Головна/Астроцитома
Астроцитома

Астроцитома

Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається з астроцитів (клітин, що беруть участь у зростанні нервової тканини). За допомогою астроцитів утворюються нові асоціативні з’єднання. Несприятливі умови можуть спричинити масове накопичення клітин, яке і сформує пухлину. Діагностувати таку пухлину може МРТ Київський центр TomoClinic

Наш онкологічний центр успішно лікує астроцитоми. Це новоутворення може з’явитися будь-де в межах головного мозку (у дорослих це біла мозкова речовина або стовбур мозку, у дітей та підлітків пухлина з’являється у відділах мозочку та зоровому нерві). Наші лікарі роблять все можливе для того, щоб процес лікування астроцитоми був максимально успішним!
Тетяна Бойко –  Заступник головного лікаря і променевий терапевт TomoClinic

Астроцитома — одна з найбільш поширених нейроектодермальних пухлин. Всередині неї можуть утворюватися множинні кісти, які характеризуються повільним ростом та розвитком. Кісти можуть досягати великих розмірів і тиснути на структури головного мозку. Під час діагностики дуже великих астроцитом не завжди вдається визначити чіткі межі пухлини.

Астроцитоми однаково часто уражають представників чоловічої та жіночої статі незалежно від віку та способу життя.

Причини розвитку астроцитоми

Точно не встановлено причини, які можуть спричинити розвиток астроцитоми головного мозку. Але в ході досліджень фахівці виявили кілька факторів, які провокують хворобу.

Види астроцитоми

Усі астроцитоми належать до групи гліом — пухлин, які локалізуються в нейроглії мозку. Не всі новоутворення мають чіткі риси: одні можуть досягати великих розмірів, інші — надзвичайно важко лікуватися. Астроцитоми класифікують за трьома критеріями: типом пухлини, ступенем злоякісності та характером росту.

Бувають такі типи астроцитоми:

  • Пілоцитарна астроцитома. Пухлина належить до першого ступеня злоякісності і вважається «легкою». Не поширюється на сусідні тканини, росте повільно, але може досягати великих розмірів. Пілоцитарна астроцитома легко лікується хірургічним методом. В зоні ризику знаходяться діти та підлітки. Основною ознакою розвитку поліцитарної астроцитоми є гідроцефалія та порушення координації рухів.
  • Фібрилярна астроцитома. Новоутворення належить до другого ступеня злоякісності. Пухлина середніх розмірів, локалізується у білій речовині мозку, має чітко окреслені межі. Лікується хірургічним методом, у більш складних випадках лікування доповнюють променевою терапією або хіміотерапією. Фібрилярна астроцитома супроводжується епілептичними нападами та судомами у пацієнта.
  • Анапластична астроцитома. Цій пухлині визначили третю ступінь злоякісності через те, що вона стрімко росте та розвивається. Анапластична астроцитома не має чітко окреслених меж, схильна до проникнення у прилеглі тканини. Пухлина важко лікується хірургічним методом. Найчастіше діагностується у пацієнтів, старших за 30 років.
  • Гліобластома. Пухлина четвертого ступеня злоякісності. Розвивається у будь-якому відділі головного мозку. Сигналізує про себе проблемими в роботі вестибюлярного апарату, порушеннями пам’яті та мови. В зоні ризику — люди, старші за 40 років. Гліобластома швидко розвивається та проникає у сусідні органи. Важко лікується хірургічним методом. Часто фахівці додатково призначають променеву чи хіміотерапію.

За характером росту:

  • Астроцитоми вузлового росту. Ці пухлини переважно доброякісні і мають чітко окреслені межі. Можуть локалізуватися в будь-якому відділі головного мозку і мати множинні кісти. До пухлин з вузловим ростом відносять полоїдну астроцитому та плеоморфну ксантоастроцитому.
  • Астроцитоми дифузного росту. Пухлини цього типу не мають чітких меж та можуть досягати велетенських розмірів. Часто проникають у прилеглі тканини, схильні до трансформації у злоякісні. До пухлин з дифузним ростом відносять анапластичну астроцитому та гліобластому.

Якщо людина знаходиться у групі ризику розвитку астроцитоми, варто проходити регулярні профілактичні обстеження. Це допоможе виявити захворювання на ранніх стадіях та почати своєчасне лікування.

Фактори ризику

1

Генетична схильність до онкологічних захворювань.

Якщо серед близьких чи родичів були випадки онкопатологій головного мозку, то пацієнт знаходиться у зоні ризику розвитку астроцитоми.
2

Підвищена радіація.

Радіаційний вплив провокує накопичення здорових клітин та їхню трансформацію у злоякісне новоутворення.
3

Зловживання тютюновими та алкогольними виробами.

4

Перенесені важкі інфекційні та вірусні захворювання.

5

Шкідливі умови праці.

Робота з хімічними речовинами, важкими металами на заводах, де виробляється гума, в нафтодобувній та переробній промисловості.

Фактори ризику

1

Генетична схильність до онкологічних захворювань.

Якщо серед близьких чи родичів були випадки онкопатологій головного мозку, то пацієнт знаходиться у зоні ризику розвитку астроцитоми.

2

Підвищена радіація.

Радіаційний вплив провокує накопичення здорових клітин та їхню трансформацію у злоякісне новоутворення.

3

Зловживання тютюновими та алкогольними виробами.

4

Перенесені важкі інфекційні та вірусні захворювання.

5

Шкідливі умови праці.

Робота з хімічними речовинами, важкими металами на заводах, де виробляється гума, в нафтодобувній та переробній промисловості.

Симптоми астроцитоми

Усі ознаки астроцитоми поділяють на загальні та місцеві. До загальних симптомів належать ті, що виникають під час розвитку пухлини у будь-якому з відділів головного мозку. Вони спричинені підвищеним внутрішньо-черепним тиском, а також інтоксикацією організму від впливу клітин пухлини. Симптоми місцевих пухлин проявляються залежно від огнища ураження та пошкодження сусідніх структур.

До загальних симптомів астроцитоми належать:

  • Головний біль ниючого характеру.
  • Відчуття нудоти, блювотні рефлекси.
  • Поганий апетит.
  • Відчуття втрати свідомості, туману перед очима.
  • Порушення концентрації уваги.
  • Дисфункція вестибулярного апарату.
  • Погіршення пам’яті.
  • В’ялість, безпричинне та постійне відчуття втоми у тілі, біль у м’язах.
  • В окремих випадках можуть виникати судоми та епілептичні напади.

Місцеві ознаки астроцитоми:

  • Розвиток пухлини в лобній частині провокує порушення свідомості, місцевий параліч.
  • У тім’яній частині супроводжується порушенням дрібної моторики рук.
  • Локалізація астроцитоми у виличній області проявляється у порушеннях мовлення.
  • Розвиток новоутворення в мозочку призводить до дисфункції вестибулярного апарату, втрати балансу.
  • Локалізація пухлини в потиличній долі супроводжується порушенням та повною втратою зору.

Діагностика

Через різносторонність симптомів, що вказують на неврологічні, психічні та офтальмологічні розлади, пацієнту необхідно пройти комплексне обстеження у кожного спеціаліста. Під час огляду невролог проводить процедури та тести, що відображають рефлекси та діяльність головного мозку. Офтальмолог визначає ступінь втрати зору та причини порушення функцій зорового нерва.

Методи діагностики астроцитоми головного мозку:

  • Магнітно-резонансна томографія. Метод візуалізації пухлини в усіх відділах головного мозку. МРТ дозволяє визначити локалізацію пухлини, її розміри та чіткі межі. Для отримання максимально точних зображень магнітно-резонансна томографія проводиться з внутрішньовенним вводом контрастної речовини.
  • Комп’ютерна томографія. Багатошарове дослідження відділів головного мозку дозволяє роздивитися усі особливості новоутворення.
    Ангіографія. Рентгено-контрастне дослідження, яке візуалізує кровоносні судини, що живлять пухлину та їхні зміни. Проводиться для правильного планування операції.
  • Біопсія. Аналіз передбачає збір уражених тканин для лабораторного дослідження. Біопсія проводиться за допомогою ендоскопії чи хірургічного втручання і відіграє важливу роль у підтвердженні чи спростуванні діагнозу.

Комплексна діагностика дозволяє точно визначити ступінь ураження та розробити ефективний план лікування.

Лікування астроцитоми

Вибір методу лікування астроцитоми головного мозку залежить від локалізації пухлини, її розміру та ступеня злоякісності. Залежно від аналізів, лікар може призначити хіміотерапію, променеву терапію чи оперативне втручання. У складних випадках лікування проводиться одразу кількома методами.

Хіміотерапія при астроцитомі

Хіміотерапія передбачає лікування медичними препаратами. Може призначатися як самостійний метод лікування, так і в комплексі з іншими методами. Хіміотерапія проводиться внутрішньовенно, або як курс прийому таблеток.

Променева терапія

Радіотерапія (променева терапія) та радіохірургія є неінвазивними методами лікування онкологогічних новоутворень. Методи подібні між собою: в обох випадках на пухлину впливає пучок іонізованого випромінювання. При проведенні радіохірургії організм пацієнта підлягає разовому сильному опроміненню. А при проведенні променевої терапії необхідна доза опромінення розподіляється на кілька сеансів, поступово руйнуючи пухлину. Радіохірургію призначають для лікування пухлин невеликого розміру. Перевагою сучасної радіотерапії є поступовий вплив потоку променів на злоякісне новоутворення. Процедура відбувається у кілька сеансів і може бути призначена для лікування пухлин різного розміру. Здорові тканини не підпадають під вплив опромінення. Радіотерапію призначають як самостійний метод лікування, так і в комплексі з хірургічним втручанням.

Хірургічне лікування

Операції ефективні на ранніх стадіях захворювання, поки ракові клітини не поширилися за межі огнища ураження. Астроцитоми дифузного росту не мають чітких меж, а тому важко піддаються хірургічному лікуванню. У багатьох випадках після операції призначається курс променевої терапії, який запобігає подальшому поширенню ракових клітин.

Лікування астроцитоми в TomoClinic

TomoClinic спеціалізується на лікуванні усіх видів раку. В клініці працюють фахівці з досвідом роботи понад 10 років. Для лікування астроцитоми в нашому центрі використовують методи променевої терапії та хіміотерапії. Після отримання аналізів пацієнта та проведення необхідних діагностичних процедур збирається консиліум фахівців суміжних спеціальностей для розробки тактики ефективного та щадного для організму лікування. Спільними зусиллями фахівці підберуть оптимальний метод лікування для пацієнта залежно від стану його здоров’я, протипоказань та ступеня злоякісності астроцитоми.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію анапластичної астроцитоми:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), анапластична астроцитома — anaplastic astrocytoma.
https://www.esmo.org/Guidelines (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), анапластична астроцитома — anaplastic astrocytoma.
Central_Nervous_System_Cancers — анапластична астроцитома — anaplastic astrocytoma.

Прогноз при астроцитомі

Складно давати точний прогноз при астроцитомі головного мозку, адже пухлина, що росте, може спричинити невиправну шкоду здоров’ю пацієнта. Патологія схильна до рецидиву перших кілька років після лікування. Позитивний прогноз і подальша якість життя пацієнта залежить від своєчасного діагностування астроцитоми та ефективного лікування.

-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

    крулько

    Онкологічні захворювання

    Наші переваги!

    Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

    • 1

      Повний цикл лікування в одному місці

      Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

    • 2

      Комплексний підхід у лікуванні раку

      У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

    • 3

      Висока діагностична точність

      Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

    • 4

      Унікальне для України обладнання

      У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

    • 5

      TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

      Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

    • 6

      Об’єктивна оцінка стану пацієнта

      У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

    Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

      Записатися на консультацію
      Записатися на консультацію
      переваги діагностики

      Залишились питання?

      Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

        запис кроп
        Доверху