У чому відмінність хіміотерапії від інших методів лікування раку?
На відміну від цілеспрямованих методів (хірургії або променевої терапії), хіміотерапія — загальне, системне лікування. Це означає, що препарати можуть потрапити в будь-яку точку тіла. Отже, цитостатики мають величезне значення, перш за все, для боротьби з можливими метастазами, тобто з поширенням раку по організму. Нижче ми розглянемо, коли і як застосовують хіміотерапію.
Важливо знати, що існують різні типи ліків — кожен зі своєю дією. Препарати вводять також різними способами: у вигляді інфузії (внутрішньовенно), таблеток або ін’єкцій. Ліки поширюються по організму через кров і можуть досягати ракових клітин практично у всіх місцях. Часто призначають різні комбінації препаратів.
Як отримують хіміотерапію?
Хіміотерапевтичні препарати вводять курсами за певним графіком. Потім йде період відпочинку тривалістю кілька днів або тижнів, протягом якого пацієнти не отримують цитостатики. Такий графік із подальшим періодом відпочинку називається курсом хіміотерапії, і зазвичай курс повторюється кілька разів.
«У кожному конкретному випадку, в залежності від результату гістологічного аналізу, хіміотерапія призначається за різними схемами і має персональні особливості, тобто препарати, дози і тривалість лікування ми підбираємо строго індивідуально», — пояснює завідувачка хіміотерапевтичного відділення нашого центру Оксана Фрідман.
Коли і як застосовують хіміотерапію?
Хіміотерапію можуть призначити після операції і / або променевої терапії (ад’ювантна) або перед операцією (неоад’ювантна). Ад’ювантну застосовують, якщо є ризик рецидиву захворювання. Неоад’ювантна допомагає зменшити пухлину і дозволяє лікарям оцінити, як працює обрана хіміотерапія. Крім того, хіміотерапію використовують як паліативне (підтримуєче) лікування.
Розглянемо докладніше мету лікування:
- неоад’ювантна хіміотерапія — призначають перед операцією, щоб зменшити розмір пухлини (нерідко і перевести з неоперабельного стану в операбельний) і виявити чутливість клітин раку до медикаментів для подальшого лікування після хірургії;
- ад’ювантна хіміотерапія — призначають після операції, щоб значно знизити ризик повернення хвороби;
- паліативна (підтримуюча) хіміотерапія — проводять, якщо рак поширився і повне зцілення вже неможливе: спрямована на продовження життя і зменшення симптомів хвороби з максимально можливою якістю життя (це означає, що при виборі такого лікування ми завжди враховуємо ймовірність побічних ефектів і побажання пацієнта).
При лікуванні яких видів раку ми застосовуємо хіміотерапію?
- Метастази злоякісних пухлин з невиявленим первинним вогнищем.Пухлини головного мозку.
- Пухлини органів голови і шиї (рак гортані, рак глотки, рак щитоподібної залози, рак порожнини рота, рак верхньої та нижньої щелепи, рак язика).
- Рак легень.
- Рак стравоходу.
- Рак кишківника.
- Рак шлунку.
- Рак молочної залози.
- Рак передміхурової залози.
- Рак підшлункової залози.
- Рак сечового міхура.
- Рак яєчка.
- Рак статевого члена.
- Рак яєчників.
- Рак шийки матки.
- Рак тіла матки.
- Пухлини шкіри, м’яких тканин і кісток.
- Лімфома Ходжкіна і неходжінская лімфома.
Як проводять хіміотерапію?
Хіміотерапію наші пацієнти отримують у комфортних умовах денного стаціонару. Відділення обладнане зручними кріслами, використовуються ультрасучасні інфузомати фірми B. Braun і спеціальні світлозахисні системи. Ми застосовуємо тільки оригінальні ліки від провідних світових виробників, строго дотримуємося дозування і режиму введення.