Головна/Рак тіла матки
Рак тіла матки

Рак тіла матки

Матка — порожнистий орган, який знаходиться в тазу, а також найважливіша частина репродуктивної системи жінки. На жаль, останнім часом рак матки все частіше діагностують у жінок у віці від 40 до 60 років. Як і при інших онкологічних захворюваннях, виділяють чотири стадії захворювання: від розташування пухлини в тілі матки (початкова стадія), до її поширення за межі таза (остання стадія). Тому дуже важливо вчасно діагностувати хворобу і почати лікування.

Рак тіла матки важливо виявити якомога раніше — тоді ви практично на 100% зможете гарантувати лікування. Профілактика знижує рівень захворюваності, але усунути пухлину при виявленні в TomoClinic допомагає цілий комплекс методів: гормони, хіміотерапія, хірургія і високоточна променева терапія. При цьому важливо враховувати стадію онкологічного процесу, стан здоров’я, патогенетичний варіант пухлини.

Тетяна Оніцева – Лікар-радіолог (променевий терапевт) вищої кваліфікаційної категорії TomoClinic

Тенденцію до розвитку раку ендометрія в гінекології частково можна пояснити збільшенням загальної тривалості життя представниць слабкої статі і часу їх перебування в постменопаузі, а також активним наростанням частоти таких серйозних захворювань, як гіперестрогенія в хронічному ступені, ановуляція, безпліддя, міома матки, ендометріоз порожнини матки (уражений ендометрій, рак тіла матки) та інших. Зазвичай рак тіла матки розвивається у жінок перименопаузального та постменопаузального періоду (група ризику — жінки віком 60-63 роки).

Фактори ризику

1

Порушення менструального циклу або безпліддя,

обумовлені пригніченням овуляції: при такому порушенні істотно підвищується рівень естрогену в організмі.
2

Жінки,

які не народжували, мають більший ризик виникнення раку ендометрія: він вище в 2-3 рази
3

Ранній початок менструацій

12 років, а також пізній початок менопаузи — 52-55 років.
4

Ожиріння

при наявності надлишку жирової тканини збільшується синтез естрогенів
5

Гормональна терапія

тільки естрогенами без використання чоловічого гормону прогестерону
6

Полікістоз яєчників

7

Гормональна терапія при раку молочної залози.

8

Цукровий діабет

9

Спадковий рак товстої кишки

10

Вікові зміни

Фактори ризику

1

Порушення менструального циклу або безпліддя,

обумовлені пригніченням овуляції: при такому порушенні істотно підвищується рівень естрогену в організмі.

2

Жінки,

які не народжували, мають більший ризик виникнення раку ендометрія: він вище в 2-3 рази

3

Ранній початок менструацій

12 років, а також пізній початок менопаузи — 52-55 років.

4

Ожиріння

при наявності надлишку жирової тканини збільшується синтез естрогенів

5

Гормональна терапія

тільки естрогенами без використання чоловічого гормону прогестерону

6

Полікістоз яєчників

7

Гормональна терапія при раку молочної залози.

8

Цукровий діабет

9

Спадковий рак товстої кишки

10

Вікові зміни

Ризик розвитку раку тіла матки зростає, якщо жінка має гормональні порушення в період настання клімаксу. Всім, хто входить до групи ризику, варто обов’язково відвідувати гінеколога і здавати необхідні аналізи, щоб в разі розвитку хвороби почати лікування раку тіла матки на ранніх стадіях. Рак тіла матки зустрічається в 15 разів рідше, ніж рак шийки матки, але, тим не менш, запускати хворобу не можна: дуже важливо діагностувати патологію і почати ефективне лікування.

Рак матки: симптоми, розвиток захворювання

Стінка матки складається з трьох шарів: зовнішнього або очеревини, середнього або м’язового, внутрішнього або слизового (ендометрія). Ендометрій потовщується в процесі менструального циклу, при відсутності вагітності виходить в процесі менструації. Саме при переродженні клітин цього шару виникає рак ендометрія, який ще називають раком матки.

f202a59b61582a8a1af7c9946a5aa943

У міру прогресування захворювання метастазування йде по лімфатичних і кровоносних судинах. Нові пухлини виникають в лімфатичних вузлах таза і попереку, далі вже в таких важливих органах, як легені, печінка, нирки, кістки і так далі.

Причини

В онкогінекології розвиток ракової пухлини тіла матки описується з точки зору кількох гіпотез. Перша гіпотеза — гормональна — пов’язує появу злоякісної пухлини з проявами гіперестрогенії, ендокринних і обмінних порушень, що відзначається у 70 відсотків жінок і проявляється ановуляторними циклами і кровотечами, безпліддям, тривалим клімаксом, пухлинами і гіперпластичними процесами в яєчниках і матці. Гормонозалежна онкологія зазвичай діагностується у жінок з надмірною масою тіла (ожиріння), гіпертонією, цукровим діабетом, фемінізуючими пухлинами яєчника, частими абортами.

Також причиною раку може стати спадкова схильність по раку яєчників, ендометрія, грудей, товстого кишечника. Фоновими патологіями для пухлини служать гіперплазія ендометрію, поліпи маточного органу. На тлі гіперестрогенії зазвичай протікає високодиференційований рак тіла матки, який розвивається дуже повільно, дає метастази в лімфатичні вузли та інші органи. Такий варіант ракової пухлини ендометрія чутливий до гестагенів.

Інша гіпотеза вказує на наявність будь-яких медичних показників, які свідчать про відсутність порушень ендокринної системи і обмінних процесів, а також розладів овуляції у 30 відсотків жінок з раком тіла матки. У цих випадках патологічний процес розвивається на тлі атрофії ендометрія і загальної депресії імунної системи. Новоутворення зазвичай низькодиференційовані з високою здатністю поширення метастазів і нечутливістю до гестагенів.

Ще одна гіпотеза пов’язує розвиток онкології з генетикою, спадковою схильністю. У своєму розвитку дане онкологічне захворювання протікає поетапно:

 1. Функціональні порушення (гіперестрогенія, ановуляція).
 2. Морфологічні фонові зміни (железистокистозна гіперплазія ендометрію, поліпи).
 3. Морфологічні передракові зміни (атипова гіперплазія і дисплазія).
 4. Злоякісна неоплазия.

Метастази поширюються лимфогенним, гематогенним і імплантаційним способами. При лимфогенному варіанті метастази розповсюджуються в пахові, тазові, клубові і парааортальні лімфатичні вузли. При гематогенному варіанті метастази виявляються в легенях, кістковій тканині, печінці. Імплантації поширення ракової пухлини можливе при метастазуванні міометрія і периметрія, залученні вісцеральної очеревини, великого сальника.

Симптоми

Якщо збереглися місячні, то вони проявляється тривалими рясними кровотечами, ациклічними нерегулярними кровотечами, в зв’язку з чим жінки можуть тривалий період помилково лікувати безпліддя. Під час клімаксу у пацієнток виникають кров’яні виділення, рясні або ні. Крім кровотеч спостерігається лейкорея — рясні виділення білого кольору, а якщо випадок складний, вони можуть нагадувати гній, мати запах гнилі.

Пізньою симптоматикою раку тіла матки служить больовий синдром в нижній частині живота, поперековому відділі і крижах. Біль може носити характер сутичок або бути постійною. При низхідному поширенні онкологічного процесу в цервікальний канал може початися стеноз шийки матки і піометри. Якщо постраждає сечовід, то розвинеться гидронефроз, що супроводжується больовим синдромом в поперековому відділі, уремією. Якщо пухлина поширилася в сечовий міхур, відзначається гематурія. При ураженні прямої або сигмовидної кишки розвиваються запори, можна помітити слиз і кров у калових масах. Поразка органів малого таза може протікати з асцитом. При запущеному раку тіла матки може розвинутися вторинний рак легенів, печінки. При розвитку негативних симптомів треба терміново звернутися в хороший медичний центр.

Діагностика

Завданням діагностики служить виявлення локалізації, стадії, морфології і ступеня раку. Гінекологічне дослідження дає можливість визначити збільшення органу, наявність розвитку в параметральну і ректовагінальну клітковину, збільшення придатків. Обов’язково проводиться цитологія мазків цервікального каналу і біопсія з порожнини матки. Матеріал для гістології отримують за допомогою біопсії ендометрія або вискоблювання в ході гістероскопії.

УЗД малого таза — найважливіший етап діагностики, проводиться скринінг-тест. УЗД визначає розмір органу, його контури, структуру, характер пухлини, глибину інвазії, локалізацію, наявність метастазів в яєчниках і лімфатичних вузлах малого таза. З метою зорової оцінки поширення пухлини матки проводять лапароскопію. Щоб виключити віддалені метастази, показано УЗД очеревини, рентген грудної клітки, колоноскопія, цистоскопія, екскреторна урографія, КТ. При діагностуванні потрібно диференціювати з поліпами ендометрія, гіперплазіэю ендометрія, аденоматозом, підслизовою міомою матки.

Класифікація

Створення клінічної класифікації даної патології має деякі труднощі. Пов’язано це з тим, що розроблені методики дослідження далеко не завжди дають уявлення про справжній розвиток патологічного процесу. Якоїсь певної міжнародної класифікації немає. За основу взято різного роду критерії:

 1. Розмір органу.
 2. Рухливість матки.
 3. Стан лімфатичних вузлів.
 4. Можливість хірургічного видалення пухлини.

Але потрібно відзначити, що ні розмір матки, ні ступінь її рухливості, ні тим більше принцип операбельності не можуть бути основою класифікації, так як перші дві ознаки, як ми знаємо, можуть виявлятися не тільки при злоякісних новоутвореннях, але і при інших патологіях (доброякісні утворення, хронічні запалення), а третій — дещо об’єктивний. Незважаючи на складності, з якими стикаються лікарі при вирішенні питання про ступінь поширеності пухлини при раку тіла матки, їм здається, що в основу класифікації патології мають бути покладені лише анатомічні ознаки. Така клініка захворювання буде наступною:

1

стадія

новоутворення обмежене межами ендометрія

2

стадія

пухлина з інфільтрацією міометрія, параметрія на одній або обох сторонах, яка не перейшла на стінку малого тазу, і новоутворення, що переходить на маткову шийку

3

стадія

рак з інфільтрацією параметрія на одній або на обох сторонах, який перейшов на стінку таза, пухлина з метастазуванням в реґіонарні лімфовузли, в придатки, в піхву, і пухлина, що проростає в черевну порожнину, але без залучення розташованих поруч органів

4

стадія

рак з метастазуванням в черевну порожнину, що переходить на сечовий міхур, товстий кишечник або на припаяні інші відділи кишки, а також з віддаленими метастазами

1

стадія

новоутворення обмежене межами ендометрія

2

стадія

пухлина з інфільтрацією міометрія, параметрія на одній або обох сторонах, яка не перейшла на стінку малого тазу, і новоутворення, що переходить на маткову шийку

3

стадія

рак з інфільтрацією параметрія на одній або на обох сторонах, який перейшов на стінку таза, пухлина з метастазуванням в реґіонарні лімфовузли, в придатки, в піхву, і пухлина, що проростає в черевну порожнину, але без залучення розташованих поруч органів

4

стадія

рак з метастазуванням в черевну порожнину, що переходить на сечовий міхур, товстий кишечник або на припаяні інші відділи кишки, а також з віддаленими метастазами

Більш тонко і докладно така класифікація може бути здійснена по відношенню до тих пацієнток, які пережили хірургічне лікування, та коли хірургія не виконувалася, а була застосована променева терапія.

Лікування раку тіла матки

У сучасній медичній практиці використовуються наступні методи боротьби з даним захворюванням:

 • Хірургічний.
 • Променева терапія.
 • Хіміотерапія.
 •  Гормонотерапія.

Зазвичай фахівець, який призводить лікування раку матки, використовує не один метод, а кілька: комплекс заходів завжди дає позитивну динаміку і кращий результат. При виборі методики лікування враховуються такі чинники, як стадія захворювання, вік пацієнта, розмір пухлини, її гістологія, супутні захворювання і поширення метастазів. При ранньому діагностуванні лікування раку матки найчастіше проводять хірургічним шляхом.

Лікування променевою терапією

У сучасній медичній практиці використовуються наступні методи боротьби з даним захворюванням: хірургічний, іміотерапія, гормонотерапія. Променева терапія серед них є одніїю з провідних та найбільш ефективних методик, які кваліфіковано застосовуються в TomoClinic.

Зазвичай фахівець, який призводить лікування раку матки, використовує не один метод, а кілька: комплекс заходів завжди дає позитивну динаміку і кращий результат. При виборі методики лікування враховуються такі чинники, як стадія захворювання, вік пацієнта, розмір пухлини, її гістологія, супутні захворювання і поширення метастазів. При ранньому діагностуванні лікування раку матки найчастіше проводять хірургічним шляхом.

Терапія початковій стадії може включати проведення абляції ендометрія — деструкції базального шару і частини міометрія. В інших випадках, коли пухлина піддається хірургії, показана пангістеректомія або розширене видалення органу з 2-сторонньою аднексектомією і лімфаденектомією. Якщо сформувалася піометра, виконується бужування цервікального каналу розширювачами Гегара і евакуація гною.

При органозберігаючій терапії (абляції ендометрія) після основного курсу виконується індукування овуляторного менструального циклу за допомогою комбінованих гормональних засобів.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку тіла матки:

Uterine_Neoplasms
ESMO_endometrial_cancer
https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Uterine neoplasms — рак тіла матки)
https://www.esmo.org/Guidelines/Gynaecological-Cancers/Endometrial-Cancer

Профілактика

Комплекс профілактичних заходів включає ліквідацію гіперестрогенії:

Важливо не допускати розвитку ожиріння і контролювати перебіг такої патології, як цукровий діабет.

 • Приведення в норму менструального циклу.
 • Правильний вибір контрацептивних препаратів.
 • Своєчасна хірургія фемінізуючих пухлин.

Вторинні профілактичні заходи, що запобігають розвитку ракової пухлини тіла матки, зводяться до своєчасної діагностики, лікуванню фонової і передракової проліферативної патології, проведення систематичного онкоскринінгу всіх здорових жінок, спостереження пацієнток, які входять до групи ризику по онкології ендометрію.

-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   переваги діагностики

   Залишились питання?

   Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху