Головна/Епендимома
Епендимома

Епендимома

Епендимома — пухлина центральної нервової системи, що формується з епендимальних тканин шлуночкової системи мозку (з клітин, розташованих в заповненому рідиною просторі головного і спинного мозку). Епендимома може бути доброякісною чи злоякісною пухлиною. Локалізується переважно в задній черепній ямці.

Що таке епендимома?

Епендимоми займають близько 8% від всіх внутрішньочерепних пухлин, а згідно класифікації їх відносять до гліом. Захворювання вражає людей будь-якого віку, але переважно зустрічається у дітей до п’яти років. Як правило, 65% діагностованих випадків захворювань припадає на дитячий період. Епендимома займає третє місце серед загального числа всіх церебральних пухлин у дітей.
Епендимома схильна до метастазування за лікворними каналами, не поширюється за межі центральної нервової системи. Найчастіше метастази розвиваються в спинному мозку. Ефективність лікування залежить від структури пухлини, ступеня тяжкості, наявності метастаз в організмі. Згідно статистики, перебіг хвороби в дитячому віці важчий, ніж у дорослих пацієнтів.

Лікування епендимоми спинного мозку або структур головного мозку — це завдання для онкологів, до якого треба підходити суто комплексно. Оскільки хіміотерапія при цьому диагнозі не може бути використана як самостійний метод лікування, до неї приєднується наша якісна томотерапія — метод, який зарекомендував себе у світі і тепер діє в Україні

Андрій Гардашников – Лікар-онколог і хіміотерапевт TomoClinic

Епендимома у дітей

Епендимома може бути виявлена ​​в будь-якому віці, але найбільш поширені випадки розвитку хвороби саме у дітей. В середньому епендимоми займають лідируючі позиції за частотою серед всіх внутрішньочерепних пухлин у дітей. В однаковій кількості хвороба вражає осіб чоловічої і жіночої статі.

Причини захворювання у дітей залишаються невідомими, але високий ризик розвитку онкологічного захворювання виникає при тривалій дії канцерогенів, хімічних речовин і радіоактивних парів на організм.

Симптоми

Залежно від локалізації і типу пухлини визначають симптоми:

 • Сильний головний біль. Приступ виникає різко, біль неможливо нейтралізувати знеболюючими препаратами.
 • Нудота, блювота. Після блювоти стан пацієнта не покращується, полегшення не настає.
 • Порушення рівноваги, часткова втрата координації рухів.
 • Напади судоми, оніміння кінцівок.
 • Первинним етапом діагностики епендимоми у дітей є обстеження у невролога. Після збору анамнезу та перевірки рефлексів лікар призначає комп’ютерну томографію та магнітно-резонансну томографію. Сучасні методи візуалізації структур головного мозку дозволяють точно визначити наявність пухлини, форму та поширення.

Типи епендимоми

Існує кілька основних видів епендимоми, які відрізняються за ступенем доброякісності та перебігом.

Епендимома буває:

 • Класична.
 • Міксопапіллярная.
 • Анапластична епендимома.
 • Субепендімома.
 • Епендимобластома.

Класична епендимома локалізується в шлуночках головного мозку. Небезпека полягає у високій ймовірності блокади шляхів ліквору при стрімкому зростанні новоутворення. Має другу ступінь злоякісності.

Міксопапіллярная епендимома — доброякісне новоутворення, яке локалізується в зоні конуса спинного мозку або кінського хвоста. Для тканин пухлини міксопапіллярного типу характерні слизова дистрофія і формування слизових кіст. Пацієнти, в яких діагностована міксопапіллярна епендимома, мають переважно сприятливий прогноз. Захворювання має першу ступінь злоякісності, що характеризується повільним зростанням, відсутністю метастаз і чутливістю до лікування.

Анапластична епендимома є злоякісним новоутворенням. Пухлина схильна до швидкого зростання, агресивного перебігу і метастазування ракових клітин за лікворними шляхами. Анапластична епендимома має 3 ступінь злоякісності.

Субепендімома розвивається зі спинномозкової рідини та складається з епендимальних клітин. Має форму вузла, найбільш часто локалізується в шлуночковій системі мозку. Розвивається повільно, не схильна до метастазування. Характерні дрібні скупчення ракових клітин. Субепендімома має першу ступінь злоякісності і порівняно сприятливий прогноз.

Епендимобластома зустрічається вкрай рідко і є злоякісним новоутворенням. Пухлина розвивається переважно у дітей молодшого віку, характеризується агресивним перебігом, тяжкими наслідками і має схильність до рецидивів.

Епендимома шлуночків головного мозку

Пухлина складається з епендимальних тканин шлуночкової системи головного мозку. Новоутворення формується з епендімоцитів. Пухлина головного мозку частіше зустрічається у дітей до п’ятирічного віку, але іноді може бути діагностована у пацієнтів середнього віку. Також у дітей частіше зустрічаються злоякісні новоутворення (анапластична епендимома).

Епендимома часто локалізується в четвертому шлуночку головного мозку, звідки схильна проростати в область мозочка і стовбур головного мозку. Такий вид зростання новоутворення називається інфратенторіальним.

В 25% випадків захворювання епендимома розвивається в зоні бічних шлуночків головного мозку, проростаючи в зону третього шлуночка. І в 15% випадків пухлина діагностується в каналі спинного мозку.

Симптоматика захворювання залежить від місця локалізації пухлини. Відповідно при розвитку епендимоми шлуночків головного мозку виникають:

 • Порушення ходи та координації рухів;
 • Напади судом;
 • Почуття нудоти, блювота;
 • Сильний головний біль;
 • Проблеми із зором (втрата гостроти, туман перед очима).

Епендимома спинного мозку

Епендимома хребта розвивається з клітин, розташованих в заповненому рідиною просторі між головним і спинним мозком. Новоутворення частіше буває доброякісним, але в 15% зустрічається пухлина злоякісного характеру. Епендимома вражає дорослих і дітей. Особливо поширена у пацієнтів, які досягли шестирічного віку. Пухлина, яка локалізується в спинному мозку, виникає рідше, ніж новоутворення, що розвивається в черепній ямці і поширює метастази на спинний мозок.

Симптоматика хвороби залежить від місця локалізації пухлини. При новоутворенні в спинному мозку основними ознаками є спинний біль, порушення координації рухів, проблеми з пересуванням та порушення контролю над сечовим міхуром.

Епендимома незалежно від характеру вимагає своєчасного лікування, адже навіть доброякісна пухлина при активному зростанні чинить тиск на життєво важливі структури спинного або головного мозку. В якості лікувальної терапії онкологічного захворювання застосовується хірургічне втручання, хіміотерапія або променева терапія.

Епендимома зони кінського хвоста

Зона кінського хвоста — анатомічна структура, що є пучком корінців чотирьох нижніх спинномозкових нервів. Новоутворення в зоні кінського хвоста зустрічаються не часто і складають не більше 2% від усіх випадків розвитку епендимоми.

Новоутворення супроводжуються сильним спинним болем, з іррадіацією в область сідниць і нижніх кінцівок. Найбільш сильний дискомфорт відчувається при положенні лежачи. Крім болю явним симптомом захворювання є втрата чутливості кінцівок у вигляді периферичного парезу.

Діагностика епендимоми

Захворювання вимагає своєчасної і ретельної діагностики на ранній стадії. Першочерговим методом діагностики є візит до невролога. Лікар проводить комплексний огляд пацієнта, вивчає анамнез і вислуховує скарги. Після низки обов’язкових процедур на перевірку рефлексів невролог видає направлення на здачу аналізів.

Для діагностики епендимоми можуть проводитись:

 • Магнітно-резонансна томографія. Дослідження є особливо інформативним при обстеженні структур головного мозку. Знімки МРТ дозволяють оцінити розмір, форму і структуру пухлини. За рахунок чіткої візуалізації вдається оцінити стан судин головного мозку. Завдяки відсутності рентгенівських променів магнітно-резонансна томографія є безпечною для дітей молодшого віку.
 • Електроенцефалографія. Є методом дослідження функціональності головного мозку за рахунок реєстрації його біоелектричної активності.
 • Пряма офтальмоскопія. Дослідження проводиться з метою оцінити деталі очного дна. Для здійснення аналізу використовують спеціальний інструмент, що має додаткове світло і збільшувальні скельця. Метод дозволяє оцінити стан сітківки, зорового нерву і судинної оболонки.
 • Нейросонографія. Метод ультразвукового дослідження головного мозку дитини через велике тім’ячко. Аналіз призначається новонародженим за підозрою патологій головного мозку.
 • Ангіографія. Вважається способом дослідження кровоносних судин за допомогою контрастної речовини.
 • Люмбальна пункція. Дослідження передбачає прокол в зоні попереку з метою взяття фрагментів спинномозкової рідини для вимірювання лікворного тиску, визначення атипових клітин.
 • Стереотаксична біопсія. Є малоінвазивним хірургічним втручанням, що дозволяє отримати фрагмент змінених тканин для подальшого гістологічного дослідження.

Лікування епендимоми

Вибір та ефективність методу лікування залежить від природи пухлини, розміру, поширення та локалізації в області спинного мозку або глибинних структурах головного мозку. Також спосіб терапії при епендимомі обирається з урахуванням віку пацієнта та наявності метастаз.

При епендимомі можуть бути використані традиційні методи лікування раку — хірургічне втручання, що передбачає повну резекцію або часткове видалення пухлинних тканин, променеву терапію і хіміотерапію.

Хірургічне лікування епендимоми

Хірургічне лікування спрямоване на повну резекцію або часткове видалення доступних ділянок новоутворення. Іноді епендимома має незручну, глибинну локалізацію, що не дозволяє цілком позбутися злоякісного новоутворення. Застосування ендоскопа дозволяє знизити ризик післяопераційних ускладнень.

Видалення пухлини проводиться при ендоскопічній вентрикулостомії третього шлуночка. При повній резекції пухлини може застосовуватися операція, яка передбачає трепанацію черепа — розтин черепної коробки і видалення епендимоми. При частковому видаленні пухлини для додаткового лікування лікарі призначають курси променевої терапії.

Променева терапія при епендимомі

В онкологічному центрі TomoClinic успішно проводиться променева терапія для лікування всіх видів раку. Медичний центр має в розпорядженні інноваційну техніку і апаратуру нового покоління: систему TomoTherapy HD, діагностичний комплекс Toshiba Medical Systems і лінійний прискорювач Elekta Synergy. Апаратура забезпечує точний вплив пучка іонізуючих променів на новоутворення, руйнуючи ракові клітини і сповільнюючи зростання епендимоми. Особливість методу полягає в максимальному впливу на пухлину і мінімальній шкоді для решти орагнізму.

Променева терапія — метод лікування раку, що передбачає вплив пучка іонізуючих променів на пухлину. Метод променевої терапії дозволяє ефективно уповільнити зростання злоякісного новоутворення і призупинити розповсюдження. Променева терапія може застосовуватися в комплексі з оперативним втручанням або бути самостійним методом лікування при неоперабельних формах раку.

Хіміотерапія при епендимомі

Пухлина стійка до впливу медичних препаратів, тому хіміотерапія призначається в якості паліативного лікування для зниження больового синдрому і поліпшення якості життя пацієнтів.

Також хіміотерапія проводиться перед оперативним втручанням для уповільнення зростання і поширення злоякісного новоутворення.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію епендимоми:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), епендимома — ependymoma
https://www.esmo.org/Guidelines (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), епендимома — ependymoma
Central_Nervous_System_Cancers, епендимома — ependymoma

Епендимома
news img

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом безкоштовно Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   глав 1

   Залишилися запитання?

   Задайте своє запитання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху