Що показує КТ-ангіографія сонних артерій
В основі технології комп’ютерної томографічної ангіографії лежить використання рентгенівського випромінювання. Рентген-промені мають властивість проникати крізь тканини та структури людського організму, втрачаючи частину енергії (обсяг втраченого випромінювання залежить від щільності тканини та деяких інших характеристик). Залишок енергії вловлюється датчиком комп’ютерного томографа, отримані дані обробляються, з урахуванням чого вибудовується діагностичне зображення досліджуваної області у багатьох зрізах, з можливістю реконструкції в різних проекціях.
КТ-ангіографія сонних артерій – відносно новий та мінімально інвазивний метод дослідження, що забезпечує точну діагностику судин. Для проведення обстеження внутрішньовенно вводиться контрастна речовина, після чого проводиться комп’ютерне сканування великих та середніх артерій. Препарат із вмістом йоду, потрапляючи в русло кровотоку, контрастує судини для їх кращої візуалізації.
Лише один дослідження КТ-ангіографії сонних артерій дозволяє проаналізувати басейни зовнішньої та внутрішньої сонних артерій, виявити патології судин Віллізієвого кола. Так, у ході дослідження вдасться не просто діагностувати, наприклад, атеросклеротичну бляшку, а й оцінити її структуру, розміри, й спрогнозувати ймовірність відриву і закупорки дрібної судини з наступними ускладненнями.
Доплерографія судин вважається альтернативою КТ, але цінність ультразвукового методу нівелює різниця в оцінці стенозу при використанні різного УЗД-обладнання. Тому саме КТ-ангіографія сонних артерій залишається «золотим стандартом» у діагностиці судин, зокрема при підготовці до операції та після неї, коли потрібно оцінити ефективність лікування.
КТ-ангіографія сонних артерій детально візуалізує судинне русло, що необхідно для вивчення стану артеріального кровотоку, діагностування інших патологій. Комп’ютерна томографічна ангіографія показує:
- Дугу аорти;
- Праву та ліву сонні артерії з їх гілками;
- Підключичні артерії;
- Хребетні артерії;
Діагностика дозволить своєчасно виявити патологічні зміни, встановити діагноз та розпочати ефективне лікування.
Показання до дослідження
Пацієнт спрямовується на КТ-ангіографію сонних артерій при підозрі на патологію або наявність таких діагнозів в анамнезі:
- Ушкодження судин травматичного характеру, порушення їх цілісності;
- Аневризма – стан, коли судинна стінка випинається і стоншується;
- Вроджені аномалії судин – перегини, надмірна звивистість артерій (кінкінг-синдром, койлінг-синдром);
- Пухлини в ділянці шиї, в які залучені судини;
- Відкладення бляшок холестерину зі звуженням просвіту артерій – атеросклероз;
- Тромбоз.
Лікар може направити на ангіографію сонних артерій за наявності таких симптомів:
- Порушена чи сплутана свідомість, неконтрольована агресія, підвищена нервозність чи плаксивість;
- Оніміння кінцівок, відчуття млявості, зокрема, в одній половині тіла;
- Порушення мови – ускладнений підбір слів у розмові, проблеми розуміння мови, нечітка і невиразна дикція;
- Запаморочення, головний біль, шум у вухах.
При подібній симптоматиці КТ-ангіографію сонних артерій часто призначають як додатковий метод для уточнення результатів УЗД-доплерографії.
Підготовка та проведення КТ-ангіографії сонних артерій
Не раніше, ніж за 14 днів до процедури пацієнт повинен здати аналіз крові на креатинін, необхідний для оцінки роботи нирок. При високих значеннях креатиніну, що вказують на ниркову недостатність, діагностика не проводиться. Також за кілька днів до сканування потрібно відмовитися від алкоголю та прийому цукрознижуючих препаратів на основі метформіну, а останній прийом їжі має бути за 3 години до КТ.
З собою треба взяти направлення від лікаря, результати минулих досліджень та виписку з історії хвороби. Безпосередньо перед скануванням пацієнт знімає металеві предмети та прикраси, знімні імпланти, після чого вкладається на рухомий стіл томографа, який під час сканування проходить через кільце томографа. Далі за допомогою автоматичного інжектора вводиться точно розрахована доза контрастної речовини, після чого виконується сканування вибраної області.
Радіолог спостерігає за процесом із сусіднього кабінету, при необхідності даючи вказівки через спікерфон.
Для запису зателефонуйте нам за номером 0 800 33 53 79 або скористайтесь формою на сайті.