Лікування аденоми гіпофізу
Вибір методу залежить від виду та стадії захворювання. Найпоширенішими методами лікування аденоми гіпофізу є хіміотерапія, хірургічне втручання (допустимі неінвазивні методики) та променева терапія.
Хіміотерапія
Лікування медичними препаратами допомагає нормалізувати секрецію гіпофізарних гормонів та зменшити розміри пухлини. Спеціаліст може призначити лікування одним чи кількома препаратами. Зазвичай проводиться у комплексі з променевою терапією.
Променева терапія
В TomoClinic використовують сучасний лінійний прискорювач Tomotherapy HD, який дозволяє точно впливати на пухлини і при цьому мінімально опромінювати прилеглі здорові органи та тканини. Лікування проводиться амбулаторно, безболісно і не потребує використання знеболювальних препаратів.
Променеву терапію спеціалісти призначають у випадках, коли стан здоров’я пацієнта не дозволяє провести операцію або ж якщо під час хірургічного втручання не вдалося повністю видалити пухлину. Метод променевої терапії передбачає лікування онкології за допомогою сеансів опромінення новоутворення іонізуючим випримінюванням.
Видалення аденоми гіпофізу
Хірургічне лікування аденоми гіпофізу передбачає зсічення новоутворення двома способами:
- Ендоскопічним транссфеноідальним
- Транскраніальним
Ендоскопічний транссфеноідальний метод є малоінвазивним і передбачає видалення пухлини через носовий прохід. За принципом зонду через носовий прохід запускають спеціальні інструменти, а увесь процес видалення хірург контролює через зображення, що виводиться на екран.
Транскраніальний метод передбачає операцію з трепанацією черепа. Таке оперативне втручання проводиться, якщо пацієнту діагностували гігантську аденому або у випадку локалізації частини новоутворення над межами турецького сідла. Операцію проводять під загальним наркозом. Передбачено розріз м’яких тканин з подальшим розпилюванням кісток. Зсічення аденоми проводять за допомогою спеціального електричного пінцету. Якщо пухлина досягає критичних розмірів та проникає у здорові тканини, хірург видаляє аденому разом з гіпофізом. Після оперативного втручання пацієнт знаходиться під наглядом лікарів у відділенні інтенсивної терапії.
Протоколи лікування
Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію аденоми гіпофізу:
https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), pituitary adenoma (аденома гипофізу)
https://www.esmo.org/Guidelines (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), pituitary adenoma (аденома гипофізу)
Central_Nervous_System_Cancers, pituitary adenoma (аденома гипофізу)
Прогноз захворювання
Прогноз подальшого одужання при аденомі гіпофізу залежить від розміру аденоми та стадії, на якій виявили новоутворення. Відновити порушення з боку ендокринної системи та офтальмології можливо залежно від ступеня ураження. Якщо аденому діагностували більше ніж через рік після утворення пухлини, повністю відновити зір неможливо.