Головна/Рак глотки
Рак глотки

Рак глотки

Рак глотки — злоякісне новоутворення, що формується з епітелію слизової оболонки органу. Глотка є частиною трубки травних та дихальних шляхів, а також сполучною точкою ротової порожнини, носа, гортані та стравоходу. Багатофункціональність органу викликає труднощі з виявленням і розробкою безпечної тактики лікування хвороби з умовою збереження звичного способу життя для пацієнта.

Рак глотки зустрічається у 8% онкопацієнтів. Медичний центр TomoClinic в місті Кропивницький спеціалізується на проведенні високоточної променевої терапії як самостійного або комплексного методу лікування раку глотки. Прицільний вплив іонізуючих променів на будь-якій стадії раку дозволяє боротися з пухлиною найбільш сучасним способом. Це актуально для новоутворень гортані, які важко піддаються хірургії. ЛТ іноді може стати єдиним способом лікування онкологічного захворювання при неоперабельних ситуаціях або тоді, коли хірургія неможлива через тяжкий стан пацієнта.

Тетяна Бойко – Заступник головного лікаря та лікар-терапевт TomoClinic

Що таке рак глотки?

Рак глотки — злоякісне новоутворення, що формується з епітелію слизової оболонки органу. Глотка є частиною трубки травних та дихальних шляхів, а також сполучною точкою ротової порожнини, носа, гортані та стравоходу. Багатофункціональність органу викликає труднощі з виявленням і розробкою безпечної тактики лікування хвороби з умовою збереження звичного способу життя для пацієнта.

Найчастіше рак розвивається на мигдалинах, а у 15% випадків онкологічне ураження припадає на задню ділянку глотки. Приблизно у 9% пацієнтів рак глотки формується на піднебінні. Новоутворення відзначається інфільтративним типом росту та на ранніх стадіях протікає безсимптомно.

Жінки та чоловіки в однаковому відсотковому співвідношенні схильні до розвитку пухлини глотки. Але серед чоловіків переважають шкідливі звички (паління та вживання алкоголю), тому випадки захворювання серед представників сильної статі вищі у кілька разів. Найпоширеніший вік розвитку рака глотки — 45-50 років.

Симптоми рака глотки

На перших етапах захворювання протікає безсимптомно. Цей фактор і є результатом того, що найчастіше пацієнту діагностують хворобу вже на 3 чи 4 стадії. Пухлина глотки швидко росте, тому період поширення онкології може тривати від кількох місяців до одного року — по-різному в кожному індивідуальному випадку. Першим симптомом, що викликає підозру, є неприємний запах з рота. Запах виникає незалежно від вживання їжі та не зникає після чищення зубів і навіть після професійної чистки ротової порожнини стоматологом.

Через те, що глотка має три відділи, онкологічне ураження може розвиватись в носоглотці, зоні ротоглотки та гортані. Залежно від місця локалізації пухлина проявляє свої симптоми.

Ознаки розвитку пухлини в зоні носоглотки:

 • Біль у вухах, періодичний головний біль
 • Втрата гостроти слуху
 • Утворення кров’яних згустків у носі, можливі кровотечі носом
 • Втрата гостроти зору, ефект “туману” перед очима

Симптоми злоякісного новоутворення в зоні ротоглотки:

 • Різкий біль в ротовій порожнині при жуванні
 • Біль у горлі, гландах, першіння без проявів застуди
 • Біль та дискомфорт під час рухів язиком
 • Гострий зубний біль, кровоточивість ясен, руйнування та втрата зубів

Ознаки розвитку злоякісної пухлини в гортані:

 • Відчуття кому в горлі
 • Проблеми з ковтанням
 • Труднощі з мовленням, порушення мови
 • Біль у горлі, головний біль та біль у вухах
 • Ускладнене дихання

Окрім конкретних ознак, що залежать від локалізації пухлини, при карциномі глотки у будь-якому відділі пацієнт відчуває слабкість у м’язах, швидку втомлюваність, підвищення температури тіла та нездужання. Більшість симптомів виникає на третій та четвертій стадії раку глотки, що й стає причиною пізньої діагностики захворювання.

rak-glotki2-e1551706184902

 

Діагностика рака глотки

Через відсутність симптомів на початковій стадії виявити захворювання можуть стоматолог, отоларинголог чи терапевт під час профілактичного огляду. При підозрі на рак глотки лікар направляє пацієнта на комплексне обстеження, що включає і гістологічний аналіз.

Методи діагностики пухлин глотки:

 • Риноскопія — метод обстеження порожнини носа. Завдяки спеціальним інструментам та приладам лікарі оглядають пухлину носоглотки. Після цього призначають проведення досліджень для виявлення розмірів та структури пухлини з використанням приладів, що візуалізують новоутворення.
 • Ларингоскопія. Метод обстеження глотки, що проводиться отоларингологом, за допомогою спеціальних інструментів. Також пряму ларингоскопію використовують для забору зразків новоутворення з метою подальшого гістологічного дослідження.
 • Рентгенографія. Рентген черепа при раку проводять для виявлення меж поширення онкологічного процесу.
 • МРТ. Магнітно-резонансна томографія використовується для візуалізації структур головного мозку та м’яких тканин черепа. МРТ чітко відображає новоутворення, його форму та рівень поширення раку.
 • КТ черепа. Пошарове сканування зони, що досліджується, у тривимірній проекції допомагає візуалізувати новоутворення, визначити чіткі межі та ступінь ураження. Комп’ютерна томографія не лише інформативна, а й безпечна для організму процедура.
 • Біопсія. Процедура передбачає взяття зразків пухлини для подальшого гістологічного дослідження на визначення характеру новоутворення. У багатьох клінічних випадках ця процедура є обов’язковою.

Лікування раку глотки

Для лікування новоутворення у відділах глотки використовують традиційні методи. Оперативне втручання, променева терапія та хіміотерапія можуть призначатись як самостійні методи, так і в комплексі. Це залежить від показань, стадії розвитку та виду захворювання.

Хіміотерапія передбачає лікування медичними препаратами, що руйнують ракові клітини та уповільнюють ріст пухлини. Метод зазвичай призначають разом з хірургічним лікуванням, але він також може використовуватися самостійно для неоперабельних форм раку глотки.

Операція при раку глотки призначається на ранніх стадіях захворювання та передбачає резекцію пухлини та частини пошкодженого органу. Після видалення новоутворення разом з гортанню проводиться трахеостомія, а через 3-4 місяці — пластична реконструкція гортані.

Особливості лікування рака глотки в TomoClinic

В медичному центрі TomoClinic проводять ефективне лікування раку глотки будь-якого типу. Лікарі з досвідом роботи понад 10 років проводять усі необхідні етапи діагностики та призначають оптимальні методи лікування для кожного пацієнта. Головними методами лікування раку глотки є хіміотерапія та променева терапія. Кількість курсів та необхідне дозування обирають відповідно до стадії захворювання та загального стану пацієнта. Хіміотерапія передбачає стаціонарну форму лікування під наглядом медичного персоналу. Томотерапія — інноваційний метод лікування раку, що базується на прямій дії іонізуючого випромінювання на пухлину. Завдяки сучасному медичному обладнанню вдається з максимальною точністю спрямувати пучок іонізуючих променів на злоякісне новоутворення, при цьому не зашкодити сусіднім органам і тканинам.

Лікування променевою терапією

TomoClinic для променевої терапії використовує сучасну апаратуру: систему TomoTherapy HD та лінійний прискорювач Elekta Synergy. Дія променів спрямована на знищення злоякісних клітин, не викликає побічних ефектів та не є небезпечною для життя. Під час консиліуму спеціалісти суміжних спеціальностей визначають необхідну дозу опромінення та кількість курсів для пацієнта. Командна праця персоналу, обмін знаннями та обговорення кожного випадку окремо позитивно впливають на розробку плану лікування та дозволяють отримати позитивні результати.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку глотки:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/head-and-neck.pdf — pharyngeal cancer
https://www.esmo.org/Guidelines/Head-and-Neck-Cancers — pharyngeal cancer
Head_and_Neck_Cancers_рак_голови та шиї — pharyngeal cancer
nasopharyngeal

Фактори ризику, що провокують рак глотки

Глотка — орган, що з’єднує дихальні та травні шляхи. Вплинути на розвиток пухлини глотки можуть пошкодження органу, які виникають внаслідок потрапляння в організм шкідливих речовин з їжею або ж дихальними шляхами.

Фактори, що сприяють розвитку раку глотки:

 • Куріння. Тютюновий дим подразнює глотку, що в подальшому впливає на розвиток раку. Пацієнти, які споживають жувальний тютюн або насвай, також ризикують захворіти на рак інших органів ротової порожнини.
 • Надмірне споживання алкоголю. Спирт, що міститься в напоях, подразнює слизову оболонку глотки. Регулярний негативний вплив алкоголю провокує розвиток раку глотки. Особливо небезпечним є поєднання тютюнових виробів та алкогольних напоїв.
 • Неправильно встановлені зубні імпланти. Завеликі чи замалі зубні протези та імпланти, розмір та форма яких не відповідає лунці та формі зуба, подразнюють слизову оболонку ротової порожнини. Неправильно встановлений протез може поглинати тютюн та алкоголь, що сприяє розвитку раку.
 • Лейкоплакія. Хвороба вважається передраковим станом. Поодинокі виразки локалізуються на язику та слизовій оболонці щоки.

Профілактика розвитку рака глотки

Головними методами профілактики онкологічного ураження глотки є повна відмова від куріння та жування тютюну, надмірного вживання алкогольних напоїв. Відмова від роботи, пов’язаної з канцерогенними речовинами.

Щоб попередити рак глотки, необхідно встановлювати зубні коронки та протези лише у лікарів-стоматологів з високим рівнем кваліфікації. Перед встановленням імпланту необхідно зробити точні заміри, лікар повинен діяти акуратно та професійно.

Щоб своєчасно діагностувати рак глотки на початкових стадіях до поширення метастазів, необхідно щороку проходити профілактичний огляд у отоларинголога.

Рак глотки
news img

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом безкоштовно Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   глав 1

   Залишилися запитання?

   Задайте своє запитання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху