Головна/Тимома
Тимома

Тимома

Тимома — загальна назва ряду захворювань, що характеризуються розвитком пухлини в лімфатичній тканині загрудинної залози (тимуса), що розташовується у верхньому межистінні, за грудиною. У багатьох випадках пухлина доброякісного характеру, але присутні ризики її трансформації у злоякісну та поширення метастазів в оточуючі тканини, сусідні органи та лімфатичні вузли. Проростання плеври та перикарду зафіксоване у 30% випадків, а глибоке метастазування — у 5% пацієнтів. Хвороба в однаковому співвідношенні уражає жінок та чоловіків.

Середній вік пацієнтів з діагнозом тимома — 40-60 років. У похилому віці спостерігається повна інволюція тимуса та втрата його функціональності. Клітини поступово заміщуються жировою тканиною. Причина виникнення ракової пухлини загрудинної залози точно невідома. Але важливу роль відіграють негативні фактори навколишнього середовища (канцерогени), дія радіаційного фону, загальний стан імунітету, попередні травми, хірургічні операції та інфекційні захворювання.

Тимома часто пов’язана з іншими аутоімунними захворюваннями, для лікування якої хворий направляється в клініку онкології, часто в відділення торакальної хірургії. На консиліумі ми враховуємо стадію і тип онкологічного захворювання, щоб ефективно лікувати пацієнта. Променева терапія при тимомі часто призначається після операцій для впливу на пухлину і метастази. Якщо тимому прооперувати не можна або вона атипова, на пізній стадії, в хід йде високоточна томотерапія.

Степан Крулько – Клінічний онколог та хірург TomoClinic

Симптоми

Симптоматика пухлини тимуса залежить від розмірів та характеру новоутворення. Пухлина невеликих розмірів на початкових стадіях не проявляє жодних симптомів. Інвазивний тип пухлини через великі розміри викликає компресійний медіастинальний синдром, що супроводжується:

 • болем у ділянці верхньої грудини;
 • ускладненим диханням та хрипом;
 • хрипотою;
 • порушенням серцевого ритму;
 • набряком вен шиї;
 • ускладненням відпливу венозної крові в області шиї;
 • стисненням органів межистіння та травлення;
 • розладами ковтання;
 • загальною слабкістю та тяжкістю в голові;
 • розширенням зіниць;
 • опущенням верхніх повік внаслідок здавлювання межового симпатичного стовбура.

Часто проявляються супутні ускладнення: розвиток синдрома Горнера, міастенічний криз, пропасниця, анорексія, апластична анемія, гіпогаммаглобулінемія.

Стадії

Для вибору методу лікування необхідно знати особливості розвитку захворювання. Тимоми поділяють на 4 стадії:

 • Тимома 1 стадії характеризується наявністю вузла діаметром до 5 см. Вузол знаходиться в капсулі з епітеліальних клітин. Проростання в жирову клітковину переднього межистіння відсутнє.
 • Тимома 2 стадії характеризується випадками, коли елементи ракової пухлини пропростають в медіастинальну клітковину.
 • Тимома 3 стадії відбувається при пошкодженні плеври, легень, перикарду, магістральних судин.
 • Тимома 4 стадії супроводжується розвитком гематогенних лімфогенних чи імплантаційних метастазів.

Також новоутворення тимуса поділяють за типами, що дозволяє заздалегідь спрогнозувати хід лікування. Виділяють такі типи:

 • Доброякісна тимома складає 50-70% від загальної кількості випадків. Піддається лікуванню та має сприятливий прогноз.
 • Тип A (медулярна) вважається доброякісним новоутворенням, при якому прогноз виживаності становить до 15 років у 100% випадків.
 • Тип AB (кортико-медулярна) — доброякісне утворення. Прогноз виживаності протягом 15 років — більше 90%.
 • Тип B1 супроводжується вираженою лімфатичною інфільтрацією. Прогноз 20-річної виживаності — 90%.
 • Тип B2 (кортикальна) часто поєднується з міастенією. Прогноз 20-річної виживаності — 60 %.
 • Тип B3 (епітеліальна) — випадок, коли спостерігається гормональна активність пухлини. 20-річна виживаність зафіксована у 40% випадків.
 • Злоякісна тимома 2 типу (рак тимуса, тип С) — рідкісне захворювання, близько 5% загальної кількості тимом. Характеризується метастазами та ураженням різних систем організму.

Діагностика

Тимому можна помітити на ранніх стадіях під час профілактичних рентгенологічних обстежень легень. Симптоми захворювання також натякають хворому, що без звернення до лікаря не обійтись. Пухлини менше 3 см можна виявити за допомогою комп’ютерної томографії грудної клітини (КТ). Комплексне рентгенологічне обстеження є найбільш інформативним. Це основний метод виявлення тимоми та визначення її стадії. Комплексне обстеження включає рентгенографію, рентгеноскопію та комп’ютерну томографію грудної клітини. Також лікар може призначити діагностику стравоходу з введенням контрастної речовини. Для отримання цілісної картини про новоутворення крім КТ також призначають МРТ, гістологічне дослідження (біопсію вузлів), УЗД, біохімічний аналіз крові. Для виключення клінічних проявів інших об’ємних процесів, таких як кісти, загрудинний зоб та тератоми межистіння, проводять торакоскопію чи діагностичну медіастиноскопію (парастернальну медіастинотомію). Для уточнення діагнозу проводять електроміографію.

Лікування

Завдяки візуальному контролю пучка іонізуючого випромінювання під безпосереднім впливом знаходяться лише ракові клітини. Близько розташовані тканини не потрапляють до зони дії променів.

Лікування променевою терапією

Променеву терапію найчастіше застосовують у випадках лікування тимоми II-IV стадій, а також з профілактичною метою. В TomoClinic використовують передове медичне обладнання — радіотерапевтичну систему TomoTherapy® HD та класичний лінійний прискорювач Elekta Synergy®.

timoma

Хіміотерапія

Хіміотерапія при лікуванні тимом є одним з етапів комплексу мір. Зазвичай використовують неоад’ювантний тип хіміотерапії. Вона проводиться перед променевою терапією, а також може призначатися до і після хірургічного втручання. Інтенсивність терапії та кількість курсів залежить від стадії захворювання, типу пухлини та локалізації.

Хірургія

Хірургія загрудинної залози (тимектомія) — основний спосіб лікування тимоми. У випадку виявлення доброякісного новоутворення проводиться повне хірургічне видалення пухлини загрудинної залози разом з вузлами межистіння, епітеліальними тканинами та жировою клітковиною. Об’єм резекції обумовлений високими ризиками рецидиву тимоми та міастенії. У випадку злоякісної інвазивної пухлини тимуса великого розміру операція може доповнюватися видаленням окремих частин легень, магістральних судин, діафрагмального нерва. Після операції існує ризик міастенічного кризу, що вимагає застосування інгібіторів холінестерази.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію тимоми:

thymic
https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/ (Thymomas and Thymic Carcinomas — тимома)

Прогноз

При доброякісній формі рака тимуса прогноз сприятливий: у 90% випадків проведення лікування за допомогою променевої терапії, томотерапії та хірургії від забезпечує повне одужання.

Злоякісна тимома на початкових стадіях піддається лише радикальним методам лікування. П’ятирічна виживаність складає 80%.

Найбільш несприятливий прогноз у онкохворих з неоперабельними формами рака загрудинної залози. Метастази уражають життєво важливі органи та вимагають інтенсивної терапії із застосуванням всестороннього комплексного лікування.

-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   переваги діагностики

   Залишились питання?

   Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху