Головна/Аденома гіпофізу
Аденома гіпофізу

Аденома гіпофізу

Аденома гіпофізу — доброякісна пухлина, що утворюється з залозистої тканини передньої долі гіпофізу. Розвиток новоутворення в основі черепа (зоні турецького сідла) відбувається в кілька етапів. Послідовно в цей процес залучаються генетичні, гормональні та аутокринні патогенетичні механізми. Діагностувати аденому може МРТ гіпофізу з контрастом

Аденома гіпофіза на сьогоднішній день входить до трійки найпоширеніших новоутворень головного мозку, її випередили хіба що менінгіоми і гліоми. Найчастіше від раку гіпофіза страждають літні люди, рідко — діти і підлітки. Онкологи часто виявляють це захворювання у своїх пацієнтів вже на останніх стадіях, тому що пухлина невелика, майже не дає симптомів (неврологічні розлади) і повільно розвивається. У TomoClinic з цим видом онкології також стикаються і ми готові застосувати багаторічний досвід для лікування пацієнтів від аденом гіпофіза.
Діана Митро – Клінічний онколог TomoClinic

Причини виникнення аденоми гіпофізу

У сучасній медицині точно не встановлені причини появи та розвитку аденоми гіпофізу. Але ряд медичних досліджень вказує на фактори, що можуть спричинити розвиток пухлини залозистої тканини.

Усі вищенаведені фактори однаково можуть бути причиною порушення гормонального фону і як наслідок гіперплазії. Розмноження клітин тканини гіпофізу сприяє розвитку новоутворення. В медицині також відомі випадки, коли цей вид онкології мав спадковий характер. Пацієнти, чиї родичі мали це новоутворення, повинні обов’язково проходити планові огляди у спеціалістів.

Хвороба не вирізняється специфічними ознаками: виникнення та розвиток пухлини не пов’язані зі способом життя пацієнта, навколишнім середовищем та особливостями роботи.

Види

Аденому гіпофізу класифікують за п’ятьма різними ознаками: розміром, характером поширення, гормональною активністю, гормоном, що виробляється, та кольором пухлини.

За розміром пухлини бувають:

 • До 10 мм — мікроаденома.
 • До 20 мм (локалізуються в межах турецького сідла) — мезоаденома.
 • До 30 мм — макроаденома.
 • Більше 30 мм — гігантська аденома гіпофізу.

За принципом поширення поділяються на:

 • Ендоселярну (пухлина, що не виходить за межі турецького сідла).
 • Ендосупраселярну (виходить вище за межі турецького сідла).
 • Ендоінфраселярна (пухлина поширюється нижче за межі турецького сідла).
 • Ендолатероселярна (впливає на пошкодження бокової стінки турецького сідла та характеризується проникненням у каверозний синус).

За гормональною активністю пухлина може бути:

 • Активною (пухлина, що здатна продукувати один чи кілька гормонів).
 • Неактивною (онкоцитома, нуль-клітинна аденома).

За типом гормону, що виробляється, новоутворення поділяють на:

 • Соматотропіному.
 • Пролактиному.
 • Ганадотропіному.
 • Кортикотропіному.
 • Териотропіному.

За характером забарвлення пухлини бувають:

 • Базофільні (патологічний процес розвивається з базофільних аденоцитів).
 • Хромофобна (гормонозалежна пухлина, що виникає внаслідок порушення фізіологічної рівноваги гормонів).
 • Еозинофільна (її клінічним проявом є підвищення гормональної активності).

Фактори ризику

1

Наслідки черепно-мозкових травм

2

Патології,

що виникають ще при внітрішньоутробному розвитку організму
3

Довготривалий прийом оральних контрацептивів

4

Інфекційні захворювання головного мозку,

які пацієнт переніс або на які страждає в даний час

Фактори ризику

1

Наслідки черепно-мозкових травм

2

Патології,

що виникають ще при внітрішньоутробному розвитку організму

3

Довготривалий прийом оральних контрацептивів

4

Інфекційні захворювання головного мозку,

які пацієнт переніс або на які страждає в даний час

Симптопи

На перших стадіях розвиток пухлини кожного типу відбувається без прояву конкретних симптомів. Збільшуючись в об’ємах, пухлина може сигналізувати про себе офтальмологічними та неврологічними розладами, а також порушеннями ендокринно-обмінного процесу.

Проблеми функціональності системи спричинені тисненням пухлини на структури черепа, розташовані в межах турецького сідла. Також не виключені симптоми пангіпопітуітаризму, що виникають внаслідок пошкодження тканин гіпофізу під час росту новоутворення. Відштовхуючись від наявних симптомів, спеціалісти визначають план лікування.

Офтальмологічні ознаки аденоми гіпофізу:

 1. Головний біль (тупого чи ниючого характеру). Може супроводжуватися пульсацією у вилицях, не проходить навіть після прийому знеболювальних препаратів.
 2. Нудота, блювання, двоїння в очах. Симптоми виникають при крововиливі в аденому, спостерігаються при апоплексії.
 3. Порушення свідомості. Провокується ростом аденоми вгору та пошкодженням структур гіпоталамусу.
 4. Диплопія, порушення кола зору та очнорухової функції (офтальмоплегія).
 5. Атрофія зорового нерва.

Симптоми порушень ендокринно-обмінного процесу в організмі пацієнта залежать від виду гормону, що виробляється.

Соматотропінома характеризується:

 • Порушенням росту (гігантизм та акромегалія).
 • Збільшенням щитоподібної залози.
 • Розвитком цукрового діабету.
 • Гірсутизмом.
 • Підвищеною секрецією сальних залоз.
 • Зайвою вагою.

Під час кортикотропіноми виникає:

 • Гіперпігментація тіла.
 • Множинні метастази в прилеглих тканинах та віддалених органах.
 • Гіперкортицизм.

Пролактинома проявляється:

 • Порушенням нормального менструального циклу та репродуктивної функції (у жінок), зниженням лібідо та імпотенцією (у чоловіків).
 • Зайвою вагою.
 • Проблемами зі шкірою (акне).

Діагностика аденоми гіпофізу

Діагностика аденоми гіпофізу потребує комплексного підходу. Ця умова пов’язана з чисельними різносторонніми ознаками, що мають пряме відношення до неврології, офтальмології, ендокринології, гінекології та урології. Для точної діагностики захворювання необхідні огляд та консультація в усіх вищезазначених спеціалістів.

Для підтвердження діагнозу аденома гіпофізу проводиться:

 • Магнітно-резонансна чи комп’ютерна томографія. МРТ і КТ — найбільш результативні і точні методи візуалізації аденоми. Фахівець призначає пацієнту КТ структур черепа та турецького сідла, МРТ головного мозку. Для отримання точних результатів процедуру проводять з контрастною речовиною. Ці методи дозволяють отримати чітке та структуроване зображення тканин мозку.
 • Рентгенографія турецького сідла. Відображає форму, контури та розміри турецького сідла, допомагає виявити пухлину гіпофіза.
 • Аналіз крові на гормони. Це обов’язковий метод при діагностиці патології гіпофізу, що проводиться для визначення концентрації гормонів у плазмі крові.

Для підтвердження діагнозу необхідно пройти огляд в офтальмологічній клініці, щоб з’ясувати причину порушення зору, двоєння в очах та супутніх симптомів. Комплексний підхід до діагностики аденоми гіпофізу дозволяє підібрати найефективніші методи лікування.

Лікування аденоми гіпофізу

Вибір методу залежить від виду та стадії захворювання. Найпоширенішими методами лікування аденоми гіпофізу є хіміотерапія, хірургічне втручання (допустимі неінвазивні методики) та променева терапія.

Хіміотерапія

Лікування медичними препаратами допомагає нормалізувати секрецію гіпофізарних гормонів та зменшити розміри пухлини. Спеціаліст може призначити лікування одним чи кількома препаратами. Зазвичай проводиться у комплексі з променевою терапією.

Променева терапія

В TomoClinic використовують сучасний лінійний прискорювач Tomotherapy HD, який дозволяє точно впливати на пухлини і при цьому мінімально опромінювати прилеглі здорові органи та тканини. Лікування проводиться амбулаторно, безболісно і не потребує використання знеболювальних препаратів.

Променеву терапію спеціалісти призначають у випадках, коли стан здоров’я пацієнта не дозволяє провести операцію або ж якщо під час хірургічного втручання не вдалося повністю видалити пухлину. Метод променевої терапії передбачає лікування онкології за допомогою сеансів опромінення новоутворення іонізуючим випримінюванням.

Видалення аденоми гіпофізу

Хірургічне лікування аденоми гіпофізу передбачає зсічення новоутворення двома способами:

 • Ендоскопічним транссфеноідальним
 • Транскраніальним

Ендоскопічний транссфеноідальний метод є малоінвазивним і передбачає видалення пухлини через носовий прохід. За принципом зонду через носовий прохід запускають спеціальні інструменти, а увесь процес видалення хірург контролює через зображення, що виводиться на екран.

Транскраніальний метод передбачає операцію з трепанацією черепа. Таке оперативне втручання проводиться, якщо пацієнту діагностували гігантську аденому або у випадку локалізації частини новоутворення над межами турецького сідла. Операцію проводять під загальним наркозом. Передбачено розріз м’яких тканин з подальшим розпилюванням кісток. Зсічення аденоми проводять за допомогою спеціального електричного пінцету. Якщо пухлина досягає критичних розмірів та проникає у здорові тканини, хірург видаляє аденому разом з гіпофізом. Після оперативного втручання пацієнт знаходиться під наглядом лікарів у відділенні інтенсивної терапії.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію аденоми гіпофізу:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), pituitary adenoma (аденома гипофізу)
https://www.esmo.org/Guidelines (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), pituitary adenoma (аденома гипофізу)
Central_Nervous_System_Cancers, pituitary adenoma (аденома гипофізу)

Прогноз захворювання

Прогноз подальшого одужання при аденомі гіпофізу залежить від розміру аденоми та стадії, на якій виявили новоутворення. Відновити порушення з боку ендокринної системи та офтальмології можливо залежно від ступеня ураження. Якщо аденому діагностували більше ніж через рік після утворення пухлини, повністю відновити зір неможливо.

Аденома гіпофізу
-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   переваги діагностики

   Залишились питання?

   Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху