, наявність метастазів.

Метастази — це відсів клітин з основної пухлини, які мають її структуру і можуть зростати, вражаючи органи і системи. Метастазування пов’язано з закономірним зростанням пухлини, видалити метастази можна тільки якщо провести комплексне лікування раку.

Іноді метастази можуть досягати розміру більш 100 мм і провокувати складну ситуацію, яка погано піддається лікуванню. Пухлина поширюється і зазвичай дає метастази в близько розташовані лімфовузли — жирову клітковину малого тазу, за ходом великих здуховинних пучків судин з віддалено розташованих органів. Також проникає в легені і плевру (покривний шар легенів), в печінку та інші органи.

Якщо метастази нечисленні і можна їх видалити, це дає більше шансів на одужання. Операція призначається після лікувальних досліджень. Важливо пройти якісну діагностику, якщо є підозра на рак шийки матки. Аналіз на рак шийки матки рекомендується здавати всім жінкам, які почали жити статевим життям. Тільки лікар може призначити комплекс досліджень для визначення патології.

rak_shejki_matki

Лікування раку шийки матки

На даний час основними методами лікування хворих є променевий, хірургічний і комбінований. Рішення про хірургічне лікування приймається в основному для хворих з обмеженими пухлинами на шийці матки. Для більшості хворих з преінвазивним раком застосовується конусоподібна електроексцизія (конизація) шийки матки.

У разі переходу преінвазивного раку на склепіння піхви проводиться екстирпація матки з 1/3 верхньої частини піхви. Пацієнтки з преінвазивним раком шийки матки можуть бути вилікувані. Оперативне втручання широко застосовується і при лікуванні хворих з інвазивною формою захворювання. Стандартною операцією є розширена екстирпація матки.

На даний час операція як самостійний метод або елемент комбінованого лікування виконується переважно у хворих на рак шийки матки 1-2 стадій, одночасно може проводитися хіміотерапія.

В онкологічному центрі TomoClinic лікування раку шийки матки вважається одним з пріоритетних напрямків. Це сталося завдяки сучасним апаратно-технологічним можливостям, які є в нашому онкологічному центрі. Крім того, онкологам клініки вдається досягти ефективності боротьби з цим видом раку, тому що вона ведеться відповідно до світових протоколів лікування.

Комбінований метод лікування складається з двох компонентів: хірургічного та променевого. Променева терапія проводиться в переважній більшості випадків інвазивного раку шийки матки у вигляді передопераційного і післяопераційного впливу. Для значної частини хворих на рак шийки матки проводиться самостійна поєднана променева терапія.

Лікування променевою терапією

Поєднана променева терапія включає брахітерапію (внутрішньопорожнинну терапію) та дистанційну променеву терапію. Зараз для лікування раку шийки матки 3 ступеня поширене використання томотерапії. Сучасна система TomoTherapy®HD дає можливість ефективно лікувати злоякісні пухлини. Томотерапія дозволяє здійснювати опромінення кількох зон одночасно, витримуючи індивідуальні дози для кожної з них. Якщо в процесі лікування для деяких зон вже була застосована максимальна критична доза, то томотерапія дає ще один шанс на одужання. Система TomoTherapy® використовується для лікувального впливу на всі види і форми пухлин.
В TomoClinic використовується мультидисциплінарний підхід: з перших днів перебування пацієнта в клініці його здоров’ям опікується консиліум фахівців суміжних спеціальностей, які ставлять точний діагноз і призначають максимально ефективне лікування.

Операція є способом вибору терапії за наявності раку шийки матки — карциноми in situ та мікроінвазивної карциноми. Для того, щоб зберегти функцію яєчників, цей спосіб терапії кращий також на першій стадії, у юних жінок, в тому числі для хворих жінок з одночасним хронічним виразковим запаленням прямої кишки або дивертикулезе, а також для пацієнток, які вже піддавалися хірургії на черевній порожнині, для вагітних та жінок з будь-якими патологіями яєчників. Крім цього, за допомогою хірургічного втручання можна точно визначити картину розвитку патології. Час терапії коротше, тому що ускладнення практично відсутні. У той же час пацієнтки позбавлені острахів, спровокованих діагнозом. Однак операцію робити не можна пацієнткам, у яких:

 • ожиріння;
 • похилий вік;
 • присутні хронічні захворювання.

Також при появі пострадіотерапевтичних та післяопераційних рецидивів в області таза операція є альтернативою, крім тих випадків, коли присутні віддалені метастази. Операція за наявності пухлини карциноми in situ полягає в простому видаленні новоутворення, а якщо це мікроінвазивна карцинома, то важливо провести гістектомію з одночасним видаленням або без видалення яєчників. Операція проводиться через піхву або через мікророзріз в черевній порожнині.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку шийки матки:

ESMO_Cervical_cancer
Cervical_Cancer
https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Cervical cancer — рак шийки матки)
https://www.esmo.org/Guidelines/Gynaecological-Cancers/Cervical-Cancer

-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   переваги діагностики

   Залишились питання?

   Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху