Симптоми
Гліома на початкових стадіях має мало виражені симптоми, які можна сплутати з проявами інших, менш серйозних захворювань. Гліоми головного мозку мають досить різні клінічні прояви, які визначаються розміром і локалізацією новоутворення. Зростання пухлини зазвичай веде до розвитку загальномозкової симптоматики:
- Стійкі систематичні головні болі, які не минають навіть після прийому нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ).
- Систематичні напади нудоти, може розвинутися блювання.
- Відчуття тяжкості в очних яблуках.
- Напади судом, припадки.
Загальмозкова симптоматика найбільш виражена при поширенні гліоми в шлуночки або лікворні шляхи мозку. У даній ситуації порушується відходження цереброспинальної рідини, підвищується внутрішньочерепний тиск, відбувається розвиток гідроцефалії. Новоутворення ушкоджують ту чи іншу область головного мозку, через що розвиваються такі симптоми гліоми:
- Розвиток проблем із зором.
- Порушення мовлення.
- Розвивається вестибулярна атаксія (похитується хода, постійне кружляння голови).
- Парези і паралічі кінцівок.
- Пропадає чутливість кінцівок.
- Проблеми з пам’яттю.
- Порушується концентрація уваги.
- У людини спостерігається розлад мислення.
- Спостерігаються порушення поведінки.
Гліома головного мозку на перших етапах розвитку може взагалі ніяк не проявляти себе, саме тому так важливо вчасно проходити обстеження у фахівців, щоб своєчасно діагностувати захворювання, яке тільки-тільки зароджується. Важливо розуміти: чим раніше буде виявлена онкологія, тим успішніше буде результат лікування.
Ознаки
Осередкові ознаки гліоми мозку повністю залежать від місця локалізації освіти і є результатом різного роду порушень ендокринної системи, компресії нервових тканин або місцевої деструкції. Якщо пухлина розташована в тім’я, у людини розвиваються судоми, відзначаються порушення сенсорних функцій, також періодично закладає вуха. У разі локалізації в домінантній півкулі часто розвиваються проблеми з мовою, виникає пальцева агнозія і аграфія.
Пухлини в скроневій зоні можуть не проявляти ознаки гліоми головного мозку, але у людини може виникнути психомоторна судома або припадки, галюцинації. Якщо вражена домінантна скронева область, виникають аномія і афазія. Якщо пухлина розташувалася в потилиці, можуть розвинутися напади і з’являтися спонтанні спалахи світла.
Коматозний стан настає при розвитку центрального вклинення, спровокувавши 2-сторонній параліч, порушення ритму дихання і фіксацію зіниць. У разі вклинення скроневої області виникає параліч зовнішньої м’язи очей з одного боку, а також може зупинитися кровообіг і дихання. При тривалому підвищеному внутрішньочерепному тиску розвивається помилкова симптоматика, яка проявляється геміплегією, порушеннями полів зору і паралічем очного м’яза.
Фактори ризику
Симптоматика, прогноз і терапія злоякісної гліоми залежать від стадії захворювання, стану здоров’я пацієнта, виду новоутворення, її локалізації в мозку. Ці новоутворення схильні розростатися і захоплювати здорові тканини органу, що робить їх оперативне видалення складним, а іноді і неможливим. Ризик розвитку пухлини підвищується з віком і досягає свого піку за даними фахівців до 60-67 років. Рак мозку частіше розвивається у чоловіків, ніж у жінок.
Основний фактор ризику гліоми — це опромінення радіацією. Приблизно 5% постраждалих захворіли через спадковий чинник. Це означає, що якщо хтось з родичів хворів даним видом раку, то є ймовірність захворіти також. Деякі генетичні патології в рази збільшують ризик розвитку онкології у дітей, але рідко у дорослих. Зв’язок між способом життя і ризиком розвитку онкології не доведений.
Профілактика
Специфічної профілактики, яка забезпечить стійкий захист від розвитку ракової пухлини мозку, немає. Щоб уникнути її, слід прислухатися до загальних рекомендацій. За допомогою цих рекомендацій можна нормалізувати стан імунної системи організму, і тоді він буде самостійно боротися з переродженням ракових клітин.
Якість життя також впливає на утворення раку. За статистикою люди, які ведуть здоровий спосіб життя, правильно харчуються, хворіють будь-якими видами патологій рідше, якщо тільки вони не входять в групу ризику. Важливо розуміти, щоб виявити онкологію на ранніх стадіях, слід хоча б раз на рік проходити повне обстеження організму. Рекомендується:
- відмовитися від алкоголю, тютюну, наркотиків;
- займатися спортом;
- дотримуватися здорового харчування;
- дотримуватися режиму дня, повноцінно відпочивати, спати 6-8 годин;
- уникати стресових ситуацій, перевтоми.
- По можливості виключити дію радіації на організм, наприклад, якщо вона пов’язана з роботою. Особливо обережними слід бути вагітним, адже мутації можливі і у дитини.