Головна/Хондрома
Хондрома

Хондрома

Хондрома — доброякісна пухлина, що формується з хрящових клітин. Новоутворення може сформуватися на будь-якій кістці людського тіла, але найчастіше уражає трубчасті кістки рук. Поширені випадки формування пухлини на стегновій та малогомілковій кістці, рідше — на м’яких тканинах та в області хрящів гортані.

Хондрома розвивається повільно і не поспішає демонструвати симптоми. В зоні ризику — підлітки та діти. У літніх людей хордом майже не знаходять, так само, як рідко ця пухлина стає злоякісною. Тому за умови якісного променевого лікування прогноз для пацієнта з хордомою переважно позитивний.

Юлія Гузюк – Інженер-радіолог TomoClinic

Що таке хондрома?

Хондрома є поширеним захворюванням: в ортопедії випадки розвитку доброякісного новоутворення становлять більше 12% від загальної кількості пухлин кісток. Частіше розвиваються одиничні пухлини і значно рідше — множинні новоутворення. Хондрома після хірургічного видалення чи інших методів лікування схильна до рецидивів.

Захворювання в однаковому відсотковому відношенні уражає осіб жіночої та чоловічої статі. Причини розвитку захворювання невідомі, але фахівці відзначають, що формування хондроми не пов’язане з радіаційним фоном та несприятливими екологічними умовами.

Локалізація хондроми

Місця ураження та подальша локалізація новоутворення визначають вид хондроми:

 • Енхондрома
 • Екхондрома

Енхондрома — пухлина, що розташовується всередині кістки. Новоутворення формується з хрящової тканини, проявляється одиничним чи множинним ураженням. Локалізується у трубчастих кістках, розвивається повільно та без яскраво вираженої симптоматики. Деформація кінцівки може бути причиною, щоб запідозрити розвиток хвороби. Ускладненням захворювання є патологічний перелом. Діагностувати хворобу можна після проведення комп’ютерної томографії, магнітно-резонансної томографії чи рентгенографії.

Екхондрома — доброякісне новоутворення, що розташовується на поверхні кістки. Переважно уражає трубчасті тканини тканини кисті, придаткові пазухи і навіть м’які тканини в основі черепа.

Розташування хондроми в області основи черепа є особливо небезпечним, тому що пухлина у процесі росту може сильно здавлювати структури головного мозку. Формування новоутворення в зоні носових пазух викликає проблеми з диханням. Саме цей симптом пацієнти часто ігнорують та плутають із хронічним синуситом чи ринітом.

Хондроми розташовуються у довгих трубчастих кістках (стегнова кістка, плечова). Деформація плечового суглоба може призвести до розвитку хондроми ключиці, найбільш схильної до трансформації у злоякісну пухлину. Пухлини коротких трубчастих кісток рідко стають злоякісними.

Фактори ризику

1

Генетична схильність

(якщо серед близьких родичів пацієнта хтось хворів цим видом онкології, ризики зростають)
2

Вік

(у зоні ризику пацієнти віком до 35 років)
3

Травми

Наявність у анамнезі травм та множинних переломів кісток
4

Запальні процеси та інфекційні захворювання,

що призвели до ураження кістки

Фактори ризику

1

Генетична схильність

(якщо серед близьких родичів пацієнта хтось хворів цим видом онкології, ризики зростають)

2

Вік

(у зоні ризику пацієнти віком до 35 років)

3

Травми

Наявність у анамнезі травм та множинних переломів кісток

4

Запальні процеси та інфекційні захворювання,

що призвели до ураження кістки

Симптоми хондроми

На перших етапах розвитку перебіг хвороби безсимптомний. З розвитком захворювання супутні ознаки залежать від локалізації доброякісної чи злоякісної хондроми.

Хондрома характеризується повільним ростом, що провокує появу перших симптомів через тривалий період часу (іноді кілька десятиліть).

Симптоми розвитку пухлини в зоні основи черепа:

 • сильний головний біль;
 • запаморочення, втрата свідомості;
 • судоми;
 • порушення у роботі вестибулярного апарату;
 • порушення функцій пам’яті.

Розвиток пухлини у придаткових пазухах проявляється:

 • больовими відчуттями у носі
 • головним болем
 • проблемами з диханням

Розвиток хондроми у вусі супроводжується:

 • формуванням м’якої пухлини значних розмірів (порушення естетичності органа зазвичай є першою причиною звернення до лікаря)
 • порушенням слуху

Ознаки хондроми у суглобовій частині кістки:

 • сильний біль в ураженому суглобі
 • відчуття слабкості та ломоти у тілі
 • швидка стомлюваність
 • знерухомлення ураженого суглоба

Хондрома, що локалізується у суглобах скелета людини, потребує ретельної комплексної діагностики. Симптоматика онкологічної хвороби нечітка, а тому без комплексного обстеження хондрому можна сплутати з артритом чи артрозом колінного суглоба.

При хондромі коротких трубчастих кісток стопи та кисті відбувається:

 • розвиток ущільнення (зазвичай цей вид захворювання легше від інших діагностувати на ранній стадії)
 • сильний біль (виникає у випадках, коли у процесі росту пухлина стискає нервові закінчення)

Симптоми хондроми грудини та ребер:

 • розвиток пухлини у зоні грудної клітки характеризується повільним ростом, тому візуальні обриси новоутворення на ребрах свідчать про пізню стадію захворювання
 • біль та утруднене дихання

Діагностика хондроми

Відсутність симптоматики на ранніх стадіях ускладнює процес діагностики хондроми. Також, залежно від розташування пухлини, не завжди виникає біль чи косметичні дефекти. Спочатку огляд пацієнта проводить отоларинголог, терапевт, ортопед або травматолог. Після анамнезу проводиться огляд, вже після лікар призначає комплексну діагностику для підтвердження чи спростування діагнозу.

Методи діагностики хондроми:

 • Рентгенографія. Цей метод діагностики допомагає виявити новоутворення навіть на початковій стадії розвитку. Дослідження полягає у проеціюванні анатомічних структур за допомогою рентгенівських променів.
 • КТ. Один з найточніших методів візуалізації. Комп’ютерна томографія допомагає визначити структуру, форму та межі новоутворення. Метод комп’ютерної томографії передбачає пошарове сканування анатомічних структур, що базується на рентгенівському випромінюванні. Процедура триває не більше 60 хвилин, але якщо необхідно провести КТ з уведенням контрастної речовини, то це триватиме довше.
 • МРТ. Магнітно-резонансна томографія — безболісний неінвазивний метод візуалізації анатомічних структур. МРТ призначають для діагностики хвороби на будь-якій стадії. М’якотканинний контраст допомагає отримати якісні зображення тканин спинного і головного мозку, хребта, органів черевної порожнини та суглобів.
 • Біопсія — взяття зразків тканин для подальшого гістологічного дослідження проводиться для визначення характеру пухлини. Призначається у випадках високого ризику трансформації новоутворення у злоякісну форму.

Лікування хондроми

Для лікування хондроми застосовують традиційні методи — хірургічне втручання, хіміотерапію та променеву терапію. Кожен метод лікування може застосовуватися окремо або ж у комплексі з іншими.

Проводиться радикальна або часткова операція. Кількість матеріалу для видалення залежить від ступеня ураження органа та впливу пухлини на оточуючі здорові тканини. Метод оперативного втручання обирають залежно від локалізації пухлини. Може бути проведена відкрита чи ендоскопічна операція. Якщо новоутворення локалізується в основі черепа, проводять трепанацію.

Якщо пухлина «плаваюча», то застосовують метод ендоскопії, менш травматичний та безпечний. Під час оперативного втручання стовбурові відділи головного мозку та судинно-нервові структури недоступні хірургу. Перевагою ендоскопічної операції також є мінімальний ризик розвитку ускладнень.

Новоутворення трубчастих кісток стопи та кисті видаляють у межах здорових тканин. При хондромі довгих трубчастих кісток, лопатки чи грудини необхідно видаляти кістку радикально. За необхідності лікарі призначають спеціальні пластичні операції для усунення кісткового дефекту. При рецидиві пухлини проводять більш широкі абластичні резекції через високий ризик трансформації утворення у злоякісну форму.

Променева терапія — метод лікування онкологічного захворювання, що базується на дії пучків іонізуючого випромінювання на ущільнення. Променева терапія може застосовуватися як самостійний метод лікування або ж у комбінації з хірургічним лікуванням з метою уповільнення росту пухлини, що позитивно впливає на хід операції. Променева терапія як самостійний метод лікування є найбільш ефективним методом для лікування хондроми, розташованої та одній з кісток черепа. Курс променевої терапії призначають залежно від ступеня ураження анатомічних структур. Розмір дози і тактику лікування фахівці визначають індивідуально у кожному клінічному випадку.

Хіміотерапію при хондромах призначають перед проведенням оперативного втручання для уповільнення росту пухлини. Як самостійний метод може призначатися для паліативного лікування пацієнтів з неоперабельними формами захворювання. Також хіміотерапію призначають переважно для лікування злоякісних форм хондроми.

Лікування хондроми в TomoClinic

TomoClinic обладнана сучасною медичною апаратурою — системою TomoTherapy HD, діагностичним комплексом Toshiba Medical Systems та лінійним прискорювачем Elekta Synergy. Інноваційне медичне обладнання допомагає максимально точно впливати на пухлину. План лікування та кількість сеансів визначають фахівці після вивчення клінічної картки та результатів аналізів пацієнта. Командна робота фахівців суміжних спеціальностей допомагає врахувати усі нюанси організма пацієнта та досягти позитивного результату у лікуванні.

Лікування променевою терапією

Приватна клініка TomoClinic спеціалізується на успішному лікуванні усіх видів онкологічних захворювань. Кваліфіковані фахівці ретельно вивчають медичну картку кожного пацієнта та комплексно підходять до вибору методу терапії. У клініці проводять лікування хондроми методом томотерапії. Томотерапія — сучасний метод лікування онкологічних захворювань, який максимально щадно впливає на організм пацієнта. Пучки іонізуючого випромінювання локально діють на місце розташування пухлини, не впливаючи на сусідні здорові тканини.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію хондроми:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), хондрома — chondroma
https://www.esmo.org/Guidelines (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), хондрома — chondroma
Central_Nervous_System_Cancers, хондрома — chondroma

-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   переваги діагностики

   Залишились питання?

   Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху