КТ органів малого тазу (КТ ОМТ)
КТ органів малого тазу (КТ ОМТ) — це рентгенологічне дослідження, яке дозволяє отримати детальні зображення органів малого тазу, таких як сечовий міхур, простата, матка, яєчники та інші структури. Дослідження призначається для діагностики новоутворень, запальних процесів, травм, а також для оцінки стану після операцій. КТ ОМТ допомагає точно виявити патології, які не завжди видно на інших дослідженнях.
КТ органів малого тазу (КТ ОМТ): що показує?
Комп’ютерна томографія (КТ) призначають у разі захворювань органів малого тазу в чоловіків і жінок. Можливі патології, які можуть бути виявлені під час КТ у пацієнтів обох статей:
- травми і пошкодження кісток таза, куприка, крижів;
- злоякісні та доброякісні новоутворення;
- розриви органів;
- зміни в судинах;
- опущення або випадання прямої кишки, жіночих статевих органів, сечового міхура;
- рентгенпозитивні камені або пісок у сечовому міхурі.
За результатами дослідження лікар може оцінити стан куприка, кісток таза, крижів, м’язів тазового дна. Диференціальна діагностика патологій ділянки малого таза часто ускладнена наявністю схожих симптомів. Детальне обстеження спрощує постановку точного діагнозу.
КТ органів малого тазу (КТ ОМТ): показання
Показаннями до проведення КТ у чоловіків є доброякісні та злоякісні новоутворення простати, простатит, абсцес, везикуліт, аномалії розвитку органів сечостатевої системи. У жінок показаннями є опущення або випадання матки, підозри на розрив кісти або апоплексію яєчника, піхвові кровотечі неясної етіології.
Загальними показаннями до проведення КТ для пацієнтів обох статей є:
- травми кісток, органів і м’яких тканин малого таза;
- визначення новоутворень, оцінка їхнього характеру, ступеня поширення і розмірів;
- хронічні болі в ділянці крижів і малого таза;
- кістозні утворення;
- запальні захворювання органів і прилеглих тканин;
- абсцеси малого таза;
- підозра на скупчення рідини і крові;
- кісти яєчників і передміхурової залози;
- метастази в глибокі лімфовузли, проростання пухлин у сусідні органи, кістки;
- аномалії органів малого таза;
- діагностика під час підготовки до хірургічного втручання.
Наявність металу в організмі (протези, штифти, гвинти, пластинки) або імплантованих електронних пристроїв (водії ритму, інсулінові помпи) не є протипоказанням для проведення КТ органів малого таза, що є однією з найважливіших переваг методу для пацієнтів.
КТ органів малого тазу (КТ ОМТ) з контрастом
У переважній більшості випадків для виявлення пухлин, метастазів, кіст, абсцесів і судинних патологій проводять КТ з контрастуванням. Для цього пацієнту вводять внутрішньовенно спеціальний йодовмісний препарат. Протягом короткого часу він поширюється кровотоком, контрастує судини і м’які тканини. Після введення препарату внутрішньовенно може спостерігатися легка нудота і металевий присмак, жар у тілі. Однак ці реакції не несуть небезпеки для здоров’я, й швидкоминучі. Виводиться контрастна речовина природним шляхом протягом доби, тому рекомендується пити більше звичайної води для прискорення процесу очищення організму. Зазвичай йодні контрасти добре переносяться пацієнтами і не викликають алергічних реакцій.
Для безпечного проведення дослідження з контрастуванням необхідно мати на руках результати біохімічного аналізу крові на креатинін (терміном не пізніше двох тижнів). Нормальні значення цього показника свідчать про задовільну функцію нирок, що особливо важливо для повного виведення контрастної речовини з організму людини. Питання застосування контрастної речовини вирішується направляючим лікарем і лікарем-радіологом.
Якщо у вас є алергія на певні медикаменти або їхня непереносимість, потрібно заздалегідь сказати про це лікарю.
КТ органів малого тазу (КТ ОМТ): протипоказання
КТ органів малого таза передбачає використання рентгенівського випромінювання. Сучасний мультиспіральний томограф TOSHIBA Prime 160 знижує променеве навантаження на організм пацієнта до мінімальних значень, однак існують деякі обмеження для її проведення. Дітям і вагітним жінкам вона призначається у виняткових екстрених випадках. Жінкам у період лактації слід утриматися від годування протягом наступних 24 годин після проведеного дослідження.
До обмежень належить вага пацієнта, оскільки конструкція нашого апарату дає можливість проводити КТ-діагностику людям з масою тіла до 160 кг.
Основні протипоказання при застосуванні КТ з контрастом:
- індивідуальна непереносимість контрасту, важкі реакції на контрастні препарати в анамнезі;
- ниркова або печінкова недостатність;
- порушення продукції гормонів щитоподібної залози, гіпертиреоз;
- цукровий діабет у стадії декомпенсації.
КТ органів малого тазу (КТ ОМТ): підготовка
Рекомендуємо дотримуватися наших загальних рекомендацій перед проведенням сканування на комп’ютерному томографі:
- взяти направлення у лікуючого лікаря на цей вид діагностики;
- підготувати всю наявну документацію щодо цього захворювання з історії хвороби або амбулаторної карти для повної оцінки динаміки захворювання;
- взяти знімки і результати попередніх досліджень рентгенографії, УЗД, КТ, МРТ для отримання максимально повного опису дослідження.
Спеціальної підготовки до процедури обстеження КТ органів малого таза без контрастування не потрібно. Якщо призначено КТ із введенням контрастного препарату, необхідно щонайменше за 3-4 години до процедури утриматися від вживання їжі. Під час проведення КТ малого таза з контрастом сечовий міхур пацієнта має бути максимально наповнений.
КТ органів малого тазу (КТ ОМТ): як проходить?
Перед дослідженням на комп’ютерному томографі рекомендується зняти з себе всі металеві предмети та ювелірні прикраси. Пацієнт лягає в горизонтальному положенні на стіл томографа. Під час процедури сканування на комп’ютерному томографі необхідно лежати нерухомо, оскільки від цього залежить якість знімків і результатів обстеження. Пересувний стіл переміщують всередину кільцевої частини томографа і починається сканування досліджуваної ділянки. Весь процес повністю безпечний і безболісний. Низку пошарових знімків (зрізів) передають на комп’ютер, де з них формують 3D-зображення. Співробітники клініки перебуватимуть у сусідній кімнаті для контролю перебігу дослідження, за необхідності ви можете зв’язатися з ними за допомогою приладу для внутрішнього зв’язку.
Комп’ютерна томографія органів малого таза триває приблизно 2-3 хвилини, при введенні контрасту дослідження може зайняти до 15-30 хвилин.
КТ органів малого таза ціна
До кожного пацієнта в TomoClinic застосовується персоніфікований підхід. Ви можете записатися на прийом у зручний для Вас день і час за телефоном нашої клініки.
Список літератури:
-
Прокоп М. Спіральна і багатошарова комп’ютерна томографія. Навчальний посібник. В 2-х томах. 2020 рік Том 2.
-
CT & MRI of the Abdomen and Pelvis: A Teaching File. (2013). Сполучені Штати Америки: Wolters Kluwer Health.. Джерело: google.com.ua/books/
-
Smith P. “Diagnostic Imaging of the Pelvic Region.” – Wiley, 2019.
-
Хофер М. Комп’ютерна томографія. Базове керівництво 3-є видання