КТ органів грудної клітки та середостіння
КТ грудної клітки та середостіння — це неінвазивний метод візуалізації, що дозволяє отримати детальні зображення легень, серця, судин, бронхів, лімфатичних вузлів і структур середостіння. Призначається при підозрі на пухлини, запальні процеси, тромбози, вади серця, захворювання легенів, травми або патології великих судин.
Це дослідження допомагає діагностувати рак легенів, лімфоми, емболії легеневої артерії, аневризми та інші захворювання, що потребують точної оцінки анатомії та функціонального стану органів грудної клітки.
КТ органів грудної клітки: що показує?
Як правило, КТ органів грудної клітки та середостіння проводять як доповнення до рентгенографії. Технологія комп’ютерної томографії передбачає отримання високоточних, інформативних знімків перерізу тіла завдяки використанню рентгенівського випромінювання. Але на відміну від рентгенографії, зображення КТ демонструють досліджуваної області в тривимірній проекції та великої кількості зрізів з кроком від півміліметра.
Що входить у КТ грудної клітки?
Забезпечується візуалізація у високій роздільній здатності легеневої тканини, кісткових структур, органів середостіння, м’яких тканин грудної стінки. На зображеннях відображаються елементи скелета грудної клітки (хребці та ребра), легені та дихальні шляхи, органи середостіння (серце, великі судини, лімфатичні вузли, грудна частина стравоходу та тимус).
Комп’ютерна томографія дозволяє виявити запальні процеси, патологічні зміни тканини (наприклад, при туберкульозі), доброякісні та злоякісні пухлини, травматичні ушкодження кісток та органів, аномалії розвитку та інші патології.
Показання до КТ грудної клітки
КТ грудної клітки призначається при встановлених діагнозах та підозрі на:
- Пневмонію, яку неможливо визначити за допомогою рентгенографії;
- Доброякісні та злоякісні пухлини легень та органів середостіння;
- Метастази в лімфовузли та органи грудної клітки;
- Плеврит;
- Лімфоаденопатію, лімфогранулематоз;
- Діафрагмальну килу, параліч діафрагми;
- Профзахворювання легень;
- Туберкульоз, саркоїдоз;
- Паразитарні кісти легень;
- Абсцес;
- Медіастініт;
- Аномалії розвитку;
- Ателактаз;
- Інфаркт-пневмонію.
КТ середостіння та органів грудної клітки проводиться, коли необхідно оцінити динаміку лікування при патологіях легень, виявлено зміни неясного походження на знімках рентгенографії, на етапі підготовки до оперативного втручання. При встановленому під час рентгенографії діагнозі комп’ютерна томографія дозволяє визначити розмір пухлини, ступінь її проростання, посегментну локалізацію вогнищ.
КТ органів грудної клітки з контрастуванням
У ситуаціях, коли потрібна посилена візуалізація структур для визначення розташування та меж пухлини, виконується КТ органів грудної клітки з контрастуванням. Для цього перед скануванням внутрішньовенно вводиться контрастна речовина із вмістом йоду: препарат має властивість накопичуватися в ділянках зі зміненою щільністю та посиленим кровопостачанням, що характерно для патологічно змінених тканин.
Непроникний для рентгенівського випромінювання йод контрастує такі зони, забезпечуючи більш точну та детальну візуалізацію на зображенні.
Протипоказаннями до КТ з контрастним посиленням є алергія на йод, деякі хвороби щитовидної залози, ниркова та печінкова недостатність.
КТ грудної клітки: як проходить?
Перед процедурою пацієнт знімає металеві предмети та прикраси, розташовується на рухомому столі, який під час сканування проходить через кільце томографа. Дослідження займає від 15 до 30 хвилин, безпосередньо під час сканування пацієнт повинен залишатися нерухомим, щоб забезпечити високу точність зображень без розмитих ділянок.
Список літератури:
-
Прокоп М. Спіральна і багатошарова комп’ютерна томографія. Навчальний посібник. В 2-х томах. 2020 рік Том 2.
-
Webb, W. R., Higgins, C. B. Thoracic Imaging: Pulmonary and Cardiovascular Radiology. Elsevier, 2016. Джерело: www.google.com.ua/books/
-
Хофер М. Комп’ютерна томографія. Базове керівництво 3-є видання
Для запису на КТ органів грудної клітки та середостіння у Кропивницькому зателефонуйте за номером 0 800 33 59 04 або скористайтесь формою на сайті.