Головна/Рак губи
Рак губи

Рак губи

Рак губи — злоякісне новоутворення, що формується з епітелію в області червоної обвідки губи. Найчастіше круглої форми, зовні схоже на маленьку виразку. Поширеність патології становить 3% від загальної кількості онкологічних захворювань. Переважно локалізується на нижній губі. Розташування пухлини на верхній губі трапляється рідко і переважно діагностується у представниць жіночої статі. Причиною більшості випадків розвитку раку на нижній губі є анатомо-фізіологічні особливості органу та висока схильність до канцерогенних факторів. Рак губи на пізніх стадіях може метастазувати у близько розташовані лімфатичні вузли та разом із кров’ю поширюватися організмом (гематогенний спосіб).

У зоні ризику по цій патології — літні люди (частіше чоловіки), хоча рак губи зустрічається і у жінок, і у пацієнтів до 50 років. Клінічний онколог разом з колегами має звернути увагу на стадію захворювання, ступінь поширення раку і тип агресивності пухлини, щоб зрозуміти, яким буде лікування. У цьому команда лікарів орієнтується на результати діагностики пацієнта і враховує міжнародні протоколи. Якщо говорити про променеву терапію раку губи в онкологічному центрі TomoClinic, то ми підбираємо оптимальну кількість сеансів і дозу опромінення, щоб пухлина була переможена, а організм залишився здоровим. Такі результати можливі завдяки спільній роботі лікарів і сучасному обладнанню.

Діана Митро – Клінічний онколог TomoClinic

Форми та локалізації рака губи

Патологія є різновидом плоскоклітинного раку. Залежно від будови виділяють дві основні форми рака губи:

 • Зроговілий
 • Незроговілий

Зроговілий рак нижньої губи трапляється найчастіше. Цьому виду захворювання притаманний повільний розвиток та помірне проростання у близько розташовані тканини. Метастазування зустрічається рідко.

Незроговілий рак губи характеризується ендофітним ростом, швидко розвивається в організмі пацієнта. Кров’яна виразка може виникати на ранніх стадіях захворювання. Особливістю незроговілого раку верхньої губи є висока схильність до метастазування. Лімфогенні метастази є у 7% пацієнтів, ще 3% сформувалися гематогенним шляхом. Якщо ракові клітини поширюються організмом разом із кров’ю, то першими уражаються легені.

Типи рака губи:

 • Папілярний
 • Бородавчастий
 • Виразковий
 • Виразково-інфільтративний

Рак губи — доволі рідкісне захворювання, яке розвивається внаслідок раніше прогресуючого дерматиту, хейліту (запалення губи) та хронічних виразок. Особливістю захворювання є те, що його діагностують переважно у мешканців сіл. Сучасне та комплексе лікування вищезазначених передракових патологій може захистити пацієнта від розвитку онкологічного ураження нижньої чи верхньої губи.

rak-gubi1

Фактори ризику

1

Надмірне перебування на сонці

2

Паління чи вживання жувального табаку

3

вживання насваю

(наркотик, прийом якого полягає у закладанні речовини за губу)
4

Несприятливі умови праці

(в цехах, з хімічними та канцерогенними речовинами)
5

Зловживання спиртними напоями

6

Регулярні механічні пошкодження губ

7

Хронічний герпес без лікування

8

Вроджена аномалія,

що не дозволяє нормально стискати верхню та нижню губи
9

Пірсинг

(запальний процес на червоній обводці губи)

Фактори ризику

1

Надмірне перебування на сонці

2

Паління чи вживання жувального табаку

3

вживання насваю

(наркотик, прийом якого полягає у закладанні речовини за губу)

4

Несприятливі умови праці

(в цехах, з хімічними та канцерогенними речовинами)

5

Зловживання спиртними напоями

6

Регулярні механічні пошкодження губ

7

Хронічний герпес без лікування

8

Вроджена аномалія,

що не дозволяє нормально стискати верхню та нижню губи

9

Пірсинг

(запальний процес на червоній обводці губи)

Симптоми рака губи

 • Утворення маленької рани (на вигляд як виразка, може кровоточити)
 • Виникнення зуду, легкого печіння, больових відчуттів під час пальпації верхньої кірки рани
 • Набряки на щоці
 • Виникнення дискомфорту під час прийому їжі
 • Підвищене слиновиділення
 • Неприємний різкий запах з рота
 • Порушення рухових функцій нижньої щелепи
 • Першіння та біль у горлі через ураження лімфатичних вузлів
 • Підвищення температури тіла
 • Втрата ваги

На пізній стадії розвитку хвороби відбувається проростання злоякісної пухлини в тканини нижньої щелепи, язика та шиї. Патологія призводить до знерухомлення нижньої губи, що перешкоджає прийому їжі. Через це пацієнт втрачає вагу та стає виснаженим. Порушується мова, змінюється голос і тембр, знижується якість життя пацієнта.

Діагностика рака губи

Перший огляд пацієнта проводить дерматолог чи інфекціоніст, до якого часто звертаються хворі, вважаючи виразкову рану на губі механічним пошкодженням слизової обвідки губи, раною герпесу 1 типу чи алергічною реакцією. Після первинного огляду та діагностування білих вузлуватих горбиків під кіркою рани лікар, підозрюючи рак губи, призначає обстеження у онколога. Огляд включає анамнез (задля вивчення історії хвороби пацієнта та можливого виявлення інших онкологічних захворювань), пальпацію та візуальний огляд рани за допомогою лупи.

Методи діагностики рака губи:

 • Ультразвукове дослідження та рентгенографія щелепи. Обидва дослідження дозволяють візуалізувати новоутворення, оцінити розмір та поширення патології. Якщо хвороба на пізній стадії, УЗД та рентгенографія відображають глибину проростання пухлини у кістки щелепи.
 • Панорамна томографія (ортопантомографія) — метод рентгенологічного дослідження, який використовують для визначення патологічних змін лицьового черепа.
 • Біопсія. Взяття фрагменту тканини з поверхні рани для подальшого гістологічного дослідження.
 • Рентгенографія грудної клітини. Проводиться для підтвердження чи спростування наявності метастаз у легенях.

rak-gubi

Стадії раку губи

Рак губи поділяють на стадії:

 • 1 стадія. Новоутворення менше 2 см, лімфовузли не уражені.
 • 2 стадія. Пухлина менше 4 см, лімфовузли не уражені.
 • 3 стадія. Злоякісне новоутворення не більше 4 см, уражено найближче розташований лімфовузол, спостерігаються метастази.
 • 4А стадія. Розмір злоякісного новоутворення не більше 4 см, метастази у лімфатичних вузлах досягають 5 см.
 • 4В стадія. Пухлина проростає в основу черепа, глотку, наявні метастази крупного розміру.
 • 4С стадия. Крім проростання злоякісного новоутворення в основу черепа та глотку спостерігається розвиток метастаз, що поширилися організмом разом із кров’ю.

Початкова стадія рака губи

На початковій стадії хвороба розвивається без яскраво виражених симптомів. Невеликого розміру виразки чи рани, що утворюють на червоній обводці губи, не завдають пацієнту дискомфорту. Зазвичай утворення рани вважають механічним пошкодженням слизової оболонки під час прийому їжі, косметичних процедур чи внаслідок перепаду температурного режиму.
Через зуд та легке печіння ракову пухлину на губі плутають з герпесом (зазвичай так вважають пацієнти, що страждають на вірус герпесу 1 типу). Виразкова рана має на поверхні суху кірку. Якщо надірвати чи пошкодити кірку, пацієнт відчуває сильний біль, не властивий герпесному ураженню. Рак губи належить до захворювань, що повільно розвиваються: у деяких клінічних випадках розвиток пухлини може тривати кілька років.

Лікування рака губи

Методи лікування рака губи:

 • Хірургічне лікування. Зсічення злоякісного новоутворення проводиться лише у крайньому випадку, зазвичай на пізній стадії захворювання, коли пухлина проросла у кістку нижньої щелепи чи и у тканини дна ротової порожнини. Операція включає часткову чи повну резекцію новоутворення.
 • Кріотерапія. Разове застосування рідкого азоту для впливу на ракову пухлину. Часто застосовується для лікування пацієнтів похилого віку, що мають багато супутніх хронічних захворювань.
 • Хіміотерапія. Лікування рака медикаментозними препаратами застосовується перед оперативним втручанням для уповільнення росту пухлини, а також на четвертій стадії рака губи як паліативне лікування.
 • Променева терапія. Пряма дія пучків іонізуючого випромінювання часто застосовується для лікування рака губи та метастаз.

Лікування рака губи в TomoClinic

В медичному центрі TomoClinic лікування раку губи проводять за допомогою метода променевої терапії. Максимально точний вплив пучків іонізуючого випромінювання на місце локалізації пухлини уповільнює її ріст, поширення та направлене на руйнування ракових клітин.

Лікування променевою терапією

В клініці знаходиться комплекс апаратури високого класу. Застосування системи TomoTherapy HD, діагностичного комплексу Toshiba Medical Systems та лінійного прискорювача Elekta Synergy дозволяє досягати позитивних результатів у боротьбі проти раку губи. Перевагою інноваційної апаратури є максимальна точність впливу променів на пухлину, що безпечно для оточуючих здорових тканин.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку губи:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/head-and-neck.pdf — lip cancer
https://www.esmo.org/Guidelines/Head-and-Neck-Cancers — lip cancer
Head_and_Neck_Cancers_рак_голови та шиї — lip cancer

Профілактика

Важливим етапом профілактики розвитку рака губи є увага пацієнта до свого здоров’я. При видимих змінах слизової оболонки губи необхідно одразу звернутися за консультацією до дерматолога. У більшості випадків розвитку раку губи передували передракові захворювання.

Також пацієнтам варто відмовитися від паління, зловживання алкоголем, пірсингу на губах. Виключити перебування на сонці повністю неможливо, але використання спеціальних кремів та гігієнічних засобів для губ якісно знизить негативний вплив ультрафіолету. Важливим етапом є повноцінне дотримання правил гігієни порожнини рота: варто дотримуватися безпечного, акуратного та нетравматичного догляду за зубами. Якщо необхідне зубне протезування, необхідно звернутися до кваліфікованого фахівця і підібрати якісні імпланти.

Прогноз при раку губи залежить від ступеня поширення, типу хвороби та стадії раку. На ранніх стадіях при ефективному лікуванні у 97% випадків пацієнт повністю одужує. На третій стадії раку без рецидивів позитивний прогноз спостерігається у 75% випадків. Відповідно на четвертій стадії раку та при множинних рецидивах ймовірність позитивного прогнозу знижується до 45%.

Після курсу лікування пацієнта повинен консультуватися з лікарем та проходити планові обстеження у дерматолога та онколога.

-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   переваги діагностики

   Залишились питання?

   Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху