Головна/Гермінома
Гермінома

Гермінома

Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинних структурах головного мозку. У 90% випадків це злоякісне новоутворення. Герміноми мають агресивний перебіг та схильні до метастазування. Діагностувати таку пухлину може МРТ Київський центр TomoClinic

Гермінома — найбільш поширений вид пухлин глибинних структур головного мозку, але при цьому досить рідкісний серед всіх внутрішньочерепних новоутворень (не більше 3%).

Така унікальна пухлина часто поодинока, але тяжко діагностується, тому що розташовується не тільки в мозку (найчастіше), але також в хребті і навіть статевій сфері, складається з однієї або декількох видів тканин. Більше, ніж в половині випадків ми проводимо її контурінг саме в пінеальній області мозку, а приблизно кожен третій випадок герміноми виникає в зоні гіпофіза. Але навіть в складних випадках нам вдається застосувати променеву терапію, яка актуальна для новоутворень в важкодоступних місцях.

Олексій Зінвалюк – Інженер-радіолог (медичний фізик) TomoClinic

Види герміноми

Формування пухлини відбувається під час ембріонального розвитку плоду та розвивається разом з дитиною. Перші симптоми виникають в 10-12 років. Гермінома переважно вражає осіб чоловічої статті.

 • Семинома. Злоякісна пухлина яєчка, що формується з герміногенних клітин. Поширене захворювання відрізняється агресивним перебігом та схильністю до утворення метастаз. Симптомами семиноми є збільшення розміру яєчка, виникнення болю в зоні мошонки. Для лікування хвороби використовуються традиційні методи лікування: хіміотерапія, променева терапія та хірургічне лікування.
 • Дисгермінома. Злоякісна пухлина яєчників у жінок, що розвивається з первинних індиферентних клітин гонад. Причиною виникнення може бути гіпоплазія статевих органів. Основними симптомами дісгерміноми визначають сильнуийбіль, постійне відчуття слабкості і порушення сечовипускання. Для лікування застосовується операція і радіотерапія.
 • Тератома. Доброякісна (рідше — злоякісна) пухлина, яка локалізується в яєчниках, яєчках або в зоні шишкоподібного тіла. Пухлина може формуватись з м’язової або кісткової тканини та волосся. Тератома виявляється під час перебування плоду в утробі матері або в юнацькому віці. Найбільш ефективними методами лікування є променева і хіміотерапія, а також оперативне втручання.
 • Тератокарцинома. Злоякісна пухлина яєчника, що формується з незрілих і зрілих тканин. Схильна вражати внутрішні статеві органи чоловіків і жінок.

Причини розвитку герміноми

Найбільш поширеною причиною розвитку герміноми є внутрішньоутробна мутація генів, що відповідають за формування тканин плоду.

Фактори ризику

1

Тривалий стаж куріння майбутньої матері

2

Зловживання алкогольними напоями

3

Проживання чи умови праці в місях з підвищеним рівнем радіаційного впливу

4

Вплив промислових канцерогенів

5

Самолікування гормональними препаратами

6

Перенесені вірусні та інфекційні захворювання

Фактори ризику

1

Тривалий стаж куріння майбутньої матері

2

Зловживання алкогольними напоями

3

Проживання чи умови праці в місях з підвищеним рівнем радіаційного впливу

4

Вплив промислових канцерогенів

5

Самолікування гормональними препаратами

6

Перенесені вірусні та інфекційні захворювання

Симптоми герміноми головного мозку

Симптоматика захворювання залежить від локалізації пухлини і супутніх патологій. Поширеним місцем локалізації герміноми є пінеальна зона головного мозку, що провокує розвиток гідроцефалії — скупчення рідини в мозку.

Ознаки розвитку герміноми:

 • Сильний головний біль, який не вдається нейтралізувати знеболюючими препаратами
 • Постійно підвищений внутрішньоочний тиск (глаукома)
 • Запаморочення, втрата свідомості, виникнення судом
 • Розлад психоемоційної сфери, порушення пам’яті
 • Нудота, періодичні блювоти (незалежно від прийому їжі)
 • Постійне відчуття слабкості, швидка стомлюваність
 • Порушення гостроти зору і втрата чіткості
 • При утворені злоякісної пухлини пацієнт втрачає апетит і помітно втрачає у вазі. Часто хвороба супроводжується анемією. На тлі болісних ознак пацієнт може впасти в депресивний стан і відчувати незацікавленість в житті.

Особливі і нетипові симптоми виникають при локалізації пухлини в зоні гіпофіза. Розташування новоутворення провокує порушення гормонального фону пацієнта. Найбільш поширеними є проблеми зросту, порушення функцій статевих органів, розвиток нецукрового діабету, ановуляція та аменорея у осіб жіночої статі.

Діагностика герміноми

Первинну діагностику захворювання проводить невролог під час ретельного огляду. Комплексне обстеження дозволяє запідозрити ознаки гідроцефалії та симптоми ураження серединних структур головного мозку.

Процедури, що допомагають діагностувати герміному:

 • МРТ та комп’ютерна томографія. Обидва методи допомагають візуалізувати пухлину, оцінити її розміри, структуру і визначити точну локалізацію.
 • Біохімічний аналіз крові. В результаті лабораторного дослідження визначаються онкомаркери (ХЛГ, АФП).
 • Стереотаксична біопсія. Вважається ефективним та результативним методом діагностики онкологічного ураження. Дослідження фрагменту тканини дозволяє визначити структуру, характер і етап розвитку пухлини.

В індивідуальних випадках за показаннями проводиться морфологічне дослідження тканин пухлини після видалення. Процедура вимагає багато зусиль та високої точності, тому не відноситься до обов’язкових методів діагностики герміноми.

Лікування герміноми головного мозку

Лікування герміноми головного мозку є складним і відповідальним процесом через:

 • Локалізацію. Розташування герміноми в глибинних структурах головного мозку або в зоні шишкоподібного тіла спричиняє важкість безпечного доступу до пухлини. При оперативному втручанні особливо важливі розмірені та максимально точні рухи нейрохірурга, щоб не пошкодити навколишні здорові тканини.
 • Вік. Переважний вік діагностування герміноми — 10 років. У цей період неприпустимо проводити променеву терапію, так як іонізуюче випромінювання негативно позначається на розвитку мозкових тканин пацієнта. Проблема полягає в тому, що саме променева терапія є найбільш ефективним методом лікування герміноми.
  Підвищена чутливість пухлини головного мозку до іонізуючого випромінювання і хіміотерапії робить ці способи найбільш ефективними та часто застосованими при лікуванні.

Для лікування герміноми використовується хіміотерапія. Кількість сеансів та дози медичних препаратів призначаються індивідуально кожному пацієнту в залежності від показань та загального стану. Системна поліхіміотерапія полягає в комбінації медичних препаратів. Цей метод дозволяє сповільнити зростання і поширення пухлини.

Променева терапія при лікуванні герміноми головного мозку

В онкологічному центрі TomoClinic працюють фахівці з досвідом роботи більше 15 років. Клініка має в розпорядженні сучасну променеву апаратуру: інноваційну систему TomoTherapy HD, лінійний прискорювач Elekta Synergy та діагностичний комплекс Toshiba Medical Systems. Прилади надають максимально точний променевий вплив на пухлину, не вражаючи навколишні здорові тканини. План лікування в кожному індивідуальному випадку розробляється під час консиліуму, де фахівці суміжних спеціальностей підбирають найбільш безпечні для організму методи лікування. Командна робота фахівців та інноваційні системи дозволяють досягти позитивних результатів при лікуванні та підвищити якість життя пацієнта.

Променева терапія передбачає певну кількість сеансів іонізуючого випромінювання в місце локалізації пухлини. Кількість сеансів та дози випромінювання призначаються лікарем в кожному випадку індивідуально. Мінусом методу променевої терапії є заборона на застосування іонізуючого випромінювання для дітей. Випромінювання може негативно позначитися на розвитку мозкових тканин, порушити природні процеси формування організму пацієнта. Але якщо злоякісна гермінома має невеликі розміри, то в деяких випадках допускається радіохірургічне лікування з одноразовим впливом високої дози на вогнище новоутворення.

Хірургічний метод лікування герміноми

При внутрішньочерепних пухлинах може бути застосований хірургічний метод видалення. Операція призначається при наявності показань та після попереднього визначення розміру і точної локалізації новоутворення.

Головна проблема хірургічного методу лікування герміноми полягає у важкодоступній локалізації пухлини в глибинних структурах головного мозку. У разі операбельного новоутворення хірургія проводиться з використанням нейровізуалізуючих систем. Через труднощі оперування герміноми глибинних структур головного мозку хірургічне лікування застосовується рідше, ніж променева терапія і радіохірургія.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію герміноми:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), germinoma — гермінома
https://www.esmo.org/Guidelines (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), germinoma — гермінома
Central_Nervous_System_Cancers, germinoma — гермінома

Прогноз при герміномі

При вчасному діагностуванні та правильно підібраному лікуванні у пацієнта з герміномою переважно сприятливий прогноз. П’ятирічна виживаність перевищує 96%, а межу десяти років долають 88% хворих. Після лікування, щоб уникнути рецидиву, пацієнтам необхідно регулярно проходити профілактичні обстеження в медичному центрі.

Гермінома
news img

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом безкоштовно Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   глав 1

   Залишилися запитання?

   Задайте своє запитання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху