Головна/Рак порожнини рота
Рак порожнини рота

Рак порожнини рота

Рак порожнини рота — це злоякісна пухлина, яка може локалізуватися на яснах, язиці, внутрішній стороні щік, губах (зазвичай онкологія уражає нижню губу), твердих та м’яких тканинах піднебіння, дні порожнини рота, задній стінці глотки, мигдалинах чи біля проток слинних залоз. Хвороба частіше діагностується у представників чоловічої статі. У більшості випадків злоякісне новоутворення порожнини рота виявляють у пацієнтів старших за 40 років.

Рак ротової порожнини в онкологічному центрі TomoClinic може лікуватися кількома способами, включаючи хірургію на ранніх стадіях і при невеликих новоутвореннях. Однак в даному випадку застосувати хірургічний метод вдається не завжди в силу складності будови ротової порожнини і сусідства пухлини з критичними органами. При складанні планів променевої терапії нам, медичним фізикам, доводиться ці тонкощі враховувати. Адже саме цю методику лікування застосовують у разі прогресуючої карциноми ротової порожнини і в випадках, коли хірургія неможлива.

Микола Гуменюк – Старший інженер-радіолог TomoClinic

Важливу роль відіграє рання діагностика захворювання. Не зважаючи на локальне розташування пухлини, рак порожнини рота небезпечний для життя. Діагностика захворювання на пізніх стадіях навіть за умови ефективного лікування гарантує 5-ти річну виживаність лише у 50% випадків (рак язика, ясен чи верхньої губи). Рак нижньої губи менш агресивний і прогноз 5-ти річної виживаності після лікування можливий у 90% випадків. Небезпечним для життя людини є залучення до зони ураження розташованих поблизу лімфатичних вузлів, адже це може спричинити метастазування.

Однією з причин високої смертності від раку порожнини рота є безсимптомний перебіг захворювання на початкових стадіях. Такі візуальні ознаки хвороби, як почервоніння, поява білих плям, зміна поверхні слизової, ущільнення тканин, втрата чутливості на окремих ділянках часто не вважаються пацієнтами небезпечними для життя. Важливо не ігнорувати безпричинні кровотечі, біль у різних ділянках рота. Регулярні походи до стоматолога дозволять виявити проблему на початковій стадії та вчасно спланувати ефективне лікування.

rak-rotovoy-polosti1

Причини

Однією з головних причин розвитку раку порожнини рота є куріння. На другому місці — вживання жувального табаку чи табаку для нюхання, на третьому — часте вживання алкогольних напоїв. Поєднання вищеназваних факторів у сотні разів збільшує ризики появи захворювання і саме з ними пов’язані 80-90% усіх зафіксованих випадків. Варто розуміти, що першопричиною появи карциноми рота може бути «непомітний» фактор:

 • часті механічні травми внаслідок використання неякісних протезів чи неправильно розташованих зубів
 • ранки, що виникають через контакт з гострими краями зубної емалі
 • невиліковні інфекційні захворювання, що поширилися на кісткову тканину щелепи

Окремо ці фактори не є небезпечними для життя людини, але у поєднанні з табачним димом та мікроелементами, що містяться у листі табака, вони знижують захисні властивості організму. Систематичний шкідливий вплив на м’які тканини та відкриті рани порожнини рота можуть призвести до онкологічного захворювання.

Фактори ризику

Появі карциноми порожнини рота сприяє ряд факторів, серед яких куріння на першому місці. Статистичні дані вказують на те, що табакокуріння та зловживання алкогольними напоями напряму пов’язане з розвитком раку слизової оболонки рота. Ці фактори також негативно впливають на лікування раку. Вживання спиртних напоїв, куріння та жування табака пригнічують захисні функції організму. В першу чергу це небезпечно для слизових оболонок порожнини рота, стравоходу та шлунково-кишкового тракту.

Крім вищеназваних причин розвитку онкологічного процесу у роті існує ряд менш помітних факторів. У деяких випадках причиною розвитку хвороби може бути навіть одинична травма, спричинена стоматологічним інструментом під час лікування зубів. Лікарі-стоматологи та онкологи вказують на необхідність постійного контролю здоров’я порожнини рота та профілактики рака. Дотримання елементарних правил гігієни, своєчасні візити до лікаря допоможуть попередити розвиток рака порожнини рота та підібрати ефективний оптимальний метод лікування.

rak-rotovoy-polosti-e1551856669200

 

Симптоми

Рак порожнини рота — захворювання, що характеризується складною симптоматикою для самодіагностики. Перші симптоми подібні до симптомів інших захворювань та зазвичай не викликають жодних підозр.

Онкологічний процес — це стороннє новоутворення на місці ураження. Воно може бути у вигляді:

 • виразок, що не заживають протягом 10 днів;
 • ущільнень та вузликів невеликого діаметра;
 • тріщин, що викликають кровотечі;
 • білих плям на слизовій оболонці щік, піднебінні чи дні порожнини рота;
 • почервонінь, що не проходять;
 • безпричинних больових відчуттів;
 • поступового посилення болю, неприємних відчуттів у ділянці лоба, скул, вилиць;
 • втрати чутливості;
 • зміни смакових відчуттів;
 • папіломи, що швидко росте;
 • збільшення регіонарних вузлів;
 • появи неприємного запаху з роту;
 • об’ємного слиновиділення внаслідок локального ураження;
 • дискомфорту під час жування та ковтання.

За наявності перших ознак рака порожнини рота необхідно негайно звернутися до стоматолога для діагностики, виключення ризиків розвитку злоякісних новоутворень та поширення метастазів. Карцинома порожнини рота характеризується швидким розвитком, тому своєчасне виявлення захворювання відіграє важливу роль для подальшого лікування.

