Важливу роль при розвитку саркоми відіграють хронічні інтоксикації. Вони включають:
- вживання алкогольних напоїв
- паління
- тривале медикаментозне лікування
- прийом наркотичних речовин
- високий рівень забруднення навколишнього середовища
- работа на підприємствах хімічної промисловості
- радіаційне опромінення органів малого тазу при лікуванні раку шийки матки
Саркома матки може почати розвиватися через ановуляцію та гіперестрогенію (підвищене вироблення гормону естрогену). Негативно впливають на організм ендокринні порушення, що проявляються у клімактеричний період.
Класифікація
Класифікація сарком допомагає якнайшвидше визначити вид захворювання та призначити ефективне лікування пацієнта. Прийнята класифікація поділяє саркоми матки на 6 основних:
- Ендометріальні стромальні пухлини.
- Лейоміосаркоми.
- Гладком’язові пухлини злоякісного характеру.
- Змішаний мезодермальний тип, що об’єднує два вищезазначених види пухлин.
- Недиференційовані ендометріальні саркоми.
- Карциносаркоми.
Інші види, що зустрічаються рідше, сукупно належать до «інших пухлин м’яких тканин». Також існує класифікація новоутворень за ступенем диференціації та клітинного складу:
- Низькодиференційовані, які складаються з незрілих клітин, у стромі знаходиться велика кількість судин. До цієї категорії належать веретено-, гіганто-, кругло- поліморфно-клітинні саркоми і типи захворювання, які зустрічаються рідше — альвеолярна саркома, меланосаркома, лімфосаркома.
- Помірнодиференційовані.
- Високодиференційовані, які складаються зі зрілих клітин. Це фібробластичні та м’язово-клітинні саркоми.
Симптоми
Симптоматика саркоми матки залежить від локалізації новоутворення, стадії та виду пухлини. На ранніх стадіях перебігу хвороби відсутні яскраво виражені симптоми. Якщо пухлина розвивається разом з фіброматозними вузлами, ніяких додаткових симптомів крім притаманних фібромі, не проявляється. У процесі розвитку новоутворення порушується менструальний цикл (метрорагія, менорагія), з’являються рясні виділення білого кольору з неприємним різким запахом (якщо наявні додаткові інфекції). Біль поширюється на різні області малого тазу та статеві органи.
Яскраво виражена симптоматика у саркоми субмукозних вузлів (ріст пухлини в порожнину матки) та ендометрію. До симптомів відносять часті виділення крові та навіть кровотечі. Є відчуття важкості та різкий біль внизу живота, причиною якого є швидкий ріст вузлів, некроз, перекручування ніжки вузла. Якщо вузли стрімко збільшуються, проявляється переймоподібний біль.
З ростом та розвитком пухлини до процесу залучаються суміжні органи черевної порожнини. Під час проростання у стінки прямої кишки виникає відчуття неповної дефекації. При тисненні пухлини на сечовий міхур починаються проблеми з сечовипусканням (часті позиви, неприємні відчуття).
Саркомі матки на 3 та 4 стадії характерні анемія, асцит (накопичення рідини в черевній порожнині), інтоксикація, кахексія, тривалий субфебрилітет, загальна слабкість.
Найчастіше мішенню метастазів, що поширюються гематогенним шляхом чи судинами лімфатичної системи, є:
- легені (розвиток плевриту)
- печінка (жовтуха)
- хребет (біль у будь-якому з відділів)
Основною проблемою симптоматики саркоми матки (особливо на ранніх стадіях) є практично повне співпадіння ознак з пухлинами доброякісного характеру. Наприклад, з фіброміомою — новоутворенням, яке займає перше місце за поширенням серед усіх новоутворень жіночих статевих органів.