Особливість саркоми Юінга полягає у високій ймовірності утворення метастазів вже на першій або другій стадії захворювання. Деякі ураження неможливо відстежити навіть з використанням сучасних візуалізуючих приладів.
Найчастіше захворювання провокує виникнення метастазів в легенях та кістковому мозку. Рідше зустрічаються випадки ураження шлунку та органів заочеревинного простору.
Лікування саркоми Юінга
Саркому Юінга відносять до агресивних та динамічних пухлин. Практично відразу в організмі виникають мікрометастази, які не завжди виявляються навіть з використанням сучасних медичних апаратів.
Розробці тактики і схеми лікування саркоми Юінга передує ретельне вивчення особливостей новоутворення в кожному клінічному випадку. Лікарі часто обирають комбіноване лікування.
Хіміотерапія при саркомі Юінга
Хіміотерапія при захворюванні призначається з метою уповільнення зростання пухлини та руйнування ракових клітин. Перевага хіміотерапії перед іншими методами лікування раку полягає в дії медикаментів на весь організм, що дозволяє впливати і на метастази. Хіміотерапія часто проводиться перед операцією (або променевою терапією), а також призначається після цих процедур. Кількість курсів хіміотерапії залежить від стадії саркоми і ступеня поширення, та зазвичай курс лікування триває до 12 місяців.
Променева терапія при саркомі Юінга
Локальні методи лікування проводять паралельно з хірургічним втручанням. В залежності від клінічної ситуації проводиться резекція пухлини разом з м’яким компонентом. Видалену частину кісткової структури замінюють ендопротезом, що відновлює функціональність та приховує видимий дефект. До хірургічного втручання і після можуть бути призначені курси хіміотерапії.
Лікування променевою терапією
Променева терапія передбачає вплив іонізуючих променів на місце розвитку пухлини, якщо при діагностиці не було виявлено метастазів. Променева терапія застосовується в кілька етапів:
- Перед хірургічним лікуванням для ефективного уповільнення зростання новоутворення.
- Після оперативного лікування для зниження ймовірності рецидиву пухлини.
- В якості паліативного лікування при неоперабельній формі раку або множинних метастазах (для зниження симптоматики).
Променева терапія може призначатися разом з хіміотерапією в якості комплексного лікування. Проведення курсів терапії вимагає ретельної підготовки і детального планування. Перед призначенням променевої терапії пацієнту проводиться рентгенографія або МРТ для точного визначення місць ураження. Візуалізація і визначення кордонів пухлинного процесу необхідні для виявлення меж впливу іонізуючих променів.
Високодозова хіміотерапія
Проведення високодозової хіміотерапії призначаєтьсяь після локального лікування, і цей етап вважається остаточним. Рівень інтенсивності хіміотерапії визначається клінічними онкологами в залежності від:
- Реакції пухлини на стандартний курс хіміотерапії (первинний).
- Обсягів пухлинної тканини та наявності метастазів в організмі.
Якщо була проведена своєчасна діагностика і первинна пухлина не досягла великих розмірів, застосування високодозової хіміотерапії не доцільне. Для великих пухлин проведення високодозової хіміотерапії є обов’язковим. Наступним етапом лікування може бути трансплантація кісткового мозку.
Високодозова хіміотерапія також призначається при рецидивах саркоми Юінга, забезпечуючи інтенсивний вплив на пухлину та метастази.
Протоколи лікування
Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію Раку кістки (саркоми Юінга):
ESMO_Bone-Sarcomas
Bone_Cancer
https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx (Bone cancer, Ewing’s Sarcoma Family of Tumors — саркома Юінга, рак кістки)
https://www.esmo.org/Guidelines/Sarcoma-and-GIST
Локалізація саркоми Юінга
Новоутворення може сформуватися в будь-якій кістці людського скелета, та найчастіше діагностується саркома тазових кісток. Дещо рідше пухлинний процес формується в кістках стегон, гомілки, правої клубової кістки.
Пухлина в зоні грудної клітини розвивається приблизно в 13% випадків і супроводжується небезпечним симптомом — виникненням дихальної недостатності. При розвитку саркоми в трубчастих кістках може виникати обмеження рухів.
Метастазування відбувається шляхом поширення клітин по кістковомозковому каналу або разом з кров’ю.
Прогноз виживання при саркомі Юінга
Прогноз виживання цілком залежить від клінічної ситуації. Пацієнти, у яких захворювання було діагностовано на першій стадії, мають високі шанси на повне одужання з умовою проведення ефективного лікування. Повним одужанням вважається факт відсутності пухлини незалежно від загального стану організму. Після лікування можуть виникати побічні ефекти, тому важливо приділити увагу процесу реабілітації.
При пізній діагностиці саркоми Юінга з множинними метастазами в організмі прогноз дещо гірший. Але за комбінації променевої терапії, хіміотерапії і високодозової хіміотерапії вдається домогтися одужання в більш ніж 30% випадків. Також поліпшуються шанси на одужання після проведення трансплантації кісткового мозку.
Після лікування і реабілітації пацієнтам необхідно проходити регулярне медичне обстеження, адже саркома схильна до рецидиву. Така ситуація призводить до більш нестабільного прогнозу.