Діагностика

Діагностика онкологічних захворювань порожнини рота проводиться стоматологами та онкологами. Через подібні симптоми захворювань на початкових стадіях може виникнути помилкова підозра на рак. Якщо є сумніви, необхідно проконсультуватися ще у кількох фахівців. У медичному центрі TomoClinic діагноз «рак порожнини рота» остаточно визначають лише після наради фахівців суміжних спеціальностей, яка проводиться з метою виключення подвійних суджень. Фахівці проводять всі необхідні дослідження та обстеження, які дозволяють підібрати максимально ефективні методи лікування.

Рак порожнини рота в нашій клініці діагностується за допомогою біопсії, комп’ютерної томографії (КТ), ультразвукової діагностики та магнітно-резонансної томографії (МРТ), а також вивчення історії хвороби пацієнта.

Якщо під час обстеження з’являються підозри ураження кісткової тканини скелета обличчя, проводиться рентгенографія. Також пацієнту призначають комплексне обстеження для пошуку вторинних вогнищ раку.

Стадії

Залежно від типу та стадії рак порожнини рота потребує застосування тих чи інших методів лікування. Залежно від типу захворювання рак порожнини рота класифікують:

 • карцинома in situ (0 стадія, не проростає у сусідні тканини)
 • зроговілий плоскоклітинний рак (до 95% випадків)
 • незроговілий плоскоклітинний рак без клітин зроговілого епітелію
 • низькодиференційований рак порожнини рота — найбільш злоякісний різновид з клітинами веретеноподібної форми

Розрізняють три форми рака рота: виразкова, папілярна та вузлувата. Класифікують їх на 4 стадії:

 • 1 стадія — пухлина діаметром не більше 1 см, не поширюється за межі слизової оболонки та шарів епітелію. Лімфовузли не збільшені.
 • 2А стадія — діаметр новоутворення трохи більший 1 см, проростання тканин на глибину не більше 1 см. Лімфатичні вузли не уражені.
 • 2В стадія — аналогічна до 2А-стадії, але має ураження одного лімфовузла.
 • 3А стадія — пухлина діаметром не більше 3 см. Лімфовузли не уражені.
 • 3В стадія — новоутворення діаметром менше 3 см, наявні метастази в регінарних вузлах.
 • 4А стадія — рак ротової порожнини поширюється на кістки та тканини обличчя. Регіонарні метастази відчутні.
 • 4В стадія — пухлина більше 3 см в діаметрі, наявні віддалені метастази, ураження одного чи обох метастазів.

Лікування

Для успішного лікування рака порожнини рота в онкологічному центрі TomoClinic застосовують як класичні, так і сучасні методи лікування. Якщо на початкових стадіях бажаного результату можна досягти за допомогою хірургії, то для лікування прогресуючої карциноми рота краще обрати інші методи.

Променева терапія

Ми використовуємо передові можливості радіотерапевтичних систем TomoTherapy® HD у поєднанні з класичним лінійним прискорювачем Elekta Synergy®. Лікування методом томотерапії чи променевої терапії призначає лікар, базуючись на стадії захворювання, локалізації, формі та розмірах новоутворення.

Хіміотерапія

Для лікування рака порожнини рота також призначають метод хіміотерапії. Він широко використовується для лікування різних видів онкології і підтверджує свою ефективність у лікуванні раку:

 • язика;
 • гортані;
 • носоглотки;
 • щитоподібної залози;
 • верхньої чи нижньої щелепи.

Рак порожнини рота I, II, III, IV стадії піддається лікуванню.

Переваги хіміотерапії полягають у широкому спектрі дії. Мішенню стає не лише вогнище захворювання, але і метастази, що поширилися на лімфатичні вузли та інші органи. При проходженні хіміотерапії в TomoClinic пацієнт отримує інформацію щодо медичних препаратів, які використовуються.

Лікування рака порожнини рота в TomoClinic

Застосування променевої терапії для лікування раку порожнини рота може бути призначене як самостійний метод або в комплексі з хірургією та хіміотерапією. Спосіб лікування обирають, базуючись на індивідуальній клінічній ситуації кожного пацієнта. Сучасні технології, які застосовують в нашій клініці, дозволяють досягти максимальних результатів.

Лікування променевою терапією

Застосування передових методик лікування дозволяє нашій клініці досягати успіхів у лікуванні пацієнтів з діагнозом «рак порожнини рота» I, II, III, IV стадії. Вперше в Україні в нашому медичному центрі використовується томотерапія. Опромінення пухлини пучком іонізуючої радіації відбувається під безперервним контролем технології IGRT. Це дозволяє впливати лише на уражені клітини, при цьому здорові клітини залишаються поза зоною впливу апарату. Корекція опромінення відбувається в реальному часі, що дозволяє спрямовувати промені на злоякісну пухлину, що знаходиться у русі внаслідок дихання чи несвідомих рухів тіла.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку ротової порожнини:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/head-and-neck.pdf — oral cancer
https://www.esmo.org/Guidelines/Head-and-Neck-Cancers — oral cancer
Head_and_Neck_Cancers_рак_голови та шиї — oral cancer

Прогноз

Прогноз виживаності при раку порожнини рота залежить від розташування новоутворення, стадії захворювання, ступеня ураження навколишніх тканин та органів, віку та загального стану здоров’я пацієнта. Безрецидивний 5-річний період виживаності при раку язика становить від 75% до 85%. Пухлина дна порожнини рота — від 46% до 66%. Рак слизової оболонки щоки — 61-81%.  Відсутність рецидивів протягом 5 років при лікуванні раку порожнини рота 3 стадії спостерігається у 15%-25% пацієнтів.

news img

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом безкоштовно Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   глав 1

   Залишилися запитання?

   Задайте своє запитання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху