Технологія КТ: як це працює
В основі комп’ютерної томографії лежить використання рентгенівських променів, що відображають на зображенні різну щільність тканин організму людини, що дозволяє оцінювати структурні зміни тканин, виявляти патологічні процеси і т.д. Спеціальний пристрій томографа генерує рентген-випромінювання, яке при проходженні через тканини та органи втрачає різну кількість енергії. На виході датчик томографа вловлює залишок енергії: отримані дані обробляються на комп’ютері і відображаються у вигляді діагностичних зображень у множинних зрізах.
Такі зображення дуже інформативні, зокрема, при роботі з протоколами виявлення пухлин різного походження в паренхіматозних та порожнистих органах.
Результати КТ внутрішніх органів черевної порожнини дають змогу виявити розміри пухлини, її розташування, наявність метастатичних відсівів у прилеглих тканинах. Дослідження незамінне при діагностиці запальних та неопластичних процесів у підшлунковій залозі, печінці, нирках та інших органах черевної порожнини.
Як правило, направлення на КТ органів черевної порожнини та заочеревинного простору видає гастроентеролог, гепатолог, онколог, хірург та деякі інші фахівці вузького профілю, якщо є показання до діагностики. Зважаючи на це, пройти обстеження потрібно якнайшвидше, щоб не допустити розвитку захворювання і вжити ефективних заходів для вирішення проблеми.
Показання до КТ органів черевної порожнини
КТ органів черевної порожнини та заочеревинного простору з контрастним підсиленням призначається за необхідності уточнити діагноз, якщо результати раніше проведених інших досліджень не дають чіткої картини. Так, на комп’ютерну томографію можуть направити за результатами лабораторних аналізів, УЗД, рентгенографії, МРТ, колоноскопії тощо.
Діагностика показана при підозрі та наявності вже існуючих діагнозів:
- Новоутворення доброякісні та злоякісні;
- Гострі болі неясного походження, що періодично повторюються;
- Пожовтіння шкірних покривів;
- Різкі коливання ваги без причини;
- Захворювання органів травної та сечовидільної систем;
- Панкреатит;
- Цироз печінки;
- Хвороби жовчного міхура.
КТ внутрішніх органів черевної порожнини роблять на етапі підготовки до оперативного втручання, а також після нього, щоб оцінити ефективність хірургічного лікування та динаміку одужання.
Протипоказання до КТ органів черевної порожнини
Дослідження не проводять:
- Вагітним через тератогенний вплив рентгенівських променів на плід;
- Матерям, що годують;
- Пацієнтам із надмірною вагою понад 160кг.
КТ органів черевної порожнини з контрастом не роблять особам з тяжкими захворюваннями щитовидної залози, хронічною нирковою та печінковою недостатністю.
Окремо розглядається доцільність виконання КТ дитині: для проведення дослідження особам віком до 14 років знадобиться обґрунтований висновок лікаря з направленням. Як правило, це випадки, коли досліджувати органи черевної порожнини та заочеревинного простору, крім як за допомогою КТ, неможливо.
КТ органів черевної порожнини з контрастом
В більшості випадків пацієнтам призначається проходження КТ органів черевної порожнини з контрастом. Хід проведення процедури схожий на дослідження без болюсного посилення, за винятком того, що перед скануванням пацієнту внутрішньовенно вводять контрастну речовину – препарат на основі йоду, непроникний для рентгенпроменів. Накопичуючись у тканинах зі зміненою щільністю та посиленим кровообігом, що часто вказує на патологічні зміни, контраст підсвічує на зображеннях будову органів та структури тканин, забезпечуючи більш детальну та точну візуалізацію.
КТ органів черевної порожнини з контрастом дає можливість проаналізувати стан окремих структур внутрішніх органів, магістральних судин, виявити аневризми та діагностувати тромбози даної ділянки.
Підготовка до КТ органів черевної порожнини
Оскільки йдеться про дослідження органів травного тракту, перед комп’ютерною томографією без контрасту важливо організувати останній прийом їжі за 4 години до процедури. З раціону слід виключити продукти, що сприяють газоутворенню. Як варіант, можна зробити клізму, що очищає. За 2 години до сканування краще випити 1,5-2 літри негазованої води. Останнє сечовипускання – за 40 хвилин до процедури.
При підготовці до КТ органів черевної порожнини з контрастом слід попередньо здати аналіз на креатинін (не раніше ніж за 14 днів).
Як проходить КТ внутрішніх органів черевної порожнини
З собою на діагностику потрібно взяти направлення від лікаря, диски та результати минулих обстежень та витяг з історії хвороби, якщо такі документи є. Безпосередньо перед КТ органів черевної порожнини пацієнт знімає металеві предмети та прикраси, знімні імпланти, після чого укладається на пересувний стіл, який під час сканування рухається через кільце томографа. Дослідження займає до півгодини, безпосередньо під час сканування пацієнт повинен залишатися нерухомим, щоб зображення вийшли точними та детальними. Фахівець контролює процес із сусіднього кабінету, комунікуючи з пацієнтом через спікерфон.
Забрати висновок можна після опису дослідження лікарем, про що вам повідомить наш адміністратор. Для запису на КТ органів черевної порожнини та заочеревинного простору зателефонуйте за номером 0 800 33 59 01 або скористайтесь формою на сайті.