Діагностика
Прогноз даної патології головного мозку зробити складно, не проводячи спеціальних медичних обстежень, так як на початку розвитку прояв пухлинного процесу може бути слабким і встановити правильний діагноз стає дуже складно. Симптоматологія менінгіоми зазвичай пов’язана з розвитком проблем з пам’яттю, слуховим апаратом, органами зору, координації рухів, мовним апаратом і т.д.
Симптоматологію провокує тиск на окремі ділянки головного мозку. Зазвичай доктор на самому початку виконує неврологічне обстеження, за результатом якого перевіряються рефлекси, функції зору, слуху, мозочка і вестибулярного апарату. Крім того, вдаються до обов’язкових способів діагностування, серед яких:
- Аналіз крові — лабораторне дослідження доступне для виявлення такого новоутворення, як менінгіома.
- Електроенцефалограма — за допомогою даної методики проводиться вимірювання, в ході якого електрострум проходить через мозок та фіксує активність головного мозку.
- Ангіографія — дослідження, де використовується контрастуюча речовина, яка вводиться ін’єкцією та виділяє кровоносні судини в мозку. Цей метод використовують для виявлення інтенсивності постачання ракової пухлини кров’ю. Ангіографію застосовують в якості підготовки перед оперативним втручанням або як додатковий спосіб діагностування.
- МРТ — магнітно-резонансна томографія. Використовуються магнітні хвилі, які дають можливість отримати чітку пошарову картинку про стан головного мозку.
- МРС — магнітно-резонансна спектроскопія. Допомагає визначити характер і хімічний профіль новоутворення.
- КТ — комп’ютерна томографія. Метод діагностики застосовується для візуалізації головного мозку.
- ПЕТ — позитивно-емісійна томографія. Дозволяє виявити в головному мозку рецидиви, але активного поширення не отримала, так як має низьку специфічність і дорого обходиться.
Найбільш достовірний прогноз ракової пухлини головного мозку дає біопсія. У період проведення операції докторами витягується частинка пухлини для визначення її класифікації. Іноді хірург в процесі біопсії може відразу видалити всю пухлину.
Способи лікування
Вибір методики лікування залежить від загального стану пацієнта, ступеня зростання новоутворення і клініки патології. Традиційно застосовується кілька підходів до лікування:
- Консервативне лікування. В даному випадку використовуються методи, які скорочують вірогідність подальшого розростання новоутворення. При лікуванні консервативними способами на початкових стадіях і при неможливості виконати операцію призначається курс медикаментозних засобів, а також альтернативні способи контролю над зростанням утворення. Для цього була розроблена методика узконаправленого випромінювання, при якій радіоактивний ізотоп влаштовують в зону, розташовану поруч з раковим утворенням. Таким чином відбувається опромінення новоутворення і клітини пухлини гинуть. Так можна досягти повного лікування.
- Радикальна терапія виконується при найсильнішому збільшенні обсягу новоутворення або при злоякісній природі пухлини.
У зв’язку з тим, що менінгіома — це зазвичай доброякісна пухлина, то для лікування часто застосовується хірургічний метод.
При видаленні важливо усунути і волокна пухлини, що вразили тканини навколо. Але це може бути дуже небезпечно, коли вражена тканина мозкової оболонки або венозні синуси. Наслідки такого оперативного втручання можуть негативно позначитися на якості життєдіяльності пацієнта, тому в даному випадку розумніше буде залишити частину пухлинних тканин з подальшим постійним наглядом за її ростом. Злоякісні пухлини можуть рецидивувати і вимагають повторних оперативних втручань. Нерідко застосовуються методики променевої терапії, особливо тоді, коли повністю видалити пухлину хірургічним шляхом неможливо. Також застосовують велику дозу рентгенівського опромінення для того, щоб ліквідувати аномальні клітини.
Традиційна променева терапія дає слабкий ефект в разі менингиом великого розміру. Якщо пухлина локалізувалася в важкодоступних для нейрохірурга місцях або поруч розташовуються області, пошкодження яких загрожує порушенням функцій життєдіяльності пацієнта, то використовують стереотаксичні способи. Ефективніше лікування пухлин до 3,5 см, але методика успішно використовується і для терапії великих новоутворень.
Стереотаксичні методики засновані на прицільному опроміненні пухлинних структур променями, розташованими під різними кутами. Часто стереотаксична радіохірургія використовується спільно з традиційною хірургією. Це виправдано, коли пухлину видаляти не можна або небезпечно. Ефективність даної методики становить приблизно 93%. Хіміотерапія не застосовується в лікуванні доброякісних менінгіом. Систематичне медичне обстеження і лікування допоможе запобігти переродженню доброякісної пухлини в злоякісну патологію.
Тільки лікар може призначити терапію. Самостійно лікувати менінгіому не можна, так як можуть бути протипоказання, які призведуть до негативних наслідків. При менінгіомі протипоказані медикаменти, види мануальної і терапевтичної дії, які провокують стрімкий ріст клітин пухлини. Так, не можна приймати ноотропні речовини, вітаміни групи В і медикаменти, які покращують обмін речовин. Лікування гомеопатією має узгоджуватися з лікуючим лікарем.
Дуже важливо не допустити стрімкого збільшення новоутворення і його розростання, а також переродження новоутворення в онкологічну патологію. При виявленні пухлини у жінки строго заборонено приймати гормональні протизаплідні препарати. В період розвитку доброякісного або злоякісного новоутворення у пацієнта спостерігаються проблеми з функціонуванням мозку, які пов’язані зі зростаючим тиском на м’які тканини. Після того, як утворення буде видалено, мозковим тканинам потрібен час, щоб прийти до норми.
Реабілітація триває від декількох тижнів до 6 місяців в залежності від тяжкості стану людини. Для відновлення знадобиться призначення лікувальної фізкультури, а також додаткових процедур, які запустять провідність нервової і м’язової системи. Кращий ефект показала комплексна терапія. Залежно від стану, в якому знаходиться людина, їй може бути призначено:
- Голковколювання. Запускає роботу нервових закінчень і допомагає нормалізувати чутливість ніг, впоратися з онімінням.
- Фармакологічні речовини. Після хірургії підтримують стан людини і дають захист від відновлення патології. Так, лікар може призначити медикаменти, що знижують внутрішньочерепний тиск, що виникає внаслідок проведеної хірургії. Іноді може знадобитися замінююча терапія.
- ЛФК. Термін реабілітаційного періоду багато в чому залежить від зусиль і настрою самої людини. В період занять ЛФК з часом відновиться втрачена рухливість і інші функції. Фізкультура починається з басейну.
Профілактичних заходів, які стосуються менінгіоми головного мозку, на сьогодні немає. Лікарі радять лише вести здоровий спосіб життя: відмовитися від шкідливих звичок, харчуватися корисною їжею і піклуватися про своє здоров’я.