Що таке біопсія легень під контролем КТ?
Це один з новітніх методів діагностики, що використовує метод комп’ютерної томографії, який допомагає визначити вузол або аномалію (масу) і взяти зразок тканини для дослідження під мікроскопом. Метод малоінвазивний і не вимагає загальної анестезії.
Дослідження необхідно провести, якщо у вас на рентгенограмі або на КТ лікар виявить підозрілу ділянку. Тільки результат гістологічного аналізу тканини дозволить точно визначити, що це: доброякісний вузол запального характеру або т. з. псевдопухлина, наприклад, абсцес легень або туберкульоз, або первинна пухлина, або метастаз. Саме від результату буде залежати план лікування.
Чому важливо провести біопсію легень при виявленні аномальної ділянки на знімку?
Проблема захворювань грудної клітини — легень і середостіння — у всьому світі стоїть дуже гостро, не тільки в Україні. Рак легень стабільно входить у першу «п’ятірку» за смертністю, а серед чоловіків посідає перше місце. Підступність хвороби в тому, що вона може маскуватися під бронхіт, пневмонію і т. і., та виявляють її часто на пізній стадії. Масштаби катастрофи в нашій країні явно недооцінені. Тому будьте уважні до себе. Чим раніше виявити рак, тим вище шанси на успіх лікування.
Як проходить процедура взяття біопсії під контролем КТ?
КТ-сканер являє собою велику машину, що має отвір, а в центрі короткий тунель. Ви будете лежати на діагностичному столі, який заходить у цей тунель і виходить з нього. Під безперервним контролем КТ-навігації наш досвідчений фахівець, інтервенційний радіолог, введе голку в шкіру і буде просувати її в осередок ураження. Вам потрібно лежати спокійно, намагатися не розмовляти і виконувати команди лікаря.
У кожен момент часу завдяки скануванню фахівець контролює, де знаходиться кінчик голки, де мішень (вузол або маса), де критичні органи, які дуже важливо не зачепити. Робить забір матеріалу так, щоб було не менше двох зразків, — два-три оптимально для подальших досліджень під мікроскопом. Величезна перевага КТ-сканування ще і в тому, що лікар миттєво може побачити можливе ускладнення і відразу вжити заходів, щоб усунути його. За відгуками наших пацієнтів, немає особливих хворобливих відчуттів, діє місцева анестезія. Таким чином, процедуру трансторакальної біопсі можна сміливо назвати прицільною біопсією.
Як підготуватися до трансторакальної біопсії?
Вам необхідно здати на аналіз кров, щоб лікарі знали, чи все нормально зі згортанням, і переконалися, що немає ризику кровотечі. Крім того, потрібно пройти електрокардіографію і КТ з контрастом. Чому саме з контрастом? Тому що в цьому випадку на знімках дуже добре видно судини, і фахівець зрозуміє, як виконати біопсію безпечно, щоб не зачепити їх. КТ можна пройти за два-три тижні або безпосередньо перед процедурою.
Ви повинні повідомити лікаря про препарати, які приймаєте, в тому числі і про трав’яні домішки; розповісти, чи є у вас алергічні реакції, особливо на анестезію. Лікар може порадити вам припинити прийом аспірину або іншого препарату для розрідження крові протягом нетривалого періоду часу до процедури.
Також повідомте лікаря про недавні захворювання або хронічні хвороби, якщо вони у вас є. Якщо у вас цукровий діабет і ви приймаєте інсулін, слід поговорити з фахівцем, тому що може знадобитися коригування вашої звичайної дози інсуліну.
Жінкам потрібно завжди інформувати лікаря, якщо є ймовірність вагітності. Деякі процедури з використанням променевих методів, як правило, не виконують під час вагітності, оскільки опромінення може бути шкідливим для плода.
Які існують протипоказання до проведення трансторакальної біопсії?
Протипоказанням може бути порушення роботи серця, а саме аритмія. У такому випадку необхідна консультація кардіолога, який призначить лікування. Якщо після лікування стан стабілізується, можна проходити процедуру біопсії.
Ми завжди заздалегідь попереджаємо пацієнтів про необхідність лікування, якщо є аритмія. Особливо це важливо для людей, які прибувають до нас з інших міст чи сіл, щоб їм не довелося повертатися назад через неможливість провести процедуру без попереднього лікування аритмії.
Що відбувається після процедури?
Ви будете протягом двох-трьох годин лежати: перебувати в клініці під наглядом медперсоналу. Після цього буде проведений контроль, низькодозове КТ, щоб лікарі могли переконатися, що відсутні ускладнення. Якщо все добре і немає ускладнень, ви зможете поїхати додому. Якщо є які-небудь ускладнення, лікарі приймуть заходи для їх усунення і, можливо, ви залишитеся на ніч у клініці.
Які переваги трансторакальної біопсії?
- Малотравматична (малоінвазивна) процедура, яка, на відміну від хірургічної біопсії, не вимагає розрізів і загальної анестезії.
- Найвища точність і надійність методу для діагностики доброякісних і злоякісних вузлів і мас.
- Мінімальний ризик ускладнень.
- Процедура, як правило, безболісна, а її результати такі ж високоточні, як і при проведенні біопсії з видаленням зразка тканини хірургічним методом.
- Час відновлення нетривалий, і ви можете незабаром повернутися до своєї звичайної діяльності.
Величезне значення має правильне планування — це одна з найважливіших задач інтервенційного радіолога. Адже людина дихає, всі органи знаходяться в русі, і потрібно дуже точно потрапити в рухому мішень. А найголовніше, що за результатами ми можемо встановити діагноз, визначити тип пухлини, якщо процес злоякісний, і розробити правильний план лікування в будь-якому випадку.
Важливо. Трансторакальна біопсія під постійним контролем КТ — унікальний для України метод діагностики захворювань легень і середостіння. TomoClinic — один з небагатьох онкологічних центрів, де цей метод застосовують широко і успішно. Нерідкі випадки, коли пацієнти зверталися до нас за допомогою з вердиктом «метастази в легені», а наші фахівці за результатами біопсії знімали онкологічний діагноз.
До кого звернутися з питаннями?
У разі виникнення проблем, пов’язаних з діагностикою хвороб легень або середостіння, або виникненні питань, телефонуйте за номером який бачите на сайті — дзвінок безкоштовний з мобільних і стаціонарних телефонів по Україні.