Причини виникнення раку
Згідно зі статистикою, щорічно захворюваність на онкологію зростає, і у 2024 році ця цифра становить щонайменше 14 мільйонів осіб на рік. Тому поряд із розвитком технологій і методів лікування раку, важлива профілактика і вивчення причин, механізмів розвитку патологічних процесів. Через що найчастіше розвивається рак?
- Генетичні чинники. У низці випадків спадковість залишається головним показником, який визначає виникнення онкологічного захворювання. Тому під час діагностики лікарі ставлять запитання щодо хвороби в анамнезі у прямих родичів. Так, мутації генів BRCA1 і BRCA2, що передаються у спадок, підвищують ризик розвитку раку молочної залози або яєчників. Водночас генетика може мати соматичний характер, наприклад, коли канцерогени впливають на клітини, провокуючи їхній стрімкий і неконтрольований поділ. Виявити спадковість схильність до онкозахворювань можна за допомогою генетичного тестування: воно показане людям, чиї родичі перенесли рак.
- Гормональні порушення в організмі.
- Шкода, пов’язана з професією, характером роботи. Наприклад, потрапляння в дихальні шляхи дрібних чужорідних частинок (важких металів), шкідливих речовин (ароматичних вуглеводнів, альдегідів), що характерно для низки професій, пов’язаних із виробництвом медичних препаратів, продуктів побутової та промислової хімії тощо.
- Тютюнопаління – суто негативний фактор, який негативно впливає на ризики виникнення не тільки онкології, а й низки інших хвороб.
- Надмірне вживання алкогольних напоїв. Регулярне споживання алкоголю у великих кількостях призводить до генетичних мутацій, загального ослаблення імунітету та ризику розвитку раку.
- Раціон харчування. Важливо харчуватися збалансовано, вживаючи в їжу багато овочів і фруктів, потрібну кількість білків, жирів і вуглеводів, забезпечуючи надходження необхідних мікро- і макроелементів. З огляду на це часте/довге дотримання дієт загрожує авітамінозом, дефіцитом поживних речовин в організмі, що також може бути однією з причин розвитку онкології. Водночас лікарі рекомендують обмежувати вживання смажених, копчених, дуже гострих, пряних продуктів із трансжирами та іншими некорисними речовинами в складі, які за постійного вживання також можуть сприяти появі раку.
- Тривале перебування на відкритому сонці. Не дарма в разі виявлення онкологічних захворювань одним з обмежень лікарі вказують перебування на відкритому сонці: ультрафіолетове випромінювання провокує розвиток ракових утворень шкіри та деяких інших онкологічних процесів в організмі.
- Постійні стреси, низька рухова активність. Часті переживання, стресові ситуації послаблюють захисні сили організму, призводять до хронічних порушень сну, а поганий сон нерозривно пов’язаний із проблемами ваги, переїданням, підштовхує до вживання алкоголю чи паління, що також не знижує ризик розвитку онкології.
- Відсутність розумних фізичних навантажень, низька рухова активність.
- Погана екологія. Викид у навколишнє середовище продуктів виробництва, що містять, зокрема, канцерогени, негативним чином впливає на захворюваність на рак серед населення планети. Забруднене повітря стає одним із чинників виникнення раку легенів, а руйнування озонового шару як наслідок людської діяльності збільшує захворюваність на меланому та інші онкологічні утворення шкірного покриву.
Симптоми онкології
Клініка хвороби визначається різними чинниками – типом раку, стадією, агресивністю поширення, локалізацією в організмі тощо. Залежно від цього проявляються ті чи інші специфічні симптоми. Однак ранні ознаки онкологічних захворювань багато в чому схожі:
- Регулярні розлади травлення;
- Порушення випорожнення – поява кров’янистих домішок у крові;
- Постійна гіпертермія – на рівні 37-38оС;
- Постійна млявість, втома, відсутність сил. Пацієнт швидко втомлюється, хоча явних причин на те не спостерігається;
- Знижений або відсутній апетит;
- Різкі коливання ваги;
- Часті больові відчуття, як правило, в місцях, де локалізується пухлина;
- Збільшення лімфовузлів.
- Крім загальних симптомів, можуть фіксуватися і перші ознаки раку специфічного характеру:
- Зміна родимок – їхньої форми, кольору, розміру, краї стають менш чіткими, сама родимка – більш рельєфною;
- На слизовій оболонці ротової порожнини і язиці з’являються виразки, що не загоюються;
- Постійний кашель, осиплість голосу;
- Поява домішок крові в слині;
- Порушення функції ковтання;
- Мажучі або рясні виділення з піхви поза менструальним циклом;
- Ущільнення або новоутворення в молочних залозах, м’яких тканинах, яєчках, що пальпуються.
Своєчасна діагностика і лікування раку значно підвищують шанси на одужання. Тому до перших симптомів раку варто поставитися дуже уважно, записавшись на прийом до свого сімейного лікаря або вузького спеціаліста. Краще виключити ймовірність онкології за результатами дослідження, ніж проігнорувати і запустити патологічний процес.