Головна/Рак прямої кишки
Рак прямої кишки

Рак прямої кишки

Рак прямої кишки — ще одне онкологічне захворювання органів черевної порожнини, яке часто вражає українців. Новоутворення прямої кишки розвивається з 1 по 4 стадії і супроводжується сильною втомою, втратою ваги і больовими відчуттями в області живота.

 

При раку прямої кишки променева терапія може бути показана до операції з метою зменшення пухлини і після операції для закріплення результатів та профілактики рецидиву. У всьому світі променева терапія активно застосовується при раку прямої кишки, це вже стандарт.

Наталія Серьогіна – Завідуюча лікувальним відділенням TomoClinic, лікар-радіолог вищої кваліфікаційної категорії

Що викликає рак прямої кишки?

Всі онкологічні захворювання подібні між собою: незалежно від того, яку частину людського організму вони вражають, їх первинна симптоматика є незначною і подібною іншим, менш серйозним захворюванням. Крім того, неможливо вказати точну причину появи раку кишки. Зазвичай відбувається поєднання декількох несприятливих факторів, які стимулюють утворення пухлин. Рак прямої і товстої кишки на сьогоднішній день є поширеними захворюваннями, які вражають як молодь, так і дорослих людей.

Фактори ризику

1

Дієти

2

Спадковість

3

Хронічні запальні захворювання товстого кишківника

хронічний проктит, хвороба Крона
4

Поліпи кишківника

5

Кишкова метаплазія епітелію

Фактори ризику

1

Дієти

2

Спадковість

3

Хронічні запальні захворювання товстого кишківника

хронічний проктит, хвороба Крона

4

Поліпи кишківника

5

Кишкова метаплазія епітелію

Основні симптоми раку прямої кишки

Рак прямої і товстої кишки мають подібні ознаки, такі як хронічне порушення стільця, болі в животі, загальне погіршення самопочуття (слабкість, втрата ваги, блідість шкіри, швидка стомлюваність). Саме тому при появі будь-яких змін у своєму самопочутті важливо відразу звернутися до фахівця.

Рак прямої кишки допоможуть розпізнати наступні симптоми:

 • виділення з анального каналу
 • болючість при дефекації (процес виділення калу)
 • нетримання газів та калу
 • кровотечі (домішки крові в калі — на початкових стадіях захворювання, домішки гною і слизу можуть виявлятися на 3 та 4 стадії)
 • може спостерігатися порушення функцій оточуючих органів (наприклад, нетримання сечі)
 • у деяких пацієнтів з’являється відраза до м’ясних продуктів: вчені та лікарі пояснюють це тим, що під час перетравлення тваринної їжі (м’яса в першу чергу) утворюється ряд речовин-канцерогенів, які при тривалому контакті зі слизовою шлунка сприяють метаплазії епітелію

Стадії захворювання

5312429_2stadii_raka_pryamoy_kishki

 

Де локалізується і куди пускає метастази цей вид раку?

Частина товстого кишечника, в якій закінчуються всі травні процеси організму і в якій відбувається процес формування калу, називається прямою кишкою. Вона складається з 3 частин:

 • анальної — ця частина відповідає за процес дефекації
 • середньої (ампулярної) — саме тут відбувається формування калових мас
 • надампулярної

Анатомічні особливості прямої кишки дуже впливають на те, як метастази розповсюджуються в організмі. Так, дослідження показали, що даний вид онкології метастазує в регіонарні лімфовузли, в промежину за ходом судин та нервів, в систему ворітної вени печінки (в деяких випадках безпосередньо в печінку), системою нижньої статевої вени метастази вражають легені, кістки та інші органи, їх стінки.

Осередок захворювання (пухлина) в більшості випадків розташовується в ампулярному відділі.

Діагностика раку прямої кишки в Україні

Який метод діагностики застосовувати для пацієнта, обирає лікар. Але загальноприйнятими в онкології для даного виду злоякісних новоутворень вважаються колоноскопія з біопсією та аналізи на приховану кров. Саме патоморфологічне дослідження фрагментів тканин допомагає фахівцям встановити, злоякісна або доброякісна пухлина розвивається в організмі пацієнта.

Також онкологію прямої та товстої кишки в сучасних клініках діагностують за допомогою ПЕТ-КТ. Даний метод використовують:

 • для визначення однієї з 4 стадій захворювання
 • при рецидиві хвороби
 • якщо необхідно терміново прийняти рішення про хірургічне втручання (в деяких випадках лікування онкології прямої і товстої кишки може проходити без операції)

Лікування раку прямої кишки

Першим етапом в більшості випадків стає променева, хіміотерапія та їх комбінації. Потім в залежності від ситуації до цих методів лікування може підключитися хірургія. Хіміопроменеву терапію застосовують в центрі TomoClinic ще тоді, коли віддалені метастази відсутні. Радіотерапія пухлинних і непухлинних захворювань прямої кишки за допомогою іонізуючого випромінювання скорочує обсяг новоутворення або кількість залишених після операції клітин. Операція після радіотерапії проходить більш успішно, а якість життя пацієнта при цьому не погіршується. Завдяки своїй точності променева терапія в TomoClinic впливає виключно на пухлину, не пошкоджуючи навколишні органи і скорочуючи шанси на появу рецидиву хвороби.

Лікування раку прямої кишки в TomoClinic

У TomoClinic лікування раку проходить завдяки унікальній системі TomoTherapy, яка здійснила справжню революцію в променевої терапії. Дана система призначена для лікування пухлин всіх форм, видів і локалізацій. Єдиний в Україні апарат Tomo HD забезпечує успішний вплив іонізуючого випромінювання на клітини злоякісної пухлини, не зачіпаючи здорові тканини і органи.

Лікування променевою терапією

Для боротьби із злоякісними новоутвореннями клініка застосовує на лінійних прискорювачах сучасну технологію IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy). Це променева терапія зі змінною інтенсивністю дозволяє опромінювати пухлину точно розрахованою дозою радіоактивного випромінювання (від 2 до 5 грей за сеанс). Лінійний прискорювач за допомогою запатентованого бінарного багатопелюсткового коліматора, який ділить віяловий пучок випромінювання на тонкі промені (бімлети), опромінює пухлину. Оскільки кожен бімлет управляється індивідуально, це дозволяє з високою точністю маніпулювати розподілом дози в пухлині.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку прямої кишки:

Протокол NCCN рак прямої кишки (для лікарів) — NCCN Guidelines_Rectal_Cancer_for_Doctors
Протокол NCCN рак прямої кишки (для пацієнтів) — https://www.nccn.org/patients/guidelines/content/PDF/rectal-patient.pdf
Протокол ESMO рак прямої кишки — ESMO_rectal_cancer

TomoClinic — шанс назавжди забути про рак

Запорукою успішного лікування будь-якого захворювання є своєчасна діагностика, і рак — не виняток. Тому дуже важливо стежити за своїм здоров’ям і при перших же симптомах звертатися до кваліфікованих фахівців.

Вартість лікування буде залежати від багатьох факторів і визначається для кожного випадку захворювання індивідуально після вивчення медичних документів пацієнта і визначення стратегії лікування.

Більше інформації про наш центр, променеву терапію, методи діагностики та лікування злоякісних новоутворень ви можете дізнатися на нашому сайті, зателефонувавши за телефоном, задавши запитання нашим фахівцям онлайн.

-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   переваги діагностики

   Залишились питання?

   Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху