Головна/Меланома
Меланома

Меланома

Захворювання розвивається через пігментні клітини шкіри — меланоцити, а також з родимих плям (їх часто називають пігментними новусами). Даному виду онкології притаманний стрімкий розвиток, а на пізніх стадіях — ураження внутрішніх органів. Саме тому дуже важливо вчасно виявити новоутворення і вибрати правильну тактику лікування, щоб допомогти пацієнту назавжди позбутися хвороби.

Що таке меланома?

stroenie_melanomy_e1447866119374

Запідозрити хворобу можна, виявивши асиметричну пігментацію. І тільки після проведення біопсії точно ставлять остаточний діагноз. Новоутворення видаляють за допомогою хірургії методом висічення.
Онкологія шкіри зазвичай розвивається у людей, родичі яких страждали від цього захворювання. На розвиток впливають зовнішні чинники. Цей вид патології становить 10 відсотків всіх недоброякісних утворень шкірних покривів. У людей, що входять у вікову групу від 15 до 39 років, патологія займає 3 місце за частотою серед всіх онкологічних захворювань. У 80 відсотках випадків хвороба розвивається через надмірну інсоляцію. Дуже важливо якомога раніше виявити проблему зі здоров’ям і пройти обстеження, адже від цього залежить результат терапії.

Меланома поширена серед пацієнтів будь-якого віку і відома нам як рак шкіри. Добрі результати демонструє імунна терапія, яку здійснюють в TomoClinic. Якісна променева терапія при цьому онкологічному захворюванні потрібна для усунення метастазів, які не можна видалити за допомогою хірургії. Також її застосовують після ліквідації великих вторинних вогнищ, щоб уникнути рецидиву.

Оксана Фрідман – Клінічний онколог та хіміотерапевт TomoClinic

Фактори ризику

Спровокувати розвиток ракової пухлини може отриманий сильний опік від сонячних променів, присутність трофічних виразок або рубцевої тканини в області згинання кінцівок.

Фактори ризику

1

Пігментована ксеродерма

2

Ультрафіолетове проміння

Систематичне інтенсивне опромінення (для працівників офісу тривалість відпочинку — 14 днів)
3

Систематичне відвідування соляріїв

у віці до 30 років
4

Опромінення сонячними променями

в дитинстві та підлітковому віці
5

Світлі шкірні покриви

6

Географічне розташування

7

Імуносупресія

8

Ракова пухлина в анамнезі

(особливо до 40 років)
9

Невуси

Присутність на шкірі більше 8, діаметром більше 6 мм
10

Зміни в зовнішньому вигляді невуса

11

Синдром диспластичних невусів

і ракова пухлина шкіри в сімейному анамнезі
12

Гігантський невус з народження

(більше 150 мм)

Фактори ризику

1

Пігментована ксеродерма

2

Ультрафіолетове проміння

Систематичне інтенсивне опромінення (для працівників офісу тривалість відпочинку — 14 днів)

3

Систематичне відвідування соляріїв

у віці до 30 років

4

Опромінення сонячними променями

в дитинстві та підлітковому віці

5

Світлі шкірні покриви

6

Географічне розташування

7

Імуносупресія

8

Ракова пухлина в анамнезі

(особливо до 40 років)

9

Невуси

Присутність на шкірі більше 8, діаметром більше 6 мм

10

Зміни в зовнішньому вигляді невуса

11

Синдром диспластичних невусів

і ракова пухлина шкіри в сімейному анамнезі

12

Гігантський невус з народження

(більше 150 мм)

Симптоми

Рак шкіри може виникати de novo або утворюватися з придбаного, або вродженого невоклітинного невуса. Пухлина на місці великого невуса нерідко утворюється в підлітковому віці.

Меланоми на місці вроджених невусів утворюються частіше, що свідчить про збільшення ризику переродження в ракове новоутворення. Основною ознакою переродження невуса є його асиметричність.

Асиметрія може проявлятися наступними ознаками:

 • Нерівномірне забарвлення
 • Нерівномірна форма
 • Нерівні структури
 • Нерівні кордони

Наприклад, на одному невусі можливо спостерігати різні відтінки кольору:

 • Світло-коричневий
 • Білий
 • Синій
 • Чорний
 • Червоний
 • Темно-коричневий

Симптоми меланоми шкіри пізніх стадій розвитку раку проявляються кровотечею з пухлини, але цьому можуть передувати подразнення, зміна забарвлення родимки або зміна розміру невуса. Дані зміни відображені в спеціальних анкетах з 5 і 7 пунктів та правилі ABCD. Також меланома шкіри на пізніх стадіях може мати такі ознаки:

 • Кровоточивість
 • Сверблячка
 • Больовий синдром
 • Пігментація шкірних покривів

Меланома поверхневого типу характеризується повільним розростанням родимки протягом декількох років. Стрімке розростання характерно для пухлини вузлової форми. Цей вид онкології характеризується крихкістю тканин і схильністю до виразки шкірних покривів в місці новоутворення.

Злоякісне лентиго або веснянки Хатчінсона діагностуються часто у літніх людей. Ще один різновид пухлини — периферичний лентіго, зазвичай діагностується у людей з темним кольором шкірних покривів і на більш пізніх стадіях, так як цей вид раку розвивається в важкодоступних для ока місцях, наприклад, на стопі.

Важливо розуміти, що як тільки розвинулася негативна симптоматика, слід негайно звернутися в хороший медичний центр. Повинна бути проведена грамотна діагностика та призначено ефективне лікування.

Види:

Медицині відомі такі основні види раку шкіри:

 • Поверхнево-поширюваний.
 • Вузловий.
 • Лентиго-меланома.
 • Акральна лентігіозна.
 • Ахроматична або безпігментна.
 • Меланобластома.
 • Веретеноклеточний.

Розрізняють багато різновидів онкології шкіри в залежності від клітинного складу і характеру поширення. Цю класифікацію можна пояснити тим, що різні форми мають різну тенденцією до локалізації та швидкості утворення метастазів. Вона дає можливість лікарю-онкологу зрозуміти, як ефективно лікувати патологію.

Крім перерахованих вище видів новоутворень лікарі виділяють також пухлини кінцівок і піднігтьову меланому. А в залежності від осередка рак шкіри може виникнути на обличчі, оці і т.д. Новоутворення на оці діагностується не часто і виявляється зазвичай при огляді у офтальмолога. Його можна переплутати з пігментною плямою, але в 5% випадків діагностується рак.

При розвитку дане захворювання характеризується стрімким падінням зору. На більш пізніх етапах хвороби втрачається сприйняття світла, і лікувати онкологію на пізній стадії стає все складніше. Тому при перших симптомах необхідно терміново записатися на прийом до онколога.

Діагностування

Рання діагностика меланоми дуже важлива, тому що в іншому випадку через стрімке метастазування пухлини вилікувати захворювання не вдасться. Для цього необхідно звернутися до досвідченого клінічного онколога. Обстеження спочатку проводиться шляхом огляду і лабораторних, інструментальних досліджень. Якщо на консультації онколог підозрює меланому шкіри, подальше обстеження проводиться за допомогою:

 • Хірургічної біопсії лімфатичних вузлів
 • Рентгенографії грудної клітини
 • Правила ABCD (мнемонічного правила для діагностики меланоми)
 • Дерматоскопії
 • Гістології

Діагностика меланоми методом дерматоскопія дає можливість розглянути поверхню пігментного новоутворення при збільшенні в 10 разів. Результати дерматоскопії можливо висловлювати в балах, які відображають ступінь асиметрії, число відтінків, структуру пігментації і чіткість кордонів, корелюючи з ризиком переродження.

Під час біопсії ділянку новоутворення видаляють цілком, захоплюючи невражену область шкірних покривів і підшкірну клітковину приблизно на 5 мм. Для гістології надається взята ділянка цілком, так як патоморфолог повинен зробити з нього зрізи для вимірювання максимальної товщини новоутворення по Бреслоу. Ранка, яка залишилася після зрізу невеликого осередка, вшивається первинним швом.

Якщо видалено велике новоутворення, рана закривається пов’язкою і не вшивається, поки не буде поставлений діагноз. Поверхнева і пункційна біопсія не рекомендується. Іноді проводиться інцизійна біопсія, наприклад, для диференціальної діагностики лентіго-меланоми на обличчі або акральної форми новоутворення. Дуже важливо вчасно виявити захворювання для подальшого ефективного лікування. Діагностика та обстеження в TomoClinic дають реальні шанси на одужання. Паралельно з вищеописаними методами дослідження призначається рентген, УЗД, МРТ, КТ, біохімія крові.

melanoma_kozhi_foto

Стадії

Стадії меланома має властиві раковій патології, і вони такі:

1

стадія

 Як виглядає меланома на ранній стадії? Особливість цього періоду полягає в розростанні пухлини, що не перевищує 1 см. Початкова стадія характеризується розподілом ракової клітини. Крім того, родимка розпушується, розм’якшується, новоутворення піднімається над поверхнею шкірних покривів, утворюється пігментація. Видаляють утворення на цій стадії за допомогою захоплення додаткової площі неураженої шкіри навколо небезпечної ділянки на відстані 10 мм.

2

стадія

На цій стадії новоутворення досягає розміру 4 мм. Йде проростання пухлини всередину епідермісу. Тканини поруч з новоутворенням набрякають, розвиваються виразки. Крім того, в хворобливому осередку можна виявити рідкі виділення. Новоутворення розростається на лімфатичні вузли і шкіру. Лікують пухлину на цій стадії за допомогою висічення. А також видаляється разом з нею не менше 20 мм здорової шкіри, розташованої поруч з осередком.

3

стадія

Триває розвиток метастазів, йде більше проростання углиб. Крім того, ракові клітини досягають лімфатичної системи. Розмір утворення перевищує 4 мм. Родимка спливає кров’ю, розвивається больовий синдром, порушується цілісність шкіри, навколишнього осередку. Терапія проводиться не тільки за допомогою широкої ексцизії, але і видалення лімфовузлів, які розташовуються поряд. Крім хірургії онкологи застосовують всі відомі методики лікування.

4

стадія

 Меланома шкіри на цій стадії невиліковна. Справа в тому, що на даному етапі ракові клітини знаходяться в крові. Вони швидко вражають людські органи і системи: печінку, легені, головний мозок, кістки, шлунково-кишковий тракт. Симптоматика на цій стадії розвитку меланоми практично не відрізняється від симптомів інших різновидів онкологічних патологій на останніх етапах. Спостерігається збільшення лімфовузлів, розвивається судорожний стан, організм послаблюється, з’являється больовий синдром в голові, змінюється колір шкірного покриву.

1

стадія

 Як виглядає меланома на ранній стадії? Особливість цього періоду полягає в розростанні пухлини, що не перевищує 1 см. Початкова стадія характеризується розподілом ракової клітини. Крім того, родимка розпушується, розм’якшується, новоутворення піднімається над поверхнею шкірних покривів, утворюється пігментація. Видаляють утворення на цій стадії за допомогою захоплення додаткової площі неураженої шкіри навколо небезпечної ділянки на відстані 10 мм.

2

стадія

На цій стадії новоутворення досягає розміру 4 мм. Йде проростання пухлини всередину епідермісу. Тканини поруч з новоутворенням набрякають, розвиваються виразки. Крім того, в хворобливому осередку можна виявити рідкі виділення. Новоутворення розростається на лімфатичні вузли і шкіру. Лікують пухлину на цій стадії за допомогою висічення. А також видаляється разом з нею не менше 20 мм здорової шкіри, розташованої поруч з осередком.

3

стадія

Триває розвиток метастазів, йде більше проростання углиб. Крім того, ракові клітини досягають лімфатичної системи. Розмір утворення перевищує 4 мм. Родимка спливає кров’ю, розвивається больовий синдром, порушується цілісність шкіри, навколишнього осередку. Терапія проводиться не тільки за допомогою широкої ексцизії, але і видалення лімфовузлів, які розташовуються поряд. Крім хірургії онкологи застосовують всі відомі методики лікування.

4

стадія

 Меланома шкіри на цій стадії невиліковна. Справа в тому, що на даному етапі ракові клітини знаходяться в крові. Вони швидко вражають людські органи і системи: печінку, легені, головний мозок, кістки, шлунково-кишковий тракт. Симптоматика на цій стадії розвитку меланоми практично не відрізняється від симптомів інших різновидів онкологічних патологій на останніх етапах. Спостерігається збільшення лімфовузлів, розвивається судорожний стан, організм послаблюється, з’являється больовий синдром в голові, змінюється колір шкірного покриву.

Якщо людина помічає розвиток негативної симптоматики, підозрює онкологію, то потрібно якомога швидше звернутися в хороший медичний центр. Важливо розуміти, що ракові пухлини на ранніх стадіях успішно піддаються лікуванню. Консультація онколога проводиться в Україні. На прийом можна записатися за телефонним номером, вказаним на головній сторінці сайту tomoclinic.ua

Лікування

Злоякісний наріст лікують оперативним шляхом. Хірургічне висічення меланоми і метастазів в регіонарних лімфовузлах сьогодні є основним методом терапії. Хірургія має на увазі висічення новоутворення в єдиному блоці з шкірних покривів, які його оточують. Також відбувається висічення підшкірної клітковини, що підлягає фасції. Дефект на шкірних покривах після операції коригується за допомогою пластики.

Найбільш дієвими хіміопрепаратами при терапії раку шкіри є дакарбазін (ДТІК). При терапії можуть призначатися різні хіміопрепарати, а також їх комбінації. Якщо рівень ЛДГ (лактатдегідрогеназа) не перевищує 1,5 верхньої межі норми, лікар може призначити лікування меланоми хіміоіммунотерапією, в тому числі із застосуванням високих доз інтерлейкіну-2.

Використання інших методів лікування проводиться тільки після аналізу клінічної картини пацієнта та консиліуму лікарів. В ряді випадків ці методи лікування можуть загальмувати розвиток раку, скоротити розміри і кількість пухлинних утворень. До додаткових способів терапії можна віднести фотодинамічну терапію (ФДТ) та загальну гіпертермію (ЗГТ), яка застосовується для терапії метастазів внутрішніх органів, тканин і шкірних покривів. ЗГТ не призначається, якщо є метастази на голові і шиї. ФДТ призначається при терапії внутрішньошкірних метастазів малого розміру. Вона не виліковує хворобу, але терапія надасть виражену місцеву протипухлинну дію і не дасть патології розвиватися.

Лікування в TomoClinic

bfe5c8c5_4606_404a_ac73_13014a7daafd

У медичному центрі застосовуються інноваційні протипухлинні ліки, які призначаються в індивідуальному порядку. Проведення хіміотерапії циклічне, щоб організм міг відновитися. У комплексі з основним лікуванням проводиться ефективна підтримуюча терапія. Її мета — усунення негативної симптоматики і поліпшення загального стану пацієнта.

Лікування променевою терапією

Томотерапія — це інноваційний метод терапії ракової пухлини. Даний метод лікування онкології поєднує нові форми модулювання інтенсивності дозування, а також передові методи планування опромінення, максимум точності КТ. Система томотерпії заснована на інноваційних технологіях в області радіотерапії.

У медичному центрі України TomoClinic проводять також паліативне лікування. Воно дозволяє полегшити стан людини, захворювання якої не піддається терапії. До паліативного лікування вдаються, коли не можна провести радикальну терапію. Ця методика продовжує життя пацієнтові, а також скорочує його страждання, покращує якість життя. Основна мета паліативного лікування — усунути біль і симптоми раку. У терапію входить:

 • Хіміотерапія
 • Гормональна терапія
 • Променева терапія
 • Радіотерапія
 • Прийом знеболюючих засобів
 • Хірургія

Профілактика

З огляду на високу злоякісність меланом профілактичні заходи цих новоутворень мають величезне практичне значення. Дуже велику роль в переродженні в злоякісність родимки має її травмування, яке супроводжується плином крові, розвитком запального процесу, інсоляцією. Травмі піддаються невуси, які розташовуються в місцях регулярного травмування. До таких місць відносяться:

 • Шкірні покриви голови.
 • Стопи.
 • Поперекова зона.
 • Коміркова зона.
 • Зона взаємодії з бюстгальтером і іншими речами.

В якості профілактики також рекомендується видалити всі пігментні плями з ознаками малігнізації. Не можна перев’язувати родимки і будь-які новоутворення нитками, зрізати лезом, ножицями. Також не рекомендується довго перебувати на сонці і відвідувати солярії. Корисно закривати очі сонячними окулярами. Також рекомендується хоча б раз на рік проходити загальний медичний огляд.

Лікування онкохворих меланомою шкіри є складною і дуже відповідальною справою. Необхідний особистий підхід до терапії пацієнтів, тому план лікування виробляється лікарями-онкологами в індивідуальному порядку.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку шкіри (меланоми):

Протокол ESMO меланома — ESMO_Cutaneous-Melanoma
Протокол NCCN меланома
https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#melanoma – (Melanoma — меланома)
https://www.esmo.org/Guidelines/Melanoma

-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію

   Відповіді на часто задавані запитання

   Можливо, ви знайдете відповіді на запитання, що Вас цікавлять

   • Пухлина розвивається таким чином:

    • Змінюється розмір: йде розростання попередньої родимки або швидко утворюється нова родимка.
    • Змінюється форма: не є чіткими контури вже наявної родимки або нового утворення на шкірі.
    • Зміна забарвлення: різноманітність коричневих і чорних відтінків на старому або новому невусі, родимці.

    Вторинні клінічні ознаки меланоми:

    • Розростання новоутворення більше 7 мм в діаметрі: часто доброякісні невуси (родимки) менші за розміром.
    • Розвиток запального процесу у не злоякісних новоутворень зустрічається не часто, якщо тільки вони регулярно не травмуються.
    • Виникають скоринки або кровотечі від зіткнення з одягом, наприклад, з бюстгальтером або шкарпетками (зазвичай зустрічається на перших етапах розвитку раку і не властиве невусам).
    • При розвитку негативної симптоматики слід відвідати онколога (лікар проведе огляд, призначить обстеження, підтвердить або спростує діагноз).

   • В основному ракове утворення виникає у представниць слабкої статі, але може розвинутися і у чоловіків. Пухлина швидко розростається і представляє реальну загрозу для життя людини. Статистика по лікуванню даного виду раку не найпозитивніша, але прогрес в медицині присутній. Результат залежить від таких факторів:

    • Куди направлений розвиток (якщо пухлина розростеться горизонтально, прогноз хороший).
    • Гендерна приналежність (жінки виліковуються частіше).
    • Пігментація (якщо вона є, то прогноз сприятливий).
    • Локалізація (безпечніше розташування — руки).
    • Наявність виразок (якщо є виразка, лікування треба проводити якомога швидше).
    • Товщина пухлини.

    Злоякісне утворення не тільки стрімко розвивається, а й поширюється вглиб епідермісу: в кровоносні судини, лімфатичні вузли, а пізніше — у внутрішні органи людини. Таким чином відбувається процес метастазування, в результаті якого органи перестають нормально функціонувати.

   • Симпатична родимка на будь-якій частины людського тіла розчулює, привертає увагу, служить відмітною ознакою. Проте не кожна людина знає про те, що родимка (медична назва якої “невус”) може іноді перероджуватися в недоброякісне шкірне новоутворення — меланому. Симптоматика переродження в злоякісну пухлину наступна:

    • Сверблячка.
    • Нечіткі краї.
    • Випадіння волосся в місці невуса.
    • Поява виразок (і як результат кровотеча), тоді прогноз дуже поганий.
    • Колір у ракової родимки зазвичай чорний, як зола, темно-коричневий.

    Звичайна родимка не повинна ніяк турбувати. А ось якщо з’явилися ознаки переродження в онкологію треба терміново відвідати медичний центр. В іншому випадку настануть негативні наслідки. Важливо пам’ятати: рак піддається лікуванню тільки на перших стадіях. Бувають випадки успішного лікування і на останній стадії, але вони вкрай рідкісні.

   переваги діагностики

   Залишились питання?

   Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху