Ризик розвитку раку тіла матки зростає, якщо жінка має гормональні порушення в період настання клімаксу. Всім, хто входить до групи ризику, варто обов’язково відвідувати гінеколога і здавати необхідні аналізи, щоб в разі розвитку хвороби почати лікування раку тіла матки на ранніх стадіях. Рак тіла матки зустрічається в 15 разів рідше, ніж рак шийки матки, але, тим не менш, запускати хворобу не можна: дуже важливо діагностувати патологію і почати ефективне лікування.
Рак матки: симптоми, розвиток захворювання
Стінка матки складається з трьох шарів: зовнішнього або очеревини, середнього або м’язового, внутрішнього або слизового (ендометрія). Ендометрій потовщується в процесі менструального циклу, при відсутності вагітності виходить в процесі менструації. Саме при переродженні клітин цього шару виникає рак ендометрія, який ще називають раком матки.
У міру прогресування захворювання метастазування йде по лімфатичних і кровоносних судинах. Нові пухлини виникають в лімфатичних вузлах таза і попереку, далі вже в таких важливих органах, як легені, печінка, нирки, кістки і так далі.
Причини
В онкогінекології розвиток ракової пухлини тіла матки описується з точки зору кількох гіпотез. Перша гіпотеза — гормональна — пов’язує появу злоякісної пухлини з проявами гіперестрогенії, ендокринних і обмінних порушень, що відзначається у 70 відсотків жінок і проявляється ановуляторними циклами і кровотечами, безпліддям, тривалим клімаксом, пухлинами і гіперпластичними процесами в яєчниках і матці. Гормонозалежна онкологія зазвичай діагностується у жінок з надмірною масою тіла (ожиріння), гіпертонією, цукровим діабетом, фемінізуючими пухлинами яєчника, частими абортами.
Також причиною раку може стати спадкова схильність по раку яєчників, ендометрія, грудей, товстого кишечника. Фоновими патологіями для пухлини служать гіперплазія ендометрію, поліпи маточного органу. На тлі гіперестрогенії зазвичай протікає високодиференційований рак тіла матки, який розвивається дуже повільно, дає метастази в лімфатичні вузли та інші органи. Такий варіант ракової пухлини ендометрія чутливий до гестагенів.
Інша гіпотеза вказує на наявність будь-яких медичних показників, які свідчать про відсутність порушень ендокринної системи і обмінних процесів, а також розладів овуляції у 30 відсотків жінок з раком тіла матки. У цих випадках патологічний процес розвивається на тлі атрофії ендометрія і загальної депресії імунної системи. Новоутворення зазвичай низькодиференційовані з високою здатністю поширення метастазів і нечутливістю до гестагенів.
Ще одна гіпотеза пов’язує розвиток онкології з генетикою, спадковою схильністю. У своєму розвитку дане онкологічне захворювання протікає поетапно:
- Функціональні порушення (гіперестрогенія, ановуляція).
- Морфологічні фонові зміни (железистокистозна гіперплазія ендометрію, поліпи).
- Морфологічні передракові зміни (атипова гіперплазія і дисплазія).
- Злоякісна неоплазия.
Метастази поширюються лимфогенним, гематогенним і імплантаційним способами. При лимфогенному варіанті метастази розповсюджуються в пахові, тазові, клубові і парааортальні лімфатичні вузли. При гематогенному варіанті метастази виявляються в легенях, кістковій тканині, печінці. Імплантації поширення ракової пухлини можливе при метастазуванні міометрія і периметрія, залученні вісцеральної очеревини, великого сальника.
Симптоми
Якщо збереглися місячні, то вони проявляється тривалими рясними кровотечами, ациклічними нерегулярними кровотечами, в зв’язку з чим жінки можуть тривалий період помилково лікувати безпліддя. Під час клімаксу у пацієнток виникають кров’яні виділення, рясні або ні. Крім кровотеч спостерігається лейкорея — рясні виділення білого кольору, а якщо випадок складний, вони можуть нагадувати гній, мати запах гнилі.
Пізньою симптоматикою раку тіла матки служить больовий синдром в нижній частині живота, поперековому відділі і крижах. Біль може носити характер сутичок або бути постійною. При низхідному поширенні онкологічного процесу в цервікальний канал може початися стеноз шийки матки і піометри. Якщо постраждає сечовід, то розвинеться гидронефроз, що супроводжується больовим синдромом в поперековому відділі, уремією. Якщо пухлина поширилася в сечовий міхур, відзначається гематурія. При ураженні прямої або сигмовидної кишки розвиваються запори, можна помітити слиз і кров у калових масах. Поразка органів малого таза може протікати з асцитом. При запущеному раку тіла матки може розвинутися вторинний рак легенів, печінки. При розвитку негативних симптомів треба терміново звернутися в хороший медичний центр.