Кіста
Кіста — це порожнина, заповнена рідиною, Кісти утворюються при закупорці молочного протоку. У деяких жінок їх буває навіть декілька. Кісти відрізняються розмірами, злоякісними стати не можуть. З ними потрібно щось робити тільки у разі, коли вони стають великими, болять і викликають дискомфорт. Типова скарга — раптовий хворобливий набряк. Великі кісти, якщо вони занадто болючі, можна пунктирувати (проколоти) під ультразвуковим контролем.
Кіста — незлоякісне утворення, тому рідко вимагає хірургічного видалення.
Фіброаденома
Фіброаденома — поширена доброякісна пухлина грудей, що складається з залозистої та сполучної тканин. Це гладке, кругле ущільнення, яке буває дуже рухливим. Фіброаденоми можуть розташовуватися в різних місцях жіночих грудей. Можлива наявність в одній молочній залозі декількох фіброаденом.
Більшість цих утворень мають діаметр 1-3 см. Оскільки фіброаденома чутлива до гормонів, її розмір може змінитися під їх дією. Зазвичай ці пухлини утворюються у віці до 35 років і зменшуються або навіть зникають після менопаузи.
Коли фіброаденома більше 2,5 – 3 см, викликає біль або сильно розростається за короткий час, є медичні показання для її видалення.
Наявність фіброаденоми не збільшує ризик раку грудей.
Ліпома
Ліпома — доброякісна пухлина, яка розвивається з жирової тканини в грудях. Це ущільнення відсуває навколишні тканини, але не зачіпає здорові клітини. Ліпоми можуть виникати в будь-якому місці тіла, включаючи груди. Вузлики жирової тканини завжди доброякісні, зазвичай м’які на дотик і легко рухливі по відношенню до решти тканин молочної залози. В операції немає необхідності, ліпома не збільшує ризик раку грудей.
Фіброзно-кістозна хвороба (раніше використовували термін «мастопатія»)
Це збірний термін, що позначає різні доброякісні зміни залозистої тканини в одній або обох молочних залозах.
Можуть бути такі скарги:
- болюча, дуже щільна молочна залоза;
- тканина грудей часто здається нерівномірною;
- визначаються вузлики (один або більше) різної форми.
Точно невідомі причини цього стану. У будь-якому випадку грають роль гормони.
Тому зміни в гормональному балансі можуть зменшити або посилити симптоми.
Менструальний цикл і менопауза викликають різний рівень жіночих гормонів в крові. Тканина молочної залози може відреагувати на це: груди тоді стають напруженими і болючими. Існує циклічна форма, яка залежить від менструального циклу, і нециклічних форма, при якій менструальний цикл не має особливого значення.
Близько 10% жінок у більшій чи меншій мірі страждають від скарг на хворобливий стан грудей. Такий стан частіше зустрічається у жінок у віці від 35 до 40 років.
Фіброзно-кістозна хвороба не підвищує ризик раку грудей. Однак у будь-якої жінки може розвинутися рак молочної залози, незалежно від наявності доброякісних змін. Тому регулярний огляд у спеціаліста необхідний.
Папіломи
Папіломи — доброякісні новоутворення, які виникають в основних протоках, частіше поблизу ареоли. Іноді вони представляють собою множинні невеликі розростання, які лежать глибше в тканині молочної залози. Причина появи папілом невідома. В основному вони виникають у жінок у віці від 30 до 50 років. Якщо діагноз папіломи встановлений, ми рекомендуємо провести хірургічне лікування, видаливши протоку, в якій розташована папілома. Це робиться для запобігання раку грудей, тому що папілома може з часом стати злоякісною.
Виділення з сосків (дуктектазія)
Виділення рідини з сосків зазвичай відбувається епізодично. Причиною можуть стати гормональні зміни, викликані прийомом ліків або захворюванням проток. Виділення можуть бути білого, жовтого або зеленого кольору і навіть містити кров. Після обстеження нерідко виявляються безпечними. Однак потрібно пам’ятати, що будь-які виділення із сосків — привід негайно звернутися до фахівця-мамолога, щоб виключити рак грудей.
Мастит
Мастит — це запалення молочної залози, яке виникає в основному у жінок, що годують грудьми. Неправильне прикладання до грудей або неправильне годування можуть привести до інфекції, при якій бактерії проникають через соски. Проблеми зі шкірою грудей, попередня операція, куріння або аномалії молочних залоз також можуть бути причиною інфекції грудей.
У деяких випадках призначають антибіотики. Після цього слід продовжити годування грудьми, щоб запобігти утворенню абсцесу. Також може бути рекомендовано знеболювання.
У разі інфікування молочних залоз, яке не спричинене грудним годуванням, рекомендації будуть залежати від причини.
Що робити при доброякісному захворюванні грудей?
Пройдіть консультацію досвідченого фахівця-мамолога в нашому центрі. Ми встановимо причину болю та інших скарг. При необхідності лікар призначить ультразвукове дослідження молочних залоз або мамографію. Разом із фахівцем ви вирішите, яке лікування вам підходить.
Щоб записатися на консультацію, зв’яжіться з нами через контактну форму або зателефонуйте за номером, який бачите на сайті.