Головна/Діагностика ракових захворювань
Діагностика ракових захворювань

Діагностика ракових захворювань

Рак — онкологічне захворювання, при якому відбувається мутація здорових клітин організму. Клітини носять злоякісний характер і швидко розмножуються. Небезпека онкологічних хвороб криється в тому, що захворювання на ранніх стадіях в організмі людини протікає безсимптомно. Єдиними ознаками наявності хвороби можуть бути:

Поставити запитання
  • Швидка втомлюваність (іноді цей симптом викликаний анемією (недокрів’ям), що виникає в організмі людини внаслідок раку: на жаль, на цю ознаку мало хто з пацієнтів звертає увагу, списуючи на фізичні навантаження, щоденні стреси).
    Втрата ваги.
  • Зниження апетиту.
  • Больові відчуття.
  • Зміна кольору шкіри.
  • При раку печінки і підшлункової залози шкіра набуває помітної жовтизни.

Незважаючи на такі незначні симптоми, кожному пацієнтові обов’язково слід звертати увагу на власне самопочуття, прислухатися до організму. Найменші зміни повинні викликати занепокоєння і стати причиною звернення до клініки.

Консультація з лікарем є способом первинної діагностики онкологічного захворювання. Для зіставлення повноцінної клінічної картини лікарю необхідно провести збір анамнезу щодо хвилюючих органів. Огляд онколога передбачає обстеження органу з пухлиною, уточнення стану регіонарних і віддалених лімфатичних вузлів. Якщо при огляді є підозра на розвиток пухлини в органах черевної порожнини, проводиться комплексна діагностика лімфовузлів малого таза.

У приватній клініці TomoClinic фахівці-онкологи з багаторічним досвідом проводять комплексну діагностику ракових утворень, збирають консиліум фахівців суміжних спеціальностей і спільно розробляють тактику щадного лікування.

Для діагностики ракових захворювань пацієнту необхідно пройти три обов’язкових етапи:

  • Візуалізація.
  • Верифікація.
  • Стадіювання.

Діагностика методом візуалізації

Візуалізація — інформативний метод сучасної діагностики новоутворень. До методів візуалізації відносяться діагностика за допомогою апаратури, що передає розгорнутий малюнок з відображенням ураженого органу.

Найбільш ефективними і сучасними методами є проведення КТ (комп’ютерна томографія), МРТ (магнітно-резонансна томографія) і УЗД (ультразвукове дослідження). В окремих випадках для визначення раку застосовують діагностику з введенням контрастної речовини.

КТ і МРТ — ефективні методи діагностики раку

Комп’ютерна томографія — метод діагностики онкологічного захворювання, при якому відбувається багатошарове сканування за рахунок рентгенівських променів. Завдяки якості зображення КТ несе високу інформативність і проводиться протягом години. З протипоказань до проведення КТ виділяють:

  • Ниркову недостатність.
  • Масу тіла понад 150 кг.

При використанні контрастної речовини у фахівця з’являється можливість отримати картинки в поздовжньої і фронтальної проекції.

Переваги використання комп’ютерної томографії:

  • Точно візуалізує пухлини.
  • Сприяє визначенню розміру пухлини, показує метастази.
  • Якщо мова йде про рак молочної залози, то КТ сприяє порівнянню змін, що відбулися в ураженій залозі, зі здоровою.
  • Визначення наявності метастазыв в лімфатичних вузлах.

МРТ — магнітно-резонансна томографія

Магнітно-резонансна томографія — один з найбільш сучасних і точних методів діагностики онкологічних захворювань. За рахунок високої роздільної здатності відео апарат здатний фіксувати і виводити на екран зображення пухлин, розмір яких мінімальний: навіть 0,1-0,2 мм.

Як і комп’ютерна томографія, МРТ на знімку відображає новоутворення, але апаратна діагностика без допоміжних речовин не може визначити природу пухлини. Щоб отримати більш конкретні дані про пухлину, фахівці вводять контрастну речовину. Діагностика пухлини із застосуванням контрасту сприяє попередньому визначенню характеру новоутворення.

Переваги магнітно-резонансної томографії:

  • За рахунок високого рівня і хорошої точності передачі зображення у фахівця з’являється можливість порівняти зміни, а також динаміку зростання новоутворення.
  • У деяких випадках до проведення операції фахівці не мають можливості зробити забір тканин для біопсії: в цьому випадку призначається застосування МРТ з введенням контрасту.
  • Магнітно-резонансна томографія дозволяє зробити висновок про точні розміри новоутворення і його форму: за рахунок 3D проекції знімків хірург-онколог може повноцінно побачити уражені ділянки, що значно полегшує планування і процес оперативного втручання.
  • МРТ дозволяє контролювати ефективність лікування.

УЗД як метод діагностики онкологічних захворювань

УЗД — ультразвукове дослідження, яке використовується в медицині для діагностики широкого спектру захворювань. Також УЗД є методом діагностики онкологічних захворювань на ранніх стадіях. За допомогою ультразвукового дослідження фахівець може оцінити зміни в обстежуваному органі. Процедура є абсолютно нешкідливою і не містить спеціальних протипоказань до проведення.

УЗД є частиною комплексної діагностики і несе високий рівень інформативності. Але з’ясувати природу пухлини неможливо. Для більш точної діагностики після УЗД необхідно проводити забір частинок пухлинного матеріалу і проводити біопсію.

При діагностиці яких органів використовується УЗД?

Найбільш часто, ультразвукове дослідження використовується для:

  • УЗД щитовидної залози.
  • УЗД органів черевної порожнини.
  • УЗД підшлункової залози.
  • УЗД нирок і сечового міхура.
  • УЗД молочної залози.
  • УЗД передміхурової залози.

Ультразвукове дослідження щитовидної залози при підозрі на онкологію проводиться практично в кожному клінічному випадку. Якщо на зображенні виникає підозріле ущільнення, лікарі призначають проведення біопсії для визначення природи вузла. Також важливо провести діагностику регіонарних лімфатичних вузлів.

Дослідження органів черевної порожнини може показувати досить чіткі результати. Діагностуючи печінку, фахівець на екрані може чітко розглянути пухлину або вже більш складну ступінь — метастатичні ураження, що виникли внаслідок розвитку хвороби. У жовчному міхурі відзначається висока ймовірність виникнення поліпів, які можуть набувати злоякісний характер.

У сучасній медицині широко використовують доплеросонографія. Цей метод діагностики є ультразвуковим дослідженням із застосуванням ефекту Доплера. Суть цього ефекту полягає в можливості побачити наявність тромбу і стану стінок судини, розглянути напрям і прохідність кровотоку в судинах органа. Це дозволяє розібратися в його будові і формуванні. Порушення кровотоку може означати наявність ущільнень або деформації органу.

Верифікація

Онкологія є розділом медицини, який вивчає злоякісні утворення. Саме для точного визначення природи пухлини необхідно проводити перевірку (верифікацію). Гістологічна перевірка дозволить фахівцям підбирати і визначати параметри, а також методи лікування. Особливо важливо врахувати, що видалення доброякісної пухлини не вимагає подальших дій, а ось після операції по усуненню злоякісного новоутворення потрібно проводити хіміотерапію та променеву терапію.

Найбільш поширені морфологічні дослідження для верифікації діагнозу:

  • Зішкріб. Використовується для проведення верифікації зовнішніх пухлин.
  • Відкрита біопсія. Особливо складний підвид діагностики пухлин. Проводиться в тих випадках, коли іншими методами неможливо провести збір частинок або ж для дослідження потрібний досить великий об’єм тканини. Відкрита біопсія проводиться для забору тканини пухлини молочної залози і для виявлення рецепторів щодо гормонів. Відкрита біопсія може бути інцизійна (отримання частинок тканин з вогнища ураження) і ексцизійна (збір частинок тканин відбувається під час операції з видалення пухлини).
  • Біопсія. Проводиться за допомогою апаратів, а точніше при проведенні бронхоскопії або ларингоскопії відбувається збір частки тканини з наступною верифікацією.
  • Пункція. Малоінвазивна маніпуляція, яка проводиться для забору частинок пухлини, розташованої в молочних залозах, колінних суглобах, мозку і т.д.
  • Трепан-біопсія. Забір частки тканини за допомогою трепана (голка).

Обмеження методів верифікації

Аналізи частинок на природу походження можуть давати доволі помилкові результати. Найчастіше помилки відбуваються на етапі збору чи за відсутності досвіду у дослідників. При взятті клітин тканини на дослідження лікарю необхідно вкрай уважно проводити процедуру.

Що таке біопсія?

Біопсія — метод діагностики природи новоутворень, який широко використовується в медицині. Біопсія призначається в тих випадках, коли після візуальної діагностики на апаратах МРТ, КТ або УЗД були виявлені зміни в тканинах внутрішніх органів. Найбільш часто такими новоутвореннями є кісти, поліпи і пухлини. Для того, щоб правильно поставити діагноз і розробити тактику лікування, фахівці призначають біопсію для визначення природи пухлини.

У яких випадках потрібно проводити біопсію?

Біопсія призначається:

  • Якщо виявлена зміна тканин в досліджуваних органах
  • При наявності новоутворення, для визначення природи
  • Для визначення метастазів в лімфатичних вузлах
  • З метою діагностики хвороб крові
  • При підозрі на рецидив

Збір матеріалів проводиться товстою голкою, ендоскопічними апаратами, скальпелем. Для забору частинок пухлини фахівцю необхідно дотримуватися акуратності і володіти високою точністю, адже неправильно взятий зразок не дасть достовірних результатів. Після збору матеріали відправляються в лабораторію для комплексної діагностики, що визначає характер пухлини: добро- чи злоякісний. При проведенні гістологічного аналізу можна спостерігати таке: здорові клітини залишаються в нормі, а злоякісні видозмінюються.

Для того, щоб помістити зразки тканин в мікроскоп, їх необхідно привести до твердого стану, провести зрізи і пофарбувати. Далі лікарю потрібно ретельно розглянути стан клітин і винести вердикт. Якщо біопсія на цьому етапі не дає повноцінних результатів, вдаються до імуногістохімічної діагностики. Цей аналіз передбачає обробку зрізів досліджуваного матеріалу різними протипухлинними речовинами. При виникненні реакції з будь-якою сироваткою характер пухлини стає ясний.

Біопсія призначається:

  • Якщо виявлена зміна тканин в досліджуваних органах
  • При наявності новоутворення, для визначення природи
  • Для визначення метастазів в лімфатичних вузлах
  • З метою діагностики хвороб крові
  • При підозрі на рецидив

Збір матеріалів проводиться товстою голкою, ендоскопічними апаратами, скальпелем. Для забору частинок пухлини фахівцю необхідно дотримуватися акуратності і володіти високою точністю, адже неправильно взятий зразок не дасть достовірних результатів. Після збору матеріали відправляються в лабораторію для комплексної діагностики, що визначає характер пухлини: добро- чи злоякісний. При проведенні гістологічного аналізу можна спостерігати таке: здорові клітини залишаються в нормі, а злоякісні видозмінюються.

Для того, щоб помістити зразки тканин в мікроскоп, їх необхідно привести до твердого стану, провести зрізи і пофарбувати. Далі лікарю потрібно ретельно розглянути стан клітин і винести вердикт. Якщо біопсія на цьому етапі не дає повноцінних результатів, вдаються до імуногістохімічної діагностики. Цей аналіз передбачає обробку зрізів досліджуваного матеріалу різними протипухлинними речовинами. При виникненні реакції з будь-якою сироваткою характер пухлини стає ясний.

Різновиди біопсії:

    • Інцизійна біопсія (проводиться за допомогою скальпеля).
    • Пункційна біопсія (спосіб взяття частинок за допомогою проколу голкою і витягування, використовується шприц).
    • Ексцизійна біопсія (проводиться дослідження зразка після оперативного втручання).

Стадіювання онкологічних захворювань

Після проведення діагностики та підтвердження діагнозу раку виникає питання з визначенням стадії онкозахворювання і прогнозом. Маючи уявлення про стадії раку, лікарі можуть скласти тактику лікування, яка стане найбільш ефективною при боротьбі з хворобою. Для діагностики стадії розвитку раку в сучасній практиці використовують КТ і МРТ. Як відомо, обидві процедури сприяють точній візуалізації досліджуваних органів.

Визначення стадії раку по системі ТNМ

Від точної постановки діагнозу залежить тактика ефективного лікування. У всесвітній практиці існує спеціальна система стадіювання онкологічних захворювань «TNM». Ця система була розроблена в 1952 році і прийнята Міжнародним союзом по боротьбі з онкозахворюваннями для позначення стадій розвитку хвороби.

Основні критерії поширеності раку:

      • Пухлина. Новоутворення має позначення «Т». Залежно від розміру пухлини, розростання і впровадження в навколишні тканини пухлина може бути таких розмірів і відповідно стадій «Т0 (особливо мале вогнище ураження), Т1, Т2, Т3, Т4».
      • Метастази в регіонарних лімфатичних вузлах. Умовний знак «N» — є присутністю або відсутністю метастазів у лімфовузлах. Тим самим в залежності від ступеня ураження лімфатичних вузлів можна визначити «N0 (відсутність), N1, N2, N3».
      • Віддалені метастази. Дистанційні метастази мають умовне позначення «М». В цьому випадку є важливим визначення метастазів у віддалених лімфатичних вузлах. При позначенні «М0» стає ясно, що віддалені метастази відсутні. Якщо метастази виявлені, прийнято використовувати знак «М1» та, керуючись таблицею позначень органів, приписувати абревіатуру. Наприклад, якщо абревіатура виглядає так «М1 (Mar), це говорить про наявність метастазів в кістковому мозку.

Дана таблиця абревіатур загальноприйнята і використовується у всьому світі для постановки найбільш ясного діагнозу. Крім конкретних визначень стадій також прийнято проводити буквене позначення:

      • C — умовне значення, яке вказує на те, що стадія раку встановлена неінвазивним методом.
      • М — позначення, яке вказує на наявність декількох пухлин.
      • Р — стадія, яка була встановлена після операції.
      • Y — стадія, яка встановлюється під час або після лікування.
      • А — позначає стадію раку, виявлену після смерті.
      • R — свідчить про повторне виникнення пухлини (рецидив).

Рання діагностика раку в онкологічному центрі TomoClinic

Найбільш високі шанси позбутися хвороби — це діагностувати рак на ранніх стадіях. Для цього потрібно провести первинний огляд у лікаря, комплекс досліджень і аналізів. В TomoClinic працюють фахівці з досвідом роботи більше 10 років. У кожному індивідуальному випадку збирається консиліум фахівців суміжних спеціальностей, який за результатами діагностики призначає лікування.

Для діагностики фахівці TomoClinic використовують апарати магнітно-резонансної томографії, комп’ютерної томографії, УЗД. Ці апарати забезпечують візуальне відображення і дозволяють на ранній стадії виявити зміни структури досліджуваного органу. Крім методів візуалізації також в клініці є сучасна лабораторія. Після проведення комплексу діагностичних процедур лікарі TomoClinic в залежності від отриманих результатів розробляють індивідуальний план лікування.

Ми в TomoClinic при щоденній роботі спираємося на кращі світові стандарти онкологічної допомоги, які прийняті за основу в західній онкологічній практиці.

Що треба для отримання послуги в TomoClinic ?

Скористуватися зручною формою запису на обрану послугу.

Мати направлення від сімейного лікаря або лікуючого лікаря.

Відповідати віковим вимогам, які встановлені Програмою державних медичних гарантій.

Діагностика ракових захворювань
-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

    крулько

    Наші переваги!

    Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

    • 1

      Повний цикл лікування в одному місці

      Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

    • 2

      Комплексний підхід у лікуванні раку

      У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

    • 3

      Висока діагностична точність

      Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

    • 4

      Унікальне для України обладнання

      У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

    • 5

      TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

      Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

    • 6

      Об’єктивна оцінка стану пацієнта

      У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

    Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

      Записатися на консультацію
      Записатися на консультацію
      переваги діагностики

      Залишились питання?

      Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

        запис кроп

        Хто такі TomoClinic

        Tomoclinic — це передова клініка, яка спеціалізується на діагностиці та лікуванні онкологічних захворювань. Наша місія — об'єднати передові технології та експертний підхід, щоб забезпечити нашим пацієнтам найкращу можливу медичну допомогу та підтримку.

        • Повний цикл

          Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці

        • Турбота та підримка

          У прагненні бути найкращими на ринку медичних послуг, ми створили сервіс, який відповідає найвищим вимогам. Ми гарантуємо доброзичливе та дбайливе ставлення до кожного пацієнта, атмосферу тепла та підтримки. Tomoclinic пропонує психологічну допомогу пацієнтам і їх сімʼям.

        Детальніше
        •  Хто ми такі - Додатковий абзац - ПершийЗаголовок
        •  Хто ми такі - Додатковий абзац - ПершийЗаголовок
        •  Хто ми такі - Додатковий абзац - ПершийЗаголовок
        Доверху