КТ гіпофізу, КТ турецького сідла
КТ гіпофізу, КТ турецького сідла — це сучасний метод діагностики, що використовує рентгенівські промені для отримання детальних зображень турецького сідла, особливої кісткової структури в основі черепа. Турецьке сідло виконує важливу анатомічну функцію, оскільки в ньому знаходиться гіпофіз — основна залоза ендокринної системи, що регулює вироблення гормонів, які впливають на різні фізіологічні процеси в організмі, включаючи зростання, метаболізм, репродукцію та інші функції.
КТ гіпофізу, КТ турецького сідла: Показання
Однією з основних причин призначення КТ гіпофізу є підозра на новоутворення, такі як аденоми гіпофізу. Аденоми можуть бути гормонально активними або неактивними та викликати різноманітні симптоми, такі як порушення зору, головні болі, зміни в рівні гормонів. КТ дозволяє виявити навіть невеликі пухлини гіпофізу та оцінити їх розмір, форму і взаємодію з навколишніми структурами, включаючи зорові нерви.
Комп’ютерна томографія турецького сідла може бути рекомендована в таких випадках:
- Підвищення певних гормонів у крові (наприклад, підвищення пролактину).
- Головний біль невідомої етіології.
- Погіршення зору.
- Збільшення розмірів кистей або стоп (акромегалія).
- Зниження статевого потягу та імпотенція (не обґрунтовані іншими причинами).
- Дисменорея і безпліддя у жінок.
- Випадання волосся на тілі, набір маси тіла.
- Низький зріст.
- Зниження міцності кісток.
- Якщо МРТ протипоказана (напр, у пацієнтів із наявністю імплантатів або електронних девайсів у мозку чи очах).
- Перед хірургічною операцією.
- Як післяопераційний контроль.
КТ гіпофізу, КТ турецького сідла: Що показує?
Візуалізація за допомогою комп’ютерної томографії дає змогу:
- Виявляти вроджені аномалії (напр, частково порожнє турецьке сідло).
- Визначити розмір і розташування гіпофіза по відношенню до навколишніх структур.
- Виявити пухлинні утворення і метастази.
- Проводити моніторинг ефективності медичних, хірургічних або променевих методів лікування патологій цієї ділянки.
КТ гіпофізу та КТ турецького сідла дає змогу виявити такі патології:
- Аденома гіпофіза
- Аневризма
- Кісти
- Метастази
- Абсцес
- Крововилив у гіпофіз
- Хордома
- Краніофарингіома
- Менінгіоми.
КТ турецького сідла, гіпофізу з контрастом
Комп’ютерна томографія з контрастним посиленням дає змогу візуалізувати судини, оцінити характеристики накопичення в патологічному осередку. Пацієнту внутрішньовенно вводять спеціальну йодовмісну речовину, яка контрастує судини і м’які тканини протягом декількох хвилин. Контраст виводиться з організму природним шляхом протягом доби, тому рекомендується пити більше води після обстеження.
КТ гіпофізу, КТ турецького сідла: Протипоказання
Перед виконанням діагностики необхідно проконсультуватися з лікарем і отримати направлення на цей вид обстеження. КТ гіпофізу, КТ турецького сідла передбачає використання рентгенівського випромінювання. Сучасний мультиспіральний томограф TOSHIBA Prime 160 знижує променеве навантаження на організм пацієнта до мінімальних значень, проте все одно існують деякі обмеження для її проведення. Вагітним жінкам і дітям вона призначається в екстрених випадках. Жінкам у період лактації слід утриматися від годування протягом наступних 24 годин після проведеного дослідження.
До обмежень також належить вага пацієнта, оскільки конструкція нашого апарату дає можливість проводити КТ-діагностику людям з масою тіла до 160 кг.
Зазвичай процедуру КТ турецького сідла проводять без контрастування, однак за необхідності детального вивчення судинних структур і визначення поширеності пухлинного процесу процедуру проводять із введенням спеціальної контрастної речовини. Основні протипоказання при застосуванні КТ з контрастом:
- індивідуальна непереносимість контрасту, важкі реакції на контрастні препарати в анамнезі;
- ниркова або печінкова недостатність;
- важка форма цукрового діабету.
КТ гіпофізу, КТ турецького сідла: Підготовка
Наші рекомендації при підготовці до обстеження на комп’ютерному томографі:
- взяти направлення у лікуючого лікаря на цей вид діагностики;
- підготувати всю наявну документацію, пов’язану із захворюванням, за наявності взяти попередні результати досліджень.
Спеціальної підготовки до процедури обстеження КТ турецького сідла без контрастування не потрібно. Якщо призначено КТ із введенням контрастного препарату, необхідно щонайменше за 2-3 години до процедури утриматися від приймання їжі. Прийом ліків не обмежується.
КТ гіпофізу, КТ турецького сідла: Як проходить?
Перед проведенням процедури необхідно зняти з себе всі металеві предмети (наприклад, ювелірні вироби, зубні протези, слуховий апарат, пірсинг), оскільки вони можуть зіпсувати якість візуалізації та викликати артефакти зображень.
Пацієнт лягає в горизонтальному положенні на стіл томографа. Важливо лежати нерухомо, оскільки від цього безпосередньо залежить якість знімків. Пересувний стіл переміщують всередину кільцевої частини томографа і починається сканування досліджуваної ділянки. Весь процес повністю безпечний і безболісний. Низка пошарових знімків (зрізів) передається на комп’ютер, де з них формується 3D-зображення. Медичний персонал перебуває в сусідній кімнаті для контролю за перебігом дослідження, Ви можете зв’язатися з ним за потреби за допомогою приладу для внутрішнього зв’язку. Під час процедури пацієнт може почути звукові сигнали, пов’язані з роботою апарату.
Комп’ютерна томографія триває приблизно 2-3 хвилини, при введенні контрасту дослідження може зайняти до 15-20 хвилин. У процесі діагностики пацієнт не відчуває жодних дискомфортних відчуттів.
Після закінчення сканування лікар вивчає результати отриманого зображення і проводить аналіз результатів дослідження.
КТ турецького сідла ціна
Ви можете отримати більш детальну інформацію від адміністратора нашої клініки під час запису за телефоном.
Список літератури:
-
Прокоп М. Спіральна і багатошарова комп’ютерна томографія. Навчальний посібник. В 2-х томах. 2020 рік Том 2.
-
Smirnov, A. V., Likhter, A. I. Pituitary Adenomas and Other Sellar/Parasellar Lesions: Clinical and Radiological Diagnosis. Springer, 2020. Джерело: google.com.ua/books/
-
Хофер М. Комп’ютерна томографія. Базове керівництво 3-є видання