МРТ гіпофіза
МРТ гіпофіза залишається найпопулярнішою методикою діагностики систем організму, зокрема й ендокринних залоз. Робота магнітно-резонансного томографа ґрунтується на дії магнітного поля, у відповідь на яке реагують атоми водню в організмі. Коливання ядер атомів уловлюють спеціальні датчики апарату, після чого інформація передається на програмну частину обробки. На підставі отриманих відомостей вибудовується зображення досліджуваної області, на якому до найдрібніших елементів відображено стан тканин, наявність можливих змін та новоутворень.
Чому для дослідження перевагу надають переважно МРТ гіпофіза?
Справа в тому, що ця невелика залоза відіграє найважливішу роль в ендокринній регуляції всього організму, відповідаючи за роботу нервової системи, стан молочних залоз, нирок та надниркових залоз, гормональний баланс та функціонування інших ендокринних залоз. За статистикою 9 із 10 діагностованих внутрішньочерепних новоутворень припадають на гіпофіз, що актуалізує питання ефективного дослідження та виявлення патологій на ранніх стадіях. Розташування гіпофізу робить малоефективним застосування інших діагностичних технологій, тоді як МРТ, з її високим ступенем візуалізації м’яких тканин та структурних змін на ранніх стадіях, дозволяє зробити достовірний висновок. Процедура ефективна для встановлення діагнозу та комфортна для пацієнта.
МРТ гіпофіза: Що показує
МРТ гіпофізу ефективна при підозрі на пухлину. Метод дозволяє виявити новоутворення та визначити його розташування, оцінити стан прилеглих тканин, вплив пухлини на зоровий нерв, допомагаючи зробити висновок про характер та стадію захворювання.
Що показує МРТ гіпофіза?
- Кістозні утворення, що мають, як правило, дуже малі розміри. Найчастіше дрібні кісти не повʼязані із симптомами, а скарги з’являються пізніше, із ростом новоутворення;
- Пухлини злоякісного походження;
- Структурні зміни ендокринного характеру;
- Мікроаденоми розміром до 10 мм;
- Краніофарингіому – захворювання, яке діагностується переважно у дітей та супроводжується уповільненням росту, порушеннями зору та головними болями;
Рання діагностика цих та інших захворювань дозволяє своєчасно розпочати лікування та усунути причини порушень із мінімальними наслідками для організму.
МРТ головного мозку та МРТ гіпофізу: у чому різниця?
МРТ голови та МРТ гіпофіза – два різні діагностичні дослідження, цілі виконання яких також відрізняються. І в першому, і в другому випадку магнітно-резонансна томографія дає змогу виявити структурні порушення. При обстеженні мозку на знімках відображається стан гіпофіза, але, якщо потрібно детально оцінити саме цю ділянку, призначається власне МРТ гіпофіза.
Магнітно-резонансна томографія гіпофіза проводиться при підозрі на мікроаденоми, для візуалізації яких потрібна висока точність і роздільна здатність знімка при мінімальній товщині зрізів. МРТ мозку не дає такої можливості, тому дослідження гіпофіза проводиться окремо.
Якщо обстеження голови показано при постійних головних болях, непритомних станах, порушеннях зору та пам’яті, епілептичних нападах та паралічі м’язів, то МРТ гіпофіза є оптимальним методом діагностики при підозрі на мікроаденому, дисфункцію молочних залоз (дефіцит пролактину), безпліддя, гіпотиреоз, ожиріння, діабет та гіпофізарний нанізм (карликовість).
МРТ гіпофіза: Показання
Найчастіше МРТ застосовується для виявлення пухлин гіпофіза – доброякісних і злоякісних. Але не завжди показанням до обстеження є наявність діагностованого новоутворення. Якщо у пацієнта відзначаються скарги, які вказують на можливий розвиток того чи іншого захворювання, також видається направлення на МРТ. Це такі симптоми:
- Порушений обмін речовин (коливання ваги без причини);
- Постійний головний біль;
- Порушення зору чи очного тиску, неприємні відчуття в очах;
- Еректильна дисфункція у чоловіків;
- Порушення гормонального фону у жінок – недостатнє або надмірне вироблення статевих гормонів, порушення менструального циклу;
- Синдром Іценка-Кушінга;
- Надмірний синтез гормону пролактину;
- Висока активність гормонів;
- Порушення роботи ендокринних залоз організму.
При цих та деяких інших ознаках призначається МРТ гіпофіза у Кропивницькому.
МРТ гіпофіза: Протипоказання
Зробити МРТ гіпофіза можна за наявності показань до процедури, за направленням лікаря. Але існують і протипоказання до дослідження:
- Наявність кардіостимулятора;
- Перший триместр вагітності;
- Грудне вигодовування;
- Імплантати середнього вуха із металевим корпусом;
- Клаустрофобія;
- Наявність кровоспинних кліпс;
- Інсулінова помпа;
Наявність металевих пластин, феромагнітних сторонніх тіл в організмі.
МРТ гіпофіза з контрастом: показання та протипоказання
МРТ гіпофізу з контрастом призначається, коли необхідно посилити візуалізацію меж та структури пухлини. Для цього пацієнту внутрішньовенно вводиться спеціальний препарат на основі хелатних комплексів гадолінію: потрапляючи до кровоносної системи, речовина накопичується в ділянках зі зміненим обміном, підсвічуючі патологічні зміни на знімку.
Доза препарату, визначається лікарем індивідуально в кожному конкретному випадку. При цьому сама діагностична процедура виконується так само, як і без контрасту. Після дослідження пацієнту не потрібно дотримуватись жодних обмежень у прийомі їжі чи ліків – препарат сам виводиться з організму протягом доби. Дізнатись ціну МРТ гіпофізу з контрастом можна на сайті.
МРТ гіпофіза: Підготовка
Готуватись до МРТ гіпофіза не потрібно. З собою слід взяти результати минулих досліджень та витяг з історії хвороби, якщо такі документи є у пацієнта. Останній прийом їжі перед процедурою має бути за 3 години.
Як роблять МРТ гіпофіза
Безпосередньо перед обстеженням пацієнт знімає всі металеві предмети та прикраси, слуховий апарат, переодягається у спеціальний одяг для діагностики та лягає на рухомий стіл, який потім переміщується в тунель апарату. Далі фахівець вирушає до сусіднього кабінету, з якого спостерігатиме за ходом обстеження.
Саме сканування займає від 15 до 40 хвилин, під час яких пацієнту важливо зберігати нерухомість. Це забезпечить високу точність та деталізацію знімків без розмитих ділянок. Далі отримана інформація обробляється на спеціальному комп’ютерному комплексі, на основі чого вибудовуються зображення досліджуваної області. Знімок із висновком фахівця видається пацієнтові приблизно через 24 години.
МРТ набула широкого застосування у тому числі завдяки відсутності побічних ефектів після процедури. Це неінвазивний метод, що не використовує іонізуючого випромінювання, завдяки якому вдається детально обстежити область та з високою достовірністю встановити діагноз. У поодиноких випадках можливі алергічні реакції на контрастний препарат, який вводиться перед МРТ із контрастом. Але статистика таких випадків набагато нижча, ніж, наприклад, під час проведення КТ з контрастом.
МРТ гіпофізу в TomoClinic: причини вибрати нас
Діагностичний центр TomoClinic виконує широкий спектр діагностичних досліджень, у тому числі МРТ гіпофізу. Чому варто звернутись до нас?
- Обстеження проводиться на сучасному обладнанні TOSHIBA Vantage TITAN 1.5T, що гарантує високу роздільну здатність та деталізацію відображення.
- Розшифрування знімків проводять кваліфіковані, досвідчені радіологи.
- З нами вам не потрібно гаяти час у черзі. Пацієнт приходить на призначений час, не простоюючи в очікуванні.
- Доброзичлива атмосфера та комфортні умови перебування для наших пацієнтів.
Високий рівень експертності медичного центру в діагностиці променевими та не променевими методами.
Щоб записатись на МРТ гіпофізу за прийнятною ціною, зателефонуйте нам або скористайтесь формою на сайті.
Список літератури та джерел:
-
-
Cappabianca P., Cavallo L. M., Colao A., Neuroendocrinology and Pituitary Imaging. Springer, 2020.
-
Kharchenko D. O., Diagnostic magnetic resonance imaging of the pituitary gland. Medizdat, 2021. Джерело: google.com.ua/books/
-
Bobrov S. N., MRI and pathology of the pituitary gland: a guide for physicians. Medicine, 2020