Головна/Рак щелеп
Рак щелеп

Рак щелеп

Рак щелепи — це новоутворення, що формується з епітеліальної тканини. Пухлина злоякісного характеру може локалізуватися на верхній чи нижній щелепі. Рак нижньої щелепи складає 17% від загальної кількості пухлин обличчя і є поширеним захворюванням. Медична статистика вказує на те, що цей вид онкології зустрічається у 2% випадків. В однаковому співвідношенні хвороба уражає представників жіночої та чоловічої статі. Приблизний вік ураження пацієнтів — після 45 років. Але не виключені випадки розвитку раку щелепно-лицьової області у немовлят, дітей та підлітків. Клінічна картина і характер симптомів залежить від місця локалізації пухлини.

Рак верхньої щелепи діагностується трохи частіше, ніж рак нижньої. Найнебезпечніше те, що багато пацієнтів не до кінця усвідомлюють всю серйозність ситуації через розмиті симптоми на ранніх стадіях новоутворень щелепи. Проведення діагностики і лікування вже на останніх стадіях раку іноді дає не такий сприятливий прогноз. Тому звертайте увагу на будь-яку ознаку захворювання, тоді за допомогою високоточного опромінення пухлини при томотерапіі ми зможемо перемогти рак на початковому етапі.
Катерина Гуменюк – Інженер-радіолог TomoClinic

Класифікація типів рака щелепи:

 • Первинний. Одиничне новоутворення, що діагностується, розвивається та локалізується на верхній чи нижній щелепі. До злоякісних новоутворень цього типу належить остеосаркома, плоскоклітинний ороговілий рак щелепи.
 • Вторинний. Розвиток пухлини на щелепі є метастатичним ураженням через рак сусідніх тканин чи органів. Найчастіше метастази уражають щелепу при раку шиї, голови чи гортані. Зафіксовані випадки, коли причиною розвитку метастазів у щелепі був онкологічний процес молочної залози чи нирок.

Види рака верхньої та нижньої щелепи

Сукупність видів включає пухлини доброякісного та злоякісного характеру.

Доброякісні новоутворення:

 • Амелобластома. Найчастіше уражає слизову нижньої щелепи, проявляється переважно у пацієнтів, молодших за 35 років.
 • Одонтома. Поширена серед пацієнтів до 15 років. Може бути причиною діастеми у період прорізування зубів.
 • Остеома. Новоутворення локалізується переважно на нижній щелепі, порушує нормальне функціонування та рухливість щелепи.
 • Гемангіома. Поширений процес у ротовій порожнині, рідко розвивається саме в області щелепи.

Злоякісні новоутворення щелепи:

 • Карцинома. Новоутворення розташовується на верхній щелепі. Йому притаманне поширення на тканини носа чи очних орбіт. Симптоматика залежить від ступеня ураження органу.
 • Остеогенні саркоми. Злоякісні пухлини, що однаково часто формуються на верхній та нижній щелепах. Характеризуються швидким і агресивним ростом, схильні до поширення метастазів у віддалені органи (легені, нирки, головний мозок).

Фактори ризику

1

Хронічний запальний процес слизової верхньощелепної пазухи

2

Механічне пошкодження слизової оболонки

3

Тривале куріння

4

Вживання жувального табака

5

Несприятливі умови праці

(постійний контакт із канцерогенними хімічними речовинами)
6

Проживання у місцях з несприятливою екологічною ситуапцією

7

Незбалансоване харчування

(вживання гострої, жирної та смаженої їжі)
8

Метастатичне ураження

верхньої та нижньої щелепи внаслідок розвитку онкологічного процесу в інших органах

Фактори ризику

1

Хронічний запальний процес слизової верхньощелепної пазухи

2

Механічне пошкодження слизової оболонки

3

Тривале куріння

4

Вживання жувального табака

5

Несприятливі умови праці

(постійний контакт із канцерогенними хімічними речовинами)

6

Проживання у місцях з несприятливою екологічною ситуапцією

7

Незбалансоване харчування

(вживання гострої, жирної та смаженої їжі)

8

Метастатичне ураження

верхньої та нижньої щелепи внаслідок розвитку онкологічного процесу в інших органах

Симптоми рака нижніх та верхніх щелеп

Розвиток симптомів онкологічного ураження залежить від локалізації пухлини. Зважаючи на різноманіття симптомів, діагностувати хворобу можуть стоматолог, офтальмолог, отоларинголог чи хірург-онколог.

Ознаки рака щелепи:

 • Закладений ніс (якщо пухлина формується з епітелію гайморового синуса)
 • Ускладнене дихання носом
 • Виникнення слизових виділень зі згустками крові
 • Сильний головний біль (неприємні відчуття не зникають після прийому медичних препаратів)
 • Оніміння шкіри в області очей
 • Хиткість зубів
 • Виникнення сльозотечі очей
 • Сильний зубний біль
 • Порушення міміки
 • Неприємний запах з рота
 • Стрімка втрата ваги
 • Втрата апетиту
 • Розвиток кровотечних ран у роті
 • Проблеми зі змиканням щелеп
 • Розвиток екзофтальма (проявляється на пізніх стадіях раку)
 • Ознаки неврологічного розладу

Розвиток пухлин на слизовій тканині челюсті проявляється крупним новоутворенням, що призводить до помітних дефектів та асиметрії обличчя.

rak-chelusti1

Діагностика рака щелепи

Рак верхньої щелепи рідко діагностує саме лікар-онколог. Помітити онкологічний процес може стоматолог, до якого звертаються зі скаргами на зубний біль, офтальмолог — коли чує від пацієнта скарги на стрімке погіршення зору або ж отоларинголог. Після консультації у спеціаліста призначають ряд діагностичних процедур.

Методи діагностики рака щелепи:

 • Рентгенографія. Рентген дозволяє побачити зміни тканин та оцінити ступінь ураження. Для точності процедура може проводитися у різних проекціях.
 • Риноскопія. Дослідження носової порожнини з метою виявлення глибини ураження та поширення онкологічного процесу.
 • Сцинтиграфія. Метод радіонуклідного дослідження, що допомагає визначити ступінь ураження кісткової тканини та виявити віддалені метастази.
 • Комп’ютерна томографія. Один з найбільш інформативних методів дослідження при раку щелепи. Пошарове сканування досліджуваної області у тривимірній проекції дозволяє точно виявити наявність, локалізацію та поширення пухлини. Також проводити діагностику щелепи можна за допомогою МРТ апарату.
 • Біопсія. Це взяття зразків тканин з метою остаточного підтвердження чи спростування діагнозу. Для біопсії вузла використовують тонку голку. Дослідження викликає сильні больові відчуття і проводиться під місцевою анестезією.

Лікування раку щелепи

Лікування раку щелепи передбачає комбіновану терапію. Зазвичай використовують традиційні методи лікування — хірургічне втручання, хіміотерапія та променева терапія. Метод чи комплексну терапію підбирає команда лікарів залежно від ступеня ураження, стадії раку та загального стану здоров’я пацієнта.

Хірургічне лікування передбачає часткове видалення тканин, уражених онкологічним процесом, чи повноцінну операцію. Залежно від кількості видаленого матеріалу в стоматології виготовляють протези для подальшого комфортного життя пацієнта. У випадку проростання і поширення онкологічного процесу на кістки черепа призначається терапія з використанням гамма-променів. Оперативне втручання може проводитися на будь-якій стадії, особливо ефективним метод проявляє себе у поєднанні з променевою терапією чи хіміотерапією.

Хіміотерапія — метод лікування рака щелепи, який полягає у прийомі лікарських препаратів, що сповільнюють ріст ракових клітин. Кількість курсів хіміотерапії та розрахунок дозування препаратів проводиться досвідченими лікарями залежно від результатів операції, стадії та ступеня ураження.

У кожному індивідуальному випадку збирається консиліум спеціалістів суміжних спеціальностей для розробки плану лікування. Завдяки інноваційній системі TomoTherapy HD, діагностичному комплексу Toshiba Medical Systems та лінійному прискорювачу Elekta Synergy вдається досягнути хороших результатів для позитивного прогнозу пацієнтів. На сайті можна ознайомитися з усією інформацією, задати питання чи почитати відгуки пацієнтів.

Лікування променевою терапією

Променева терапія — сучасний метод лікування рака щелепи. Променева терапія може призначатися як самостійний спосіб лікування, так і в комплексі з оперативним втручанням. Пучки іонізуючого випромінювання направляють на місце локалізації пухлини з метою руйнування ракових клітин. Прицільна дія дозволяє захистити сусідні тканини від пошкодження. Променеву терапію часто призначають пацієнтам з неоперабельними пухлинами як паліативну терапію при раку щелепи.

Ускладнення при раку верхніх та нижніх щелеп

Ускладнення при раку щелеп залежать від ступеня поширення пухлинного процесу. Основним є екзофтальм — патологічне випирання одного чи двох очних яблук. Видалення великого об’єму кісткових тканин щелепи потребує реконструктивної операції для повернення пацієнта до нормального життя.

Яка профілактика раку щелепи?

 • Збалансоване харчування. Шкідливі та надто гострі продукти викликають роздратування слизової та можуть стати причиною розвитку раку щелепи. Відмова від жирної та смаженої їжі позитивно вплине на загальний стан здоров’я пацієнта, допоможе позбутися зайвої ваги.
 • Профілактичні огляди. Щопівроку необхідно проходити профілактичний огляд у лікаря. Відвідування стоматолога, отоларинголога чи офтальмолога допоможе своєчасно виявити злоякісний процес та почати лікування.
 • Імунотерапія. За згодою лікаря необхідно провести імунограму для визначення порушень імунної системи та почати відновлювальну терапію.
 • Активний спосіб життя. Фізичні вправи позитивно впливають на стан пацієнта, захищають від розвитку небезпечних захворювань.
 • Гігієнаа ротової порожнини. Важливо не лише регулярно чистити зуби, а й робити це правильно. Постійні механічні пошкодження слизової оболонки щоки та ясен можуть призвести до ровитку рака щелепи.

rak-chelyusti

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку щелепи:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/head-and-neck.pdf — jaw cancer
https://www.esmo.org/Guidelines/Head-and-Neck-Cancers — jaw cancer
Head_and_Neck_Cancers_рак_голови та_шиї — jaw cancer

news img

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом безкоштовно Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію

   Відповіді на часто задавані запитання

   Можливо, ви знайдете відповіді на запитання, що Вас цікавлять

   • Вартість лікування у медичному центрі TomoClinic залежить від стадії, форми та виду захворювання. Також на вартість терапії впливає кількість проведених курсів лікування.

    У клініці працюють фахівці з багаторічним досвідом лікування пацієнтів з онкологією. Для лікування рака щелепи використовуютть хіміотерапію та променеву терапію. Завдяки сучасному медичному обладнанню пучки іонізуючого випромінювання прицільно діють на зону ураження і не пошкоджують оточуючі тканини.

   • Для лікування рака щелепи використовують традиційні методи, серед яких хірургічне втручання, хіміотерапія та променева терапія. Особливо ефективним є комбіноване лікування. Метод лікування обирає лікар після комплексного обстеження.

   • В медицині виділяють 4 стадії рака щелепи:

    • Перша стадія. Уражена одна частина щелепи, зміни у кістках відсутні, метастазів немає.
    • Друга стадія. Уражені обидві частини органа, є одиничний метастаз.
    • Третя стадія рака. Онкологічний процес виходить за межі двох частин органа, виявлено більше 2 метастазів.
    • Четверта стадія. Виявляють поєднані метастазами тканини.

   глав 1

   Залишилися запитання?

   Задайте своє запитання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху