Головна/Менінгіома
Менінгіома

Менінгіома

Менінгіома — це пухлина, що утворюється з павутинної (арахноїдальної) оболонки спинного або головного мозку. Морфологічно менінгіома чітко обмежена і являє собою вузол в формі кулі або підкови, який часто може бути зрощеним з твердою мозковою оболонкою. У більшості випадків пухлина доброякісна, але будь-яке новоутворення, яке розростається в черепній коробці, є відносно небезпечним для життя новоутворенням, так як в міру його зростання може розвиватися симптоматика, пов’язана зі здавленням речовини мозку.

Допоки не з’явиться хоча б 2-3 негативних симптоми, пацієнти навіть не замислюються, що у них може бути менінгіома. Так проходить і основна частина багатьох інших пухлинних процесів головного мозку. У разі менінгоіми причиною часто стає спадковий фактор і генетичні збої (нейрофіброматоз, множинний гемангіоматоз). Комплексний підхід до діагностики та лікування таких новоутворень в нашому центрі дає свої результати.

Степан Крулько – Головний лікар TomoClinic і клінічний онколог

Що таке менінгіома?

Злоякісні варіанти діагностуються не часто. Така пухлина починає агресивно зростати і характеризується частими рецидивами ракового захворювання після операції з видалення менінгіоми. Пухлина не ізольована, має кілька вогнищ зростання, також і по ходу спинного мозку.

Локалізується злоякісна пухлина в наступних областях мозку:

 • Область великих півкуль
 • Великий потиличний отвір
 • Крила клиноподібної кістки
 • Піраміда скроневої кістки
 • Тенторіальна вирізка
 • Запалі синус
 • Мостомозжечковий кут
 • Парасагіттально синус

Незважаючи на те, що відноситься патологія до пухлин головного мозку, вона вражає не саму нервову тканину, а розташовується на її поверхні в твердій оболонці мозку. Зазвичай менінгіома розвивається у жінок з твердої мозкової оболонки, яка знаходиться між кістками черепної коробки і мозком. Менінгіоми займають 15% від усіх пухлин головного мозку і в 97% випадків вони доброякісні. Більшість пухлин розростаються повільно і коли діагностуються, вже мають значний розмір.

Причини виникнення менінгіоми

Прямі причини, як уже сказано вище, не відомі, зате є фактори ризику, які можуть спровокувати розвиток патології, коли клітини раку почнуть активно розростатися:

 • Вікова група за 40.
 • Статева приналежність. Мозок жінок уражається частіше. Ризик розвитку раку у жінок в три рази більше: це пов’язано з впливом жіночих статевих гормонів (естрогену, прогестерону) на зростання новоутворень, часто доброякісних. Але для представників сильної статі зазвичай характерні злоякісні новоутворення.
 • Іонізуюче випромінювання навколишнього середовища у великих дозах. Через це може розвинутися внутрішньочерепна пухлина. Однак за даними вчених ризик розвитку пухлини пов’язаний якраз зі зниженим дозуванням радіації.
 • На розвиток пухлини також впливає генетика. Нейрофіброматоз II типу є фактором до розвитку численних злоякісних вогнищ, які можуть розвиватися в будь-яких відділах внутрішньочерепної коробки, іноді навколо спинного мозку.

Деякі менінгіоми захоплюють нерви і кровоносні судини, що сильно ускладнює їх лікування. Зазвичай це відбувається при пухлинах підстави черепної коробки, де розташовано багато життєво важливих артерій та нервів.

Ознаки та симптоми пухлини

Запідозрити наявність утворення може досвідчений лікар після того, як будуть виявлені характерні загальномозкові і локальні симптоми.

Загальмозкові ознаки пов’язані з порушенням функціонування мозку, погіршенням постачанням крові і тиском новоутворення на м’які тканини. У людини проявляється така симптоматика: кружляння голови, блювотний рефлекс, погана пам’ять і зміни психоемоційного характеру.
Локальні ознаки: локалізація пухлини впливає на стан людини і відбивається в порушеннях рухів кінцівок, погіршенні слуху і зору.
Виконуючи диференціальне діагностування, нейрохірург помітить неврологічні симптоми, які вказують на локалізацію новоутворення, і призначить додаткове дослідження ураженої області.

Види патології

Локальні ознаки вказують на такі різновиди патології:

 • Фалькс менінгіома — утвір, який росте з серповидного відростка. Симптоматика проявляється судомами, нападами, як під час епілепсії зазвичай джексоновского типу. У міру розвитку патології може наступити паралізація ніг і порушення працездатності органів в області тазу.
 • Атипова менінгіома, якій відповідає 2 ступені недоброякісної пухлини, проявляється в постійно наростаючій неврологічній симптоматиці. Таке новоутворення дуже швидко зростає.
 • Анапластична менінгіома — злоякісне новоутворення. Визначити цей вид патології за симптомами неможливо. Для точного діагностування застосовують діагностичні технології. На магнітно-резонансній томографії видно щільне розташування клітин, присутність зон некротичних тканин і мітозу різного розміру.
 • Петрифікована менінгіома — для хвороби характерна висока стомлюваність, слабкість ніг і рук. Ці ознаки бувають настільки сильними, що людині буває важко виконати навіть найпростіші вправи, адже постійно крутиться голова, м’язи працюють погано, відчувається нудота.
 • Парасагіттальна менінгіома. Для цього виду хвороби характерна внутрішньочерепна гіпертензія. Симптоматика буває такою: судорожний стан, ознаки епілепсії і парестезії. Спостерігаються проблеми з рухом ніг, кінцівки німіють в протилежній або контралатеральній області. Якщо пухлина локалізувалася в правій півкулі головного мозку, проблеми будуть проявлятися в лівій нижній кінцівці і навпаки.
 • Менінгіома лобової частки головного мозку проявляється порушеннями в психічному та емоційному плані. Людина не може сконцентрувати увагу, стає байдужою, не хоче приймати рішень. У міру розростання новоутворення проявляються ознаки роздратованості, розвиваються галюцинації і хворий впадає в депресивний стан.
 • Конвекситальна менінгіома скроневої області — першочергово виникають проблеми з функціями, безпосередньо пов’язаними з цією ділянкою і гиппокампом мозку. Розвиваються проблеми зі слуховим і мовним апаратом, спостерігається тремор кінцівок.
  Звапнінням в тім’яній області починаються проблеми з орієнтуванням в просторі, стає гірше асоціативне мислення. Симптоматика супроводжується розладами психіки та нападами епілепсії.
 • Менінготеліоматозна — росте пухлина вкрай повільно, спостерігаються первинно-вогнищеві симптоми.
 • Пухлина горбка турецького сідла — доброякісна пухлина, може бути пролікована без операції. Виявляється порушенням зору на одному оці і через деякий час — розвитком хіамзального синдрому.
 • Менінгіома намету мозочка проявляється проблемами з координацією рухів, головними болями і пам’яттю. Можуть виявлятися епілептичні припадки.

В TomoClinic за допомогою сучасних методик проводиться лікування ракових пухлин різної локалізації. Сучасне медичне обладнання дозволяє видаляти пухлини, не зачіпаючи сусідні органи і тканини.

Фактори ризику

Зрозуміти, яка точна причина розвитку ракових утворень, поки неможливо. Відносно пухлини головного мозку можливо лише підозрювати, що деяку роль в провокації патологічного процесу відіграють статеві гормони. Дана теорія побудована на тому, що патологія зазвичай діагностується у представниць слабкої статі, що пов’язано з різким коливанням гормонального фону в період виношування дитини або в клімактеричний період.

Захворювання може розвинутися через те, що жінка приймає гормональні медикаменти. Також доктора зійшлися на думці, що пухлинний процес може бути спровокований променевою дією на людський організм і наявністю патологій ЦНС. Прогноз при терапії хвороби в більшості випадків позитивний, хоча наслідки захворювання можуть бути різними аж до появи рецидивів патології, особливо в тім’яній ділянці. Дуже важливо якомога раніше виявити новоутворення, щоб пухлина ямки не стала причиною цілковитої втрати нюху, а новоутворення турецького сідла не привело до повної втрати зору.

Діагностика

Прогноз даної патології головного мозку зробити складно, не проводячи спеціальних медичних обстежень, так як на початку розвитку прояв пухлинного процесу може бути слабким і встановити правильний діагноз стає дуже складно. Симптоматологія менінгіоми зазвичай пов’язана з розвитком проблем з пам’яттю, слуховим апаратом, органами зору, координації рухів, мовним апаратом і т.д.

Симптоматологію провокує тиск на окремі ділянки головного мозку. Зазвичай доктор на самому початку виконує неврологічне обстеження, за результатом якого перевіряються рефлекси, функції зору, слуху, мозочка і вестибулярного апарату. Крім того, вдаються до обов’язкових способів діагностування, серед яких:

 • Аналіз крові — лабораторне дослідження доступне для виявлення такого новоутворення, як менінгіома.
 • Електроенцефалограма — за допомогою даної методики проводиться вимірювання, в ході якого електрострум проходить через мозок та фіксує активність головного мозку.
 • Ангіографія — дослідження, де використовується контрастуюча речовина, яка вводиться ін’єкцією та виділяє кровоносні судини в мозку. Цей метод використовують для виявлення інтенсивності постачання ракової пухлини кров’ю. Ангіографію застосовують в якості підготовки перед оперативним втручанням або як додатковий спосіб діагностування.
 • МРТ — магнітно-резонансна томографія. Використовуються магнітні хвилі, які дають можливість отримати чітку пошарову картинку про стан головного мозку.
 • МРС — магнітно-резонансна спектроскопія. Допомагає визначити характер і хімічний профіль новоутворення.
 • КТ — комп’ютерна томографія. Метод діагностики застосовується для візуалізації головного мозку.
 • ПЕТ — позитивно-емісійна томографія. Дозволяє виявити в головному мозку рецидиви, але активного поширення не отримала, так як має низьку специфічність і дорого обходиться.

Найбільш достовірний прогноз ракової пухлини головного мозку дає біопсія. У період проведення операції докторами витягується частинка пухлини для визначення її класифікації. Іноді хірург в процесі біопсії може відразу видалити всю пухлину.

Способи лікування

Вибір методики лікування залежить від загального стану пацієнта, ступеня зростання новоутворення і клініки патології. Традиційно застосовується кілька підходів до лікування:

 • Консервативне лікування. В даному випадку використовуються методи, які скорочують вірогідність подальшого розростання новоутворення. При лікуванні консервативними способами на початкових стадіях і при неможливості виконати операцію призначається курс медикаментозних засобів, а також альтернативні способи контролю над зростанням утворення. Для цього була розроблена методика узконаправленого випромінювання, при якій радіоактивний ізотоп влаштовують в зону, розташовану поруч з раковим утворенням. Таким чином відбувається опромінення новоутворення і клітини пухлини гинуть. Так можна досягти повного лікування.
 • Радикальна терапія виконується при найсильнішому збільшенні обсягу новоутворення або при злоякісній природі пухлини.
  У зв’язку з тим, що менінгіома — це зазвичай доброякісна пухлина, то для лікування часто застосовується хірургічний метод.

При видаленні важливо усунути і волокна пухлини, що вразили тканини навколо. Але це може бути дуже небезпечно, коли вражена тканина мозкової оболонки або венозні синуси. Наслідки такого оперативного втручання можуть негативно позначитися на якості життєдіяльності пацієнта, тому в даному випадку розумніше буде залишити частину пухлинних тканин з подальшим постійним наглядом за її ростом. Злоякісні пухлини можуть рецидивувати і вимагають повторних оперативних втручань. Нерідко застосовуються методики променевої терапії, особливо тоді, коли повністю видалити пухлину хірургічним шляхом неможливо. Також застосовують велику дозу рентгенівського опромінення для того, щоб ліквідувати аномальні клітини.

Традиційна променева терапія дає слабкий ефект в разі менингиом великого розміру. Якщо пухлина локалізувалася в важкодоступних для нейрохірурга місцях або поруч розташовуються області, пошкодження яких загрожує порушенням функцій життєдіяльності пацієнта, то використовують стереотаксичні способи. Ефективніше лікування пухлин до 3,5 см, але методика успішно використовується і для терапії великих новоутворень.

Стереотаксичні методики засновані на прицільному опроміненні пухлинних структур променями, розташованими під різними кутами. Часто стереотаксична радіохірургія використовується спільно з традиційною хірургією. Це виправдано, коли пухлину видаляти не можна або небезпечно. Ефективність даної методики становить приблизно 93%. Хіміотерапія не застосовується в лікуванні доброякісних менінгіом. Систематичне медичне обстеження і лікування допоможе запобігти переродженню доброякісної пухлини в злоякісну патологію.

Тільки лікар може призначити терапію. Самостійно лікувати менінгіому не можна, так як можуть бути протипоказання, які призведуть до негативних наслідків. При менінгіомі протипоказані медикаменти, види мануальної і терапевтичної дії, які провокують стрімкий ріст клітин пухлини. Так, не можна приймати ноотропні речовини, вітаміни групи В і медикаменти, які покращують обмін речовин. Лікування гомеопатією має узгоджуватися з лікуючим лікарем.

Дуже важливо не допустити стрімкого збільшення новоутворення і його розростання, а також переродження новоутворення в онкологічну патологію. При виявленні пухлини у жінки строго заборонено приймати гормональні протизаплідні препарати. В період розвитку доброякісного або злоякісного новоутворення у пацієнта спостерігаються проблеми з функціонуванням мозку, які пов’язані зі зростаючим тиском на м’які тканини. Після того, як утворення буде видалено, мозковим тканинам потрібен час, щоб прийти до норми.

Реабілітація триває від декількох тижнів до 6 місяців в залежності від тяжкості стану людини. Для відновлення знадобиться призначення лікувальної фізкультури, а також додаткових процедур, які запустять провідність нервової і м’язової системи. Кращий ефект показала комплексна терапія. Залежно від стану, в якому знаходиться людина, їй може бути призначено:

 • Голковколювання. Запускає роботу нервових закінчень і допомагає нормалізувати чутливість ніг, впоратися з онімінням.
 • Фармакологічні речовини. Після хірургії підтримують стан людини і дають захист від відновлення патології. Так, лікар може призначити медикаменти, що знижують внутрішньочерепний тиск, що виникає внаслідок проведеної хірургії. Іноді може знадобитися замінююча терапія.
 • ЛФК. Термін реабілітаційного періоду багато в чому залежить від зусиль і настрою самої людини. В період занять ЛФК з часом відновиться втрачена рухливість і інші функції. Фізкультура починається з басейну.
  Профілактичних заходів, які стосуються менінгіоми головного мозку, на сьогодні немає. Лікарі радять лише вести здоровий спосіб життя: відмовитися від шкідливих звичок, харчуватися корисною їжею і піклуватися про своє здоров’я.

Лікування менінгіоми без операції в TomoClinic

Точно так, як апарат КТ відкрив нову еру в отриманні медичних знімків, система томотерапіі американської компанії Accuray створила нову епоху в променевій терапії. Епоху, де в пріоритеті — якість життя хворої людини. В TomoClinic використовується радіотерапевтична система Tomo HD — золотий стандарт серед апаратів для віддаленої променевої терапії. У ній поєднується інноваційна технологія формування пучка випромінювання та щоденний контроль стану пацієнта і новоутворення по зробленим контрольним знімкам.

Лікування променевою терапією

Фокусуючи радіаційні промені навколо ураженої області, обробка відбувається при кожному обертанні по зрізах пухлини. При цьому здорові прилеглі тканини навколо не будуть зачіпатися, піддаючись лише слабкому радіаційному опроміненню. Лікарі TomoClinic готові взятися за найскладніші випадки.

Це дає можливість і лікарям, і пацієнтам бути впевненими у високій ефективності і безпеці виконуваної терапії. У ситуаціях, коли інше обладнання променевої терапії не дає результату, TomoTherapy® досягає мети з мінімальним рівнем опромінення здорових органів і тканин людини. Апарат томотерапіі комбінує в собі методику зрізу КТ з променевою терапією модульованої інтенсивності.

Апарат визначає контури новоутворення і здорові тканини, які його оточують, для установки дозування опромінення. Після отримання даних зрізу комп’ютерної томографії TomoTherapy® HD застосовує багатопелюстковий коліматор, який контролюється ПК, для регулювання рівня інтенсивності і форми радіації. «Пелюстки» коліматора розкриваються і закриваються, направляючи промінь виключно на новоутворення, не ушкоджуючи прилеглі тканини. Промінь може обертатися на 360 градусів, при цьому опромінюючи пухлину максимально точно.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію менінгіоми:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), meningioma — менінгіома
https://www.esmo.org/Guidelines (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), meningioma — менінгіома
Central_Nervous_System_Cancers, meningioma — менінгіома

Наслідки і прогноз

У разі, коли у людини була виявлена ​​доброякісна чітко окреслена менінгіома, що не проростає в навколишні тканини, фахівці прогнозують повне одужання. Але навіть доброякісні пухлини можуть рецидивувати в 3 відсотках випадків. Атипові рецидивують в 38%, злоякісні — в 78%.

Треба сказати і про 5-річний індекс рецидивування пухлини в залежності від місця, де вона була локалізована. Найнижчий індекс (3%) — у пухлин, розташованих у склепінні черепа. Розташовані в області турецького сідла пухлини мають індекс 19%, а розташовані в області тіла клиноподібної кістки починають рости знову протягом п’яти років в 34% випадків. Найбільший індекс рецидивування мають пухлини в області крил клиноподібної кістки і синуса, він становить від 60 до 100%.

Відповідальне ставлення до свого здоров’я і своєчасна діагностика допоможе впоратися з будь-яким новоутворенням.

Менінгіома
-1-e1712498331436

Записатися на прийом

Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  крулько

  Онкологічні захворювання

  Бранхіогенний рак

  Бранхіогенний рак

  Первинна пухлина має щільну консистенцію і утворюється із залишків ...

  Детальніше
  Гермінома

  Гермінома

  Гермінома — це дизоногенетична пухлина, що локалізується в глибинни...

  Детальніше
  Астроцитома

  Астроцитома

  Астроцитома головного мозку — це гліальна пухлина, що розвивається ...

  Детальніше
  Медулобластома

  Медулобластома

  Медулобластома (medulloblastoma) — злоякісна пухлина з медулобласті...

  Детальніше

  Наші переваги!

  Ласкаво просимо в клініку де відбувається магія повного медичного циклу, де лікарі професіонали.

  • 1

   Повний цикл лікування в одному місці

   Tomoclinic випереджає сучасні стандарти лікування, застосовуючи провідні методики у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Наша клініка надає повний цикл обслуговування. Можна отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного лікування в одному місці.

  • 2

   Комплексний підхід у лікуванні раку

   У TomoClinic рішення про тактику лікування приймає консиліум фахівців – мультидисциплінарна комісія, в яку входять лікарі різних профілів. Такий підхід відповідає світовим стандартам. Учасники такої лікувальної групи узгоджують індивідуальний план лікування, який може включати опромінення пухлини, хіміотерапевтичне лікування та оперативне втручання. В результаті, кожен пацієнт отримує ефективне лікування, що вражає пухлину точно в ціль і є щадним до здорових тканин. Тим самим ми зберігаємо якість життя людини.

  • 3

   Висока діагностична точність

   Ми діагностуємо пухлини будь-якого розміру, складності, форми і локалізації. Досвід наших фахівців, сучасне обладнання та співпраця з кращими патоморфологічними лабораторіями гарантує високу точність діагностики.

  • 4

   Унікальне для України обладнання

   У TomoClinic найкраще обладнання від провідних світових виробників. Ми не визнаємо компромісів у боротьбі з раком.

  • 5

   TomoTherapy® HD – революційний метод променевої терапії

   Унікальна для України система Томотерапії дозволяє опромінювати пухлини складних форм і великих розмірів, а також метастази, і при цьому максимально захищає здорові органи і тканини. Така радіотерапія, знищуючи пухлину, зберігає людині високу якість життя – пацієнт може жити так само повноцінно, як і до хвороби.

  • 6

   Об’єктивна оцінка стану пацієнта

   У TomoClinic можна провести найбільш точну оцінку ефективності променевої терапії або хіміотерапії за допомогою МРТ-дослідження. Ми будемо раді дати об’єктивну оцінку стану пацієнта нашого центру або інших клінік під час або після проведеного лікування.

  Ви можете записатися на прийом Просто заповніть форму і ми вам зателефонуємо

   Записатися на консультацію
   Записатися на консультацію
   переваги діагностики

   Залишились питання?

   Поставте своє питання і ми відповімо на нього найближчим часом

    запис кроп
    Доверху