Головна/Пухлини шишкоподібної залози
Пухлини шишкоподібної залози

Пухлини шишкоподібної залози

Пухлина шишкоподібної залози — новоутворення в області шишковидного тіла, яке може бути як доброякісним, так і злоякісним. Шишкоподібна залоза — орган, що відповідає та виконує ендокринні функції організму. Локалізується у центрі головного мозку між півкулями, вище заднього середнього мозку. Залоза складається з піноцитів та світлочутливих клітин сітківки.

Що таке пухлина шишкоподібної залози?

Новоутворення шишкоподібної залози незалежно від злоякісного або доброякісного характеру вимагає негайної реакції. Пухлина поступово росте, тисне на структури головного мозку, порушує природні процеси та нормальну циркуляцію спинномозкової рідини.

Точних причин і факторів ризику, які провокують розвиток пухлини епіфіза, в медичній практиці не виявлено. Але відомо, що на розвиток герміноми може впливати висока концентрація канцерогенних речовин та перенесені інфекційні ураження.

Пухлина вважається дуже рідкісною (зустрічається всього у 2% пацієнтів), але серед дітей вона не є рідким явищем (7% внутрішньочерепних новоутворень), яке найчастіше загрожує з 9 до 19 років. Через свою локалізацію пухлина не завжди може бути видалена, тому на допомогу приходить променева терапія, яку в нашому закладі ми реалізуємо зі щадністю до навколишніх тканин та органів.
Тетяна Оніцева –Лікар-радіолог (променевий терапевт) вищої кваліфікаційної категорії TomoClinic

Види пухлин шишкоподібної залози:

  • Гермінома. Злоякісна пухлина, яка локалізується в глибинних структурах мозку. Є найпоширенішим видом серед усіх пухлин шишкоподібної залози, зустрічається в 70% випадків усіх пухлин епіфіза. Часто гермінома має множинний характер. Пухлина розвивається в період з 10 до 18 років, що свідчить про порушення, які виникли під час ембріонального розвитку. Явних причин виникнення герміноми не виявлено, але встановлено, що причиною порушень ембріонального розвитку можуть бути перенесені інфекційні захворювання матері в період виношування, а також контакт з канцерогенними речовинами.
  • Пінеалома. Пухлина головного мозку, яка виникає в шишкоподібному тілі. Зустрічається в підлітковому віці, переважно вражає осіб чоловічої статі. Пінеалома розвивається в задньому відділі третього шлуночка, має вузлову форму, щільну консистенцію і сірий відтінок. Симптоми пінеаломи проявляються не відразу, що ускладнює своєчасну діагностику. Може мати доброякісну форму (пінеоцитома) і злоякісну — пінеобластома. Злоякісна пухлина відрізняється агресивним ростом та поширенням на навколишні тканини. Пінеалома видаляється хірургічним шляхом, піддається лікуванню променевою та хіміотерапією.
  • Гліома. Діагностується в 25% випадків раку шишкоподібної залози. Пухлина формується з гліальних клітин епіфізарної зони. Схильність до множинних метастазів не спостерігається.

Симптоми пухлини шишкоподібної залози

Ознаки пухлини епіфіза залежать від місця локалізації, а також структур головного мозку, що піддаються тиску пухлини.

Основні ознаки пухлини епіфіза:

  • Головний біль будь-якого характеру, який не може нейтралізуватися знеболювальними препаратами.
  • Нудота, блювання, після якого не стає легше через підвищення внутрішньочерепного тиску.
  • Безпричинна стомлюваність, слабкість в м’язах.
  • Порушення координації рухів (проблеми з рівновагою, порушення ходи).
  • Сонливість.
  • Розлади мовлення.
  • Проблеми з дрібною моторикою рук, зміна почерку.
  • Порушення зорових функцій (втрата гостроти зору, світлочутливість, офтальмоплегія, парез погляду вгору або вниз).
  • Провали у пам’яті, труднощі із запам’ятовуванням, порушення концентрації уваги.
  • Втрата гостроти слуху.

У більшості пацієнтів підліткового віку спостерігається раннє статеве дозрівання. Порушення відбувається через тиск або руйнування клітин епіфіза пухлиною, що стрімко росте. При проростанні злоякісної пухлини в базальні ядра можуть виникати нейролептичні екстрапірамідні розлади.

Діагностика пухлини шишкоподібної залози

Пухлини шишкоподібного тіла важко своєчасно діагностувати через розмитість симптомів і їх поступове наростання. Первинним етапом є обстеження у невролога — проходження тестів і процедур для перевірки рефлексів, шкірної чутливості та оцінки рухомості кінцівок. При порушеннях гостроти зору і розвитку аномалій (парез погляду вгору-вниз, набряк дисків зорових нервів) призначається консультація у офтальмолога.

Технічні методи діагностики пухлини епіфіза:

  • Електронейрографія. Дослідження призначається для визначення швидкості проходу електричного імпульсу по нервах. Електронейрографія відображає стан периферичних нервів, ступінь їх ураження, поширеність і тип перебігу патологічного процесу. Проведення маніпуляції вимагає попередньої підготовки: перед ЕНГ не рекомендовано приймати заспокійливі медикаменти, курити і пити напої, що містять кофеїн.
  • Комп’ютерна томографія. КТ є сучасним методом візуалізації пухлин і патологічних процесів в організмі. За допомогою рентгенівських променів проводиться сканування досліджуваної ділянки. Процедура дозволяє оцінити анатомічні та фізіологічні особливості мозку, результативно виявляє пухлини.
  • Магнітно-резонансна томографія. МРТ вказує на патологічні зміни і ступінь деформації тканин. Зображення в тривимірній площині дозволяють виявити навіть вузлові новоутворення мінімального розміру.
  • Електроміографія. Проводиться з метою вивчення функціонального стану збудливих тканин нервів. Електроміографія дозволяє визначити ступінь ураження нервів, наявність патологій рухового нейрона.
  • Ехоенцефалоскопія. ЕхоЕС є ультразвуковим методом дослідження, що дозволяє оцінити наявність патологічного процесу в речовині мозку.
  • Люмбальна пункція. Проводиться з метою отримання фрагментів цереброспінальної рідини. При лабораторному дослідженні зразків можуть бути виявлені атипові клітини, що вказують на злоякісне новоутворення.

shiskovidnaja-zheleza-1

 

Лікування

Вибір методу лікування онкології шишкоподібної залози вимагає ретельного дослідження. Це спричинено гістологічними різновидами пухлин епіфіза, їх розташуванням та взаємодією з мозковим стовбуром.

При пухлинах шишкоподібного тіла застосовують звичні методи лікування онкологічних захворювань: оперативне втручання, променеву терапію і хіміотерапію. У деяких клінічних ситуаціях для максимальної ефективності допускається комбінація методів.

Променева

У медичному закладі TomoClinic для лікування онкології використовується променева терапія з локальним впливом на пухлину. Найбільш ефективним є лікування з використанням декількох методик, одна з яких — променева терапія. Вона ефективно нейтралізує ракові клітини, при цьому мінімально впливаючи на організм пацієнта. Якість життя після терапії залишається на доброму рівні.

Лікування променевою терапією

Променева терапія при лікуванні пухлини шишкоподібної залози застосовується при новоутвореннях, що не підлягають оперативному втручанню, а також при наявності протипоказань до проведення операції.

Іонізуюче випромінювання допомагає сповільнити ріст і розвиток ракових клітин, руйнує існуючі. Основною перевагою променевої терапії є неінвазивний процес лікування. Особливо чутливими до променевої терапії є герміноми епіфіза.

Хірургічне лікування

Радикальне видалення пухлини — найбільш поширений метод лікування новоутворення шишкоподібної залози. Перед нейрохірургічним втручанням проводиться комплексне обстеження пухлини та оцінка загального стану пацієнта. Видалення пухлини шишкоподібної залози передбачає трепанацію черепа. Стереотаксична апаратура з функцією нейронавігації дозволяє хірургу максимально точно видалити пухлину, не пошкодивши оточуючі її здорові тканини. У складних клінічних ситуаціях передбачено комбіноване лікування пухлини епіфіза.

Хіміотерапія

Хіміотерапія призначається з метою сповільнення росту і поширення пухлини епіфіза. Медикаментозне лікування може бути як самостійним методом лікування, так і частиною комбінованої методики.

У онкологічному центрі TomoClinic хіміотерапія проводиться за спеціальною схемою, індивідуально розробленою для кожного пацієнта. Під пильним контролем спеціалістів проводитися неад’ювантна та ад’ювантна хіміотерапія.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію пухлин шишкоподібної залози:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), pineal gland cancer — пухлини шишкоподібної залози
https://www.esmo.org/Guidelines (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), pineal gland cancer — пухлини шишкоподібної залози
Central_Nervous_System_Cancers, pineal gland cancer — пухлини шишкоподібної залози

Прогноз

Прогноз при пухлині шишкоподібної залози залежить від індивідуальних показників. Після повного видалення пухлини п’ятирічне виживання спостерігається більш, ніж у 70% випадків. Особливо впливає на подальший прогноз своєчасне лікування. Саме тому діагностика і консультація у фахівців на початкових стадіях розвитку хвороби — запорука успішного лікування.

-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

    крулько

    Онкологічні захворювання

    Наші переваги!

    Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

    • 1

      Повний цикл лікування в одному місці

      Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

    • 2

      Комплексний підхід у лікуванні раку

      У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

    • 3

      Висока діагностична точність

      Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

    • 4

      Унікальне для України обладнання

      У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

    • 5

      TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

      Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

    • 6

      Об’єктивна оцінка стану пацієнта

      У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

    Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

      Записатися на консультацію
      Записатися на консультацію
      переваги діагностики

      Залишились питання?

      Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

        запис кроп
        Доверху