Важливо провести діагностику якомога раніше, це в будь-якому випадку буде сприяти продовженню життя і поліпшенню загального стану здоров’я пацієнта.
Лікування раку стравоходу
Основними методами лікування раку стравоходу є хірургія і все більш активно застосовуються ендоскопічні методики. Хірургія включає в себе наступні види операцій:
- екстирпація стравоходу.
- операція Гарлока.
- операція Льюїса.
Ендоскопічне лікування не настільки травматичне. Воно застосовується на більш ранніх стадіях онкології стравоходу. Існує декілька варіантів цієї процедури: ендоскоп вводиться через ротову порожнину, на його кінці закріплена міні-камера для контролю за ходом операції, хірургічна петля або лазер.
Для того, щоб розширити просвіт стравоходу, виконується бужування за допомогою спеціальних гнучких циліндричних інструментів. При правильній схемі лікувальних заходів 70% пацієнтів повертають здатність харчуватися твердою їжею.
У нашій клініці застосовують такі ендоскопічні методи лікування:
- Ендоскопічна резекція слизової стравоходу.
- Фотодинамічна нетермічна деструкція.
- Лазерна деструкція.
- Дилатація (розширення) звуженої області стравоходу.
- Реканалізація просвіту стравоходу.
- Ендопротезування.
Важливо розуміти, що рак — це не вирок, і провести комплексне лікування. Лікарі дають добрі прогнози на лікування початкових стадій онкології.
Променева терапія при раку
ПТ за наявності операбельної пухлини проводиться курсами до хірургічного втручання і після нього. До хірургії променева терапія проводиться при недиференційованих і інфільтративній формах раку, а також якщо пухлина розташована в середній третині стравоходу, тобто в анатомічній області, де складно виконати радикальне видалення злоякісного новоутворення. Після оперативного втручання променева терапія проводиться, якщо в ході операції не вдалося повністю прибрати пухлину або якщо є ризик поширення пухлинних частинок в прилеглі тканини. При неоперабельних пухлинах лікування променями застосовується в комплексі з хіміотерапією, в результаті чого відбувається швидкий розпад ракових клітин.
Томотерапія — це сучасний прорив в лікуванні онкологічних патологій, а в певних випадках вона стає незамінною. З появою цього методу суттєво зросли шанси благополучної боротьби навіть з дуже поширеними раковими пухлинами, при цьому вогнища новоутворень отримують спеціально розраховані для них дози опромінення в необхідному обсязі, а здорові сусідні органи захищені від впливу іонізуючого випромінювання.
Найвища точність дозування опромінення дає можливість використовувати томотерапію навіть для опромінення декількох локалізацій в органах з метастазами. Якщо в колишні часи для впливу на внутрішню пухлину, що займає велику площу, були потрібні тривалі і важкі сеанси опромінень, то з відкриттям томотерапіі вагомий прогрес в лікуванні можливо помітити за більш короткий термін. Всього за один сеанс томотерапія може охопити цілі «розсипи» пухлин, що дозволяє фахівцям відстежувати найдрібніші нюанси в зміні розмірів і місця локалізації пухлин.
Крім цього в TomoClinic представлене таке високоточне обладнання, як Elekta Synergy®, яке також вберігає від негативного впливу променів здорові тканини і органи, вражаючи лише пухлину. Якість інтенсивності ПТ при цьому контролює система IGRT, а точність попадання променів в пухлину стає високою завдяки інтегрованому мультипелюстковому коліматору.
Хіміотерапія
Ракова пухлина стравоходу — злоякісне новоутворення, найбільш чутливе до хіміотерапевтичних препаратів. Хіміотерапія — це вплив на онкологічне новоутворення спеціальними хімічними речовинами. Вони провокують зупинку розростання новоутворення й загибель ракових клітин.
Окреме застосування препаратів хіміотерапії виявилося недостатньо ефективним, тому сьогодні цей метод застосовується в комбінації з ПТ. В цьому випадку ефективність лікування досягає 45%.
Комбінований метод лікування
Курс хіміотерапії та ПТ проводиться на 14-21 день до оперативного втручання. Така схема дає можливість в рази збільшити шанси на успіх лікування. Принцип дії променевої терапії при злоякісних пухлинах заснований на впливі іонізуючого випромінювання. Новоутворення більш вразливе до такого опромінення, ніж здорові тканини і органи.
Променеве лікування може використовуватися як до операції, так і після неї. Крім цього, променева терапія часто виконується при рецидиві пухлини після хірургії. Застосування хіміопрепаратів в комбінації з променевою терапією дає гарний ефект: вони пригнічують життєдіяльність ракових клітин і знищують їх.
Хіміотерапевтичні препарати розрізняються по групах. Їх вид, дозування і спосіб використання, як і курс, залежать від типу пухлини, розмірів злоякісного новоутворення, стадії патології і наявності метастазування. Хіміотерапія може виконуватися як до променевої терапії або оперативного втручання з метою скорочення розмірів новоутворення, так і після хірургії або ПТ.
Так як хіміотерапевтичні препарати вводяться безпосередньо у вену, вони впливають на всі органи і тканини хворого, тому і розвиваються вкрай неприємні побічні ефекти. Але це не так страшно, тому що ефект від хіміотерапії в сукупності з лікуванням променями частіше позитивний. Після лікування людина може повернутися до повноцінного життя.
Особлива увага приділяється підготовці пацієнтів до операції. Організм хворого часто знаходиться в сильному виснаженні, тому пацієнтові щодня вводять вітаміни, поживні рідини, білкові препарати. Якщо людина може їсти самостійно, то їй часто дають білкову висококалорійну їжу, соки і морси в невеликій кількості. В протилежному випадку пацієнта годують через зонд.
Протоколи лікування
Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку стравоходу:
esophageal cancer
Oesophageal cancer
https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/ (Esophageal cancer — рак стравоходу)
https://www.esmo.org/Guidelines/Gastrointestinal-Cancers/Pan-Asian-adapted-ESMO-Clinical-Practice-Guidelines-for-the-management-of-patients-with-metastatic-oesophageal-cancer
Профілактика
Основним методом профілактики раку стравоходу є виділення груп ризику та обов’язкова диспансеризація пацієнтів, що входять до цих груп. Для цього потрібно, щоб лікарі поліклінік з особливою увагою обстежували і вели облік пацієнтів з діагнозами:
- хронічний езофагіт;
- стравохід Баррета;
- стриктури стравоходу;
- ахалазії кардії;
- грижа стравохідного отвору діафрагми.
Зрозуміло, що і самі пацієнти з вищепереліченими патологіями мають систематично обстежуватися на предмет розвитку ракової пухлини. При ранньому діагностуванні раку стравоходу можливості сучасної медицини дають реальний шанс успішно лікувати цю хворобу. Відмова від тютюнопаління та зловживання спиртними напоями може знизити ризик розвитку плоскоклітинного раку стравоходу. Як мінімум 90% випадків розвитку цього виду раку пов’язані зі зловживанням спиртного та активним палінням.
Аденокарцинома є поширеним ускладненням стравоходу Барретта, яке діагностується приблизно у 20% людей з симптоматикою рефлюксу. Людям з частими ознаками рефлюксу (печія або відрижка) необхідно проходити систематичні ендоскопії. Пацієнтам зі стравоходом Барретта треба проводити ендоскопію для того, щоб виявити передракові зміни в слизовій органу травної системи і пройти ефективне адекватне лікування. Вони також потребують лікування шлункового рефлюксу, яке включає в себе дотримання дієтичного харчування та здорового способу життя.
Якщо у вас або ваших близьких є тривожні симптоми, підозра на захворювання або воно вже діагностовано, зверніться до наших фахівців. TomoClinic має найкраще діагностичне та терапевтичне обладнання, яке забезпечить точну діагностику і ефективне нетравматичне лікування.